Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №17 Ы.Алтынсарин орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тленшиева Э.Б. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электромагниттiк индукция, генераторлар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.3.7 – электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру; 8.4.3.8 – Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабаққа қатысты терминдер мен сөз тіркестерін қолданады: Электромагнит пен генератор туралы білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. электромагниттiк индукция - электромагнитная индукция- electromagnetic induction генератор - генератор – Generator шарғы-катушка- spool магнит-магнит-magnet |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының 5 құндылығы: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Еңбек өнімділігін арттыру – өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекетін біледі, электроқозғалтқышың атқаратын қызметін біледі, электр өлшеуіш құралдарды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Білу |
Сәлемдесу. «Ширату» жаттығуын қолданып, жылы тілектерін білдіру арқылы психологиялық атмосфераны туғызу.
1 - ші топ: «Генератор» тобы (магнит) 2 – ші топ: «Магнит» тобы (гальванометр) 3 – ші топ: «Индукция» тобы (батарея)
«Не білемін…» өткен тақырыптарды қайталау. 1 - ші топ: «Сәйкесін тап» ойыны
күші .......деп аталады.
2. Магниттелуін ұзақ уақыт сыртқы магнит өрісін сақтайтын денелер... күшейтетін заттар
2 – ші топ: «Физикалық диктант»
5.1820 жылы дат ғалымы ........................... электр тогының магнит өрісіне әрекетін анықтады. 3 – ші топ: «Моншақты тіз» әдісі
|
Үлестірме қағаз, маркер
Үлестірме қағаз
Үлестірме қағаз,
желім |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну Қолдану Талдау
|
І. «Ойлан-жұптас-бөліс»: 1) Жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін оқушылар назарына бейнебаян ұсынылады.
I топ: Электромагниттік индукция құбылысы (постер қорғау, топтық жұмыс)
II топ: «Кір қыстырғыш жіп» әдісі. Генераторлар және олардың жұмыс істеу принципі.
III топ: Электромагниттік индукция құбылысы (тәжірибе көрсету)
Тест «Көршіңді
тексер» V. Есептер шығару 26-жаттығу |
https://www.youtube.com/watch?v=ELffdUyETcE
бейнебаян, интерактивті тақта, проектор
Оқулық, плакат, маркерлер, стикерлер
Оқулық, жіп, қыстырғыш. Суреттер
Оқулық, шарғы, темір, кілт, ток көзі, гальванометр.
Тест тапсырмасы
Оқулық, дәптер. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау Бағалау |
Рефлексия Кері байланыс:(алма, ананас, лимон беріледі). Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығын үш түрлі жемістер арқылы көрсетеді. Лимон – мен күткендей болмады, түсінбедім Ананас – ұнады, бірақ ұсыныстарым бар Алма – маған қызықты болды, үйрендім
Үй тапсырмасы: §55-56 оқу, 26-жаттығу №4 Оқушыларға сабаққа қатысуына байланысты мадақтаулар айтылады. |
Лимон, ананас, алма суреті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
І Тапсырма тәсілі 1. «Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті» – сабақты қайталауда ыңғайлы 2. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» – оқушыларды кіші топтарға бөліп, ойды нақтылауға ыңғайлы. ІІ Дереккөздер Видеокөрсетілім |
1.«Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті», «Физикалық диктант» 2. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. 3.Оқушының өзіні бағалуы 4.Оқушылар топ ішінде өзара бағалауы |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электромагниттiк индукция, генераторлар
Электромагниттiк индукция, генераторлар
Қысқа мерзімді жоспар
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп: №17 Ы.Алтынсарин орта мектебі |
||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Тленшиева Э.Б. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Электромагниттiк индукция, генераторлар. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.4.3.7 – электромагниттік индукция құбылысын түсіндіру; 8.4.3.8 – Қазақстанда және дүние жүзінде электр энергиясын өндірудің мысалдарын келтіру |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар:
Оқушылардың басым бөлігі:
Кейбір оқушылар:
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар
|
Сабаққа қатысты терминдер мен сөз тіркестерін қолданады: Электромагнит пен генератор туралы білетіндерін, жеке пікірлерін айтып,өз ойларын дамыта отырып,ауызша және жазбаша түрде талқылай алады. электромагниттiк индукция - электромагнитная индукция- electromagnetic induction генератор - генератор – Generator шарғы-катушка- spool магнит-магнит-magnet |
||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу
|
«Мәңгілік Ел»жалпы ұлттық идеясының 5 құндылығы: Жалпыға бірдей еңбек қоғамы Еңбек өнімділігін арттыру – өнеркәсіпте, ауыл шаруашылығында, энергетикада, инфрақұрылымдық қызмет салалары мен секторларында, мемлекеттік және корпоративтік басқару жұмыс атқаратын барлық патриоттардың үлкен еңбегі.
