Материалдар / Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері 9 сынып
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері 9 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу тақырыбы бойынша 6 сабақ ашық сабақ. теңдеулер жүйесін шешудің жолдары мен білім беру бағытының саралау әдісі бойынша әр түрлі қалыптастырушы бағалаулар бар. сонымен қатар әр тапсырма орындалған сайын оқушы бағаланып отырады.
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
07 Тамыз 2021
543
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады



Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: : 9.1В Екі айнымалысы бар теңдеулер, теңсіздіктер, және олардың жүйелері

Мектеп: Ақсай қаласының №7 ЖОББМ

Күні: 30.10.2019

Мұғалімнің аты-жөні

Сынып: 9

Қатысқандар:

Қатыспағандар:0

Сабақтың тақырыбы

Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйелері

(6-сабақ)

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

9.2.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу

Сабақтың мақсаты

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі мен шешімі ұғымын біледі;

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімін координаталар жазықтығына кескіндей алады;

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін құруға берілген қарапайым мәтінді есептерді шығаруда үйренеді.

Бағалау критерийі

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі шешімін анықтайды;

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімін график сызу арқылы табады;

- мәтінді есептерді екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі құру арқылы шешеді.

Тілдік мақсаттар


Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер:

- екі айнымалысы бар теңсіздік

- теңсіздіктер жүйесі

- жүйенің шешімі

-графиктік тәсілі

Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер:

-екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі деп ....

-берілген теңсіздіктер жүйесінің шешімін табу үшін .....

Құндылықтарға баулу


Мәңгілік Ел :Тарихтың, мәдениет пен тілдің біртұтастығы

Туған жеріміздің тарихында бірнеше мыңжылдықтар бар, оның беттерінде ата-бабаларымыздың ұлы істері сақталған. Қазақ халқының тарихы – бұл бірігу тарихы. Тек бірлікті сақтай отырып қана, қазақтар бірегей мәдени-өркениеттік кодқа, ортақ тілге және дәстүрге ие халық ретінде сақталып қалды.

Пәнаралық байланыс

Геометрия және физика


Алдыңғы білім


- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер анықтамасын және қасиеттерін біледі

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктің шешімін біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері


Ресурстар

Сабақтың басы


0 – 2 минут














































6 минут



























Сабақтың ортасы



11 минут



































































































































1 минут
















8 минут






























5 минут









5 минут

Ұйымдастыру кезеңі

  1. Сәлемдесу;

  2. Оқушыларды түгелдеу.

Бірлескен оқу ортасын құру

Үй тапсырамасы тексеріледі. Интербелсенді Тақтада слайдпен үй тапсырмасын көрсетіп қоямыз.

102, 40 – бет

102

а) ә)



б) в)

г) д)

ҚБ. Үлгі бойынша өзін өзі бағалау

Топқа бөлу. Координаталық жазықтықтан 4 ширектен 6 нүкте алып оқушыларға таратып, гендерлік топ құрамын.

Саралау тәсілі:Жіктеу

Оқытудың болжалды міндетіне қарай топ құруда пайдалы көптеген тәсілдер бар

  • мүдделері ұқасас оқушылар (мысалы, қиындық деңгейі немесе қолдау деңгейі)

  • талаптары әртүрлі оқушылар

  • джигсо топтары

  • кәсіби дағдыларына қарай бөлінетін топтар немесе сарапшы топ

  • гендерлік топ

  • аралас гендерлік топ

  • ұйымшыл топ.

Жаңа сабақ бастау.

«Айырмашылығы неде?» - әдісі бойынша екі айнымалысы бар сызықтық емес теңдеулер жүйесі мен екі айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесін көрсетіп қоямын.



Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімі деп жүйенің әрбір теңсіздігін ақиқат санды теңсіздікке айналдыратын айнымалылар мәндерінің реттелген жұбын атайды. Екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесін шешу – оның барлық шешімдерін табу немесе шешімдерінің жоқ екенін анықтау.



Youtube сайтынан бейнекөрсетілім көрсету (оқушылардың қызығушылық қабылетін арттыру мақсатында)









Бағалау критерийі:

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесі шешімін анықтайды;

- екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімін график сызу арқылы табады;

Ойлау дағдыларының деңгейі: қолдану

Белсенді оқыту әдісі: «Кувертка» әдісі идеялар жалпы жинақталады, талқыланады;

1Тапсырма оқулықпен жұмыс №115, №118, №120 (а,б,с деңгей есептері) Топтық жұмыс

Саралау тәсілі.Тапсырма: Мұның құрамына білім деңгейі әртүрлі оқушыларға арналған тапсырмалар кіреді.

А деңгейі есебі №115Теңсіздіктер жүйесінің шешімін координаталық жазықтықта кескіндеңдер:



а)



ә)


B деңгейі есебі №118

Теңсіздіктер жүйесінің шешімін координаталар жазықтығында кескіндеңдер:


C деңгейі есебі:№120 а,ә суретте кескінделген нүктелер жиыны қандай теңсіздіктер жүйесін береді? Геогебра программасын пайдаланып шығару.

a)


ә)

Дескриптор:

  • оқушы теңсіздіктер жүйесіндегі әрбір теңсіздіктің гафигін салу біледі;

  • екі айнымалысы бар сызықтық емес теңсіздіктер жүйесінің шешімін табады;

  • Кескінделген графиктің қандай жүйе шешімі екенін көрсетеді.

ҚБ «+», «-», қызықты бойынша топ бірін бірі бағалайды.

Саралау. Қарқын

  • Кейбір оқушылар басқаларына қарағанда жылдам жұмыс істейді.

Тапсырма: Қабырғалары ОХ және ОУ координаталар осьтеріне параллель және



мұндағы а – нақты сан, теңсіздіктер жүйесімен берілген фигураны қамтитын тік төртбұрыш ауданының ең кіші мәнін табыңыздар.

Шешуі:



Рисунок 1

Дескриптор:

  • Оқушы координаталық жазықтықта график сызады;

  • Виет теоремасын пайдаланады;

  • Аудан теңдеуін жазады;

  • Есепті шығарады<

    Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
    Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
    Ресми байқаулар тізімі
    Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!