|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2C.Химиялық реакциядағы энергиямен танысу(3 с.) |
Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Оңғарбай.С |
|||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар» |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу. 8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну. |
|||||||||||||||||
|
|
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эндотермиялық және экзотермиялық реакцияларды ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: эндотермиялық,экзотермиялық,жылу эффектісі,джоуль ұғымын ажырата алады, анықтама бере алады. Термин сөздерді пайдаланып, тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:жылу эффектісі,экзотермиялық реакция, эндотермиялық реакциялар,термохимиялық теңдеулер. |
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1. Реакцияның жылу эффектісі деген не?Ол қандай бірліктермен өрнектеледі? 2. Экзотермиялық реакцияға мысал келтір. 3. Химиялық теңдеулердің термохимиялық теңдеулерден айырмашылығы неде? 4. Эндотермиялық реакциялар дегеніміз не? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, қарым-қатынас дағдылары,сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физика |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.1.5.тез тұтанатын,жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді; 7.3.1.6.заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатынын біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
1мин 2 мин 5 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбын ашу.Оқушыларды 4 топқа бөлу. «Адасқан сөздер» әдісі бойынша өздеріне берілген сөздерден тиістісін алады. І топ.«Спортшылар» (спорт,диета,денсаулық,ккал,ағза) ІІ топ. «Физиктер» (джоуль,энергия,физикалық жұмыс,килоджоуль) ІІІ топ. «Мұнайшылар»(бензин,отын,көмір,табиғи газ,) IV топ. «Химиктер» (оттек,газдар,жану реакциясы,жылу, химиялық теңдеу). Әр топқа топ басшысы сайланады. Оқушыларға сабақтың тақырыбын ашуға көрсетілім көрсетіледі:әктің суда қайнауы,кальций карбонатының ыдырау реакциясын көрсетеді. Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады. Тапсырма-1.Жеке жұмыс. «Сәйкесін таңда» Келтірілген термохимиялық теңдеулерден экзотермиялық,эндотермиялық реакцияларды табыңдар. «+» белгісін қойыңдар.
|
Кеспе қағаздары
Құрал-жабдықтар, химиялық реактивтер.
Кесте.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин |
5 мин 3мин 10 мин 8 мин |
Тапсырма-2.Жж.«Өзіңді тексер».Есептер беріледі. 1.Көмір жанғанда 402 кДж бөлінді.Массасы 3,5 кг көмір жанғанда қанша жылу бөлінеді? 2.Кальций карбонатын ыдыратқанда 157 кдж сіңірілді.Массасы 325 г кальций карбонатын ыдырату үшін қанша жылу жұмсау керек? Алгоритм: 1.Реакция теңдеулерін жазу. 2. Реакция теңдеулері бойынша есептеуді жүргізу. Дескриптор: -термохимиялық теңдеулерді жаза алады. -реакция теңдеулері бойынша есептеуді жүргізе алады. Есептерді тексеру.Жауаптарын оқушыларға беру арқылы өздерін өздері тексереді. Топ басшысы кері байланыс береді. «Керемет.Жақсы.Қосымша тағы да қоссаң болар еді». Тапсырма-3. Тж: «Топтық тергеу әдісі» бойынша мәтінді топ басшысы рольдерге бөліп береді. «Спортшылар»,«Физиктер»,«Мұнайшылар»,«Химиктер» топтарына бүгінгі сабақ бойынша дайын мәтіндер беріледі. Баяндамашы- мәтінді мазмұндап айтады. Сұрақ қоюшы- мәтінге байланысты сұрақ қояды. Сілтеме табушы- мәтіннің ішіндегі термин және түйін сөздерді табу. Дәнекерлеуші- оқып отырған мәтінді өмірмен байланыстырады. Бейнелеуші,суретші- осы тақырып аясында сызбалар дайындайды. Топтар тапсырма бойынша жауап береді. Кері байланыс. «Керемет.Жақсы.Қосымша тағы да қоссаң болар еді».
|
Есептер жазылған кеспе қағаздар. Дайын мәтіндер, түсті қағаздар, флипчарт, стикерлер, маркерлер. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
|
Рефлексия«Аяқталмаған сөйлемдер»
деген сөйлемдерді аяқтап жазады. |
|
|
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Барлық оқушылар кестені толтыру,көрсетілім арқылы экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі. Басым көпшілігі термохимиялық теңдеулерге есептер шығару арқылы экзотермиялық, эндотермиялық реакцияларды ажырата алады.Топтық тапсырма арқылы оқушылар денсаулық, дұрыс тамақтану, бензин,көмір,табиғи газдар,отынның қоршаған ортаға әсерін түсінеді. |
Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, тақырыпты өмірмен қалай байланыстыра отырып, алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Оқушылардың дағдысының қалыптасуы және білімді меңгеру деңгейі туралы ақпарат алу үшін кері байланыс ұсыну, оқушыларды ынталандыру үшін қалыптастырушы бағалауды жүргізу. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар»
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.2C.Химиялық реакциядағы энергиямен танысу(3 с.) |
Мектеп: Амангелді атындағы жалпы орта мектеп |
|||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Оңғарбай.С |
|||||||||||||||||
|
СЫНЫП:8 |
Қатысқандар : |
Қатыспағандар: |
||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Экзотермиялық және эндотермиялық реакциялар. №4 зертханалық тәжірибе «Энергияның өзгеруімен жүретін химиялық реакциялар» |
|||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.3.1.3 -экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін білу. 8.3.1.4 –әртүрлі жанғыш заттардың қоршаған ортаға әсер ету салдарын түсіну. |
|||||||||||||||||
|
|
Барлық оқушылар:
|
|||||||||||||||||
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Эндотермиялық және экзотермиялық реакцияларды ажыратады. |
|||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: эндотермиялық,экзотермиялық,жылу эффектісі,джоуль ұғымын ажырата алады, анықтама бере алады. Термин сөздерді пайдаланып, тапсырмаларды орындай алады. |
|||||||||||||||||
|
Негізгі сөздер мен тіркестер:жылу эффектісі,экзотермиялық реакция, эндотермиялық реакциялар,термохимиялық теңдеулер. |
||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||
|
Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: 1. Реакцияның жылу эффектісі деген не?Ол қандай бірліктермен өрнектеледі? 2. Экзотермиялық реакцияға мысал келтір. 3. Химиялық теңдеулердің термохимиялық теңдеулерден айырмашылығы неде? 4. Эндотермиялық реакциялар дегеніміз не? |
||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Қоғамымыздағы ұлттық бірлік, қарым-қатынас дағдылары,сын тұрғысынан ойлау, жауапкершілік |
|||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
физика |
|||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
7.3.1.5.тез тұтанатын,жанғыш және жанбайтын заттарға мысалдар келтіреді; 7.3.1.6.заттардың таза оттекте ауаға қарағанда жақсырақ жанатынын біледі. |
|||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 12 мин |
1мин 2 мин 5 мин 4 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Сабақтың тақырыбын ашу.Оқушыларды 4 топқа бөлу. «Адасқан сөздер» әдісі бойынша өздеріне берілген сөздерден тиістісін алады. І топ.«Спортшылар» (спорт,диета,денсаулық,ккал,ағза) ІІ топ. «Физиктер» (джоуль,энергия,физикалық жұмыс,килоджоуль) ІІІ топ. «Мұнайшылар»(бензин,отын,көмір,табиғи газ,) IV топ. «Химиктер» (оттек,газдар,жану реакциясы,жылу, химиялық теңдеу). Әр топқа топ басшысы сайланады. Оқушыларға сабақтың тақырыбын ашуға көрсетілім көрсетіледі:әктің суда қайнауы,кальций карбонатының ыдырау реакциясын көрсетеді. Мұғалім сабақтың тақырыбын айтады. Тапсырма-1.Жеке жұмыс. «Сәйкесін таңда» Келтірілген термохимиялық теңдеулерден экзотермиялық,эндотермиялық реакцияларды табыңдар. «+» белгісін қойыңдар.
|
Кеспе қағаздары
Құрал-жабдықтар, химиялық реактивтер.
Кесте.
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 26 мин |
5 мин 3мин 10 мин 8 мин |
Тапсырма-2.Жж.«Өзіңді тексер».Есептер беріледі. 1.Көмір жанғанда 402 кДж бөлінді.Массасы 3,5 кг көмір жанғанда қанша жылу бөлінеді? 2.Кальций карбонатын ыдыратқанда 157 кдж сіңірілді.Массасы 325 г кальций карбонатын ыдырату үшін қанша жылу жұмсау керек? Алгоритм: 1.Реакция теңдеулерін жазу. 2. Реакция теңдеулері бойынша есептеуді жүргізу. Дескриптор: -термохимиялық теңдеулерді жаза алады. -реакция теңдеулері бойынша есептеуді жүргізе алады. Есептерді тексеру.Жауаптарын оқушыларға беру арқылы өздерін өздері тексереді. Топ басшысы кері байланыс береді. «Керемет.Жақсы.Қосымша тағы да қоссаң болар еді». Тапсырма-3. Тж: «Топтық тергеу әдісі» бойынша мәтінді топ басшысы рольдерге бөліп береді. «Спортшылар»,«Физиктер»,«Мұнайшылар»,«Химиктер» топтарына бүгінгі сабақ бойынша дайын мәтіндер беріледі. Баяндамашы- мәтінді мазмұндап айтады. Сұрақ қоюшы- мәтінге байланысты сұрақ қояды. Сілтеме табушы- мәтіннің ішіндегі термин және түйін сөздерді табу. Дәнекерлеуші- оқып отырған мәтінді өмірмен байланыстырады. Бейнелеуші,суретші- осы тақырып аясында сызбалар дайындайды. Топтар тапсырма бойынша жауап береді. Кері байланыс. «Керемет.Жақсы.Қосымша тағы да қоссаң болар еді».
|
Есептер жазылған кеспе қағаздар. Дайын мәтіндер, түсті қағаздар, флипчарт, стикерлер, маркерлер. |
|||||||||||||||
|
Сабақтың соңы 2 мин |
|
Рефлексия«Аяқталмаған сөйлемдер»
деген сөйлемдерді аяқтап жазады. |
|
|
|
|
|
|
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасын сақтау |
|
|
Барлық оқушылар кестені толтыру,көрсетілім арқылы экзотермиялық реакциялар жылу бөле жүретінін, ал эндотермиялық реакциялар жылу сіңіре жүретінін біледі. Басым көпшілігі термохимиялық теңдеулерге есептер шығару арқылы экзотермиялық, эндотермиялық реакцияларды ажырата алады.Топтық тапсырма арқылы оқушылар денсаулық, дұрыс тамақтану, бензин,көмір,табиғи газдар,отынның қоршаған ортаға әсерін түсінеді. |
Топтық жұмыс арқылы оқушылардың бірлескен әрекетін бақылау, тақырыпты өмірмен қалай байланыстыра отырып, алған білімдерін өмірде қолдана білуге дағдыландыру. Оқушылардың дағдысының қалыптасуы және білімді меңгеру деңгейі туралы ақпарат алу үшін кері байланыс ұсыну, оқушыларды ынталандыру үшін қалыптастырушы бағалауды жүргізу. Рефлексия «Аяқталмаған сөйлемдер» |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары |
|
|
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||
|
|
|||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||
шағым қалдыра аласыз














