Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4 |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Байтасов А |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды |
||
|
Оқу мақсаты |
8.4.1.4 - Электр зарядының сақталу заңын түсіндіру. 8.4.1.5 - Кулон заңын есептер шығаруда қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңын білу. Кулон заңын есептер шығаруда қолдана алады. Кулон заңымен байланысты күрделілігі жоғары есептер шығарады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
1. Электр зарядының сақталу заңын ұғынады. 2.Кулон заңы зарядтардың өзара әсерлесу күші екенін біледі, және басқа күштерден ажыратады, есептеулер жүргізеді. 3.Зарядтардың өзара әсерлесу күшіне есептер орындағанда, формулаларды жүйелі қолдана алады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Заряд, электрон, протон, нейтрон және Кулон сөздерінің ғылыми анықтамаларымен танысады, ауызша және жазбаша түрде еркін қолданады. Тілдік дағдыларын қалыптастырамын. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
"Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдікөңірлік мәселелерді шешеуге жаһандық тұрғыдан қатысуы" құндылығына сай "Астана ЭКСПО" көрмесін айтып өтемін. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен есеп шығаруда байланысады. Химия пәнімен электрон протон туралы айтылғанда байланысады. |
||
|
Алдыңғы білім |
7-сыныптың физика курсынан найзағайды қарастыру кезінде электр зарядының ұшқыны туралы білімдері қалыптасқан. Осы тақырыпта өтілетін физикалық ұғымдар туралы өмірден алғашқы түсініктері бар. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Оқушыларға ауызша немесе жазбаша сұрақтар қоямын. «Миға шабуыл» Кіріспе сұрақтары:
|
Миға шабуыл әдісін үй тапсырмасн сұрау үшін қолданамын. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4-мин 8-мин 12-мин |
«Мұғалім шолуы» Бұл бөлімде мен оқушыларға электр зарядтарының сақталу заңы туралы түсінік беріп өтем. Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстарында электр зарядтарының қосындысы сақталады: q+q+...+q=const Вакуумдегі зарядтардың өзара әсерлесу күші осы зарядтардың көбейтіндісіне тура пропаоционал, ал арақашықтығының квадратына кері пропорционал. Топқа тапсырма №1: «Біреуі үйде екеуі қонақта»
Дескриптор:
Жеке жұмыс. «Кім жылдам» тапсырма№2 А-есебі 1. Арақашықтығы 2см, ал зарядтары 2*10-8Кл Және 4*10-8Кл болатын бірдей екі кішкене шар вакуумде қандай күшпен әрекеттеседі? Б-есебі 2. Бір-бірінен 5см қашықтықтағы екі нүктелік заряд өзара 0,4мН күшпен әрекеттесед. Әр зарядтың шамасы қандай? 3.2*10-8см қашықтықта орналасқан екі электрон бірін бірі қандай күшпен тебеді? С-есебі 4.Екі нүктелік зарядтың арақашықтығын 2есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 2есе кеміткенде ше? 5.Вакуумде өзара 30см қашықтықтағыдай күшпен әрекеттесетін екі бірдей электр зарядының диэлектрлік өтімділігі Ɛ болатын май ішіндегі арақашықтығын табыңдар. Дескриптор:
|
Бұл бөлімде оқушылар постер жасап, біреуі үйде екеуі қонақта әдісі бойынша өзара түсіндіреді. Есеп шығарып біткен оқушылар шығара алмаған оқушыларға көмекке барады. Есептің сан мәнін өзгертіп қайта берем.Осылайша барлық оқушы оқу мақсатына жетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин Сабақтыңсоңы 3 мин |
Жұптық жұмыс «Кестені толтыр» тапсырма №3. Бұл бөлімде оқушылар көршісімен кестені толтырып, мұғалімге өткізеді.
«Рефлексия пирамидасы» Мен есте сақтау керек бір Нәрсе.
Көбірек мағлұмат алатын екі нәрсе
Мен бұл үш нәрсені білемін
Мен бүгін сабақта Үйренген төрт нәрсе
Оқулықтағы негізгі мағлұматтар; «Кулон заңы» зарядтардың өзара әсерлесу күші туралы теориялық түсінік.
|
Оқушыларға кестені екеуара таратып сол кестені толтыруын сұранамын
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: 1 мин |
14-жаттығу№8 Кулон заңын жатқа білу. Найзағай неге жерге түседі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты өту барысында жеке оқушыларға колдау көрсету үшін тапсырма,қарқын, нәтиже сияқты саралап оқыту тәсілдерін қолданамын.
|
Тапсырма алгоритмін орындау барысында оқушының қай деңгейде білім алғанын білу үшін,әрбір оқушыға "ромашка" гүлдерін толтырып сызып отырамын . "Ромашка әдісі" . Сандар оқушы номері, шеңбер ромашка ортасы.
Осы бойынша гүл жапырағын жинағанынақарай оқушыға "жарайсын", бүгін өте жақсы нәтиже көрсеттің, талпындың келесі жолы бұдан жақсы нәтиже көрсететініңе сенемін, т.с.с түрде кері байланыс беремін. «Рефлексия пирамидасы» оқушының нені біліп нені білмегенін білу үшін аламын. |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары 1Оқушыларға сыныптағы электрлік құрылғыларға тимеуге . 2. Оқушыларға шыны заттармен жұмыс жасағанда абай болуды. 3.Оқушыларға электр желісін ұстамауға |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:_______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________ Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1: _______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? __________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды
Сабақ жоспары
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 4 |
Мектеп: |
||
|
Күні: |
Мұғалімніңаты-жөні: Байтасов А |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|
|
Сабақтың тақырыбы |
Электр зарядының сақталу заңы, қозғалмайтын зарядтардың өзара әрекеттесуi, Кулон заңы, элементар электр заряды |
||
|
Оқу мақсаты |
8.4.1.4 - Электр зарядының сақталу заңын түсіндіру. 8.4.1.5 - Кулон заңын есептер шығаруда қолдану |
||
|
Сабақтың мақсаты |
Электр зарядының сақталу заңы және Кулон заңын білу. Кулон заңын есептер шығаруда қолдана алады. Кулон заңымен байланысты күрделілігі жоғары есептер шығарады. |
||
|
Бағалау критерийлері |
1. Электр зарядының сақталу заңын ұғынады. 2.Кулон заңы зарядтардың өзара әсерлесу күші екенін біледі, және басқа күштерден ажыратады, есептеулер жүргізеді. 3.Зарядтардың өзара әсерлесу күшіне есептер орындағанда, формулаларды жүйелі қолдана алады. |
||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика және терминология: Заряд, электрон, протон, нейтрон және Кулон сөздерінің ғылыми анықтамаларымен танысады, ауызша және жазбаша түрде еркін қолданады. Тілдік дағдыларын қалыптастырамын. |
||
|
Құндылықтарды дарыту |
"Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдікөңірлік мәселелерді шешеуге жаһандық тұрғыдан қатысуы" құндылығына сай "Астана ЭКСПО" көрмесін айтып өтемін. |
||
|
Пәнаралық байланыс |
Математика пәнімен есеп шығаруда байланысады. Химия пәнімен электрон протон туралы айтылғанда байланысады. |
||
|
Алдыңғы білім |
7-сыныптың физика курсынан найзағайды қарастыру кезінде электр зарядының ұшқыны туралы білімдері қалыптасқан. Осы тақырыпта өтілетін физикалық ұғымдар туралы өмірден алғашқы түсініктері бар. |
||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған қызмет (іс-әрекет) |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 мин 6 мин |
Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу, сабаққа назарын аудару. Оқушыларға ауызша немесе жазбаша сұрақтар қоямын. «Миға шабуыл» Кіріспе сұрақтары:
|
Миға шабуыл әдісін үй тапсырмасн сұрау үшін қолданамын. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы 4-мин 8-мин 12-мин |
