Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Екі таңбалы сандар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
2 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі таңбалы сандарды оқу және жазу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.1.100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну,100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натуралсандарқатарындағыорнын анықтау. 2.1.1.2.Екі таңбалы сандарды оқу,жазужәне салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Екі таңбалы сандардың құрылу жолын түсінеді, оқиды және жазады. оқылуы бойынша екі таңбалы сандарды жазады, сәйкестендіреді, разрядтық құрамын анықтайды.Ондықтармен және бірліктермен санап, екі таңбалы сандарды құрады, оқиды, жазады. Тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық», «разряд» сөздерін, сөз тіркестерін орынды пайдаланады |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың назарын сабаққа аудару Психологиялы ахуал Үй тапсырмасын тексеру Сабақ мақсатымен танысады |
Сәлемдесу Өлең шумағын айтады Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма ортақ тақырыппен байланыстырыла отырып, талданады. Суреттегі дөңгелектер санын берілген екі таңбалы сандармен сәйкестендіреді.
Балалардың тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық» сөздерін пайдалануы назарда ұсталады. Оқылуы бойынша сандарды оқуға, жазуға берілген. 2-тапсырма оқушылардың зейінін дамытуға, жаңа білімді жетік меңгеруіне, тұжырым жасауына көмектеседі. Екі таңбалы сандарды оқу барысында қолданатын сөздерді тілдік қатынаста дұрыс қолдануды үйрету үшін төмендегідей үлгідегі сұрақтармен бекітуге болады. –Санды жазу үшін қандай цифрлар керек? (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) –Санда неше ондық, неше бірлік бар? Оны қалай анықтайды? –Қалай ойлайсың, егер цифрлардың орнын алмастырса, не өзгереді? ТЖ. 3-тапсырма Барлық оқушыларға бірдей тапсырма беріледі а) ондықтары мен бірліктерінің цифрлары бірдей сандар: 11, 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88, 99; Осы сандардың бірліктері мен ондықтарын салыстыра отырып, сандарды жазу үшін бір цифр екі рет пайдаланылғандығын, оң жақтағы цифр - бірліктерді, сол жақтағы цифр ондықтарды білдіретінін түсінеді. ә) ондықтарының цифрлары бірдей – 4-ке тең, ал бірліктерінің цифрлары – әртүрлі сандар: 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49. Өз жауабын түсіндіреді |
Сурет бойынша екі таңбалы сандарды оқиды. Оқушылар тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық», «екінші разрядтың бірлігі», «бірінші разрядтың бірлігі» сөздерін орынды пайдаланады. Екі таңбалы сандарды оқиды, жазады, әр санның қандай разряд бірліктерінен құралғанын атайды. Зейіндерін шоғырландыра отырып, ондықтар мен бірліктерінің цифрлары бірдей, ондықтары – 4 ке тең, бірліктерінің цифрлары әртүрлі екі таңбалы сандарды жазады. Өз жауабын түсіндіреді |
Дескриптор: -Нүктелермен берілген екі таңбалы сандарды кітаптардың жанындағы сандармен сәйкестендіреді Дескриптор: -Екі таңбалы сандарды жазады -Екі таңбалы сандарды оқиды ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
оқулық |
|
|
Сергіту сәті 2мин |
Нейро жаттығу |
Нейро жаттығу жасайды |
Тамаша! |
слайд |
|
|
|
