Бекітемін:_______________
Сабақтың тақырыбы: Электр тогының жұмысы мен қуатына есептер шығару
|
Білім беру ұйымының атауы |
№181 жалпы білім беретін мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тоқсанбаева А.А. |
|||||
|
Күні: |
12.02.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 8 "А" |
Қатысушылар саны: 29 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының жұмысы мен қуатына есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.12 – жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Токтың жұмысы мен қуатын анықтайды; Токтың жұмысы мен қуатын есептер шығаруда қолданады. Өмірде қолданатын тұрмыстық техникалардағы токтың жұмысы мен қуатын есептейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин.
Сабақтың басы 8 мин. Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 7 мин 5 мин Бекіту 8 минут Сабақтың соңы. 5 минут Кері байланыс Бағалау 2 мин Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ІІ.Психологиялық ахуал Сабақтың мақсаты, міндетін айтып, бағалау критерийлерін түсіндіремін. "Ой қозғау" әдісі. Үй тапсырмасын тексеру. /Жұптық жұмыс/ Әр топ орынынан тұрып, тізбек құрады және жұптық әңгіме жүргізеді. Сұрақтар: өткізгіштерді тізбектей жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады? Өткізгіштерді параллель жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады? т.б.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. /Топтық жұмыс/ Әр топқа электр энергиясының түбіртегі беріледі. Сол түбіртектегі тариф құнын есептеп, ақпан айында қанша теңге ақша төлейтінін есептеп шығу керек. Электр санауышында ток жұмысының 1кВ·сағ=3,6·106 Дж екенін дәлелдеу. 1кВ·сағ-қа тариф 8,8 теңге болса,бір айда кВт·сағ-қа қанша төлейміз? .Электр тогын қалай үнемдеуге болады?Берілген суреттер бойынша бір айға кеткен энергияның мөлшерін анықтайды. "Бос орынды толтыр" ойыны. /Жеке жұмыс/ 1.Уақыт бірлігі ішінде істелінген жұмыстың сол уақытқа қатынасымен өлшенетін физикалық шама-қуат. 2.Қуат пен уақыт көбейтіндісі жұмысты көрсетеді. 3.Токтың жұмысын өлшейтін құрал-электр есептеуіш. 4. 2гВт қанша Ватт 200 Вт 5.Электр тогының жұмысы-ток күші, кернеу және жұмысты жасауға кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. 6.Кедергінің өлшем бірлігі-Ом "Демонстрациялық" әдіс./Топтық жұмыс/ Күнделікті қолданатын тұрмыстық құрылғылардың энергия шығынын, ток күшін есептеу үшін олардың қуаты мен жұмыс уақыты қажет болады. Энергияны есептеу үшін келесі формуланы қолдануға болады: E=P×t , Мұндағы:
1. Үтіктің энергия шығынын есептеу Үтіктің қуаты әдетте 1000 Вт-тан 3000 Вт-қа дейін болады. Мысалы, егер үтік 2000 Вт қуат тұтынаса және 1 сағат бойы жұмыс істесе: E=P×t=2000 Вт×1 сағ=2 кВт*сағ Үтіктің энергия шығыны 2 кВт·сағ болады. 2. Плойканың энергия шығынын есептеу Плойканың қуаты әдетте 25 Вт-тан 80 Вт-қа дейін болады. Егер плойканың қуаты 50 Вт болса және ол 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=50 Вт×0.5 сағ=0.025 кВт*сағ Плойканың энергия шығыны 0.025 кВт·сағ болады. 3. Шаш үтіктегіштің энергия шығынын есептеу Шаш үтіктегіштердің қуаты 20 Вт-тан 100 Вт-қа дейін болуы мүмкін. Егер шаш үтіктегіш 60 Вт қуат тұтынса және 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=60 Вт×0.5 сағ=0.03 кВт*сағ Шаш үтіктегіштің энергия шығыны 0.03 кВт·сағ болады. 4. Шәйнектің энергия шығынын есептеу Шәйнектің қуаты әдетте 1000 Вт-тан 3000 Вт-қа дейін болады. Егер шәйнек 2000 Вт қуат тұтынса және 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=2000 Вт×0.5 сағ=1 кВт*сағ Шәйнектің энергия шығыны 1 кВт·сағ болады. Қорытынды:
Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: 18-жаттығу (4-6), 136-137-бет |
Оқушылар топқа түстер арқылы бөлінеді : 1.Жұмыс 2.Қуат 3.Энергия 4.Ток күші Үйге берілген тапсырманы бір- біріне сұрақ -жауап қойып, өз ойларымен бөліседі. Әр топ ақпан айының тариф құнын есептейді Дескриптор: -бастапқы және соңғы көрсеткіштерді жазады; -шығынды есептейді; -ай сайынғы төлем құнын есептейді. Оқушылар genially платформасында ғы әр сұраққа жауап беріп, бос орындарды толтырады Дескриптор: -сұрақтарды мұқият оқиды; -дұрыс жауапты белгілейді Оқушылар сұрақтарға жауап береді, ой-пікірлерін білдіреді. Тұрмыстық техникалардың энергия шығынын есептейді. Барлық бала қызығушылығы мен сабаққа қатысады.Тіпті белсенділігі төмен оқушы да тәжірибе жасап, қолымен ұстап, көзімен көріп сабаққа қатысып отырады Дескриптор: -қуатты анықтайды; -энергия шығынын есептейді. Оқушылар сабақ бойынша рефлекция жасап, сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім оқшылардың қалай жұмыс жасап жатқандығын бақылайды, кері байланыс береді. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды және бағыт-бағдар береді. Мұғалім оқшылардың қалай жұмыс жасап жатқандығын бақылайды, кері байланыс береді. Бағалау критерийлері - токтың жұмысы мен қуатын
анықтайды; - алған білімін тұрмыста қолдана біледі Жалпы бағалау күнделікке қойылады критерийлер бойынша 10 балл |
Интерактивті тақта, оқулық , таратпа қағаздар Физика 8-сынып. Н.А.Закирова Р.Аширов
https://view.genially.com/67a74a6c22f56bd5ab84178d/interactive-content-fill-in-the-blanks-game Демонстрациялық құралдар: Үтік,
плойка,
шәйнек,
шаш үтіктегіш
|
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр тогының жұмысы мен қуатына есептер шығару
Бекітемін:_______________
Сабақтың тақырыбы: Электр тогының жұмысы мен қуатына есептер шығару
|
Білім беру ұйымының атауы |
№181 жалпы білім беретін мектеп |
|||||
|
Пәні: |
Физика |
|||||
|
Бөлім: |
8.3 А Тұрақты электр тогы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Тоқсанбаева А.А. |
|||||
|
Күні: |
12.02.2025ж. |
|||||
|
Сынып: 8 "А" |
Қатысушылар саны: 29 |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Электр тогының жұмысы мен қуатына есептер шығару |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
8.4.2.12 – жұмыс және қуат формулаларын есептер шығаруда қолдану |
|||||
|
Сабақтың мақсаты |
Токтың жұмысы мен қуатын анықтайды; Токтың жұмысы мен қуатын есептер шығаруда қолданады. Өмірде қолданатын тұрмыстық техникалардағы токтың жұмысы мен қуатын есептейді. |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңі//уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Ұйымдастыру 5 мин.
Сабақтың басы 8 мин. Өткен білімді еске түсіру Жаңа білім 7 мин 5 мин Бекіту 8 минут Сабақтың соңы. 5 минут Кері байланыс Бағалау 2 мин Үй тапсырмасы |
Ұйымдастыру кезеңі Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу. Оқушылардың сабаққа дайындығын тексеру. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. ІІ.Психологиялық ахуал Сабақтың мақсаты, міндетін айтып, бағалау критерийлерін түсіндіремін. "Ой қозғау" әдісі. Үй тапсырмасын тексеру. /Жұптық жұмыс/ Әр топ орынынан тұрып, тізбек құрады және жұптық әңгіме жүргізеді. Сұрақтар: өткізгіштерді тізбектей жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады? Өткізгіштерді параллель жалғау кезінде қандай шама тұрақты болады? т.б.
