|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3 В Химиялық байланыс түрлері |
Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Боксенова А. Г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Электртерістілік.Ковалентті байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.1.4.1 -электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
Көптеген оқушылар білу керек:
Кейбір оқушылар білу керек:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Химиялық байланысты түсіне отырып сұрақтар қояды және жауап бере алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Электртерістік, химиялық байланыс, ковалентті полюсті байланыс, ковалентті полюссіз байланыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл не/осы қосылыс формуласын қалай жазуға болады? Мен элементтерді.......бойынша жіктедім, себебі олар... Элементтің атом құрлысын білуміз ......, себебі… |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Мәңгілік ел идеясының құндылықтарын бойына сіңіре отырып, азаматтық патриотизм жауапкершілігі мен құрмет,топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс –өмірбойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану 5. 3.1. Заттың құрлысы Химия 7.2. А. Атомдар.Молекулалар.Заттар Химия 7.3.В .Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 мин) |
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал тудыру. Ортаға шығып шенбер бойымен бір-біріне сәттілік тілейді,әрбір оқушыға элемент таңбалары жазылған үлестірме қағаздармен топқа бөлінеді. 1 топ: Металдар ІІ топ: Бейметалдар ІІІ топ: Екідайлы элементтер |
Элемент таңбалары жазылған үлестірмелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту ( 5 мин) |
«Ой шақыру» стратегиясы Сұрақ:Төмендегі суреттерде не бейнеленген?
2.Атомның сыртқы қабатындағы электрондары қалай аталады? 3.Элементтердің жіктелуі бойынша металл мен бейметалды салыстыр. Қалыптастырушы бағалау:Мадақтау |
Слайд №1 Электронды оқулық
Слайд№2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ажырату (15 мин) (3 мин) Жұптық жұмыс ( 5 мин) ( 2 мин ) (7 мин) |
ДЖИГСО стратегиясы ( топтық жұмыс) Мәтінмен жұмыс, мәтінді жеке оқу. Мәтінді оқып болғаннан кейін жұппен,топпен жұмыс жасайды. Осы жаңа сабақ бойынша алған ақпараттарыңды топтастырыңдар. Әр топқа тапсырмалар: 1.Электртерістілік кестесін пайдаланып электртерістігі ең жоғары және ең төмен элементті анықта? 2. Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстын анықтамасын берініздер және Венн даграмасы бойынша салыстырыңдар. 3. Периодта және топта элементтердің электртерістігі қалай өзгереді? Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау Дескриптор:
Тапсырма 1. ( Жеке жұмыс) 1. Ковалентті полюссіз байланысы бар қосылыстар қатарын көрсетіңіз: а) F2 O2 N2 \ б) N2 Na2S ; HF С) NaF ; CaF2 ;Na2SO4 2..Полюсті ковалентті байланысы бар қосылысты көрсетіңіз а) Na2SO4 б) HСІ с) O2 3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу ретімен орналастырыңдар: фосфор, магний,бор, цезий, оттек,кремний, калий, көміртек, сутек,литий,фтор,күкірт ҚБ: Табыс ағашы Дескрипторлар
Тапсырма 2.Химиялық байланыс түрлерін анықтау және түзілу жолдарын көрсету. І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ Дескрипторлар
Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау «Көңілді күн» Тапсырма 3. 1
Ковалентті полюссіз, СІ2
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Дескриптор:
Тапсырмалар дифференциацияланған |
Окулық 8сынып Химия Периодтық жүйе «Элементтердің салыстырмалы электртерістігі» кестесі Венн диаграммасы Қосымша 1
Қосымша 2 Кестемен жұмыс
Интебелсенді тақтадағы Бейнероликтегі жаттығу Қосымша 3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин)
(1 мин) |
«Не үйрендім ?» «Мен үшін қиын болды?» «Маған әлі нені үйрену керек?» сұрақтарға өз пікірлерін, жауаптарын жазады. Үйге тапсырма. Химиялық байланыс түрлері. Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру103 бет№3 жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін жеке жұмыс орындау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар жоғары С деңгейдегі тапсырмаларды орындайды 1.Проблемалық сұрақтар 2. Постер құрудағы диалогтар 3.ДЖИГСО 4.Венн диаграммасы |
Бұл сабақта бағалау сабақтың әр кезеңдеріндегі тапсырмаларды орындау барысындажүргізілді.Қолданылатын бағалау түрлері: мадақтау, өзара бағалау, «Бас бармақ», «Бағдаршам», «Табыс ағашы»
|
Динамикалық үзіліс: (сергіту сәті) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Жеке оқушыларға арналған тапсырма
1. Ковалентті полюссіз байланысы бар қосылыстар қатарын көрсетіңіз
а) F2 O2 N2 \
б) N2 Na2S ; HF
С) NaF ; CaF2 ;Na2SO4
2.Полюсті ковалентті байланысы бар қосылысты көрсетіңіз
а) Na2SO4 б) HСІ с) O2
3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу ретімен орналастырыңдар: фосфор, магний,бор, цезий, оттек,кремний, калий, көміртек, сутек,литий,фтор,күкірт
Қосымша 2
Тапсырма 2.Химиялық байланыс түрлерін анықтау және түзілу жолдарын көрсету.
Ітоп
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
СІ2 |
|
|
|
НСІ |
|
|
ІІ топ
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
Вr2 |
|
|
|
НBr |
|
|
ІІІ топ
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
I2 |
|
|
|
Н2S |
|
|
Қосымша 3
Тапсырма 3.
1.Суреттегі химиялық байланыс түрлерін
сәйкестендіру
Ковалентті полюсті,
НСІ
Ковалентті полюссіз, СІ2
Ковалентті полюссіз,
Н2
-
Семантикалық карта
|
Химиялық қосылыс |
Ковалентті полюсті |
Ковалентті полюссіз |
|
Хлор |
|
|
|
Су |
|
|
|
Оттек |
|
|
|
Бром |
|
|
|
Аммиак |
|
|
|
Азот |
|
|
|
Күкіртсутек |
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Электртерістілік.Ковалентті байланыс
|
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: 8.3 В Химиялық байланыс түрлері |
Мектеп:№3 Талапкер орта мектебі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Боксенова А. Г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Электртерістілік.Ковалентті байланыс |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу мақсаты |
8.1.4.1 -электртерістілік ұғымы негізінде атомдар арасындағы ковалентті байланыстың түзілуін түсіндіру |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар білу керек:
Көптеген оқушылар білу керек:
Кейбір оқушылар білу керек:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жетістік критерийі |
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер:
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Химиялық байланысты түсіне отырып сұрақтар қояды және жауап бере алады Пәнге қатысты лексика мен терминология Электртерістік, химиялық байланыс, ковалентті полюсті байланыс, ковалентті полюссіз байланыс Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестер Бұл не/осы қосылыс формуласын қалай жазуға болады? Мен элементтерді.......бойынша жіктедім, себебі олар... Элементтің атом құрлысын білуміз ......, себебі… |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Мәңгілік ел идеясының құндылықтарын бойына сіңіре отырып, азаматтық патриотизм жауапкершілігі мен құрмет,топ жұмысы – ұжымшылдық, ортақ істің нәтижесіне жауапкершілік; жеке жұмыс –өмірбойы білім алу, өз бетімен жұмыс орындау кезінде адалдылық |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Физика |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Жаратылыстану 5. 3.1. Заттың құрлысы Химия 7.2. А. Атомдар.Молекулалар.Заттар Химия 7.3.В .Химиялық элементтердің периодтық кестесі |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Ұйымдастыру кезеңі (1 мин) |
Сәлемедесу, оқушылардың сабаққа қатысуын тексеру, оқушылардың сабаққа дайындығына назар аудару. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
(3 мин) |
Мұғалімнің /оқушының іс-әрекеттері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуал тудыру. Ортаға шығып шенбер бойымен бір-біріне сәттілік тілейді,әрбір оқушыға элемент таңбалары жазылған үлестірме қағаздармен топқа бөлінеді. 1 топ: Металдар ІІ топ: Бейметалдар ІІІ топ: Екідайлы элементтер |
Элемент таңбалары жазылған үлестірмелер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту ( 5 мин) |
«Ой шақыру» стратегиясы Сұрақ:Төмендегі суреттерде не бейнеленген?
2.Атомның сыртқы қабатындағы электрондары қалай аталады? 3.Элементтердің жіктелуі бойынша металл мен бейметалды салыстыр. Қалыптастырушы бағалау:Мадақтау |
Слайд №1 Электронды оқулық
Слайд№2 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ажырату (15 мин) (3 мин) Жұптық жұмыс ( 5 мин) ( 2 мин ) (7 мин) |
ДЖИГСО стратегиясы ( топтық жұмыс) Мәтінмен жұмыс, мәтінді жеке оқу. Мәтінді оқып болғаннан кейін жұппен,топпен жұмыс жасайды. Осы жаңа сабақ бойынша алған ақпараттарыңды топтастырыңдар. Әр топқа тапсырмалар: 1.Электртерістілік кестесін пайдаланып электртерістігі ең жоғары және ең төмен элементті анықта? 2. Ковалентті полюсті және полюссіз байланыстын анықтамасын берініздер және Венн даграмасы бойынша салыстырыңдар. 3. Периодта және топта элементтердің электртерістігі қалай өзгереді? Қалыптастырушы бағалау: Өзара бағалау Дескриптор:
Тапсырма 1. ( Жеке жұмыс) 1. Ковалентті полюссіз байланысы бар қосылыстар қатарын көрсетіңіз: а) F2 O2 N2 \ б) N2 Na2S ; HF С) NaF ; CaF2 ;Na2SO4 2..Полюсті ковалентті байланысы бар қосылысты көрсетіңіз а) Na2SO4 б) HСІ с) O2 3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу ретімен орналастырыңдар: фосфор, магний,бор, цезий, оттек,кремний, калий, көміртек, сутек,литий,фтор,күкірт ҚБ: Табыс ағашы Дескрипторлар
Тапсырма 2.Химиялық байланыс түрлерін анықтау және түзілу жолдарын көрсету. І топ
ІІ топ
ІІІ топ
Қалыптастырушы бағалау: Бас бармақ Дескрипторлар
Сергіту сәті: Оқушылармен бірге сергіту сәтін жасау «Көңілді күн» Тапсырма 3. 1
Ковалентті полюссіз, СІ2
Қалыптастырушы бағалау: Бағдаршам Дескриптор:
Тапсырмалар дифференциацияланған |
Окулық 8сынып Химия Периодтық жүйе «Элементтердің салыстырмалы электртерістігі» кестесі Венн диаграммасы Қосымша 1
Қосымша 2 Кестемен жұмыс
Интебелсенді тақтадағы Бейнероликтегі жаттығу Қосымша 3
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Рефлексия (3 мин)
(1 мин) |
«Не үйрендім ?» «Мен үшін қиын болды?» «Маған әлі нені үйрену керек?» сұрақтарға өз пікірлерін, жауаптарын жазады. Үйге тапсырма. Химиялық байланыс түрлері. Оқулықтағы мәтінді оқып, сұрақтарға жауап беру103 бет№3 жаттығу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік
техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Дифференциация сабақтың көпшілігі үшін жеке жұмыс орындау кезінде жүргізіледі. Қабілеті жоғары оқушылар жоғары С деңгейдегі тапсырмаларды орындайды 1.Проблемалық сұрақтар 2. Постер құрудағы диалогтар 3.ДЖИГСО 4.Венн диаграммасы |
Бұл сабақта бағалау сабақтың әр кезеңдеріндегі тапсырмаларды орындау барысындажүргізілді.Қолданылатын бағалау түрлері: мадақтау, өзара бағалау, «Бас бармақ», «Бағдаршам», «Табыс ағашы»
|
Динамикалық үзіліс: (сергіту сәті) шаршаудың алдын алу үшін барлық оқушыларға орындату |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жеткізбесе, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақта саралау дұрыс жүргізілдіме? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталдыма? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы баға
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік /қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Қосымша 1
Жеке оқушыларға арналған тапсырма
1. Ковалентті полюссіз байланысы бар қосылыстар қатарын көрсетіңіз
а) F2 O2 N2 \
б) N2 Na2S ; HF
С) NaF ; CaF2 ;Na2SO4
2.Полюсті ковалентті байланысы бар қосылысты көрсетіңіз
а) Na2SO4 б) HСІ с) O2
3. Мына элементтерді электртерістіктерінің өсу ретімен орналастырыңдар: фосфор, магний,бор, цезий, оттек,кремний, калий, көміртек, сутек,литий,фтор,күкірт
Қосымша 2
Тапсырма 2.Химиялық байланыс түрлерін анықтау және түзілу жолдарын көрсету.
Ітоп
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
СІ2 |
|
|
|
НСІ |
|
|
ІІ топ
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
Вr2 |
|
|
|
НBr |
|
|
ІІІ топ
|
Қосылыс түрі |
Химиялық байланыс түрі |
Байланыстың түзілу сызбанұсқасы |
|
I2 |
|
|
|
Н2S |
|
|
Қосымша 3
Тапсырма 3.
1.Суреттегі химиялық байланыс түрлерін
сәйкестендіру
Ковалентті полюсті,
НСІ
Ковалентті полюссіз, СІ2
Ковалентті полюссіз,
Н2
-
Семантикалық карта
|
Химиялық қосылыс |
Ковалентті полюсті |
Ковалентті полюссіз |
|
Хлор |
|
|
|
Су |
|
|
|
Оттек |
|
|
|
Бром |
|
|
|
Аммиак |
|
|
|
Азот |
|
|
|
Күкіртсутек |
|
|
шағым қалдыра аласыз



















