Оқу
бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:
|
2.1.1.1.100-ге дейінгі сандардың құрылужолын
түсіну,
100көлеміндегі сандарды тура және кері санау,
натурал сандар қатарындағы орнын анықтау
|
Сабақтың
мақсаты
|
Ондықтармен және бірліктермен санай отырып, екі
таңбалы сандардың құрылу жолын түсінеді, олардың
натурал сандар қатарындағы орнын
анықтайды.,бірліктермен санап бір таңбалы сандарды,
ондықтармен санап толық ондықтарды, ондықтармен және
бірліктермен
санап, бірнеше
екі таңбалы сандарды құрады, оқиды, жазады.
|
Сабақтың
басы
5мин
|
Ұйымдастыру кезеңі
Оқушылардың назарын сабаққа
аудару
Психологиялы ахуал
– Сенің
туған жерің қалай аталады?
– Менің
туған жерім – Қазақстан Республикасы.
– Сен қай
мектепте білім аласың?
– Мен ...
мектепте білім аламын.
– Биыл
нешінші сыныпта оқисың?
Үй
тапсырмасын тексер
Сабақ
мақсатымен танысады
|
Сәлемдесу
Сұрақтарға жауап береді
Өткен білімді зерделейді.
Сабақ
мақсатымен танысады
|
ҚБ:
Жарайсыңдар!
Керемет!
Жақсы!
Тамаша!
|
Слайд
|
Сабақтың
ортасы
28мин
|
ҰЖ.1-тапсырмада натурал сандар қатары туралы
білімдерін
есіне түсіреді және толықтырады.
-
Сыныпта неше оқушы бар?
-
Сыныпта неше парта, тақта, орындық бар?
-
Сенде неше оқулық бар?
-
Осы
сұрақтарға жауап беру барысында қандай сандарды атадың?
Оқушылар сұрақтарға жауап бере отырып,
сандар «Неше зат? Зат
нешеу?» деген сұрақтарға жауап беруге көмектесетінін және бұл
сандар натурал
сандар деп
аталатынын естеріне түсіреді.
Натурал
сандар тізбегі 1 санынан басталады. 1 саны – ең кіші натурал сан. Ең үлкен
натурал сан
болмайды
Оқулықпен жұмыс.
2-тапсырма оқушыларды екі таңбалы санның құрылуы туралы өз тұжырымын
жасауға жетелейді.
Тапсырма жаңа тақырыпты ойын ойната отырып, меңгерту мақсатында
орындалады
ТЖ.3-тапсырма
Бұл
тапсырмада сандарды анықтау амалдары жүзеге асады. Мысалы,
-6 ондық
пен 9 бірліктен тұратын санды анықта
|
Сұрақтарға жауап бере отырып, натурал сандар
туралы білімдерін естеріне түсіреді және
толықтырды
Бірліктермен, ондықтармен санай отырып, шаршы санын анықтайды,
шаршы
санын қалай анықтағанын түсіндіреді
Берілген үлгі бойынша сандарды атайды, жазады.
Керекті
сөздер мен сөз тіркестерін қолдана отырып, берілген сөйлемдерді толықтырады
|
Дескриптор
- натурал сандар туралы білімдерін
естеріне түсіреді және толықтырды1
-бірліктермен, ондықтармен санай отырып, шаршы
санын анықтайды,1б
-шаршы санын қалай анықтағанын
түсіндіреді.1б
-Бірін-бірі тыңдайды, жауабын
толықтырады.
Бір
разрядтың 10 бірлігі келесі өзінен кейінгі
разрядтың
бірлігін құрайтынын түсінеді
1б
|
https://bilimland.kz/kk/subj
ect/matematika/2-
synyp/eki-tangbaly-
sandar?mid=ea7b6c00-
9ee4-11e9-a361-
1f1ed251dcfe
|
|
4-тапсырма
Оқушылар
сурет бойынша нысандарды санайды.
–Әр суретте
барлығы қанша зат бар? Ондығы нешеу? Бірлігі
нешеу?
–Суреттегі
нысандардың санын қалай білдік? (Санау арқылы.)
–Нысандарды
санау арқылы біз нені білдік?
-Қандай сандарды анықтадық? (12, 21)
5-тапсырма
20-дан
бастап бір-бірден қоса отырып,
40-қа
дейінгі сандарды өсу ретімен атайды
30-дан
бастап 10-ға дейін бір- бірден азайта отырып,
санайды.
Оқушылар
әрбір келесі натурал сан өзінің алдындағы саннан 1-ге артық, өзінен
кейінгі саннан 1-ге кем екендігін пысықтайды.
ЕБҚ:6-тапсырмада қалып қойған сандарды
атайды
ЕҚБ:7-тапсырмада жауабы 15-ке тең болатын мысалдарды жазу
үшін берілген өрнектердің мәнін есептейді
|
Сұрақтарға жауап беріп, нысандарды санайды. 12,
32 сандарында неше ондық, неше бірлік бар екенін
атайды
Сандарды өсу, кему ретімен атайды, әрбір келесі
натурал сан өзінің алдындағы саннан 1- ге артық, өзінен кейінгі
саннан 1-ге кем екендігін пысықтайды.
|
-12,
32 сандарында неше ондық, неше бірлік бар екенін
атайды.1б
Нысандарды санау негізінде екі таңбалы санның
құрылуын түсінеді1б
-Жауабы 15-ке тең болатын мысалдарды анықтайды 1б
|
|
Сабақтың соңы
10мин
|
Бекіту
9-тапсырмада берілген сандарды (73, 37, 77, 33) атай отырып,
ондығы мен бірлігін ажыратады.
– Неше сан
жазылған? (4 сан)
– Осы
сандардың жазылуында қандай цифрлар пайдаланылған? (7 және 3
цифрлары) Сандарды жазу үшін 7 және 3 цифрлары пайдаланғандығын, оң
жақтағы цифр – бірліктерді, сол жақтағы цифр – ондықтарды
білдіретінін түсіндіреді. Үй тапсырмасы:
8-тапсырма
Кері
байланыс: «Блум кубигі » әдісі бойынша өтеді.
-
Бүгінгі
сабақтан өзіңе не алдың?
-
Қай әдіс
ұнады?
-
Не
білдің?
-
Қай
тапсырма қиындық тудырды?
-
Не қызықты
болды?
-
Не
үйрендің?
|
Сұрақтарға
жауап береді. 7 және 3 цифрларын
қайталай
отырып, төрт сан құрастыруға болатынын түсінеді
Үй
тапсырмасын күнделікке жазады
«Блум
кубигі » әдісі бойынша кері байланыс жасайды
|
Дескриптор:
-Сандарды атайды;
-73, 37, 77,
33
Сандары
ның
жазылуынд 3 цифы нені
білдіретінін түсіндіреді.
-73, 37, 77,
33
сандарының жазылуында 7
цифы нені білдіретінін түсіндіред
1-10ұпай
Өз-өздерін
бағалайды
|

|