|
Сабақ (2) |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екпін, оның түрлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: |
«М.Төлебаев атындағы орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Жазылым: 6.3.2.1 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазу. Әдеби тіл нормалары: 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: Екпін туралы мәліметтерді біледі, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінеді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратады. Тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жаза алады. Оқушылардың кейбіреулері орындай алады: Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып, оны көркем шығармадан таба алады, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Екпіннің стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазу, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Екпін туралы мәліметтерді біледі, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінеді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап береді, екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратады,тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазады, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып, оны көркем шығармадан табады, шығармашылық тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: «Қабуснама»,Гиланшах,Қайқаус. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Үлде мен бүлдеге орау. Әке мұраты. Ана құшағы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әке-асқар тау, ана-шыңым дегенді қалай түсінесің? 2.Ата-ананы қалай құрметтеу керек? 3.Ата-анаңа мінездеме бер? 4.Ата-анаңды «Алтын той мерекесімен» қалай құттықтар едің? 5.Ата-анаңның еңбегін ақтау үшін қандай әрекет жасауға дайынсың? 6.Ата-анаңның орнында болсаң не істер едің? 7.Ата-анаңның еңбегіне баға бер? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: арқасынан қағу, мадақтау,қолпаштау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Екпін туралы түсінік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы.Құрмет.Ата-ананы құрметтеу, еңбегін шынайы түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7мин) |
І Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуына назар аудару. (1 мин) ІІ «Өткел» әдісі арқылы психологиялық жағымды ахуал орнату. ( 2 мин) Орындалу шарты: Бормен еденге өткел сызу. Оқушылар өткелдің екі жағына тұрып, бір-бірімен екі қолымен ұстасады. Өткелге түсіп кетпей өтуі керек. Мұғалімнің түйінді сөзі: -Өмір өткелінде де бір-біріңе демеу бола біліңдер.Үнемі бір-біріңді қолдап жүріңдер. Осы сабақтың өзінде кедергілер кездесуі мүмкін.Сол кезде де бір-біріңе көмектесуге асығыңдар.Топта, жұпта, жекелей жұмыс жасағанда кез келген кедергі өткелден жақсы өтіңдер. ІІІ Топқа бөлу«Мақал құрау» әдісі арқылы жүзеге асады. (1мин) Орындалу шарты:Қағаз тілімдеріне мақал сөздері жасырылады. Жасырын сөзден мақал құрастырылады да белгілі топқа жайғасады. 1-топ. «Ана» тобы. Мақалы: Күннің шуағы жылы, ананың алақаны жылы» 2-топ. «Әке» тобы. Мақалы: «Әке көрген оқ жонар» 3-топ. «Бала» тобы. Мақалы: «Балалы үй - базар» ІҮ Үй тапсырмасын сұрау «Аяқ асты сұрақ» әдісі арқылы орындалады. Екпін туралы берілген сұрақтарға жауап беру. (3мин) Орындалу шарты: Оқушылар шеңбер болып отырады. Мұғалім аяқ астына қағаз тілімдеріне сұрақты ашып қояды. Оқушы өзі білетін аяқ астындағы сұраққа жауап береді. Дескриптор:
ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы жүзеге асады. |
Интербелсенді тақта, бор, түрлі-түсті қима қағаздар. «Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 33-34-бет Қағаз тілімдеріне жазылған мақал сөздері. Топ атаулары. Қима қағаздарға жазылған сұрақтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Сабақтың ортасында «Екпін» туралы мәліметтерді естеріне түсіріп өтемін. (1 мин) І тапсырма Жеке жұмыс. Қабырғаға ілінген қиындыларды пайдаланып мінездеме жазу. «Галлереяға саяхат» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Әркім өздеріне берілген тапсырма бойынша , сынып бөлмесінің әр жеріне қиылып, орны ауысып тұрған мінездемелерді тауып, құрастырып жазады.Ішінен екпіннің түрлерінің сөз ішінде орынды қолданғанына мән береді. Соңыра тұтас құрастырылған мінездеме тыңдалып, постер тақтасына ілінеді. Дескриптор: -қиындыларды табады -екпіннің ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтайды. -мінездеме жаза алады. ҚБ: «Жұлдызды постер » арқылы жүргізіледі. Орындалу шарты: Оқушылар бір-бірінің постерлерін шолып, ұнаған постерге өз жұлдызын жапсырады. «Жұлдызды постер» анықталады. ІІ тапсырма. Жұптық жұмыс. Екпін бойынша сұраққа жауап беру және сұрақтар құрастыру. «Веер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты:Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады,екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазады.Екеуі әрекеттерін қайталайды. Дескриптор: -екпін бойынша сұраққа жауап береді. -екпін бойынша сұрақ құрастыра алады. ҚБ: «Жұлдызша» арқылы жүргізіледі. ІІІ тапсырма. Топтық жұмыс. Үлгілер мен тірек сөздерді пайдаланып, құттықтау хат жазу. «Данышпан үкілер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Қабырғаға бірнеше құттықтау үлгісі ілінеді. Осы мәліметтерден оқушылар маңызды өмірлік даналық (Тірек сөздерді тауып, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдануын табады). Анасына арнаған құттықтау хаттың суретін салады. Тірек сөздерді пайдаланып құттықтау хат жазу керек. Дескриптор: -үлгілерді табады. -үлгілерді іріктейді. -тірек сөздерді тауып, екпін түріне ажыратады. -құттықтау хаттың суретін салады -екпін түрлерін пайдаланып, құттықтау хат жаза алады. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жүзеге асады, топтар бір-бірін бағалайды.
Сергіту сәті «Төбедегі сурет» әдісі арқылы жүзеге асады. (2 мин) Орындалу шарты:Ақ қағазды төбесіне қойып, шеңбер сызады. Сол шеңберге арал салады. Аралға үш пальма салады. Шетіндегі суға қайық саламыз.Аралға өзіміздің суретімізді саламыз. Суретті қалай салғанын көру.
Оқулықпен жұмыс: 34-беттегі 6-тапсырма арқылы жүзеге асады. (2 мин) Тапсырмаға сүйеніп диалогты болжап, жазу. Орындалу шарты: «Болжау» стратегиясымен өсиет сөзді жалғастырып, диалог құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы жүргізіледі. |
Мінездеме қиындылары. Постер. Қағаз веерлер. Құттықтау үлгілері А4 парағы «Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 34-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ҚБ: «Құттықтау хаттар көрмесі» әдісі арқылы жүзеге асады, топтар бір-бірінің құттықтау хаттарын бағалап, жұлдызшалар жапсырады.
Сергіту сәті «Төбедегі сурет» әдісі арқылы жүзеге асады. (2 мин) Орындалу шарты:Ақ қағазды төбесіне қойып, шеңбер сызады. Сол шеңберге арал салады. Аралға үш пальма салу. Шетіндегі суға қайық салуАралға өзіміздің суретімізді саламыз. Суретті қалай салғанын көру. Оқулықпен жұмыс: 34-беттегі 6-тапсырма. (2 мин) Тапсырмаға сүйеніп диалогты болжап жазу. Орындалу шарты: «Болжау» стратегиясымен өсиет сөзді жалғастырып, диалог құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ: «Дауыс беру» әдісі оқушылар бір-бірін бағалайды. Орындалу шарты: Тапсырманы орындаған оқушыға басқа оқушылар: Мен өз даусымды ...беремін.Себебі, ол... |
«Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 34-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 8 мин) |
Кері байланыс «Гүлдер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Барлық оқушыға төрт түсті гүл беріледі. Жасыл гүл – ең белсенді оқушыға Көк гүл – үй тапсырмасын жақсы оқып келген оқушыға Сары гүл – мұғалімнің көмегіне көп жүгінген оқушыға Қызыл гүл – «әлі де талпыну керек» оқушыға беріледі. Үйге тапсырма: Оқулықтан 6-тапсырма 34-бет. Сабақта өткен тақырып бойынша “конверттегі сұрақ” дайындау. Рефлексия «Мен білемін» рефлексиялық параққа түсті қағаздарды желімдеу арқылы орындалады.