|
||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Жаратылыстану, тарих. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім
|
Магнит өрiсiнiң тогы бар өткiзгiшке әрекетін біледі, электроқозғалтқышың атқаратын қызметін біледі, электр өлшеуіш құралдарды біледі. |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||
|
Білу |
Сәлемдесу. «Ширату» жаттығуын қолданып, жылы тілектерін білдіру арқылы психологиялық атмосфераны туғызу.
1 - ші топ: «Генератор» тобы (магнит) 2 – ші топ: «Магнит» тобы (гальванометр) 3 – ші топ: «Индукция» тобы (батарея)
«Не білемін…» өткен тақырыптарды қайталау. 1 - ші топ: «Сәйкесін тап» ойыны
күші .......деп аталады.
2. Магниттелуін ұзақ уақыт сыртқы магнит өрісін сақтайтын денелер... күшейтетін заттар
2 – ші топ: «Физикалық диктант»
5.1820 жылы дат ғалымы ........................... электр тогының магнит өрісіне әрекетін анықтады. 3 – ші топ: «Моншақты тіз» әдісі
|
Үлестірме қағаз, маркер
Үлестірме қағаз
Үлестірме қағаз,
желім |
|||||||||||||||||||||||||
|
Түсіну Қолдану Талдау
|
І. «Ойлан-жұптас-бөліс»: 1) Жаңа сабақтың мақсатын ашу үшін оқушылар назарына бейнебаян ұсынылады.
I топ: Электромагниттік индукция құбылысы (постер қорғау, топтық жұмыс)
II топ: «Кір қыстырғыш жіп» әдісі. Генераторлар және олардың жұмыс істеу принципі.
III топ: Электромагниттік индукция құбылысы (тәжірибе көрсету)
Тест «Көршіңді
тексер» V. Есептер шығару 26-жаттығу |
https://www.youtube.com/watch?v=ELffdUyETcE
бейнебаян, интерактивті тақта, проектор
Оқулық, плакат, маркерлер, стикерлер
Оқулық, жіп, қыстырғыш. Суреттер
Оқулық, шарғы, темір, кілт, ток көзі, гальванометр.
Тест тапсырмасы
Оқулық, дәптер. |
|||||||||||||||||||||||||
|
Жинақтау Бағалау |
Рефлексия Кері байланыс:(алма, ананас, лимон беріледі). Қарастырылған мәселелерді қаншалықты ұққандығын үш түрлі жемістер арқылы көрсетеді. Лимон – мен күткендей болмады, түсінбедім Ананас – ұнады, бірақ ұсыныстарым бар Алма – маған қызықты болды, үйрендім
Үй тапсырмасы: §55-56 оқу, 26-жаттығу №4 Оқушыларға сабаққа қатысуына байланысты мадақтаулар айтылады. |
Лимон, ананас, алма суреті |
|||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын
сақтау |
|||||||||||||||||||||||||
|
І Тапсырма тәсілі 1. «Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті» – сабақты қайталауда ыңғайлы 2. «Ойлан-Жұптас-Бөліс» – оқушыларды кіші топтарға бөліп, ойды нақтылауға ыңғайлы. ІІ Дереккөздер Видеокөрсетілім |
1.«Моншақты тіз» әдісі, «Сәйкестендіру тесті», «Физикалық диктант» 2. «Бас бармақ» әдісі арқылы топтар бірін-бірі бағалайды. 3.Оқушының өзіні бағалуы 4.Оқушылар топ ішінде өзара бағалауы |
Сабақта сергіту жаттығулары мен белсенді жұмыс түрлерін қолдану.
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз. Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап беріңіз. |
||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1:
2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
|||||||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз




