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі. /Топтық жұмыс/ Әр топқа электр энергиясының түбіртегі беріледі. Сол түбіртектегі тариф құнын есептеп, ақпан айында қанша теңге ақша төлейтінін есептеп шығу керек. Электр санауышында ток жұмысының 1кВ·сағ=3,6·106 Дж екенін дәлелдеу. 1кВ·сағ-қа тариф 8,8 теңге болса,бір айда кВт·сағ-қа қанша төлейміз? .Электр тогын қалай үнемдеуге болады?Берілген суреттер бойынша бір айға кеткен энергияның мөлшерін анықтайды. "Бос орынды толтыр" ойыны. /Жеке жұмыс/ 1.Уақыт бірлігі ішінде істелінген жұмыстың сол уақытқа қатынасымен өлшенетін физикалық шама-қуат. 2.Қуат пен уақыт көбейтіндісі жұмысты көрсетеді. 3.Токтың жұмысын өлшейтін құрал-электр есептеуіш. 4. 2гВт қанша Ватт 200 Вт 5.Электр тогының жұмысы-ток күші, кернеу және жұмысты жасауға кеткен уақыттың көбейтіндісіне тең. 6.Кедергінің өлшем бірлігі-Ом "Демонстрациялық" әдіс./Топтық жұмыс/ Күнделікті қолданатын тұрмыстық құрылғылардың энергия шығынын, ток күшін есептеу үшін олардың қуаты мен жұмыс уақыты қажет болады. Энергияны есептеу үшін келесі формуланы қолдануға болады: E=P×t , Мұндағы:
1. Үтіктің энергия шығынын есептеу Үтіктің қуаты әдетте 1000 Вт-тан 3000 Вт-қа дейін болады. Мысалы, егер үтік 2000 Вт қуат тұтынаса және 1 сағат бойы жұмыс істесе: E=P×t=2000 Вт×1 сағ=2 кВт*сағ Үтіктің энергия шығыны 2 кВт·сағ болады. 2. Плойканың энергия шығынын есептеу Плойканың қуаты әдетте 25 Вт-тан 80 Вт-қа дейін болады. Егер плойканың қуаты 50 Вт болса және ол 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=50 Вт×0.5 сағ=0.025 кВт*сағ Плойканың энергия шығыны 0.025 кВт·сағ болады. 3. Шаш үтіктегіштің энергия шығынын есептеу Шаш үтіктегіштердің қуаты 20 Вт-тан 100 Вт-қа дейін болуы мүмкін. Егер шаш үтіктегіш 60 Вт қуат тұтынса және 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=60 Вт×0.5 сағ=0.03 кВт*сағ Шаш үтіктегіштің энергия шығыны 0.03 кВт·сағ болады. 4. Шәйнектің энергия шығынын есептеу Шәйнектің қуаты әдетте 1000 Вт-тан 3000 Вт-қа дейін болады. Егер шәйнек 2000 Вт қуат тұтынса және 0.5 сағат (30 минут) жұмыс істесе: E=P×t=2000 Вт×0.5 сағ=1 кВт*сағ Шәйнектің энергия шығыны 1 кВт·сағ болады. Қорытынды:
Рефлексия Мұғалім тапсырманың орындалу деңгейін талқылай отырып, сабақ мақсатына оралады. Келесі сабақты жоспарлау үшін оқушыларға сұрақтар қойылады: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет. Сұрақтар ауызша немесе жазбаша талқылануы мүмкін.
Сабақ соңында әр тапсырманың бағалау критерийлері бойынша жалпы баллдық жүйемен бағалау Үй тапсырмасы: 18-жаттығу (4-6), 136-137-бет |
Оқушылар топқа түстер арқылы бөлінеді : 1.Жұмыс 2.Қуат 3.Энергия 4.Ток күші Үйге берілген тапсырманы бір- біріне сұрақ -жауап қойып, өз ойларымен бөліседі. Әр топ ақпан айының тариф құнын есептейді Дескриптор: -бастапқы және соңғы көрсеткіштерді жазады; -шығынды есептейді; -ай сайынғы төлем құнын есептейді. Оқушылар genially платформасында ғы әр сұраққа жауап беріп, бос орындарды толтырады Дескриптор: -сұрақтарды мұқият оқиды; -дұрыс жауапты белгілейді Оқушылар сұрақтарға жауап береді, ой-пікірлерін білдіреді. Тұрмыстық техникалардың энергия шығынын есептейді. Барлық бала қызығушылығы мен сабаққа қатысады.Тіпті белсенділігі төмен оқушы да тәжірибе жасап, қолымен ұстап, көзімен көріп сабаққа қатысып отырады Дескриптор: -қуатты анықтайды; -энергия шығынын есептейді. Оқушылар сабақ бойынша рефлекция жасап, сұрақтарға жауап береді |
Мұғалім оқшылардың қалай жұмыс жасап жатқандығын бақылайды, кері байланыс береді. Мұғалім оқушыларға сұрақ қояды және бағыт-бағдар береді. Мұғалім оқшылардың қалай жұмыс жасап жатқандығын бақылайды, кері байланыс береді. Бағалау критерийлері - токтың жұмысы мен қуатын
анықтайды; - алған білімін тұрмыста қолдана біледі Жалпы бағалау күнделікке қойылады критерийлер бойынша 10 балл |
Интерактивті тақта, оқулық , таратпа қағаздар Физика 8-сынып. Н.А.Закирова Р.Аширов
https://view.genially.com/67a74a6c22f56bd5ab84178d/interactive-content-fill-in-the-blanks-game Демонстрациялық құралдар: Үтік,
плойка,
шәйнек,
шаш үтіктегіш
|
||
шағым қалдыра аласыз