|
Төрт түсті қағаз гүлдер
«Мен білемін» рефлексиялық парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
1.Пәнаралық байланыс. 2.Денсаулық және қауіпсіздік 3. АКТ-мен байланыс 3.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында қабілетті оқушыларға тапсырмаларды түрлендіріп ұсындым, себебі сараланған тапсырмаларды орындауда қолданылған «Галлереяға саяхат», «Веер», «Данышпан үкілер» әдістері оқушылардың тақырыпты дұрыс меңгеруіне мүмкіндік жасап олардың белсенділіктерін арттырды. «Болжау» стратегиясы арқылы жүзеге асырылған тапсырмаларда олардың еркін ойлауына мүмкіндік жасалды. |
Сабақта баға алған оқушылар екпін туралы мәліметтерді білді, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап берді, екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратты,тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырды, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданды, оны көркем шығармадан тапты. Шығармашылық тапсырмаларды орындады. Қалыптастырушы бағалау сабақтың өне бойында жүзеге асырылып отырды. |
1.Сабағымды бейнелеу өнерімен байланыстырдым.Ол маған оқушылар аналарына құттықтау хат жазған кезінде керек болды. 2.Сабақта оқушылардың қауіпсіздігі бақылауға алынды. 3.Сабақта интербелсенді тақта қолданылды. 4.Құндылықтармен байланыс ата-анаға деген баланың құрмет сезімін сабақтың тәрбиелік мақсатында жүзеге асырылды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар нені білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба?
Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Екпін, оның түрлері
Екпін, оның түрлері
|
Сабақ (2) |
Қазақ тілі |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 6 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Екпін, оның түрлері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мұғалімнің аты-жөні: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Мектеп: |
«М.Төлебаев атындағы орта мектебі»КММ |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бөлім атауы |
Ұлттық және отбасылық құндылықтар. Фонетика. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
Жазылым: 6.3.2.1 Жанрлық және стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазу. Әдеби тіл нормалары: 6.4.2.1 екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушы орындай алады: Екпін туралы мәліметтерді біледі, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінеді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап бере алады. Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратады. Тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жаза алады. Оқушылардың кейбіреулері орындай алады: Екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып, оны көркем шығармадан таба алады, шығармашылық тапсырмаларды орындай алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийлері |
Екпіннің стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазу, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдану. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсат |
Оқушылар орындай алады: Екпін туралы мәліметтерді біледі, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінеді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап береді, екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратады,тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырып жазады, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданып, оны көркем шығармадан табады, шығармашылық тапсырмаларды орындайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: «Қабуснама»,Гиланшах,Қайқаус. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Диалог құруға / шығарма жазуға арналған пайдалы тіркестер: Үлде мен бүлдеге орау. Әке мұраты. Ана құшағы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Талқылауға арналған сұрақтар: 1.Әке-асқар тау, ана-шыңым дегенді қалай түсінесің? 2.Ата-ананы қалай құрметтеу керек? 3.Ата-анаңа мінездеме бер? 4.Ата-анаңды «Алтын той мерекесімен» қалай құттықтар едің? 5.Ата-анаңның еңбегін ақтау үшін қандай әрекет жасауға дайынсың? 6.Ата-анаңның орнында болсаң не істер едің? 7.Ата-анаңның еңбегіне баға бер? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ишара: арқасынан қағу, мадақтау,қолпаштау. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы оқу: |
Екпін туралы түсінік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу: |
«Мәңгілік Ел» ұлттық идеясы.Құрмет.Ата-ананы құрметтеу, еңбегін шынайы түсіну. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Бейнелеу өнері. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы (7мин) |
