Материалдар / Экологиялық факторлар
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Экологиялық факторлар

Материал туралы қысқаша түсінік
Материал жас мамандарға және биология, экология пәнінің мамандарына экологиялық факторларды анықтаудан қажет
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қазан 2020
520
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақ жоспары

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

5.4А Экология және

тұрақты даму

Мектеп: Молда Мұса атындағы жалпы орта мектеп


Күні:

Мұғалімнің аты-жөні: Амангелді Орынай


Сынып: 5 «б»

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақтың тақырыбы

Экологиялық факторлар

Осы сабақта қол

жеткізілетін оқу мақсаттары

(оқу бағдарламасына

сілтеме)

5.6.1.3 Экологиялық факторлардың экожүйе

қызметіне ықпал етуін түсіндіру

Сабақтың мақсаты

  • Барлық оқушылар: Экожүйенің құрамдас бөліктерін анықтау;

  • Көпшілік оқушылар: Экологиялық факторлардың экожүйеге әсерін түсіну;

  • Кейбір оқушылар: Экологиялық факторларды яғни, биотикалық, абиотикалық және антропогендік факторларды бір-бірімен салыстыра отырып, ажырата алу;

Бағалау критерийі


Дағдылар:

Білу, түсіну

- Экожүйенің құрамдас бөліктерін суретпен жұмыс жасау арқылы анықтайды;

- Экологиялық факторлардың экожүйеге әсерін оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып түсінеді;

- Экологиялық факторларды яғни, биотикалық, абиотикалық және антропогендік факторларды тест тапсырмаларын және кестемен жұмыс жасау арқылы бір-бірінен ажырата алады;

Тілдік мақсаттар

Пәнге қатысты лексика мен терминология: Экожүйе, өндіруші, тұтынушы, бүлдіруші, жасанды экожүйе, табиғи экожүйе, биотикалық факторлар, абиотикалық факторлар, антропогендік факторлар.

Оқытудың тілдік мақсаты: Экожүйенің құрамдас бөліктерін оқулықпен жұмыс жасау арқылы анықтайды. Экологиялық факторлардың экожүйеге әсерін суретпен жұмыс жасау арқылы түсінеді. (оқылым, жазылым, айтылым және тыңдалым дығдылары).

Диалогқа/жазуға арналған пайдалы сөз тіркестері:

- Экожүйенің құрамдас бөліктері;

- Экологиялық факторлардың экожүйеге әсері;

Құндылықтарға баулу

«Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият» мемлекеттік және қоғамдық өмірдің зайырлы сипаты экономикадағы өрлеудің:білім беру, денсаулық сақтау және мәдениеттің ұлттық жүйесін табысты дамытудың ең маңызды шарты. «Зайырлы қоғам және жоғарғы руханият»құндылығына сәйкес, оқушыларды ізденімпаздылыққа және табиғатты қорғауға тәрбиелеу.

Пəнаралық байланыс

Терминдерді кіріктіруде тілдік пәндермен жұмыс жасайды.Экологиялық факторларды анықтауда, суреттерді қолдануда бейнелеу өнерінен білімдерін пайдаланады;

Алдыңғы білім

5.6.1.2 экожүйе түрлерін жіктеу


Сабақ барысы



Сабақтың

жоспарланған

кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы

2 мин












1. Ұйымдастыру кезеңі

А)Сәлемдесу (оқушыларды түгелдеу)

Б)Сыныпта жағымды ахуал орнату.

«Мозайка» әдісін қолдану арқылы қырқылған суреттерді құрастырып

1-топ.Абиотикалық

2-топ. Биотикалық

3-топ.Антропогендік

болып үш топқа бірігеді.

2. Ширату жаттығуы

«Сөзді тап» әдісін пайдалану арқылы, оқушыларға қағаз қиындыларын таратамын, олар қиылған қағаздарды құрастыру арқылы бүгінгі сабағымның тақырыбын ашады.

Оқушыларды сабақ мақсаты мен бағалау критерийімен таныстырамын.

Сурет және қағаз қиындылары,











Сабақтың ортасы


10 мин



























10 мин






























12 мин

1-тапсырма

«Сатылау» әдісі арқылы экожүйе және оның құрамдас бөліктерін берілген тапсырмаларды орындау арқылы анықтайды.

1-топ. 1.Экожүйе ұғымына анықтама беріңдер.

2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер.


2-топ.1.Экожүйе терминін енгізген ғалымды ата.

2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер.


3-топ.1.Биоценоз ұғымына анықтама беріңдер.

2. Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықта және осы ұғымға анықтама беріңдер.

Дескриптор Білім алушы

- Экожүйе, биоценоз ұғымдарына анықтама береді;

- Суреттерді пайдалана отырып, экожүйені анықтайды;

2-тапсырма «Топтық жұмыс»

Оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып, сыныпқа мәлімет беру

1-топ. Абиотикалық фактор

2-топ. Биотикалық фактор

3-топ. Антропогендік фактор


Дескриптор Білім алушы

- Оқушылар өз өңірінің экологиялық жағдайларын топпен талқылай отырып, мәлімет береді;


3-тапсырма «Тұжырымдамалық кесте» әдісі

Түсініктеме

Жауап

Экологиялық факторлар үш топқа бөлінеді

Ия

Жоқ

Биотикалық факторларға климат, жер бедері топырақ жатады.

Ия

Жоқ

Абиотикалық факторлар-адамның шаруашылық әрекетінің нәтижесі

Ия

Жоқ

Антропогендік факторларға организмдер, ландшафттар, биогеоценоздарға адамның кез келген әсері жатады.

Ия

Жоқ


Дескриптор Білім алушы

- Кестедегі берілген экологиялық факторлардың дұрыс қатарын анықтайды;


4- тапсырма. Оқушылардан тест жұмысы алынады.


Дескриптор Білім алушы

- Берілген тест сұрақтарына жауап береді, соңында бір-бірінің жауаптарын тексереді:





Суреттер, кестелер

http://yandex.kz/clck/jsredir?from=yandex.kz



Қалыптастырушы бағалауға арналған жоба

5-Сынып жаратылыстану Алматы «Атамұра» 2017

Л.А.Верховцева, О.А.Костюченко, М.В.Ушакова

маркер,

А4 парағы, кестелер






















А4 парағы

http://storage/



Сабақтың соңы

5 мин














Кері байланыс «Жетістік баспалдағы» әдісі арқылы жүргізіледі:

« Экологиялық факторлар» тақырыбының нәтижесі бойынша саған сәйкес адамды таңда.

1.Егер сен біліміңнің шыңына жетсең, баспалдақтың жоғарысындағы адамды таңда.

2.Егер сенде кейбір сұрақтар болса, онда ортада тұрған адамды таңда.

3.Егер сен тақырыпты игермесең, онда төменгі баспалдақтағы адамды таңда

  • Экологиялық факторлар

  • Келесі сабаққа сілтеме 5.6.2.1 ағзаларды тірі табиғат дүниелеріне жіктеу




Стикерлер, маркерлер



Саралау – Сіз қандай тəсілмен

көбірек қолдау көрсетпексіз?

Сіз басқаларға қарағанда

578тг - Сатып алу
Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!