Материалдар / Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар.
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар.

Материал туралы қысқаша түсінік
"Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар." ҚМЖ
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
23 Маусым 2021
736
0 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп:

5.1В «Натурал сандардың бөлінгіштігі».


Күні: Мұғалімнің аты- жөні:

Сынып: 5 Қатысушылар Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы

Ең үлкен ортақ бөлгіш. Өзара жай сандар

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.1.1.7. ортақ бөлгіш, ортақ еселік, ең үлкен ортақ бөлгіш (ЕҮОБ), ең кіші ортақ еселік (ЕКОЕ) ұғымдарының анықтамаларын білу.

5.1.2.12 екі және одан да артақ сандардың ЕКОБ- ін , ең кіші ортақ еселігін табу.

5.1.1.8 өзара жай сандардың анықтамасын білу.

Сабақтың мақсаты

Барлық оқушылар: Ең үлкен ортақ бөлгішті табу тәсілдерін біледі.

Оқушылардың басым бөлігі: натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін таба алады, өзара жай сандарды таба біледі.

Кейбір оқушылар: екі және одан да артық сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін, ең кіші ортақ еселігін таба алады.

Бағалау критерийі

Ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарын біледі.

Ең үлкен ортақ бөлгішті табу, өзара жай сандарды табу тәсілдерін түсінеді.

Натурал сандардың ең үлкен ортақ бөлгіштерін табу тәсілдерін есеп шығаруда қолдана алады.

Тілдік мақсаттар

Пәндік лексика және терминдер

Оқушылар ең үлкен ортақ бөлгіш, ең кіші ортақ еселік ұғымдарын айта алады, ең үлкен ортақ бөлгіш және өзара жай сандар анықтамаларын айта алады.

Ең үлкен ортақ бөлгіш, ортақ бөлгіш, жай көбейткіш, натурал сан, жай көбейткіштерге жіктеу.

Диалогқа қажетті сөз тіркестер: ЕКОБ табу, жай көбейткіштерге жіктеу, өзара жай сандарды табу.

Құндылықтарға баулу

Оқушылардың қарым- қатынас дағдыларын дамыту, сын тұрғысынан ойлау құндылықтарын қалыптастыру.

Пәнаралық байланыстар

Тарих

Алдыңғы білім

Құрама сандарды жай көбейткіштерге жіктей алады. Натурал сандардың бөлінгіштік белгілерін біледі.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс- әрекеттер

Ресурстар

Сабақтың басы










Ұйымдастыру кезеңі: «Шаттық шеңбер»

Мақсаты: жағымды тілектер жеткізу арқылы жағымды ахуал тудыру.

Топқа бөлу «кезекпен санау» әдісі

Үш топқа бөлінеді: (1.2.3)

І топ «жай сандар»

ІІ топ «құрама сандар»

ІІІ топ «бөлгіштер»

Бағалау парақшалары топ басшыларына таратылады.

Топ аттары жазылған парақшалар





Бағалау парақшалары







Өткен сабақ пен жаңа сабақты байланыстыру.

Әр топқа сұрақтар қойылады.

Сұрақтар тақтада слайд арқылы көрінеді.

І топ

А) жай сандар деп қандай сандарды айтамыз? құрама сандар деп қандай сандарды айтамыз?

Ә) натурал санның бөлгіші дегеніміз не?

ІІ топ

А) 18 санының бөлгіштерін ата?

Ә)24 санының бөлгіштерін ата?

ІІІ топ

А) 18 бен 24 сандарының ортақ бөлгіштерін ата?

Ә) 12 бен 24 сандарының ортақ бөлгіштерінің ең үлкені қандай сан?

Сонымен біз қандай мақсатқа келдік.

Сандардың ең үлкен ортақ бөлгішін табу

Жауабы ЕҮОБ (18,24) =6



Дескриптор

*жай сандарды біледі, құрама сандарды біледі;

*натурал санның бөлгішін таба алады;

*ортақ бөлгішті ажырата алады.

Бағалау: жұлдызша беру





Жаңа сабақ « мағынаны ашу»

Әр топқа тапсырмалар беріледі.

1 -тапсырма

І топ тапсырмасы:

Іріктеу тәсілі арқылы берілген сандардың ең үлкен бөлгішін тап

80,32,56

  1. Берілген сандардың бөлгіштерін жаз

  2. Осы сандардың ортақ бөлгіштерін жаз

  3. Осы сандардың ортақ бөлгіштерінің ең үлкенін жаз.

Жауабы:ЕҮОБ (80,32,56)=8

ІІ топ тапсырмасы:

Жай көбейткіштерге жіктеу тәсілімен берілген сандардың ең үлкен бөлгішін тап

72,96,48

  1. Берілген сандарды жай көбейткіштерге жікте

  2. Осы сандардың жіктелуіндегі ортақ жай көбейткіштерді жаз.

  3. Осы сандардың ортақ жай көбейткіштерінің көбейтіндісін тап.

Жауабы:ЕҮОБ (72,96,48)=24

ІІІ топ тапсырмасы

25,6,7 сандарының бөлгіштерін жаз және ортақ бөлгіштерін жаз

Жауабы:1

«Айналмалы бекет» арқылы тексеру

Дескриптор

*Натурал санның бөлгіштерін таба алады;

*Жай көбейткішке жіктей алады;

*ЕҮОБ- ті таба алады;

* Өзара жай санды ажырата алады;

Бағалау: «бағдаршам» әдісі

Көк түс- 3 ұпай

Сары түс -2 ұпай

Қызыл түс- 1 ұпай

Топ басшылары бағалайды.

Оқушылар жаңа сабақтың негізгі идеясын түсінеді.





2 тапсырма. Топтық жұмыс.

«Таза тақта» стратегиясы

Мақсаты: алған білімін қолдану

Стикерге жазылған сөйлемді аяқтап тақтаға іледі, қорғайды.

І топ

Егер а саны в санына бөлінетін болса, онда ЕҮОБ(а,в).......

Жауабы: в саны

ІІ топ

Егер ЕҮОБ (а,в)= 1 болса, онда...

Жауабы : жай сан

ІІІ топ

Ортақ жай көбейткіштердің көбейтіндісі берілген сандардың ....

Жауабы: ЕҮОБ болады



Бағалау: «басбармақ» әдісі



3 тапсырма. «Ойлан тап». Жеке жұмыс

Слайд арқылы тақтада көрсетіледі

Мақсаты: «Мәңгілік Ел» жалпыұлттық идеясының құндылығына байланысты адами шығармашылық құндылықтарды дарыту.



Picture 7

2016 жылы Қазақстан Тәуелсіздігінің мерейтой жылы мен 15 санының ЕҮОБ табыңыз.

Жауабы 5

Дескриптор

*натурал сандардың бөлгіштерін біледі;

*ортақ бөлгішті ажыратады;

*ЕҮОБ- ті таба алады;

Бағалау: оқушылар дәптерлеріне шығарады , топта әрбір оқушы бірін- бірі тексереді, «индекс карточкалар» әдісі бойынша бір бетіне жетістіктері туралы белгі соғады (+), екінші бетіне қателіктер туралы белгі соғады(-).

(+) - 2 ұпай

(-) - 1 ұпай



4 тапсырма. Жеке жұмыс

«Қарапайымнан күрделіге» деңгейлік тапсырмалар.

696 есеп

а=2*2*5*7

в=2*7*11

ЕҮОБ (а,в) =?

704 есеп

Берілген сандардан өзара жай сандар жұбын құрастырыңдар: 78,35,91



  1. есеп слайд арқылы көрсетіледі



Picture 13

Мектепке 150 циркке, 180 театрға, 210 ЭКСПО көрмесіне билет келді. Әр сыныптарға берілетін цирктің, театрдың, ЭКСПО көрмесінің билеттерінің саны бірдей болу керек, мектепте қанша сынып бар?

Жауаптары слайдпен тақтаға шығады

Дескриптор

*жай сан, құрама санды біледі;

*санның бөлгіштерін таба алады;

*өзара жай сандарды анықтай алады;

*ЕҮОБ таба алады;

*есеп шартын талдай алады.

Бағалау:өзін- өзі бағалау.

Оқушының жинаған ұпай санын топ басшысы бағалау парақшасына қояды.



1-есеп - 1 ұпай

2-есеп - 2 ұпай

3-есеп - 3 ұпай










Слайд 1

































Стикер

























Үлестірмелі парақшалар





Әр түрлі түсті таратпалы қағаздар







Үлестірмелі қағазадар









































































Стикер























































Үлестірмелі парақшалар

























Оқулық

























Слайд


Сабақтың соңы








































































Қорытынды. Жеке жұмыс.Бұрыштар тәсілі «саяхаттаушы ақпарат».

Стикерге жазылған тапсырмалар әр бұрышқа ілінеді. Оқушының қолындағы жауап қандай тапсырмаға сәйкес, соған апарып жапсырады.



ЕҮОБ

Өзара жай сан сан







15

2 0











ЕҮОБ:

1. Берілген сандардың әрқайсысы бөлінетін ең үлкен натурал сандар.

2. Ортақ жай көбейткіштердің көбейтіндісі.

3. қысқаша жазылуы ЕҮОБ

15:

1.ЕҮОБ (30,15)

2. Бөлгіштері:1,3,5,15.

3.Тақ сан.

4.Екіге бөлінетін сан.

Өзара жай сан:

1.(17,11)

2.1- ақ бөлгіші бар сан

3.Көршілес натурал сандар

4.Көршілес екі тақ сан.

20:

1. ЕҮОБ (8,х)=4

2.Жұп сан

3.Бөлгіштердің саны 6

4.Құрама сан



Дескриптор

*жұп, тақ сандарды ажыратады;

*бөлінгіштік белгілерін біледі;

*жай сан, құрама санды біледі;

*ЕҮОБ – ті таба алады;

*өзара жай сандарды таба біледі.

Бағалау. Жұлдызша беру

Үлестірмелі қағаздар

















Стикерлер



















Жұлдызша















































Рефлексия: «Білім баспалдағы»

  1. Сабақты жақсы меңгердім



  1. Сабақты меңгергеніммен, кейбір тапсырмаларды орындауда көмек қажет етемін.



  1. Сабақты толық меңгермедім

Білім баспалдағы


Үйге тапсырма № 703 есеп

Өзара жай сан болатын төрт пар сандар жұбын құрастыр



Сурет




Стикер










Оқулық

Саралау

Топтық, жеке жұмыстар арқылы оқушыларда өзара көмек көрсету жүзеге асады.

Деңгейлік тапсырма бере отырып, қолдау көрсетіледі.

Есеп шартын түсінуге көмек көрсетіледі. Өздеріне е

Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!