І Сәлемдесу. Оқушылардың сабаққа түгел қатысуына назар аудару. (1 мин) ІІ «Өткел» әдісі арқылы психологиялық жағымды ахуал орнату. ( 2 мин) Орындалу шарты: Бормен еденге өткел сызу. Оқушылар өткелдің екі жағына тұрып, бір-бірімен екі қолымен ұстасады. Өткелге түсіп кетпей өтуі керек. Мұғалімнің түйінді сөзі: -Өмір өткелінде де бір-біріңе демеу бола біліңдер.Үнемі бір-біріңді қолдап жүріңдер. Осы сабақтың өзінде кедергілер кездесуі мүмкін.Сол кезде де бір-біріңе көмектесуге асығыңдар.Топта, жұпта, жекелей жұмыс жасағанда кез келген кедергі өткелден жақсы өтіңдер. ІІІ Топқа бөлу«Мақал құрау» әдісі арқылы жүзеге асады. (1мин) Орындалу шарты:Қағаз тілімдеріне мақал сөздері жасырылады. Жасырын сөзден мақал құрастырылады да белгілі топқа жайғасады. 1-топ. «Ана» тобы. Мақалы: Күннің шуағы жылы, ананың алақаны жылы» 2-топ. «Әке» тобы. Мақалы: «Әке көрген оқ жонар» 3-топ. «Бала» тобы. Мақалы: «Балалы үй - базар» ІҮ Үй тапсырмасын сұрау «Аяқ асты сұрақ» әдісі арқылы орындалады. Екпін туралы берілген сұрақтарға жауап беру. (3мин) Орындалу шарты: Оқушылар шеңбер болып отырады. Мұғалім аяқ астына қағаз тілімдеріне сұрақты ашып қояды. Оқушы өзі білетін аяқ астындағы сұраққа жауап береді. Дескриптор:
ҚБ: «Отшашу» әдісі арқылы жүзеге асады. |
Интербелсенді тақта, бор, түрлі-түсті қима қағаздар. «Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 33-34-бет Қағаз тілімдеріне жазылған мақал сөздері. Топ атаулары. Қима қағаздарға жазылған сұрақтар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы (25 мин) |
Сабақтың ортасында «Екпін» туралы мәліметтерді естеріне түсіріп өтемін. (1 мин) І тапсырма Жеке жұмыс. Қабырғаға ілінген қиындыларды пайдаланып мінездеме жазу. «Галлереяға саяхат» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Әркім өздеріне берілген тапсырма бойынша , сынып бөлмесінің әр жеріне қиылып, орны ауысып тұрған мінездемелерді тауып, құрастырып жазады.Ішінен екпіннің түрлерінің сөз ішінде орынды қолданғанына мән береді. Соңыра тұтас құрастырылған мінездеме тыңдалып, постер тақтасына ілінеді. Дескриптор: -қиындыларды табады -екпіннің ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтайды. -мінездеме жаза алады. ҚБ: «Жұлдызды постер » арқылы жүргізіледі. Орындалу шарты: Оқушылар бір-бірінің постерлерін шолып, ұнаған постерге өз жұлдызын жапсырады. «Жұлдызды постер» анықталады. ІІ тапсырма. Жұптық жұмыс. Екпін бойынша сұраққа жауап беру және сұрақтар құрастыру. «Веер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты:Қағазды веер пішінінде бүктеп, бірінші оқушы бір бөлігіне сабаққа қатысты сұрақтар жазып шығады,екінші оқушы екінші бөлігіне қысқаша жауап жазады.Екеуі әрекеттерін қайталайды. Дескриптор: -екпін бойынша сұраққа жауап береді. -екпін бойынша сұрақ құрастыра алады. ҚБ: «Жұлдызша» арқылы жүргізіледі. ІІІ тапсырма. Топтық жұмыс. Үлгілер мен тірек сөздерді пайдаланып, құттықтау хат жазу. «Данышпан үкілер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Қабырғаға бірнеше құттықтау үлгісі ілінеді. Осы мәліметтерден оқушылар маңызды өмірлік даналық (Тірек сөздерді тауып, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолдануын табады). Анасына арнаған құттықтау хаттың суретін салады. Тірек сөздерді пайдаланып құттықтау хат жазу керек. Дескриптор: -үлгілерді табады. -үлгілерді іріктейді. -тірек сөздерді тауып, екпін түріне ажыратады. -құттықтау хаттың суретін салады -екпін түрлерін пайдаланып, құттықтау хат жаза алады. ҚБ: «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі арқылы жүзеге асады, топтар бір-бірін бағалайды.
Сергіту сәті «Төбедегі сурет» әдісі арқылы жүзеге асады. (2 мин) Орындалу шарты:Ақ қағазды төбесіне қойып, шеңбер сызады. Сол шеңберге арал салады. Аралға үш пальма салады. Шетіндегі суға қайық саламыз.Аралға өзіміздің суретімізді саламыз. Суретті қалай салғанын көру.
Оқулықпен жұмыс: 34-беттегі 6-тапсырма арқылы жүзеге асады. (2 мин) Тапсырмаға сүйеніп диалогты болжап, жазу. Орындалу шарты: «Болжау» стратегиясымен өсиет сөзді жалғастырып, диалог құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ: «Жұлдызша» арқылы жүргізіледі. |
Мінездеме қиындылары. Постер. Қағаз веерлер. Құттықтау үлгілері А4 парағы «Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 34-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
ҚБ: «Құттықтау хаттар көрмесі» әдісі арқылы жүзеге асады, топтар бір-бірінің құттықтау хаттарын бағалап, жұлдызшалар жапсырады.
