|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы Мектеп: №4 Тілеміс батыр жалпы білім беретін мектебі Күні:19.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Мінетова Сейдана Сынып: 8 Қатысқандар: 25 Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,ток күші, кернеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.4.2.2.Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану. 8.4.2.3.Кернеудің физикалық мағынасын,оның өлшем бірлігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар− ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар− электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін біледі. Кейбір оқушылар− берілген тақырыптың күнделікті тұрмыста қолданылуын техникамен байланыстылығын ашып түсініп, қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Электр тізбегінің элементтерінің шартты белгілері туралы мағлұмат алады және тұрмыста қолданылуын техникамен байланыстырады. 2.Ток күші , кернеуді қандай құрылғының көмегімен өлшеу керектігі жөнінде үйренеді. 3.Есептер шығаруда формулаларды қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту. Болжамдар айту жəне оларды сөйлемде дұрыс қолдану; белгілі бір сұрақтарды ашу жəне түсіндіру.Ток күшіне , кернеуге , электр тізбегіне арналған мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелілей алады. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: ток күші, электр мөлшері, ампер, амперметр,кернеу, вольт,вольтметр. Сабақ барысында сөйлесу/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқыланатын сұрақтар. 1.Ток күші деп нені атайды?. 2.Ток күшінің бірлігі етіп не алынған? 3. Ток күшін қандай құралмен өлшейді? 4.Электр кернеуі және ол қандай бірлікпен беріледі? 5.Кернеуді қалай өлшейді? 6.Электр тізбегінің шартты белгілері қалай аталады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық,өмірбойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Электр тогы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы (25 мин) 10 мин Білу Түсіну Қолдану
5 мин Талдау 10 мин Сабақтың соңы 5 мин Жинақтау 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезең Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. Ширату жаттығуы: «Гүлмен тілек» гүлді алақандарына салып тұрып,бір−біріне тілек тілейді. Оқушыларды әртүрлі түстердегі карточкалар таңдату арқылы ІІІ топқа бөлу. І топ -қызыл, ІІ топ-сары, ІІІ топ-көк. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Әр топ өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындап келеді.Сол дайындап келген сұрақтарын келесі топқа қойып қояды.
Бағалау: «От
шашу"
«Өрмекші» әдісі арқылы оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып оқулықтағы тақырып бойынша басына тақырыпты, денесіне негізгі түсініктерді, аяқтарына тірек сөздерді жазылып,топ бойынша қорғалады. І топ- электр тізбегі және оның құрамды бөліктері ІІ топ−ток күші ІІІ топ −кернеу
Бағалау: «Көңілді
смайликтер» «Зерттеудің алты қадамы» Тәжірибе: Ток көзі, электр шамы, ажыратқыш, амперметр , вольтметр құрылғыларының жалғау жолдарының қателігін тауып сызба нұсқаларының шартты таңбаларымен сызып көрсетіңдер
Бағалау: «Бас бармақ» «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақ бойынша есептер шығару №1. Өткізгіштің көлденең қимасы арқылы әр минут сайын 42 Кл-ға тең электр мөлшері өткен кездегі өткізгіштегі ток күшін есептеңдер. №2 Ток күші 0,5 А болғанда, 7,7 Кл зарядты тасымалдау қанша уақытқа созылады? №3.78 мДж болатын бөгде күштер жұмысы өткізгіш бойында 2 минутта 0,2 А ток кушін тудырса, кернеу қанша болғаны?
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
«Сәйкесін тап» әдісі:кестені толтыру.
Бағалау: «Екі жұлдыз,бір
тілек»
Рефлексия : БББ кестесі
Бағалау: Мадақтау Үйге тапсырма: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,ток күші, кернеу. Андре Ампер және Вольтаның өмірбаяны.
|
Қызыл,сары, көк түсті қағаздар.
Оқулықпен жұмыс
Ток көзі, электр шамы, ажыратқыш, амперметр , вольтметр
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақтан ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,кернеу,ток күші 8 сынып
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Тұрақты электр тогы Мектеп: №4 Тілеміс батыр жалпы білім беретін мектебі Күні:19.05.2018 Мұғалімнің аты-жөні: Мінетова Сейдана Сынып: 8 Қатысқандар: 25 Қатыспағандар: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,ток күші, кернеу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары: |
8.4.2.2.Электр схемасын графикалық бейнелеуде электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін қолдану. 8.4.2.3.Кернеудің физикалық мағынасын,оның өлшем бірлігін түсіндіру. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар− ток күші мен кернеудің физикалық мағынасын түсінеді. Көптеген оқушылар− электр тізбегі элементтерінің шартты белгілерін біледі. Кейбір оқушылар− берілген тақырыптың күнделікті тұрмыста қолданылуын техникамен байланыстылығын ашып түсініп, қолдана алады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
1. Электр тізбегінің элементтерінің шартты белгілері туралы мағлұмат алады және тұрмыста қолданылуын техникамен байланыстырады. 2.Ток күші , кернеуді қандай құрылғының көмегімен өлшеу керектігі жөнінде үйренеді. 3.Есептер шығаруда формулаларды қолданады. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Дағдыларды дамыту. Болжамдар айту жəне оларды сөйлемде дұрыс қолдану; белгілі бір сұрақтарды ашу жəне түсіндіру.Ток күшіне , кернеуге , электр тізбегіне арналған мысалдарды ауызша және жазбаша түрде сипаттай және жүйелілей алады. Негізгі терминдер мен сөз тіркестері: ток күші, электр мөлшері, ампер, амперметр,кернеу, вольт,вольтметр. Сабақ барысында сөйлесу/жазу үшін қолданылатын тіл: Талқыланатын сұрақтар. 1.Ток күші деп нені атайды?. 2.Ток күшінің бірлігі етіп не алынған? 3. Ток күшін қандай құралмен өлшейді? 4.Электр кернеуі және ол қандай бірлікпен беріледі? 5.Кернеуді қалай өлшейді? 6.Электр тізбегінің шартты белгілері қалай аталады? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Еңбек және шығармашылық,өмірбойы білім алу. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Электр тогы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 5 мин Сабақтың ортасы (25 мин) 10 мин Білу Түсіну Қолдану
5 мин Талдау 10 мин Сабақтың соңы 5 мин Жинақтау 5 мин |
І.Ұйымдастыру кезең Сәлемдесу,оқушыларды түгендеу. Психологиялық ахуал туғызу. Ширату жаттығуы: «Гүлмен тілек» гүлді алақандарына салып тұрып,бір−біріне тілек тілейді. Оқушыларды әртүрлі түстердегі карточкалар таңдату арқылы ІІІ топқа бөлу. І топ -қызыл, ІІ топ-сары, ІІІ топ-көк. ІІ.Үй тапсырмасын тексеру «Конверттегі сұрақ» әдісі арқылы үй тапсырмасын сұрау. Әр топ өткен тақырып бойынша сұрақтар дайындап келеді.Сол дайындап келген сұрақтарын келесі топқа қойып қояды.
Бағалау: «От
шашу"
«Өрмекші» әдісі арқылы оқушылар постерге өрмекшінің сұлбасын сала отырып оқулықтағы тақырып бойынша басына тақырыпты, денесіне негізгі түсініктерді, аяқтарына тірек сөздерді жазылып,топ бойынша қорғалады. І топ- электр тізбегі және оның құрамды бөліктері ІІ топ−ток күші ІІІ топ −кернеу
Бағалау: «Көңілді
смайликтер» «Зерттеудің алты қадамы» Тәжірибе: Ток көзі, электр шамы, ажыратқыш, амперметр , вольтметр құрылғыларының жалғау жолдарының қателігін тауып сызба нұсқаларының шартты таңбаларымен сызып көрсетіңдер
Бағалау: «Бас бармақ» «Миға шабуыл» әдісі арқылы жаңа сабақ бойынша есептер шығару №1. Өткізгіштің көлденең қимасы арқылы әр минут сайын 42 Кл-ға тең электр мөлшері өткен кездегі өткізгіштегі ток күшін есептеңдер. №2 Ток күші 0,5 А болғанда, 7,7 Кл зарядты тасымалдау қанша уақытқа созылады? №3.78 мДж болатын бөгде күштер жұмысы өткізгіш бойында 2 минутта 0,2 А ток кушін тудырса, кернеу қанша болғаны?
Бағалау: «Бағдаршам» әдісі
«Сәйкесін тап» әдісі:кестені толтыру.
Бағалау: «Екі жұлдыз,бір
тілек»
Рефлексия : БББ кестесі
Бағалау: Мадақтау Үйге тапсырма: Электр тізбегі және оның құрамды бөліктері,ток күші, кернеу. Андре Ампер және Вольтаның өмірбаяны.
|
Қызыл,сары, көк түсті қағаздар.
Оқулықпен жұмыс
Ток көзі, электр шамы, ажыратқыш, амперметр , вольтметр
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы,қол жетімді болдыма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткіздіме Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен ? |
|
|
||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақтан ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)? 1. 2. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз
















