Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Елтаңбасы елімнің»
Мақсаты: Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру.
Міндеттері: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау, халық биін үйрену арқылы көркем мұраның кейбір элементтерімен таныстыру. Балаларды музыка арқылы бауырмалдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: рәміздер суреттері немесе слайд арқылы көрсету; нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: елтаңба – герб – emblem.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық қимылдар: «Шеңберге тұр» (Л. Бетховен). Көңілді әуен ырғағына сәйкес шеңбер бойында би қимылдарын орындау.
Музыка тыңдау: «Аққу» (Н. Тілендиев, үнтаспа).
Балалардан музыка тыңдай отырып көз алдарына не елестеткенін сұрау.
-
Күй қалай орындалды, күйдің көңіл күйі қалай? Рәміздер суреттері немесе слайд арқылы көрсету. Рәміздер туралы әңгіме өткізу.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту: «Елтаңбасы елімнің» (Д. Омаров).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Ән орындау кезінде иықты көтермей, денені тік ұстау керектігін еске салу.
Әнді айғайламай, дауысқа күш түсірмей, орташа дауыспен, аккомпанементті ести отырып айту керектігін естен шығармау.
Үйренген ән «Сабантой» (Е. Хасанғалиев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер: «Асатаяқ биі» қыздардың қатысуымен («Билеп үйренейік» жинағынан).
Ойындар, хороводтар: «Аспаптардың дауысын ажырату».
Ойын ойнап көрейік, Көңілденіп жүрейік. Аспаптардың дауысын Ажыратып көрейік.
Педагог ойын шартын түсіндіреді.
-
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі ҰОҚ не ұнады?
-
Үйренген әніміздің қалай аталады?
-
Қандай музыка тыңдадыңдар?
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: шығарманы тыңдайды, сипаттайды; дауысқа күш түсірмей ән орындайды.
Түсінеді: қарапайым музыкалық терминдерді.
Қолданады: мәнерлі қимылдарды және би қимылдарының элементтерін орындайды.
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
«Елтаңбасы елімнің»
«Елтаңбасы елімнің»
Білім беру саласы: Шығармашылық
Бөлімі: Музыка
Тақырыбы: «Елтаңбасы елімнің»
Мақсаты: Әннің сипатын қабылдау, дауысын дұрыс келтіріп орындау, ырғақтық бейнесі мен динамикасын дәл беру.
Міндеттері: Музыкалық шығармаға өзінің қатынасын білдіру.
Әуеннің би сипатын сезіну, би қимылдарының элементтерін орындау, халық биін үйрену арқылы көркем мұраның кейбір элементтерімен таныстыру. Балаларды музыка арқылы бауырмалдыққа, ұйымшылдыққа тәрбиелеу.
Қолданылатын көрнекі құралдар: рәміздер суреттері немесе слайд арқылы көрсету; нота хрестоматиясы.
Полилингвальді компонент: елтаңба – герб – emblem.
ҰОҚ барысы
-
Ұйымдастыру кезеңі
Балалар музыка әуенімен музыка залына келіп, аяқтың ұшымен жеңіл жүгіріп, қол ұстасып, баяу тербеледі. Айналып, орнын ауыстырады.
-
Негізгі кезең
Музыкалық-ырғақтық қимылдар: «Шеңберге тұр» (Л. Бетховен). Көңілді әуен ырғағына сәйкес шеңбер бойында би қимылдарын орындау.
Музыка тыңдау: «Аққу» (Н. Тілендиев, үнтаспа).
Балалардан музыка тыңдай отырып көз алдарына не елестеткенін сұрау.
-
Күй қалай орындалды, күйдің көңіл күйі қалай? Рәміздер суреттері немесе слайд арқылы көрсету. Рәміздер туралы әңгіме өткізу.
Ән айтар алдында дауыс жаттығуын жасап алып, әуенді таза айтуға ұмтылу.
Ән айту: «Елтаңбасы елімнің» (Д. Омаров).
Педагог әнді орындап, мазмұны бойынша әңгіме өткізеді. Балаларға қайталап, қосылып айтуға үйретеді.
Әнді бір мезгілде бастау және аяқтау, әуенді дұрыс бере білу.
Ән орындау кезінде иықты көтермей, денені тік ұстау керектігін еске салу.
Әнді айғайламай, дауысқа күш түсірмей, орташа дауыспен, аккомпанементті ести отырып айту керектігін естен шығармау.
Үйренген ән «Сабантой» (Е. Хасанғалиев) еске түсіру, сөздерін анық айтуға, ән ырғағымен орындауға баулу.
Билер: «Асатаяқ биі» қыздардың қатысуымен («Билеп үйренейік» жинағынан).
Ойындар, хороводтар: «Аспаптардың дауысын ажырату».
Ойын ойнап көрейік, Көңілденіп жүрейік. Аспаптардың дауысын Ажыратып көрейік.
Педагог ойын шартын түсіндіреді.
-
Рефлексия
Педагог қорытынды жасайды. Балаларды мадақтайды.
-
Бүгінгі ҰОҚ не ұнады?
-
Үйренген әніміздің қалай аталады?
-
Қандай музыка тыңдадыңдар?
Күтілетін нәтижелер:
Жасайды: шығарманы тыңдайды, сипаттайды; дауысқа күш түсірмей ән орындайды.
Түсінеді: қарапайым музыкалық терминдерді.
Қолданады: мәнерлі қимылдарды және би қимылдарының элементтерін орындайды.
шағым қалдыра аласыз













