|
Күні:07.12.2018ж. Сынып:8 G |
Мұғалімнің аты-жөні: Арғынғазы Қ. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру 8.4.3.5 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін түсіну 8.4.3.6 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электр зарядының сақталу заңын тәжірибе арқылы түсінеді. Көпшілік оқушылар: Айналмалы таразы және нүктелік зарядтармен жүргізілген тәжірибенің мәнін көрсетілімнен ұғынып, өз қорытындыларын жасайды. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерді шығарып, талдау жасайды. Кулон заңы қолданылады. |
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Бағалау критерийі |
-Электр зарядының сақталу заңын тәжірибе арқылы түсініп, айтады. -Айналмалы таразы және нүктелік зарядтармен жүргізілген тәжірибенің мәнін көрсетілім арқылы ұғады. - Тәжірибелік көрсетілім негізінде өз қорытындыларын жасай алады. - Сапалық есептерді шығарады, талдайды |
|
Тілдікмақсаттар |
Лексика мен сөзтіркестері: сақталу заңы, айналмалы таразы, тұйық жүйе, өзара әрекеттесу, нүктелік заряд |
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: нүктелік заряд, сақталу заңы, тұйық жүйе, айналмалы таразы, Фарадей, Кулон |
|
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстарында электр зарядтарының …сақталады. Нүктелік заряд деп…. Нүктелік зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын француз ғалымы … ашты. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге келтіру арқылы еліміздің, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуді қарастыру. |
|
Пәнаралықбайланыс |
Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдау үшін математикалық білімдеріне сүйенеді. |
|
Алдыңғы білім
|
Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер |
|
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|
Электр заряды |
|
Electric charge |
|
|
Проводник |
|
|
Диэлектрик |
|
|
|
|
|
Electroscope |
|
|
Янтарь |
|
|
Дене |
|
|
|
|
|
Charge |
|
|
Масса |
|
|
Магнит |
|
|
|
|
|
Ebonite |
|
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|
Электр заряды |
|
Electric charge |
|
|
Проводник |
|
|
Диэлектрик |
|
|
|
|
|
Electroscope |
|
|
Янтарь |
|
|
Дене |
|
|
|
|
|
Charge |
|
|
Масса |
|
|
Магнит |
|
|
|
|
|
Ebonite |
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
«Кім жылдам?»
1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады.
2.Кулон электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін табу үшін............ пайдаланады.
3. Зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын ашқан француз физигі ...
4. Дененің электрлену қабілетін сипаттайтын шама .... болып табылады.
5. әрекеттесетін нүктелік зарядтардағы Кулон күші............ жатады.
6. электр зарядтарының өзара әрекеттесу күші........ тура пропорционал.
7.Аттас зарядтарға әрекет ететін күштер зарядтарды ажыратуға тырысады.............
8.Зарядтардың өзара әрекеттесу заңын........ жариялады.
«Кім жылдам?»
1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады.
2.Кулон электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін табу үшін............ пайдаланады.
3. Зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын ашқан француз физигі ...
4. Дененің электрлену қабілетін сипаттайтын шама .... болып табылады.
5. әрекеттесетін нүктелік зарядтардағы Кулон күші............ жатады.
6. электр зарядтарының өзара әрекеттесу күші........ тура пропорционал.
7.Аттас зарядтарға әрекет ететін күштер зарядтарды ажыратуға тырысады.............
8.Зарядтардың өзара әрекеттесу заңын........ жариялады.

