Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Баялиева Тажигул Олжабайкызы |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
7 «Б» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
21.11.2025 жыл |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
-Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру. ҚҰНДЫЛЫҚТАР: БІРЛІК ПЕН ЫНТЫМАҚ:
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру.
|
Сұрақтарға жауап береді |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы
|
|
|||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру онлайн мектептен. https://onlinemektep.net/schedule/lesson/0498fbfd-7eb1-461c-9bc6-a0914774e204 ax + by = c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады. Мұндағы x және y – айнымалылар, a , b және c – қандай да бір сандар. Екі айнымалысы бар теңдеудің шешімі деп осы теңдеуді дұрыс сандық теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндер жұбын айтады. Мысалы, x – y = 5 теңдеуі x = 8, y = 3 болғанда дұрыс теңдікке айналады: 8 – 3 = 5. Айнымалылардың x = 8, y = 3 мәндер жұбын осы теңдеудің шешімі деп айтады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шексіз көп шешімі бар. Сонымен қатар x = 15, y = 10; x = 86, y = 81 жұбы да x – y = 5 теңдеуінің шешімдері болатынын тексеру қиын емес. Кем дегенде бір айнымалысының коэффициенті нөлге тең емес екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі түзу болады. Егер екі айнымалысы бар екі сызықтық теңдеу берілген болса және бір уақытта екі теңдеуді де қанағаттандыратын айнымалыларды мәндерін табу керек болса, онда осы теңдеулердің жүйесін шешу керек болады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп жүйенің әр теңдеуін дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалылар мәндерінің жұбын айтады. Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз – оның барлық шешімін табу немесе шешімдерінің жоқтығын дәлелдеу. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу үшін тек қосу тәсілін және алмастыру тәсілін ғана емес, теңдеулердің графиктерін де қолдануға болады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. 1 жағдай. у=0,5х+2 у=-1,5х+6 жауабы (2; 3) егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады.
2-мысал |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: - сызықтық функцияның анықтама сын біледі және түсінеді; - сызықтық функцияның графигі түзу екенін біледі және түсінеді; (5 ұпай) |
https://onlinemektep.net/schedule/lesson/0498fbfd-7eb1-461c-9bc6-a0914774e204 Презентация Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
17 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: а)
Жүйенің шешімдер санын және салынған түзулердің өзара орналасуын жазыңыз.
Сәйкесін тап» әдісі. Тапсырма-2: Өтілген материалды бекіту, теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу дағдысын қалыптастыру. Әрбір топқа жүйелерді графиктік тәсілмен шешуді ұсынамын, ал тез тексеру үшін алынған жауаптарды көрші бағандағы сандар жұбымен салыстырады.
Оқулықпен жұмыс. №3.88, №3.89 |
Функциялардың графиктерін координаталық жазықтыққа салады. Жауаптары: 1-К, 2-Е, 3-А, 4-С, 5-В. Дескриптор: -бірінші теңдеудің графигін салады -екінші теңдеудің графигін салады; -екі графиктің қиылысу нүктесін табады; Ол нүктенің координаталарын табады Жауабын жазады |
Дескриптор: -Екі айнымалы сы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешеді. -Кесте құрып, графигін салады. (5 ұпай)
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Презентация Слайд ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық |
|||||||||||
|
8 мин |
Жеке жұмыс |
Шешуі:
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор: -бірінші теңдеудің графигін салады -екінші теңдеудің графигін салады; -екі графиктің қиылысу нүктесін табады; Ол нүктенің координаталарын табады Жауабын жазады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру.
Үйге тапсырма.№3.87. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Презентация Слайд ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу
Сабақ жоспары
Бекітемін:
|
Бөлім: |
Функция. Функцияның графигі |
|||||||||||||||
|
Педагогтің Тегі, Аты, Әкесінің аты (бар болса) |
Баялиева Тажигул Олжабайкызы |
|||||||||||||||
|
Сынып: |
7 «Б» сынып. Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||
|
Күні: |
21.11.2025 жыл |
|||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
7.4.2.4 екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаттары: (Негіздеме: Мемлекет басшысы Қ.Тоқаевтың Ұлттық құрылтайдың ІІ,ІІІ, ІV отырыстарында берген тапсырмасы, ҚР Оқу-ағарту министрлігінің №123 бұйрығы) |
-Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру. ҚҰНДЫЛЫҚТАР: БІРЛІК ПЕН ЫНТЫМАҚ:
|
|||||||||||||||
|
Сабақ барысы: |
||||||||||||||||
|
Уақыты |
Кезең дері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||||||
|
5 минут |
Ұйым дастыру |
Сәлеметсіздерме! Бүгін, Сызықтық функциялардың графиктерінің өзара орналасуы тақырыбын қарастырамыз Бүгінгі сабақта меңгеретініңіз: -Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру.
|
Сұрақтарға жауап береді |
Мұғaлімнің мадақтау сөздері Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы
|
|
|||||||||||
|
8 мин |
Жаңа сабақ |
Жаңа сабақ. Видеотүсіндіру онлайн мектептен. https://onlinemektep.net/schedule/lesson/0498fbfd-7eb1-461c-9bc6-a0914774e204 ax + by = c түрінде берілген теңдеу екі айнымалысы бар сызықтық теңдеу деп аталады. Мұндағы x және y – айнымалылар, a , b және c – қандай да бір сандар. Екі айнымалысы бар теңдеудің шешімі деп осы теңдеуді дұрыс сандық теңдікке айналдыратын айнымалылардың мәндер жұбын айтады. Мысалы, x – y = 5 теңдеуі x = 8, y = 3 болғанда дұрыс теңдікке айналады: 8 – 3 = 5. Айнымалылардың x = 8, y = 3 мәндер жұбын осы теңдеудің шешімі деп айтады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің шексіз көп шешімі бар. Сонымен қатар x = 15, y = 10; x = 86, y = 81 жұбы да x – y = 5 теңдеуінің шешімдері болатынын тексеру қиын емес. Кем дегенде бір айнымалысының коэффициенті нөлге тең емес екі айнымалысы бар сызықтық теңдеудің графигі түзу болады. Егер екі айнымалысы бар екі сызықтық теңдеу берілген болса және бір уақытта екі теңдеуді де қанағаттандыратын айнымалыларды мәндерін табу керек болса, онда осы теңдеулердің жүйесін шешу керек болады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесінің шешімі деп жүйенің әр теңдеуін дұрыс теңдікке айналдыратын айнымалылар мәндерінің жұбын айтады. Теңдеулер жүйесін шешу дегеніміз – оның барлық шешімін табу немесе шешімдерінің жоқтығын дәлелдеу. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешу үшін тек қосу тәсілін және алмастыру тәсілін ғана емес, теңдеулердің графиктерін де қолдануға болады. Екі айнымалысы бар сызықтық теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешуді қарастырып отырмыз. 1 жағдай. у=0,5х+2 у=-1,5х+6 жауабы (2; 3) егер теңдеулер жүйесіндегі теңдеулердің графиктері болатын түзулер қиылысса, онда теңдеулер жүйесінің бір ғана шешімі болады.
2-мысал |
Тақырып бойынша ресурстарды қарап, танысады
|
Дескриптор: - сызықтық функцияның анықтама сын біледі және түсінеді; - сызықтық функцияның графигі түзу екенін біледі және түсінеді; (5 ұпай) |
https://onlinemektep.net/schedule/lesson/0498fbfd-7eb1-461c-9bc6-a0914774e204 Презентация Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық. Слайд Тақта Бор Кітап Дәптер Интерактивті тақта Бағалау парақтары |
|||||||||||
|
17 минут |
Бекіту тапсырмасы |
1.Теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешіңіз: а)
Жүйенің шешімдер санын және салынған түзулердің өзара орналасуын жазыңыз.
Сәйкесін тап» әдісі. Тапсырма-2: Өтілген материалды бекіту, теңдеулер жүйесін графиктік тәсілмен шешу дағдысын қалыптастыру. Әрбір топқа жүйелерді графиктік тәсілмен шешуді ұсынамын, ал тез тексеру үшін алынған жауаптарды көрші бағандағы сандар жұбымен салыстырады.
Оқулықпен жұмыс. №3.88, №3.89 |
Функциялардың графиктерін координаталық жазықтыққа салады. Жауаптары: 1-К, 2-Е, 3-А, 4-С, 5-В. Дескриптор: -бірінші теңдеудің графигін салады -екінші теңдеудің графигін салады; -екі графиктің қиылысу нүктесін табады; Ол нүктенің координаталарын табады Жауабын жазады |
Дескриптор: -Екі айнымалы сы бар сызықтық теңдеулер жүйесін шешеді. -Кесте құрып, графигін салады. (5 ұпай)
ҚБ:«Бас бармақ» әдісі
|
Презентация Слайд ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. Интернет ресурстары Жалпы білім беретін мектептің 7–сыныбына арналған оқулық |
|||||||||||
|
8 мин |
Жеке жұмыс |
Шешуі:
|
Тапсырманы орындайды Дескриптор: -бірінші теңдеудің графигін салады -екінші теңдеудің графигін салады; -екі графиктің қиылысу нүктесін табады; Ол нүктенің координаталарын табады Жауабын жазады |
Оқушылардың белсенділіген байланысты бағаланады.
ҚБ: Жұпта өзара бағалау «+», « - », қызықты |
ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. Слайд. |
|||||||||||
|
2 минут |
|
Бүгінгі сабақта: -Теңдеулер жүйесінің шешімдер саны неге тәуелді екендігін білу - Теңдеулер жүйесінің шешімдер санын анықтау. Әр түрлі шешімдер саны болатын теңдеулер жүйесінің мысалдарын келтіру.
Үйге тапсырма.№3.87. |
Тақырыпты меңгергенін анықтау |
Кері байланыс |
Презентация Слайд ДК экраны 7-сынып оқулығы. Жұмыс дәптерлері. |
|||||||||||
шағым қалдыра аласыз


