Сергіту сәті «Төбедегі сурет» әдісі арқылы жүзеге асады. (2 мин) Орындалу шарты:Ақ қағазды төбесіне қойып, шеңбер сызады. Сол шеңберге арал салады. Аралға үш пальма салу. Шетіндегі суға қайық салуАралға өзіміздің суретімізді саламыз. Суретті қалай салғанын көру. Оқулықпен жұмыс: 34-беттегі 6-тапсырма. (2 мин) Тапсырмаға сүйеніп диалогты болжап жазу. Орындалу шарты: «Болжау» стратегиясымен өсиет сөзді жалғастырып, диалог құрыңдар. Дескриптор:
ҚБ: «Дауыс беру» әдісі оқушылар бір-бірін бағалайды. Орындалу шарты: Тапсырманы орындаған оқушыға басқа оқушылар: Мен өз даусымды ...беремін.Себебі, ол... |
«Қазақ тілі» оқулығы, Арман ПВ баспасы, Астана,2018ж. 34-бет |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы ( 8 мин) |
Кері байланыс «Гүлдер» әдісі арқылы жүзеге асады. Орындалу шарты: Барлық оқушыға төрт түсті гүл беріледі. Жасыл гүл – ең белсенді оқушыға Көк гүл – үй тапсырмасын жақсы оқып келген оқушыға Сары гүл – мұғалімнің көмегіне көп жүгінген оқушыға Қызыл гүл – «әлі де талпыну керек» оқушыға беріледі. Үйге тапсырма: Оқулықтан 6-тапсырма 34-бет. Сабақта өткен тақырып бойынша “конверттегі сұрақ” дайындау. Рефлексия «Мен білемін» рефлексиялық параққа түсті қағаздарды желімдеу арқылы орындалады.
|
Төрт түсті қағаз гүлдер
«Мен білемін» рефлексиялық парағы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз? |
Бағалау –оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
1.Пәнаралық байланыс. 2.Денсаулық және қауіпсіздік 3. АКТ-мен байланыс 3.Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі) |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысында қабілетті оқушыларға тапсырмаларды түрлендіріп ұсындым, себебі сараланған тапсырмаларды орындауда қолданылған «Галлереяға саяхат», «Веер», «Данышпан үкілер» әдістері оқушылардың тақырыпты дұрыс меңгеруіне мүмкіндік жасап олардың белсенділіктерін арттырды. «Болжау» стратегиясы арқылы жүзеге асырылған тапсырмаларда олардың еркін ойлауына мүмкіндік жасалды. |
Сабақта баға алған оқушылар екпін туралы мәліметтерді білді, олардың түрлері туралы ақпараттарды түсінді, екпіннің ерекшеліктеріне сәйкес, қойылған сұрақтарға жауап берді, екпіннің түрлерін, оның ұқсастығы мен айырмашылығының ара жігін ажыратты,тақырыптың стильдік ерекшеліктеріне сай құрылымын сақтай отырып мінездеме, құттықтау құрастырды, екпіннің түрлерін (сөз екпіні, тіркес екпіні, логикалық екпін) сөз және сөйлем ішінде орынды қолданды, оны көркем шығармадан тапты. Шығармашылық тапсырмаларды орындады. Қалыптастырушы бағалау сабақтың өне бойында жүзеге асырылып отырды. |
1.Сабағымды бейнелеу өнерімен байланыстырдым.Ол маған оқушылар аналарына құттықтау хат жазған кезінде керек болды. 2.Сабақта оқушылардың қауіпсіздігі бақылауға алынды. 3.Сабақта интербелсенді тақта қолданылды. 4.Құндылықтармен байланыс ата-анаға деген баланың құрмет сезімін сабақтың тәрбиелік мақсатында жүзеге асырылды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Рефлексия Сабақтың оқу мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?
Бүгін оқушылар нені білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен уақытты тиімді пайдалана алдым ба?
Мен өз жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қорытынды бағалау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қандай екі нәрсе табысты болды? (Оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды?
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз