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы
|
Күні:07.12.2018ж. Сынып:8 G |
Мұғалімнің аты-жөні: Арғынғазы Қ. Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуі, Кулон заңы |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.1.4 электр зарядының сақталу заңын түсіндіру 8.4.3.5 магниттердің негізгі қасиеттеріне сипаттама беру және магнит өрісін түсіну 8.4.3.6 электр қозғалтқыштың және электр өлшеуіш құралдардың жұмыс істеу принципін түсіндіру. |
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Электр зарядының сақталу заңын тәжірибе арқылы түсінеді. Көпшілік оқушылар: Айналмалы таразы және нүктелік зарядтармен жүргізілген тәжірибенің мәнін көрсетілімнен ұғынып, өз қорытындыларын жасайды. Кейбір оқушылар: Сапалық есептерді шығарып, талдау жасайды. Кулон заңы қолданылады. |
|
Ойлау дағдылары |
Білу, түсіну, қолдану |
|
Бағалау критерийі |
-Электр зарядының сақталу заңын тәжірибе арқылы түсініп, айтады. -Айналмалы таразы және нүктелік зарядтармен жүргізілген тәжірибенің мәнін көрсетілім арқылы ұғады. - Тәжірибелік көрсетілім негізінде өз қорытындыларын жасай алады. - Сапалық есептерді шығарады, талдайды |
|
Тілдікмақсаттар |
Лексика мен сөзтіркестері: сақталу заңы, айналмалы таразы, тұйық жүйе, өзара әрекеттесу, нүктелік заряд |
|
Пәнге қатысты сөздік қор мен терминдер: нүктелік заряд, сақталу заңы, тұйық жүйе, айналмалы таразы, Фарадей, Кулон |
|
|
Диалогтер мен жазу үшін қолданылатын тіркестер: Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстарында электр зарядтарының …сақталады. Нүктелік заряд деп…. Нүктелік зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын француз ғалымы … ашты. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Өлшем бірліктерді ХБЖ-ге келтіру арқылы еліміздің, бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешуді қарастыру. |
|
Пәнаралықбайланыс |
Электр зарядының сақталу заңын тұжырымдау үшін математикалық білімдеріне сүйенеді. |
|
Алдыңғы білім
|
Денелердің электрленуі,электр заряды,өткізгіштер мен диэлектриктер |
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар, қажетті құрал-жабдықтар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы
10 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі 1.Оқушылармен сәлемдесу, психологиялық көңіл – күйін байқау.
Үй тапсырмасы (W) «Сұрақты қағып ал»әдісі арқылы үй тапсырмасы сұралады. Допты топтағы оқушыларға қарай бағыттап сұрақ қоя отырып лақтыру. 1.Зарядталған электроскопты пайдаланып, денелердің электрді өткізетінін немесе өткізбейтінін қалай анықтауға болады? 2.Электроскоп көмегімен жасалған қандай тәжірибелер электр зарядының екі тегі бар екенін растайды? 3.Неліктен кәдімгі жағдайда дененің заряды болмайды? 4.Атомның құрамына қандай зарядталған бөлшектер кіреді? Үй тапсырмасына терминологиямен жұмыс
«смайлик » арқылы бағалау |
Доп |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 20 минут |
Кілемше әдісі арқылы жаңа тақырыпты қорғау.
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш 2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран 3. Жібек, керосин, резеңке, лупа 4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом Тапсырма (W) Физикалық диктант. «Кім жылдам?» 1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады. 2.Кулон электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін табу үшін............пайдаланады. 3. Зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын ашқан француз физигі ... 4. Дененің электрлену қабілетін сипаттайтын шама .... болып табылады. 5. әрекеттесетін нүктелік зарядтардағы Кулон күші............жатады. 6. электр зарядтарының өзара әрекеттесу күші........тура пропорционал. 7.Аттас зарядтарға әрекет ететін күштер зарядтарды ажыратуға тырысады............. 8.Зарядтардың өзара әрекеттесу заңын........жариялады. Есептер шығару.
