Элементтердің орнын ауыстыру

Тақырып бойынша 31 материал табылды

Элементтердің орнын ауыстыру

Материал туралы қысқаша түсінік
9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау
Материалдың қысқаша нұсқасы

Тексерілді:

Қысқа мерзімді жоспар

Бөлім:

Python (пайтон) программалау тілінде алгоритмдерді программалау

Педагогтің аты-жөні

Г.Бейсеева

Күні:

 6.02.2025 ж

Сынып:9ә,б

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Элементтердің орнын ауыстыру

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

9.3.3.1 бір өлшемді массивтер пайдаланып Python (пайтон) программалау тілінде программаларды жасау;

Сабақтың мақсаты

Python тілінде бір өлшемді массивтермен жұмыс істеуді үйрету.

Элементтердің орнын ауыстыру операцияларын орындау үшін қажетті алгоритмдерді түсіндіру.

Массивтерді қолдана отырып, программалау дағдыларын дамыту, код жазу барысында логикалық ойлау қабілеттерін қалыптастыру.

Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық

Әр түрлі таным құралдарын қолдану дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдинет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет).

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы

5 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Сәлемдесу, оқушылардың сабаққа қатысуын түгендеу.

Сыныпта психологиялық қолайлы атмосфераны қалыптастыру. "Гүл" тренингі. Оқушылар әр партада бір-біріне жақсы тілектер айтады.

Үй тапсырмасын тексеру

Өткен тақырыпты қайталау

"Миға шабуыл" әдісі бойынша оқушыларға сұрақтар қойылады. Оқушылар жауаптарын айтады.

Сұрақтар:

- Массивтің кез-келген екі элементін қалай ауыстыруға болады?

- Қалай ойлайсыз, массивті пернетақтаны пайдаланбай 1-ден 20-ға дейінгі сандық элементтермен автоматты түрде жүктеуге бола ма?

Сабақтың тақырыбы мен мақсаттарын анықтау

Мұғаліммен сәлемдесу. Балалар сабаққа дайындалады.


Оқушылар бір-бірімен жақсы тілектер алмасады




Сұрақтарға жауап береді

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады

Презентация,

оқулық

жұмыс дәптерлері

компьютер


Сабақтың ортасы

35 мин


Топтарға бөлу. "Мозаика" Әдісі.

Балаларға мәтіннің немесе суреттің бөліктері беріледі және сол мәтіннің немесе суреттің басқа бөліктері бар балаларды табуы керек. Бұл мәтінді немесе суретті тақырыпқа кіріспе ретінде пайдалануға болады.

Топтарға арналған тапсырма:

9-сыныптағы ұл балалардың бойының ұзындығы Х [12] массив түрінде берілген. Оқушылар арасынан ең болмағанда бойы 170 см-ге тең бір оқушы табыла ма? Егер ондай оқушы бар болса, онда сол оқушының тізімдегі орнын (индексін) тап. Егер ондай оқушылар бірнешеу болса, онда ең соңғы оқушының орнын экранға шығар.

Білімді бекіту.

1-тапсырма. Үш айнымалының мәндерін орнымен ауыстыратын бағдарламаны және оның нәтижесін жаз.

DrawObject2 DrawObject1






2-тапсырма. Бағдарламадағы қатені түзет: бағдарлама массивтің екінші және бесінші элементтерін орнымен ауыстыруы керек

a=[1, 3, 5, 7, 9, 11]

a[1], a[5]=a[5], a[2]

print(a)





3-тапсырма. Массивте массив элементтерінің мәндері код арқылы ауыстырылады:

а)Бағдарламаны орындау нәтижесін жаз.

б

a=[11, 2, 5, 0, -5, -9, 1]

a[1], a[3] = a[3], a[1]

print(a)

)Жаңа массивтегі индексі 3-ке тең элементтің мәні қандай?




Сергіту сәті.

4-тапсырма. Массивтің жұп және тақ элементтерін орнымен ауыстыру үшін бағдарлама кодын дұрыс ретке келтір:

5-тапсырма. a=[8, 3, 12, 5, 1, 7] массиві берілген. Массивтің бірінші және ең кіші элементтерін орнымен ауыстыратын бағдарлама жаз.

Жауабы: _______________

_______________

_______________

Нәтижесі: ______________


Топтарға бөлінеді, тапсырманы орындайды







Жұмыс парағы бойынша тапсырмалар орындайды:





Дескриптор:

- бағдарлама нәтижесін жазады






Дескриптор:

- бағдарлама кодын және нәтижесін жазады




Дескриптор:

- бағдарламаның нәтижесін жазады





Көз жаттығуларын орындау




Дескриптор:

- бағдарлама кодын дұрыс ретімен жазады



Дескриптор:

- бағдарлама кодын және нәтижесін жазады

«Мақтау»
























ФБ






2 балл






2 балл














3 балл





3 балл


















Оқулық,

жұмыс парағы, жұмыс дәптерлері, компьютер:
































Сабақтың соңы

5 мин


Үй тапсырмасы:

Массив элементтерін оңға жылжыту бағдарламасын өзгерту арқылы массив элементтерін солға жылжыту бағдарламасын жазыңыз.

Рефлексия.

Ү/т жазады.







Өз ұсыныстарын жазады

Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай

1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастырушы бағалаумен бағаланады


Өзін өзі бағалау


Білім класс



Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
04.02.2025
201
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Жариялаған:
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі