Назар аударыңыз. Бұл материалды сайт қолданушысы жариялаған. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзса, осында жазыңыз. Біз ең жылдам уақытта материалды сайттан өшіреміз
Жақын арада сайт әкімшілігі сізбен хабарласады
Бонусты жинап картаңызға (kaspi Gold, Halyk bank) шығарып аласыз
Экологиялық факторлар
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады
Сабақ жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 5.4А Экология және тұрақты даму |
Мектеп: Молда Мұса атындағы жалпы орта мектеп |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Амангелді Орынай |
Сынып: 5 «б» |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық факторлар |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
5.6.1.3 Экологиялық факторлардың экожүйе қызметіне ықпал етуін түсіндіру |
Сабақтың мақсаты |
|
Бағалау критерийі Дағдылар: Білу, түсіну |
- Экожүйенің құрамдас бөліктерін суретпен жұмыс жасау арқылы анықтайды; - Экологиялық факторлардың экожүйеге әсерін оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып түсінеді; - Экологиялық факторларды яғни, биотикалық, абиотикалық және антропогендік факторларды тест тапсырмаларын және кестемен жұмыс жасау арқылы бір-бірінен ажырата алады; |
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминология: Экожүйе, өндіруші, тұтынушы, бүлдіруші, жасанды экожүйе, табиғи экожүйе, биотикалық факторлар, абиотикалық факторлар, антропогендік факторлар. Оқытудың тілдік мақсаты: Экожүйенің құрамдас бөліктерін оқулықпен жұмыс жасау арқылы анықтайды. Экологиялық факторлардың экожүйеге әсерін суретпен жұмыс жасау арқылы түсінеді. (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдылары). Диалогқа/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері: - Экожүйенің құрамдас бөліктері; - Экологиялық факторлардың экожүйеге әсері; |
Құндылықтарға баулу |
«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің:білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият»құндылығына сәйкес, оқушыларды ізденімпаздылыққа және табиғатты қорғауға тәрбиелеу. |
Пəнаралық байланыс |
Терминдерді кіріктіруде тілдік пәндермен жұмыс жасайды.Экологиялық факторларды анықтауда, суреттерді қолдануда бейнелеу өнерінен білімдерін пайдаланады; |
Алдыңғы білім |
5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||
Сабақтың басы 2 мин |
1. Ұйымдастыру кезеңі А)Сәлемдесу (оқушыларды түгелдеу) Б)Сыныпта жағымды ахуал орнату. «Мозайка» әдісін қолдану арқылы қырқылған суреттерді құрастырып 1-топ.Абиотикалық 2-топ. Биотикалық 3-топ.Антропогендік болып үш топқа бірігеді. 2. Ширату жаттығуы «Сөзді тап» әдісін пайдалану арқылы, оқушыларға қағаз қиындыларын таратамын, олар қиылған қағаздарды құрастыру арқылы бүгінгі сабағымның тақырыбын ашады. Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийімен таныстырамын. |
Сурет және қағаз қиындылары,
|
|||||||||||||||
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 12 мин |
1-тапсырма «Сатылау» әдісі арқылы экожүйе және оның құрамдас бөліктерін берілген тапсырмаларды орындау арқылы анықтайды. 1-топ. 1.Экожүйе ұғымына анықтама беріңдер. 2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер. 2-топ.1.Экожүйе терминін енгізген ғалымды ата. 2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер. 3-топ.1.Биоценоз ұғымына анықтама беріңдер. 2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер. Дескриптор Білім алушы - Экожүйе, биоценоз ұғымдарына анықтама береді; - Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықтайды;
2-тапсырма «Топтық жұмыс» Оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып, сыныпқа мәлімет беру 1-топ. Абиотикалық фактор 2-топ. Биотикалық фактор 3-топ. Антропогендік фактор Дескриптор Білім алушы - Оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып, мәлімет береді; 3-тапсырма «Тұжырымдамалық кесте» әдісі
Дескриптор Білім алушы - Кестедегі берілген экологиялық факторлардың дұрыс қатарын анықтайды;
4- тапсырма. Оқушылардан тест жұмысы алынады.
Дескриптор Білім алушы - Берілген тест сұрақтарына жауап береді, соңында бір-бірінің жауаптарын тексереді:
|
Суреттер, кестелер http://yandex.kz/clck/jsredir?from=yandex.kz
Қалыптастырушы бағалауға арналған жоба 5-Сынып жаратылыстану Алматы «Атамұра» 2017 Л.А.Верховцева, О.А.Костюченко, М.В.Ушакова маркер, А4 парағы, кестелер
А4 парағы
|
|||||||||||||||
Сабақтың соңы 5 мин
|
Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жүргізіледі: « Экологиялық факторлар» тақырыбының нәтижесі бойынша саған сәйкес адамды таңда. 1.Егер сен біліміңнің шыңына жетсең, баспалдақтың жоғарысындағы адамды таңда. 2.Егер сенде кейбір сұрақтар болса, онда ортада тұрған адамды таңда. 3.Егер сен тақырыпты игермесең, онда төменгі баспалдақтағы адамды таңда
|
Стикерлер, маркерлер
|
|||||||||||||||
Саралау – Сіз қандай тəсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда
770 ₸ - Сатып алу Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде пәніңізді белгілеп, керек материалды алып сабағыңызға қолдана аласыз |