|
Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек – ырыстың бұлағы. |
Мектеп: №20 орта мектеп лицейі |
Мұғалімнің аты-жөні: Сайлау Ә.С |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.11.2018 ж |
Сынып: 8 «Б» кл |
Қатысқандар саны: 14 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақта іске аcтын оқу мақсаты |
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау. 8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнының дамуын салыстыру және талдау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты. |
Оқушыларға еңбек туралы оның маңызы туралы түсінік беру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Етістіктің бұйрық рай қызметін біледі; Ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады, ойын анық та жүйелі жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу Ынтымақтастық Азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
технология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кәсіп – бақыттың шырағы. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Үй тапсырмасын тексеру:Морфологиялық талдау жасау. Қызығушылықты ояту. «Мозайка» ойыны. Жұпқа бөлу. Төменде берілген суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы жұпқа бөлінеді.
Бөліммен байланыстырады. 3-жұпқа берілген сурет бойынша компания басшысы не істеп жатыр? 4-5 жұптарға берілген суреттерден не байқадыңыздар? Мақсатты болжау!!! (Бұйрық рай) Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Күтілетін нәтижелер белгіленеді. |
Мозайка құрау арқылы топқа бөлінеді. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың аяғы 8 минут 12 минут 10 минут 3 минут |
Мағынаны тану кезеңі. «Ой шақыру» - Еңбек адамға не үшін
қажет деп ойлайсыңдар? Қазақ тілінде 4 түрлі рай бар: 1.Бұйрық рай. Бұйрық рай қимылдың, іс-әрекеттің тыңдаушыға , бөгде біреуге немесе өзіне қаратылып, бұйыра талап, тілек айту мағынасын білдіреді. Салыстыру:
Бұйрық рай. Бұйрық рай бөгде біреуге бұйыра талап ету мақсатында айтылады. –шы-ші жұрнағы арқылы жасалады.
Ұқсастығы Екеуі де рай түрлері. Екеуіде жекеше ,көпше түрде жіктеледі. Екеуіде белгілі бір жұрнақтар арқылы жасалады.
Шартты рай Амалдың я істің жүзеге асуын немесе аспау шартын білдіреді. Етістікке –са –се жұрнағы жалғану арқылы жасалады. Топтық жұмыс. Постер қорғау. 1-топ Еңбек адамға не үшін қажет? 2-топ Еңбек түрлерін жаз, пайдасына мысалдар келтір Тапсырма. Жұптық жұмыс. Сурет бойынша бұйрық райды қатыстыра отырып, әңгіме құрастыру. 1-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер:
2-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер:
4-тапсырма Диалогті рөлге бөліп оқыңдар. Диалогті ары қарай жалғастырыңдар. «Автор орындығы» әдісі Ж
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларымен бөліседі.
Рай түрлерімен танысады.
Бұйрық рай мен шартты райды салыстырып жазады.
Постер қорғайды. 1-топ. Еңбектің қажеттілігі туралы жазады. 2-топ. Еңбектің түрлерін,пайдасын жазады.
Суреттер мен тірек сөздер арқылы сөйлемдер құрастырады.
Екі топтан бір – бір оқушыдан шығады. Оқушылар сұрақ қояды.
Слайд
Слайд
https://massaget.kz/layfstayl/bilim/ol-kim-bl-ne/18975/
Слайд https://kk.wikipedia.org/wiki8
Слайд
|
||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма Бағалау |
5-тапсырма 101 бет
|
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еңбек - ырыстың бұлағы.
|
Пәні: қазақ тілі Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек – ырыстың бұлағы. |
Мектеп: №20 орта мектеп лицейі |
Мұғалімнің аты-жөні: Сайлау Ә.С |
|||||||||||||||||||||
|
Күні: 26.11.2018 ж |
Сынып: 8 «Б» кл |
Қатысқандар саны: 14 |
Қатыспағандар саны:0 |
|||||||||||||||||||||
|
Сабақта іске аcтын оқу мақсаты |
8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау. 8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнының дамуын салыстыру және талдау. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты. |
Оқушыларға еңбек туралы оның маңызы туралы түсінік беру. |
|||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Етістіктің бұйрық рай қызметін біледі; Ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады, ойын анық та жүйелі жеткізе алады. |
|||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтар |
Өмір бойы білім алу Ынтымақтастық Азаматтық жауапкершілік |
|||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
технология |
|||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Кәсіп – бақыттың шырағы. |
|||||||||||||||||||||||
|
Сабақбарысы |
||||||||||||||||||||||||
|
Жоспарланған кезеңдері |
Мұғалім әрекеті |
Оқушы әрекеті |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу. Үй тапсырмасын тексеру:Морфологиялық талдау жасау. Қызығушылықты ояту. «Мозайка» ойыны. Жұпқа бөлу. Төменде берілген суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы жұпқа бөлінеді.
Бөліммен байланыстырады. 3-жұпқа берілген сурет бойынша компания басшысы не істеп жатыр? 4-5 жұптарға берілген суреттерден не байқадыңыздар? Мақсатты болжау!!! (Бұйрық рай) Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады. Күтілетін нәтижелер белгіленеді. |
Мозайка құрау арқылы топқа бөлінеді. |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Сабақтың аяғы 8 минут 12 минут 10 минут 3 минут |
Мағынаны тану кезеңі. «Ой шақыру» - Еңбек адамға не үшін
қажет деп ойлайсыңдар? Қазақ тілінде 4 түрлі рай бар: 1.Бұйрық рай. Бұйрық рай қимылдың, іс-әрекеттің тыңдаушыға , бөгде біреуге немесе өзіне қаратылып, бұйыра талап, тілек айту мағынасын білдіреді. Салыстыру:
Бұйрық рай. Бұйрық рай бөгде біреуге бұйыра талап ету мақсатында айтылады. –шы-ші жұрнағы арқылы жасалады.
Ұқсастығы Екеуі де рай түрлері. Екеуіде жекеше ,көпше түрде жіктеледі. Екеуіде белгілі бір жұрнақтар арқылы жасалады.
Шартты рай Амалдың я істің жүзеге асуын немесе аспау шартын білдіреді. Етістікке –са –се жұрнағы жалғану арқылы жасалады. Топтық жұмыс. Постер қорғау. 1-топ Еңбек адамға не үшін қажет? 2-топ Еңбек түрлерін жаз, пайдасына мысалдар келтір Тапсырма. Жұптық жұмыс. Сурет бойынша бұйрық райды қатыстыра отырып, әңгіме құрастыру. 1-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер:
2-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер:
4-тапсырма Диалогті рөлге бөліп оқыңдар. Диалогті ары қарай жалғастырыңдар. «Автор орындығы» әдісі Ж
|
Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларымен бөліседі.
Рай түрлерімен танысады.
Бұйрық рай мен шартты райды салыстырып жазады.
Постер қорғайды. 1-топ. Еңбектің қажеттілігі туралы жазады. 2-топ. Еңбектің түрлерін,пайдасын жазады.
Суреттер мен тірек сөздер арқылы сөйлемдер құрастырады.
Екі топтан бір – бір оқушыдан шығады. Оқушылар сұрақ қояды.
Слайд
Слайд
https://massaget.kz/layfstayl/bilim/ol-kim-bl-ne/18975/
Слайд https://kk.wikipedia.org/wiki8
Слайд
|
||||||||||||||||||||||
|
|
||||||||||||||||||||||||
|
Үйге тапсырма Бағалау |
5-тапсырма 101 бет
|
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз






азба
жұмыстарын ұсынады. Оқушылар автор орындығында отырған оқушыға
сұрақ қояды