«Мұғалім шолуы» Бұл бөлімде мен оқушыларға электр зарядтарының сақталу заңы туралы түсінік беріп өтем. Тұйықталған жүйедегі денелердің электрленуінің барлық құбылыстарында электр зарядтарының қосындысы сақталады: q+q+...+q=const Вакуумдегі зарядтардың өзара әсерлесу күші осы зарядтардың көбейтіндісіне тура пропаоционал, ал арақашықтығының квадратына кері пропорционал. Топқа тапсырма №1: «Біреуі үйде екеуі қонақта»
Дескриптор:
Жеке жұмыс. «Кім жылдам» тапсырма№2 А-есебі 1. Арақашықтығы 2см, ал зарядтары 2*10-8Кл Және 4*10-8Кл болатын бірдей екі кішкене шар вакуумде қандай күшпен әрекеттеседі? Б-есебі 2. Бір-бірінен 5см қашықтықтағы екі нүктелік заряд өзара 0,4мН күшпен әрекеттесед. Әр зарядтың шамасы қандай? 3.2*10-8см қашықтықта орналасқан екі электрон бірін бірі қандай күшпен тебеді? С-есебі 4.Екі нүктелік зарядтың арақашықтығын 2есе арттырғанда олардың арасындағы өзара әрекеттесу күші қанша есе өзгереді? 2есе кеміткенде ше? 5.Вакуумде өзара 30см қашықтықтағыдай күшпен әрекеттесетін екі бірдей электр зарядының диэлектрлік өтімділігі Ɛ болатын май ішіндегі арақашықтығын табыңдар. Дескриптор:
|
Бұл бөлімде оқушылар постер жасап, біреуі үйде екеуі қонақта әдісі бойынша өзара түсіндіреді. Есеп шығарып біткен оқушылар шығара алмаған оқушыларға көмекке барады. Есептің сан мәнін өзгертіп қайта берем.Осылайша барлық оқушы оқу мақсатына жетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||
|
3 мин Сабақтыңсоңы 3 мин |
Жұптық жұмыс «Кестені толтыр» тапсырма №3. Бұл бөлімде оқушылар көршісімен кестені толтырып, мұғалімге өткізеді.
«Рефлексия пирамидасы» Мен есте сақтау керек бір Нәрсе.
Көбірек мағлұмат алатын екі нәрсе
Мен бұл үш нәрсені білемін
Мен бүгін сабақта Үйренген төрт нәрсе
Оқулықтағы негізгі мағлұматтар; «Кулон заңы» зарядтардың өзара әсерлесу күші туралы теориялық түсінік.
|
Оқушыларға кестені екеуара таратып сол кестені толтыруын сұранамын
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасы: 1 мин |
14-жаттығу№8 Кулон заңын жатқа білу. Найзағай неге жерге түседі |
|
||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және
қауіпсіздік техникасын сақтау |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақты өту барысында жеке оқушыларға колдау көрсету үшін тапсырма,қарқын, нәтиже сияқты саралап оқыту тәсілдерін қолданамын.
|
Тапсырма алгоритмін орындау барысында оқушының қай деңгейде білім алғанын білу үшін,әрбір оқушыға "ромашка" гүлдерін толтырып сызып отырамын . "Ромашка әдісі" . Сандар оқушы номері, шеңбер ромашка ортасы.
Осы бойынша гүл жапырағын жинағанынақарай оқушыға "жарайсын", бүгін өте жақсы нәтиже көрсеттің, талпындың келесі жолы бұдан жақсы нәтиже көрсететініңе сенемін, т.с.с түрде кері байланыс беремін. «Рефлексия пирамидасы» оқушының нені біліп нені білмегенін білу үшін аламын. |
Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары 1Оқушыларға сыныптағы электрлік құрылғыларға тимеуге . 2. Оқушыларға шыны заттармен жұмыс жасағанда абай болуды. 3.Оқушыларға электр желісін ұстамауға |
||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. ____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________ |
|||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпыбағалау Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:_______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________ Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты )? 1: _______________________________________________________________ 2:________________________________________________________________
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? __________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ ____________________________________________________________________________________ |
||||||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз



