Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
17.02.2025 ж |
|
|
Сынып:8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Else (элс) циклін басқар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс)) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға continue, break, және else операторларын түсіндіріп, олардың қолданылуын көрсету; Циклдердің жұмысын басқару арқылы программаның тиімділігін арттыру жолдарын үйрету; Цикл басқару операторларын қолдана отырып, бағдарламалық тапсырмаларды орындау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық |
Әр түрлі таным құралдарын қолдану дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдинет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет). |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу және белгілеу. 2. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Гүл" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне гүлді береді. Көңіл-күйлерін көтереді. 3. Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты қайталау. Өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін "Нысана" ойынын ұсынады. Нысана секторларына сұрақ нөмірлері жазылады. Оқушылар нысанаға "оқ жаудырады" және олар тиген сұраққа жауап береді: 1. Вreak нұсқаулығының қызметі қандай? 2. Бағдарламаны құруда continue нұсқаулығын пайдалану кезінде қандай қателер болуы мүмкін? 3. Вreak нұсқаулығын пайдалану мысалдарын келтіріңіз. 4. Операторды жазу және орындау ерекшеліктері қандай ? 5. For операторының мақсаты қандай? 6. While операторының мақсаты қандай |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді Оқушылар нысанаға тиеді және олар тиген сұраққа жауап береді |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастыру-шы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру: Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Топтарға бөлу. "Мозаика" әдісі. Балаларға мәтіннің немесе суреттің бөліктері беріледі және сол мәтіннің немесе суреттің басқа бөліктері бар балаларды табуы керек. Бұл мәтінді немесе суретті тақырыпқа кіріспе ретінде пайдалануға болады. Топтарға арналған сұрақтар: - Else операторы қалай жазылады? - - Оның ерекшелігі неде? - For цикліндегі else операторының мақсаты қандай? - While цикліндегі else операторының мақсаты қандай? Білімді бекіту: 1-тапсырма.Else нұсқаулығының циклдік екі түрінде пайдалануға болады:
2-тапсырма.Кестені толтыр:
3-тапсырма.Else блогымен бірге қолданған While операторының блок-схемасы:
Сергіту сәті
4-тапсырма.Берілген программа фрагменттерінің орындалу нәтижелері қандай болады?
5-тапсырма.For/else нұсқаулығын пайдаланып экранға n санына дейінгі сандар тізбегін шығаратын бағдарламаны жаз, n=5 болғанда баспаға шығаруды тоқтату керек
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Топтарға бөлінеді, сұрақтарға жауап береді Тапсырмаларды орындайды Дескриптор: - сұлбаны толтырады Дескриптор: - кестені толтырады Дескриптор: - блок-схеманы сызады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - бағдарлама фрагменттерінің нәтижесін жазады Дескриптор: - бағдарлама кодының нәтижесін жазады |
ФБ 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация оқулық жұмыс дәптерлері компьютер Жұмыс парағы, оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. Венн диаграммасын пайдаланып, else операторы мен break және continue операторларының айырмашылығы неде екенін айтыңыз?
Сабақты қорытындылау:
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысын бағалайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастыру-шы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Else (элс) циклін басқар
Else (элс) циклін басқар
Тексерілді:
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
Python (пайтон) тілінде алгоритмдерді программалау |
|
|
Педагогтің аты-жөні |
Г.Бейсеева |
|
|
Күні: |
17.02.2025 ж |
|
|
Сынып:8а,ә,б |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Else (элс) циклін басқар |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.3.3.3 цикл басқару нұсқаулығын қолдану (continue (континю), break (брик), else (элс)) |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Оқушыларға continue, break, және else операторларын түсіндіріп, олардың қолданылуын көрсету; Циклдердің жұмысын басқару арқылы программаның тиімділігін арттыру жолдарын үйрету; Цикл басқару операторларын қолдана отырып, бағдарламалық тапсырмаларды орындау дағдыларын қалыптастыру. |
|
|
Құндылық: Жасампаздық және жаңашылдық |
Әр түрлі таным құралдарын қолдану дағдылары, әлем туралы білім жинақтау (тілдік, оқырмандық мәдинет, ақпараттық, цифрлық ортадағы қызмет). |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен сәлемдесу және белгілеу. 2. Психологиялық тұрғыдан қолайлы атмосфера құру үшін "Гүл" әдісі қолданылады. Оқушылар жақсы тілектерін білдіріп, бір-біріне гүлді береді. Көңіл-күйлерін көтереді. 3. Үй тапсырмасын тексеру Өткен тақырыпты қайталау. Өткен тақырып бойынша білім деңгейін анықтау үшін "Нысана" ойынын ұсынады. Нысана секторларына сұрақ нөмірлері жазылады. Оқушылар нысанаға "оқ жаудырады" және олар тиген сұраққа жауап береді: 1. Вreak нұсқаулығының қызметі қандай? 2. Бағдарламаны құруда continue нұсқаулығын пайдалану кезінде қандай қателер болуы мүмкін? 3. Вreak нұсқаулығын пайдалану мысалдарын келтіріңіз. 4. Операторды жазу және орындау ерекшеліктері қандай ? 5. For операторының мақсаты қандай? 6. While операторының мақсаты қандай |
Оқушылар мұғаліммен амандасады Оқушылар бір-біріне жақсы тілектер тілейді Оқушылар нысанаға тиеді және олар тиген сұраққа жауап береді |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастыру-шы бағалаумен бағаланады |
Презентация Оқулық Жұмыс дәптері Компьютер |
|
Сабақтың ортасы |
Жаңа материалды меңгеру: Оқулықпен жұмыс. Мұғалім оқушыларды жаңа ақпаратпен таныстырады, бірге талқылайды (бейнежазба, презентация, флипчарт қолдануға болады). Топтарға бөлу. "Мозаика" әдісі. Балаларға мәтіннің немесе суреттің бөліктері беріледі және сол мәтіннің немесе суреттің басқа бөліктері бар балаларды табуы керек. Бұл мәтінді немесе суретті тақырыпқа кіріспе ретінде пайдалануға болады. Топтарға арналған сұрақтар: - Else операторы қалай жазылады? - - Оның ерекшелігі неде? - For цикліндегі else операторының мақсаты қандай? - While цикліндегі else операторының мақсаты қандай? Білімді бекіту: 1-тапсырма.Else нұсқаулығының циклдік екі түрінде пайдалануға болады:
2-тапсырма.Кестені толтыр:
3-тапсырма.Else блогымен бірге қолданған While операторының блок-схемасы:
Сергіту сәті
4-тапсырма.Берілген программа фрагменттерінің орындалу нәтижелері қандай болады?
5-тапсырма.For/else нұсқаулығын пайдаланып экранға n санына дейінгі сандар тізбегін шығаратын бағдарламаны жаз, n=5 болғанда баспаға шығаруды тоқтату керек
|
Мұғалімнің ақпаратын тыңдайды Топтарға бөлінеді, сұрақтарға жауап береді Тапсырмаларды орындайды Дескриптор: - сұлбаны толтырады Дескриптор: - кестені толтырады Дескриптор: - блок-схеманы сызады Көз жаттығуларын орындайды Дескриптор: - бағдарлама фрагменттерінің нәтижесін жазады Дескриптор: - бағдарлама кодының нәтижесін жазады |
ФБ 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл 2 балл |
Презентация оқулық жұмыс дәптерлері компьютер Жұмыс парағы, оқулық |
|
Сабақтың соңы |
Үй тапсырмасы. Венн диаграммасын пайдаланып, else операторы мен break және continue операторларының айырмашылығы неде екенін айтыңыз?
Сабақты қорытындылау:
|
Үй тапсырмасын жазады Оқушылардың әрқайсысы өз жұмысын бағалайды. |
Оқушылар сабаққа қатысу белсенділігіне қарай 1-10 баллдық жүйе бойынша қалыптастыру-шы бағалаумен бағаланады |
Білім класс |
шағым қалдыра аласыз


















