Бекітілді:
Бөлім |
8-бөлім Театр өнері мен мәдениеті. |
|
Педагогтің аты-жөні |
Тасбулатова М.С. |
|
Күні |
04.05.2026 |
|
Сынып 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық туризм 1-сабақ, Экологиялық туризм 2-сабақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8.4.5.1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табады, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды; сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қояды. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ: • Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
– Амандасу; – Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; –Үй тапсырмасын тексеру; – Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады; Үй тапсырмасын айтады; Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады. |
||||||||||||||||||||
Сабақ басы (5мин) |
«Миға шабуыл» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді. |
«Бағалау парағы» таратылады.
|
|
||||||||||||||||||
Ортасы (25 минут) (оқу |
||||||||||||||||||||||
1.Туризмнің ғаламдық экономикада алар орны қандай екенін тыңдалым мәтініндегі ақпаратқа сүйеніп тап. туризм – әлемдік экономиканың шағын құрамы туризм – әлемдік экономиканың елеусіз бөлшегі туризм – әлемдік экономиканың беломыртқасы туризм – ең дамымай кешеуілдеп қалған сала |
3. Туризм саласын асқақтату үшін қандай кедергіні жою қажет екенін тап. жауһарларды қыдыру жағын қарастыру жауһарларды жарнамалау жағын қарастыру жауһарларды аралау жағын қарастыру жауһарларды сақтау жағын қарастыру |
||||
2. Туризм саласын асқақтату үшін қандай кедергіні жою қажет екенін тап. жауһарларды сақтау жағын қарастыру жауһарларды аралау жағын қарастыру жауһарларды жарнамалау жағын қарастыру жауһарларды қыдыру жағын қарастыру |
4. Адамзат үшін өзектілігін жоймайтын қандай мәселе көтерілгенін анықта. туған жердің табиғатын бейнелемеу, туризм саласындағы мәселелер туған жердің табиғатын жырламау, туризм саласындағы мәселелер туған жердің қадірін жете түсінбеу, туризм саласындағы мәселелер туған жердің табиғатын суреттемеу, туризм саласындағы мәселелер |
||||
5. Неліктен жер жауһарларын шалғайдан іздеудің қажеті жоқ екенін анықта. себебі жер жауһарлары еш жерде жоқ себебі жер жауһарлары елімізде жетіп артылады себебі жер жауһарларын табу оңай емес себебі жер жауһарларына еліміз тұнып тұр |
6. Ақиқат, жалған, берілмеген кестесін толтыр. мәтінде еліміздің табиғатын қадірлеу мен танымал ету мәселесі көтерілген. мәтінде елімізде жер жауһарларының тапшылығы мәселесі көтерілген. мәтінде көтерілген мәселені шетелдік мамандар шеше алатыны айтылған. |
||||
7. Абзацтарды көтерілген тақырыппен сәйкестендір.
|
8. Мәтін абзацтарын көтерілетін проблемалық сұрақтарымен сәйкестендір.
|
||||
9. Мәтін абзацтарын автор көздеген мақсаттарымен сәйкестендір.
|
2-тапсырма.
|
Үлгі: Пай-пай, Шарын шатқалының айбынды сұлулығы-ай!.. Алтынемелдің «Әнші құмының» құпиясына қалай таңғалмасқа!.. Қазақстанның тұмса табиғатын көргендегі алғашқы сезімді сөзбен айтып жеткізу мүмкін емес!.. Шіркін, Көлсай көлдерінің кәусар тазалығы мен айнадай суы-ай!.. Еліміздегі экотуризмді дамытудың әлеуеті қандай зор десеңші!.. |
Кері байланыс. «Сұрақ-жауап» әдісі.
Перифраздың жасалу жолымен танысады.
Білім класс тапсырмасын орындайды.
Ережемен танысады.
Әңгіме құрайды.
Дескриптор:
-қажетті ақпараттарды табады;
-көтерілген мәселені анықтайды.
Дескриптор:
-сурет бойынша әңгіме құрайды;
-леп белгісі мен көп нүкте қойылатын сөйлемдерді қолданады.
Презента-ция
Соңы (5 мин)
Үй тапсырмасы: 117 -беттегі 4-тапсырма (ауызша)
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экологиялық туризм 1-сабақ,
Бекітілді:
Бөлім |
8-бөлім Театр өнері мен мәдениеті. |
|
Педагогтің аты-жөні |
Тасбулатова М.С. |
|
Күні |
04.05.2026 |
|
Сынып 8 «А» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы |
Экологиялық туризм 1-сабақ, Экологиялық туризм 2-сабақ |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.5.1 перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты таба білу, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдау; 8.4.5.1 сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қолдану. |
|
Сабақтың мақсаты |
Перифраз түрінде берілген сұрақтар арқылы мәтіннен қажетті ақпаратты табады, көтерілген мәселе бойынша ой тұжырымдайды; сөйлем соңында қабаттасып қойылатын тыныс белгілерін дұрыс қояды. |
|
Құндылықтарды дарыту |
Бірлік және ынтымақ: • Басқалармен жағымды қарым-қатынас орната білу және қоғамдық өмірге үлес қосу |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті
|
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурс-тар |
||||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі(5минут) |
– Амандасу; – Оқушылардың сабаққа қатысымын тексеру; –Үй тапсырмасын тексеру; – Сабақтың тақырыбы және мақсатымен таныстыру. |
Мұғаліммен амандасады; Үй тапсырмасын айтады; Сабақ тақырыбы және мақсатымен танысады. |
||||||||||||||||||||
Сабақ басы (5мин) |
«Миға шабуыл» әдісі
|
Сұрақтарға жауап береді. |
«Бағалау парағы» таратылады.
|
|
||||||||||||||||||
Ортасы (25 минут) (оқу |
||||||||||||||||||||||
1.Туризмнің ғаламдық экономикада алар орны қандай екенін тыңдалым мәтініндегі ақпаратқа сүйеніп тап. туризм – әлемдік экономиканың шағын құрамы туризм – әлемдік экономиканың елеусіз бөлшегі туризм – әлемдік экономиканың беломыртқасы туризм – ең дамымай кешеуілдеп қалған сала |
3. Туризм саласын асқақтату үшін қандай кедергіні жою қажет екенін тап. жауһарларды қыдыру жағын қарастыру жауһарларды жарнамалау жағын қарастыру жауһарларды аралау жағын қарастыру жауһарларды сақтау жағын қарастыру |
||||
2. Туризм саласын асқақтату үшін қандай кедергіні жою қажет екенін тап. жауһарларды сақтау жағын қарастыру жауһарларды аралау жағын қарастыру жауһарларды жарнамалау жағын қарастыру жауһарларды қыдыру жағын қарастыру |
4. Адамзат үшін өзектілігін жоймайтын қандай мәселе көтерілгенін анықта. туған жердің табиғатын бейнелемеу, туризм саласындағы мәселелер туған жердің табиғатын жырламау, туризм саласындағы мәселелер туған жердің қадірін жете түсінбеу, туризм саласындағы мәселелер туған жердің табиғатын суреттемеу, туризм саласындағы мәселелер |
||||
5. Неліктен жер жауһарларын шалғайдан іздеудің қажеті жоқ екенін анықта. себебі жер жауһарлары еш жерде жоқ себебі жер жауһарлары елімізде жетіп артылады себебі жер жауһарларын табу оңай емес себебі жер жауһарларына еліміз тұнып тұр |
6. Ақиқат, жалған, берілмеген кестесін толтыр. мәтінде еліміздің табиғатын қадірлеу мен танымал ету мәселесі көтерілген. мәтінде елімізде жер жауһарларының тапшылығы мәселесі көтерілген. мәтінде көтерілген мәселені шетелдік мамандар шеше алатыны айтылған. |
||||
7. Абзацтарды көтерілген тақырыппен сәйкестендір.
|
8. Мәтін абзацтарын көтерілетін проблемалық сұрақтарымен сәйкестендір.
|
||||
9. Мәтін абзацтарын автор көздеген мақсаттарымен сәйкестендір.
|
2-тапсырма.
|
Үлгі: Пай-пай, Шарын шатқалының айбынды сұлулығы-ай!.. Алтынемелдің «Әнші құмының» құпиясына қалай таңғалмасқа!.. Қазақстанның тұмса табиғатын көргендегі алғашқы сезімді сөзбен айтып жеткізу мүмкін емес!.. Шіркін, Көлсай көлдерінің кәусар тазалығы мен айнадай суы-ай!.. Еліміздегі экотуризмді дамытудың әлеуеті қандай зор десеңші!.. |
Кері байланыс. «Сұрақ-жауап» әдісі.
Перифраздың жасалу жолымен танысады.
Білім класс тапсырмасын орындайды.
Ережемен танысады.
Әңгіме құрайды.
Дескриптор:
-қажетті ақпараттарды табады;
-көтерілген мәселені анықтайды.
Дескриптор:
-сурет бойынша әңгіме құрайды;
-леп белгісі мен көп нүкте қойылатын сөйлемдерді қолданады.
Презента-ция
Соңы (5 мин)
Үй тапсырмасы: 117 -беттегі 4-тапсырма (ауызша)
шағым қалдыра аласыз