|
Постер қорғау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтыңсоңы 5 минут 5 минут |
Қорытындылау. Үй тапсырмасы: Зарядтардың сақталу заңын қолданып мына тапсырманы орында: а) Шамасы 10q болатын зарядталған тамшы екі тең тамшыларға бөлінеді. Осы жағдайдағы әр тамшының заряды қанша? б) Шамасы -5q және 7q болатын зарядталған тамшылар қосылады. Түзілген тамшының заряды қанша? Кері байланыс
|
Рефлексия пирамидасы арқылы қорытындылау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Өзім сабақ беретін сыныптардың ерекшеліктерін ескере отырып, ұйымдастыру кезеңінде сыныпты 3 топқа топтастыруды ұйғардым. Мағынаны тану үшін ақпаратпен жұмыс істеу дағдыларын дамыту тәсілі ретінде «Борт-журналы» әдісін таңдадым. Себебі бұл тәсіл арқылы оқушы кесте толтыру негізінде жаңа тақырып бойынша мәлімет жинайды, яғни берілген тақырып бойынша бұрыннан білгенін, мәтінді оқып жаңадан білгенін, болжамдарын және тың ақпараттарды жазу арқылы сабақтың мақсатына сай ойлаудың білу, түсіну дағдыларын қолданады. Тыңдалым, оқылым, жазылым дағдыларын дамыту үшін «Кім жылдам?» физикалық диктантын сыныпқа толығымен беруді жоспарладым. Бұл тапсырма интербелсенді тақтада беріледі. Оқушылар берілген уақыт ішінде жауаптарын жазып болған соң, интербелседі тақтада дұрыс жауатары беріледі. Осы жауаптар негізінде әр жұптағы оқушылар бірін-бірі бағалайды. Әрбір оқушының түсіну деңгейін саралау үшін сабақ мақсатына сай кейбір оқушылар толығымен орындайтын жеке жұмыс ретінде «Ойлан, тап» деңгейлік тапсырмасын таңдадым. «Ромбтық жіктелім» әдісін топтық жұмыс ретінде қолдану арқылы ойлаудың түсіну қолдану дағдыларын сабақ мақсатына сай қалыптастырып, сабақты қорытындылаймын. Бұл әдіс бойынша оқушылар жаңа тақырып бойынша терминдерді маңыздылық деңгейіне қарай кластерде жинақтайды. Үй тапсырмасына оқушылардың жаңа тақырыптан алған түсінігін есептеулерде қолдануға дағдыландыру үшінэлектр зарядының сақталу заңына негізделген тапсырма беремін. |
Бұл тапсырмаларды бағалау үшін «Бағалау кестесі», жұппен бағалауды, дескриптор бойынша оқушының өзін-өзі бағалауы, «Мадақтау» арқылы бағалауды жоспарлап отырмын. |
Зарядталған таяқшалармен жұмыс істеген кезде қолдарына тигізбей, қауіпсіздікті сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|
Электр заряды |
|
Electric charge |
|
|
Проводник |
|
|
Диэлектрик |
|
|
|
|
|
Electroscope |
|
|
Янтарь |
|
|
Дене |
|
|
|
|
|
Charge |
|
|
Масса |
|
|
Магнит |
|
|
|
|
|
Ebonite |
|
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|
Электр заряды |
|
Electric charge |
|
|
Проводник |
|
|
Диэлектрик |
|
|
|
|
|
Electroscope |
|
|
Янтарь |
|
|
Дене |
|
|
|
|
|
Charge |
|
|
Масса |
|
|
Магнит |
|
|
|
|
|
Ebonite |
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
Тақырыпқа байланысты сөздердің ішінен артығын тап:
1. Электрон, электр өткізгіш, карандаш
2. Металдар, қышқылдар,адам денесі, уран
3. Жібек, керосин, резеңке, лупа
4.Максвель, Фарадей, Кулон, Ом
5.Эбонит, Нейтрон, Капрон, Ауа
«Кім жылдам?»
1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады.
2.Кулон электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін табу үшін............ пайдаланады.
3. Зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын ашқан француз физигі ...
4. Дененің электрлену қабілетін сипаттайтын шама .... болып табылады.
5. әрекеттесетін нүктелік зарядтардағы Кулон күші............ жатады.
6. электр зарядтарының өзара әрекеттесу күші........ тура пропорционал.
7.Аттас зарядтарға әрекет ететін күштер зарядтарды ажыратуға тырысады.............
8.Зарядтардың өзара әрекеттесу заңын........ жариялады.
«Кім жылдам?»
1. Электрлену барысында пайда болатын күштер ... деп аталады.
2.Кулон электр зарядтарының өзара әрекеттесу күшін табу үшін............ пайдаланады.
3. Зарядтар арасындағы өзара әрекеттесу заңын ашқан француз физигі ...
4. Дененің электрлену қабілетін сипаттайтын шама .... болып табылады.
5. әрекеттесетін нүктелік зарядтардағы Кулон күші............ жатады.
6. электр зарядтарының өзара әрекеттесу күші........ тура пропорционал.
7.Аттас зарядтарға әрекет ететін күштер зарядтарды ажыратуға тырысады.............
8.Зарядтардың өзара әрекеттесу заңын........ жариялады.

шағым қалдыра аласыз