ЖЖ.4-тапсырмада берілген сандарды өсу реті бойынша және 15 пен 18, 7 мен 14 сандарының арасындағы сандарды атайды. Бүгінгі орындалған тапсырмалар бойынша қандай өз тұжырымыңды ұсынасың? Сандарды жазу үшін 10 цифр (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) пайдаланылады. 0 цифры сандарды жазу үшін пайдаланылады, бірақ 0 саны – натурал сан емес 5-тапсырмада берілген сан мен санның оқылуы арасындағы сәйкестікті орнатады 6-тапсырмада қойылатын көмекші сұрақтар: -9 саны 6-дан неше бірлікке артық екенін білу үшін қандай амал таңдайсың? (азайту) -4 саны 8-ден неше бірлікке кем екенін білу үшін қандай амал таңдайсың? (азайту) Екі жағдайда да неліктен азайту амалын таңдадың 7-тапсырма. Анам дүкеннен 10 жұмыртқа сатып әкелді. Оның 4-еуін құймақ дайындауға жұмсады. Неше жұмыртқа қалды? – Бір ондық неше бірлікке тең? (10) – 10 жұмыртқаның 4-еуінен құймақ дайындалды. – Неше жұмыртқа қалғанын қандай амалмен анықтаймыз? (Азайту амалы |
Берілген сандарды өсу реттілігі бойынша атайды, қалып қойған сандарды анықтайды. Сәйкестікті орнатады. Сұрақтарға жауап береді, бірінші сыныптағы білімін пысықтайды. Есептің қысқаша шартын, сұрағын, шешуін, жауабын жазады |
Дескриптор: -Берілген сандарды өсу ретімен жазады; -15 пен 18, 7 мен 14 сандарының аралығындағы сандарды атайды Дескриптор: -берілген сан мен санның оқылуы арасындағы сәйкестікті орнатады Дескриптор: -9 саны 6-дан неше бірлікке артық екенін анықтайды;-4 саны 8-ден неше бірлікке кем екенін анықтайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Кестемен жұмыс 8-тапсырма Берілген сандарды 9-ға дейін толықтыру, 3 санына кеміту нәтижесінде өрнек құрады, мәнін табады Үй тапсырмасы: 9-тапсырма Кері байланыс: «Өз ойыңды білдір» әдісі. Сұрақтарға жауап бер. – Санды жазу үшін қандай цифрлар керек? – Көршілес сандарды атай аласың ба? – Санда неше ондық, неше бірлік бар? Оны қалай анықтайды? – Егер цифрлардың орнын алмастырса, онда екі таңбалы сан бола ма? Қандай сан шығады? |
1 кесте де берілген сандарды 9-ға дейін толықтырады, ал 2 кесте де 3-ке кемітеді Үй тапсырмасын күнделікке жазады |
Дескриптор: -өрнек құрады, мәнін табады 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
кесте |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екі таңбалы сандарды оқу және жазу 2-сабақ
Екі таңбалы сандарды оқу және жазу 2-сабақ
Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары
|
Бөлім: |
Екі таңбалы сандар |
||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
||||
|
Күні: |
|
||||
|
Сынып: |
2 «А» |
||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Екі таңбалы сандарды оқу және жазу |
||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
2.1.1.1.100-ге дейінгі сандардың құрылу жолын түсіну,100 көлеміндегі сандарды тура және кері санау, натуралсандарқатарындағыорнын анықтау. 2.1.1.2.Екі таңбалы сандарды оқу,жазужәне салыстыру. |
||||
|
Сабақтың мақсаты |
Екі таңбалы сандардың құрылу жолын түсінеді, оқиды және жазады. оқылуы бойынша екі таңбалы сандарды жазады, сәйкестендіреді, разрядтық құрамын анықтайды.Ондықтармен және бірліктермен санап, екі таңбалы сандарды құрады, оқиды, жазады. Тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық», «разряд» сөздерін, сөз тіркестерін орынды пайдаланады |
||||
|
Сабақтың барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңдері |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 5мин |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылардың назарын сабаққа аудару Психологиялы ахуал Үй тапсырмасын тексеру Сабақ мақсатымен танысады |
Сәлемдесу Өлең шумағын айтады Өткен білімді зерделейді. Сабақ мақсатымен танысады |
ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
Слайд |
|
|
Сабақтың ортасы 28мин |
Оқулықпен жұмыс. 1-тапсырма ортақ тақырыппен байланыстырыла отырып, талданады. Суреттегі дөңгелектер санын берілген екі таңбалы сандармен сәйкестендіреді.
Балалардың тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық» сөздерін пайдалануы назарда ұсталады. Оқылуы бойынша сандарды оқуға, жазуға берілген. 2-тапсырма оқушылардың зейінін дамытуға, жаңа білімді жетік меңгеруіне, тұжырым жасауына көмектеседі. Екі таңбалы сандарды оқу барысында қолданатын сөздерді тілдік қатынаста дұрыс қолдануды үйрету үшін төмендегідей үлгідегі сұрақтармен бекітуге болады. –Санды жазу үшін қандай цифрлар керек? (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) –Санда неше ондық, неше бірлік бар? Оны қалай анықтайды? –Қалай ойлайсың, егер цифрлардың орнын алмастырса, не өзгереді? ТЖ. 3-тапсырма Барлық оқушыларға бірдей тапсырма беріледі а) ондықтары мен бірліктерінің цифрлары бірдей сандар: 11, 22, 33, 44, 55, 66, 77, 88, 99; Осы сандардың бірліктері мен ондықтарын салыстыра отырып, сандарды жазу үшін бір цифр екі рет пайдаланылғандығын, оң жақтағы цифр - бірліктерді, сол жақтағы цифр ондықтарды білдіретінін түсінеді. ә) ондықтарының цифрлары бірдей – 4-ке тең, ал бірліктерінің цифрлары – әртүрлі сандар: 40, 41, 42, 43, 44, 45, 46, 47, 48, 49. Өз жауабын түсіндіреді |
Сурет бойынша екі таңбалы сандарды оқиды. Оқушылар тілдік қатынаста «екі таңбалы сан», «...бірлік», «...ондық», «екінші разрядтың бірлігі», «бірінші разрядтың бірлігі» сөздерін орынды пайдаланады. Екі таңбалы сандарды оқиды, жазады, әр санның қандай разряд бірліктерінен құралғанын атайды. Зейіндерін шоғырландыра отырып, ондықтар мен бірліктерінің цифрлары бірдей, ондықтары – 4 ке тең, бірліктерінің цифрлары әртүрлі екі таңбалы сандарды жазады. Өз жауабын түсіндіреді |
Дескриптор: -Нүктелермен берілген екі таңбалы сандарды кітаптардың жанындағы сандармен сәйкестендіреді Дескриптор: -Екі таңбалы сандарды жазады -Екі таңбалы сандарды оқиды ҚБ: Жарайсыңдар! Керемет! Жақсы! Тамаша! |
оқулық |
|
|
Сергіту сәті 2мин |
Нейро жаттығу |
Нейро жаттығу жасайды |
Тамаша! |
слайд |
|
|
|
ЖЖ.4-тапсырмада берілген сандарды өсу реті бойынша және 15 пен 18, 7 мен 14 сандарының арасындағы сандарды атайды. Бүгінгі орындалған тапсырмалар бойынша қандай өз тұжырымыңды ұсынасың? Сандарды жазу үшін 10 цифр (0, 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9) пайдаланылады. 0 цифры сандарды жазу үшін пайдаланылады, бірақ 0 саны – натурал сан емес 5-тапсырмада берілген сан мен санның оқылуы арасындағы сәйкестікті орнатады 6-тапсырмада қойылатын көмекші сұрақтар: -9 саны 6-дан неше бірлікке артық екенін білу үшін қандай амал таңдайсың? (азайту) -4 саны 8-ден неше бірлікке кем екенін білу үшін қандай амал таңдайсың? (азайту) Екі жағдайда да неліктен азайту амалын таңдадың 7-тапсырма. Анам дүкеннен 10 жұмыртқа сатып әкелді. Оның 4-еуін құймақ дайындауға жұмсады. Неше жұмыртқа қалды? – Бір ондық неше бірлікке тең? (10) – 10 жұмыртқаның 4-еуінен құймақ дайындалды. – Неше жұмыртқа қалғанын қандай амалмен анықтаймыз? (Азайту амалы |
Берілген сандарды өсу реттілігі бойынша атайды, қалып қойған сандарды анықтайды. Сәйкестікті орнатады. Сұрақтарға жауап береді, бірінші сыныптағы білімін пысықтайды. Есептің қысқаша шартын, сұрағын, шешуін, жауабын жазады |
Дескриптор: -Берілген сандарды өсу ретімен жазады; -15 пен 18, 7 мен 14 сандарының аралығындағы сандарды атайды Дескриптор: -берілген сан мен санның оқылуы арасындағы сәйкестікті орнатады Дескриптор: -9 саны 6-дан неше бірлікке артық екенін анықтайды;-4 саны 8-ден неше бірлікке кем екенін анықтайды. |
|
|
|
Сабақтың соңы 10мин |
Бекіту Кестемен жұмыс 8-тапсырма Берілген сандарды 9-ға дейін толықтыру, 3 санына кеміту нәтижесінде өрнек құрады, мәнін табады Үй тапсырмасы: 9-тапсырма Кері байланыс: «Өз ойыңды білдір» әдісі. Сұрақтарға жауап бер. – Санды жазу үшін қандай цифрлар керек? – Көршілес сандарды атай аласың ба? – Санда неше ондық, неше бірлік бар? Оны қалай анықтайды? – Егер цифрлардың орнын алмастырса, онда екі таңбалы сан бола ма? Қандай сан шығады? |
1 кесте де берілген сандарды 9-ға дейін толықтырады, ал 2 кесте де 3-ке кемітеді Үй тапсырмасын күнделікке жазады |
Дескриптор: -өрнек құрады, мәнін табады 1-10ұпай Өз-өздерін бағалайды |
кесте |
|
шағым қалдыра аласыз














