Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Еңбек ер атандырады.
|
Бөлім: |
5-бөлім. Кәсіп - бақыттың шырағы. Еңбек - ырыстың бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әміре Т.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек ер атандырады. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.2.1.1-тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдай алады; Тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй жұмысын пысықтау |
Амандасып, жетекші сұрақтарға жауап береді
Еңбек туралы мақалдарды жатқа айтады |
Қошемет сөздер |
интерактивті тақта |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Болжам «Галерея» тәсілін қолданып, интербелсенді тақтаға еңбек тақырыбына байланысты суреттерді көрсетемін, ой шақыру сұрақтарын қоямын. 1. Бұл суреттерде кім бейнеленген? 2. Олар не істеп жатыр? 3. Бұл екі суреттің қандай ұқсастығы бар?
Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жазыңыздар. Оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысады |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
Жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Бүгінгі күн мерзімін жазады. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Мәтіналды жұмыс. жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, оқу, оқушыларға оқыту, сөз тіркесін құрастыру, сөйлем құрастыру. Қызметші – рабочий Жекпе-жек – поединок Қарсыластар – соперники Жарыстар – соревнования Атақ – звание Жеңіліс – поражение Табыс табу – зарабатывать Кейіпкерлер – герои Кедей – бедный көшіп-қону – переезжать жастйынан – с ренних лет жасыру – прятать тиын-тебенге – за копейки құптамаған – не поддержал сазайын тартқызған - наказывал
Мәтінмен жұмыс. Әр жұпқа өзінің жеке мәтіні беріледі. Бірақ кімге қандай мәтін түскеінін білу үшін алдарыдағы мақалдарды дұрыс құрасырып, артық сөздерді алып тастау керек. Сонда мәтін тақырыбы шығады. Мақалдар беріледі 1. Еңбекпен келген нан тәтті (Артық сөздер: жаман, ащы, жалқау) 2. Тасты тас қозғалтады (Артық сөздер: итереді, су, қолға) Дұрыс мақал артынан мәтін тақырыбы шығады Мәтін таратылады
1-мәтін Генадий Головкин Генадий қарапайым отбасынан шыққан қарапайым бала. Әкесі – шахтер, анасы - химиялық зертхана қызметшісі болған. Бокспен 8 жасынан айналыса бастаған. Өзінің алғашқы жекпе-жекке Головкин 11 жасында түсті. Онда ол өзінен 2 – 4 жас үлкен қарсыластарын жеңіп шықты. Бұдан кейін ол облыстық, мемлекеттік және халықаралық бокстан жарыстарға үміткер болып қатыса бастады. 2003 жылы 21 жасында алғаш рет әлем чемпионы атағына ие болады.Осы уақытқа дейін Генадий Головкин өзінің қатысқан 350 жекпе-жегінде тек 5 рет қана жеңіліске ұшыраған болатын. Ол он екі айда 25 миллион доллар (қазіргі бағаммен шамамен — 9 миллиард 100 миллион теңге: айына шамамен — 758,3 миллион теңге) табыс табады екен. 2-мәтін Уолт Дисней Әлемнің барлық балалары сүйіп көретін Микки Маус пен Дональд Дак, одан басқа 200-ден аса кейіпкерлердің әкесі, мультипликатор Уолт Дисней (1901-1966жж) кедей отбасында дүниеге келген. Күнкөріс қамымен көшіп-қонып жүрген отбасына көмектесу үшін Уолт жастайынан жұмыс істейді. Күнделікті газет таратып, әкесіне көмектеседі, түнде әке-шешесінен жасырып, түрлі сурет пен комикстер салып, тиын-тебенге көршілеріне сатқан. Бұл оның ең сүйікті ісі еді. Алайда баласының қызығушылығын құптамаған әкесі оның қайдағы бір суреттерді салумен уақытын босқа өткізгені үшін сазайын тартқызған кездері аз болмаған. Оның алғашқы анимациялық фильмі 1924 жылы «Алиса в стране чудес» ертегесінің үзіндісіне түсірілген. ТАПСЫРМА берілген сұрақтарды пайдаланып, шағын диалог дайындаңыз. Диалог мазмұнында бұйрық райлы етістіктерді қолданыңыз. Берілген сұрақтарға әр топ өз мәтіндері бойынша жауап дәптерге жазып, оқып береді. «Генадий Головкин» 1. Генадийдің әкесі мен анасы кімдер? 2. Алғашқы жекпе-жегіне неше жасында түсті? 3. Нешінші жылы алғаш рен әлім чемпионы атанды? 4. 350 жекпе-жегінің нешеуінде ғана жеңілді? «Уолт Дисней» 1. Уолт Дисней қандай отбасында дүниеге келген? 2. Қалай әкесіне көмектеседі? 3. Комикстерін не істеді? 4. Алғаш анимациясы нешінші жылы түсірілген? |
Айтылым Жаңа сөздерді қайталайды, жазады Мақал- мәтелдің жалғасын табады. Жазылым. Оқылым Айтылым Мақалмен жұмыс жасап, мәтін тақырыбын анықтайды; артық сөздерді алып тастайды.
Жазылым мәтін алдарына алдын ала беріледі · Екі мәтін ретімен тыңдалады · Мәтінның жалпы мазмұны сұралады.
Қалыптастырушы бағалау. жұпта берілген тақырыптардың бірін таңдап, диалог жасайды. диалогте бұйрық райлы етістіктерді қолданады. - еңбектің маңызы жайлы айтады |
Дескриптор: -мәтіннен қажет ақпаратты алады; -қорғау кезінде жаңа сөздерді қолданады; -қойылған сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Диалог құрайды Бұйрыұ райды орынды қолданады.
|
сөздік дәптерлері Интербелсенді тақта |
|
7-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
Таратпа қағаз.
Презентациялық слайдтар |
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс. Сұрақтар салоны 1. Уолт Дисней нешінші жылы туылған? 2. «Қарсылас», «Кейіпкер» сөзінің қазақша аудармасы 3. Генадий Головкин неше жекпе-жекке шықты ? 4. Уолт Дисней қандай отбасында дүниеге келген? 5. Генадий жылына қанша табыс табады? 6. Уолт Дисней салған суретерін не істеді? Үйге тапсырма. «Мен еңбек ері боламын» тақырыбына шағын эссе жазып келу |
Сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салып, кері байланысқа шығады. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Генадий бокспен 8 жасынан бастап айналыса бастады.
1993 жылы оны облыстық бокстан өткен жарысқа оның бапкері жіберген болатын.
Соңында осы сайыстан 3 жеңіс әкелді.
19 жасында шығыс боксында бірінші орын алады да, 2002 жылы бұл жеңісін тағы бір мәрте қайталайды.
2003 жылы Таиландта өткен боксшылар жекпе-жегінде өзінің 4 қарсыласының екеуін накаутқа жібергені үшін бірінші орынды алады.
2003 жылы әлем чемпионы және 2004 жылғы Олимпиада ойындарының күміс жүлдегері.
Генадий қарапайым отбасынан шыққан қарапайым бала.
Әкесі – шахтер, анасы - химиялық зертхана қызметшісі болған.
Бокспен 8 жасынан айналыса бастаған.
Өзінің алғашқы шайқасқа Головкин 11 жасында түсті.
Онда ол өзінен 2 – 4 жас үлкен қарсыластарын жеңіп шықты.
Бұдан кейін ол облыстық, мемлекеттік және халықаралық бокстан жарыстарға үміткер болып қатыса бастады.
2003 жылы 21 жасында алғаш рет әлем чемпионы атағна ие болады.
Осы уақытқа дейін Генадий Головкин өзінің қатысқан 350 жекпе-жегінде тек 5 рет қана жеңіліске ұшыраған болатын.
Ол он екі айда 25 миллион доллар (қазіргі бағаммен шамамен — 9 миллиард 100 миллион теңге: айына шамамен — 758,3 миллион теңге) табыс табады екен
Қысқамерзімді жоспар
№19-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Еңбек ер атандырады
|
Бөлім: |
5-бөлім. Кәсіп - бақыттың шырағы. Еңбек - ырыстың бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Театр мәдениетін сақтай білеміз бе? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.2.1.1-тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдай алады; Көпшілік оқушылар үшін: тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрай алады. Кейбір оқушылар үшін: сыни ой-пікірін дәлелдер келтіріп айта алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады. ә). Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. б). Топтастыру.
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Тоқыма жіп
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
|
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатын айтады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 2 |
6-тапсырма Жұптық жұмыс Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындауын қадағалайды.
8-тапсырма Топтық жұмыс |
Жазылым Дереккөздерден «Қазақстанның Еңбек Ері» атағын алған тұлғалар туралы мәлімет жинап, қысқаша мәтін құрап жаазды. Осы мәселелер төңірегінде парталасымен ой бөліседі. Жазылым Айтылым Сенің өлкеңде еңбегімен елге танылған қандай адамдар бар?Ол кісілер туралы топтасып фотоколлаж дайындайды. |
Дескриптор 4 балл -ақпарат береді - сұхбаттасады -сұраққа жауап береді
Дескриптор: -Топқа бөлінеді. - фотоколлаж құрайды -Топта жұмыс жасайды. Жалпы - 5 балл |
8-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері.
Суреттер топтамасы |
|
Жеке жұмыс
|
7-тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім оқушыларға жеке жұмыс ұсынады. Қадағалайды. 9-тапсырма Жазылым
10- тапсырма Жеке жұмыс
Ойтаразы Жеке жұмыс |
Айтылым Берілген сөздер мен тіркестерді пайдаланып, ауызша сөйлем құрайды. Жазылым Етістіктерді пайдаланып, сөйлем құрайды. Жазылым Диаграмманы толтырады. Айтылым «Шығу парағын» толтырады. |
Дескриптор: -толықтырады. -Себебін түсіндіреді. -Пікір алмасады. Жалпы – 5 балл
Дескриптор 3 балл -сөйлем құрайды.
Дескриптор 3 балл -қорытынды жасайды. |
8-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері https://kitap.kz |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: «Қорытынды» тәсіл |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Еңбек ер атандырады ҚМЖ
Еңбек ер атандырады ҚМЖ
Қысқамерзімді жоспар
Сабақтың тақырыбы: Еңбек ер атандырады.
|
Бөлім: |
5-бөлім. Кәсіп - бақыттың шырағы. Еңбек - ырыстың бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Әміре Т.С. |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 А,Б |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Еңбек ер атандырады. |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.2.1.1-тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдай алады; Тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрай алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
Ұйымдастыру кезеңі: (Ұ) “Гүлмен тілек” әдісі арқылы оқушылардың бір-біріне жақсы тілек айту арқылы жағымды ахуал қалыптастыру.
Үй жұмысын пысықтау |
Амандасып, жетекші сұрақтарға жауап береді
Еңбек туралы мақалдарды жатқа айтады |
Қошемет сөздер |
интерактивті тақта |
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
Болжам «Галерея» тәсілін қолданып, интербелсенді тақтаға еңбек тақырыбына байланысты суреттерді көрсетемін, ой шақыру сұрақтарын қоямын. 1. Бұл суреттерде кім бейнеленген? 2. Олар не істеп жатыр? 3. Бұл екі суреттің қандай ұқсастығы бар?
Дәптерлеріңді ашып, бүгінгі күнді, сабақтың тақырыбын жазыңыздар. Оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен танысады |
Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады.
Жауап береді. Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі.
Бүгінгі күн мерзімін жазады. |
«Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру
Саралау: Бұл жерде саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі көрінеді. Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады. |
. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 26 мин. |
Мәтіналды жұмыс. жаңа сөздермен таныстыру, аудармасын айту, оқу, оқушыларға оқыту, сөз тіркесін құрастыру, сөйлем құрастыру. Қызметші – рабочий Жекпе-жек – поединок Қарсыластар – соперники Жарыстар – соревнования Атақ – звание Жеңіліс – поражение Табыс табу – зарабатывать Кейіпкерлер – герои Кедей – бедный көшіп-қону – переезжать жастйынан – с ренних лет жасыру – прятать тиын-тебенге – за копейки құптамаған – не поддержал сазайын тартқызған - наказывал
Мәтінмен жұмыс. Әр жұпқа өзінің жеке мәтіні беріледі. Бірақ кімге қандай мәтін түскеінін білу үшін алдарыдағы мақалдарды дұрыс құрасырып, артық сөздерді алып тастау керек. Сонда мәтін тақырыбы шығады. Мақалдар беріледі 1. Еңбекпен келген нан тәтті (Артық сөздер: жаман, ащы, жалқау) 2. Тасты тас қозғалтады (Артық сөздер: итереді, су, қолға) Дұрыс мақал артынан мәтін тақырыбы шығады Мәтін таратылады
1-мәтін Генадий Головкин Генадий қарапайым отбасынан шыққан қарапайым бала. Әкесі – шахтер, анасы - химиялық зертхана қызметшісі болған. Бокспен 8 жасынан айналыса бастаған. Өзінің алғашқы жекпе-жекке Головкин 11 жасында түсті. Онда ол өзінен 2 – 4 жас үлкен қарсыластарын жеңіп шықты. Бұдан кейін ол облыстық, мемлекеттік және халықаралық бокстан жарыстарға үміткер болып қатыса бастады. 2003 жылы 21 жасында алғаш рет әлем чемпионы атағына ие болады.Осы уақытқа дейін Генадий Головкин өзінің қатысқан 350 жекпе-жегінде тек 5 рет қана жеңіліске ұшыраған болатын. Ол он екі айда 25 миллион доллар (қазіргі бағаммен шамамен — 9 миллиард 100 миллион теңге: айына шамамен — 758,3 миллион теңге) табыс табады екен. 2-мәтін Уолт Дисней Әлемнің барлық балалары сүйіп көретін Микки Маус пен Дональд Дак, одан басқа 200-ден аса кейіпкерлердің әкесі, мультипликатор Уолт Дисней (1901-1966жж) кедей отбасында дүниеге келген. Күнкөріс қамымен көшіп-қонып жүрген отбасына көмектесу үшін Уолт жастайынан жұмыс істейді. Күнделікті газет таратып, әкесіне көмектеседі, түнде әке-шешесінен жасырып, түрлі сурет пен комикстер салып, тиын-тебенге көршілеріне сатқан. Бұл оның ең сүйікті ісі еді. Алайда баласының қызығушылығын құптамаған әкесі оның қайдағы бір суреттерді салумен уақытын босқа өткізгені үшін сазайын тартқызған кездері аз болмаған. Оның алғашқы анимациялық фильмі 1924 жылы «Алиса в стране чудес» ертегесінің үзіндісіне түсірілген. ТАПСЫРМА берілген сұрақтарды пайдаланып, шағын диалог дайындаңыз. Диалог мазмұнында бұйрық райлы етістіктерді қолданыңыз. Берілген сұрақтарға әр топ өз мәтіндері бойынша жауап дәптерге жазып, оқып береді. «Генадий Головкин» 1. Генадийдің әкесі мен анасы кімдер? 2. Алғашқы жекпе-жегіне неше жасында түсті? 3. Нешінші жылы алғаш рен әлім чемпионы атанды? 4. 350 жекпе-жегінің нешеуінде ғана жеңілді? «Уолт Дисней» 1. Уолт Дисней қандай отбасында дүниеге келген? 2. Қалай әкесіне көмектеседі? 3. Комикстерін не істеді? 4. Алғаш анимациясы нешінші жылы түсірілген? |
Айтылым Жаңа сөздерді қайталайды, жазады Мақал- мәтелдің жалғасын табады. Жазылым. Оқылым Айтылым Мақалмен жұмыс жасап, мәтін тақырыбын анықтайды; артық сөздерді алып тастайды.
Жазылым мәтін алдарына алдын ала беріледі · Екі мәтін ретімен тыңдалады · Мәтінның жалпы мазмұны сұралады.
Қалыптастырушы бағалау. жұпта берілген тақырыптардың бірін таңдап, диалог жасайды. диалогте бұйрық райлы етістіктерді қолданады. - еңбектің маңызы жайлы айтады |
Дескриптор: -мәтіннен қажет ақпаратты алады; -қорғау кезінде жаңа сөздерді қолданады; -қойылған сұрақтарға жауап береді.
Дескриптор: Диалог құрайды Бұйрыұ райды орынды қолданады.
|
сөздік дәптерлері Интербелсенді тақта |
|
7-сынып оқулығы
Жұмыс дәптерлері
Таратпа қағаз.
Презентациялық слайдтар |
||||
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
Кері байланыс. Сұрақтар салоны 1. Уолт Дисней нешінші жылы туылған? 2. «Қарсылас», «Кейіпкер» сөзінің қазақша аудармасы 3. Генадий Головкин неше жекпе-жекке шықты ? 4. Уолт Дисней қандай отбасында дүниеге келген? 5. Генадий жылына қанша табыс табады? 6. Уолт Дисней салған суретерін не істеді? Үйге тапсырма. «Мен еңбек ері боламын» тақырыбына шағын эссе жазып келу |
Сұрақтарға жауап беру арқылы өз ойларын ортаға салып, кері байланысқа шығады. |
Мұғалім оқушыларды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды. Жарайсың! Жақсы! Талпын! Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
Генадий бокспен 8 жасынан бастап айналыса бастады.
1993 жылы оны облыстық бокстан өткен жарысқа оның бапкері жіберген болатын.
Соңында осы сайыстан 3 жеңіс әкелді.
19 жасында шығыс боксында бірінші орын алады да, 2002 жылы бұл жеңісін тағы бір мәрте қайталайды.
2003 жылы Таиландта өткен боксшылар жекпе-жегінде өзінің 4 қарсыласының екеуін накаутқа жібергені үшін бірінші орынды алады.
2003 жылы әлем чемпионы және 2004 жылғы Олимпиада ойындарының күміс жүлдегері.
Генадий қарапайым отбасынан шыққан қарапайым бала.
Әкесі – шахтер, анасы - химиялық зертхана қызметшісі болған.
Бокспен 8 жасынан айналыса бастаған.
Өзінің алғашқы шайқасқа Головкин 11 жасында түсті.
Онда ол өзінен 2 – 4 жас үлкен қарсыластарын жеңіп шықты.
Бұдан кейін ол облыстық, мемлекеттік және халықаралық бокстан жарыстарға үміткер болып қатыса бастады.
2003 жылы 21 жасында алғаш рет әлем чемпионы атағна ие болады.
Осы уақытқа дейін Генадий Головкин өзінің қатысқан 350 жекпе-жегінде тек 5 рет қана жеңіліске ұшыраған болатын.
Ол он екі айда 25 миллион доллар (қазіргі бағаммен шамамен — 9 миллиард 100 миллион теңге: айына шамамен — 758,3 миллион теңге) табыс табады екен
Қысқамерзімді жоспар
№19-сабақ
Сабақтың тақырыбы: Еңбек ер атандырады
|
Бөлім: |
5-бөлім. Кәсіп - бақыттың шырағы. Еңбек - ырыстың бұлағы. |
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Театр мәдениетін сақтай білеміз бе? |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты: |
8.1.4.1-орта көлемді прозалық,драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау; 8.2.1.1-тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрау. |
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар үшін: орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдайды, тақырыбы мен идеясын талдай алады; Көпшілік оқушылар үшін: тұрақты тіркестер мен көркемдегіш құралдарды қолданып, ауызша мәтіндер құрай алады. Кейбір оқушылар үшін: сыни ой-пікірін дәлелдер келтіріп айта алады. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 7 мин. |
І.Ұйымдастыру кезеңі: а) Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Психологиялық жағымды ахуал туғызу үшін «Өрмекшінің торы» әдісін пайдаланып, оқушылар бір- біріне жақсы тілектер айту арқылы жіпті лақтырады. ә). Топта жұмыс жасау ережені еске түсіру. б). Топтастыру.
|
Оқушылар мұғалімнің нұсқауы бойынша екі топқа бірігеді. І-топ: ІІ-топ Топтың ережесі:
|
Мақсаты: Оқушылар бір-біріне тілек білдіреді, тыңдау дағдыларын дамытуға бағытталады, сондай-ақ барлық оқушылардың қатыстырылуы арқылы сабаққа белсенділігі артады. Тиімділігі: Оқушылар бір-біріне тілек айту арқылы жақындасады, көңіл күйін көтереді және бауырмалдығын оятады. Саралау: Бұл жерде саралаудың «Жіктеу» тәсілі қолданылады. Оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында оларға таңдау еркіндігі беріледі. |
Тоқыма жіп
|
|
Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыппен жаңа сабақты байланыстыру мақсатында ой қозғау сұрақтарын ұжымдық талқылау.
|
Сыныптастырының пікірін толықтырады. Өз ойымен бөліседі. Оқушылар сұрақтарға жауап беріп, өзара ұжымдық талқылау жасағаннан кейін мұғалім оқушыларға сабақтың тақырыбы, мақсатын айтады. |
Мақсаты: Жылдам әрі функционалды түрде сыни ойлануды дамыту. Тиімділігі: оқушының танымдық дағдысы артады. Сонымен қатар оқушыға сабақтың өмірмен байланысын көрсетеді және сабақтың тақырыбы мен мақсатын анықтауға мүмкіндік береді. Саралау: саралаудың «Диалог және қолдау көрсету» тәсілі. |
Қалыптастырушы бағалау: Өз ойын дұрыс мағынада білдіріп, талқылауға белсенділікпен қатысқан оқушыға «Жарайсың!» деген мадақтау сөзімен ынталандыру. |
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу. 2 |
6-тапсырма Жұптық жұмыс Мұғалім оқушылардың тапсырманы орындауын қадағалайды.
8-тапсырма Топтық жұмыс |
Жазылым Дереккөздерден «Қазақстанның Еңбек Ері» атағын алған тұлғалар туралы мәлімет жинап, қысқаша мәтін құрап жаазды. Осы мәселелер төңірегінде парталасымен ой бөліседі. Жазылым Айтылым Сенің өлкеңде еңбегімен елге танылған қандай адамдар бар?Ол кісілер туралы топтасып фотоколлаж дайындайды. |
Дескриптор 4 балл -ақпарат береді - сұхбаттасады -сұраққа жауап береді
Дескриптор: -Топқа бөлінеді. - фотоколлаж құрайды -Топта жұмыс жасайды. Жалпы - 5 балл |
8-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері.
Суреттер топтамасы |
|
Жеке жұмыс
|
7-тапсырма Жеке жұмыс Мұғалім оқушыларға жеке жұмыс ұсынады. Қадағалайды. 9-тапсырма Жазылым
10- тапсырма Жеке жұмыс
Ойтаразы Жеке жұмыс |
Айтылым Берілген сөздер мен тіркестерді пайдаланып, ауызша сөйлем құрайды. Жазылым Етістіктерді пайдаланып, сөйлем құрайды. Жазылым Диаграмманы толтырады. Айтылым «Шығу парағын» толтырады. |
Дескриптор: -толықтырады. -Себебін түсіндіреді. -Пікір алмасады. Жалпы – 5 балл
Дескриптор 3 балл -сөйлем құрайды.
Дескриптор 3 балл -қорытынды жасайды. |
8-сынып оқулығы Жұмыс дәптерлері https://kitap.kz |
|
Сабақтың соңы Ой толғаныс. Рефлексия 7 мин.
|
«Еркін микрофон» әдісі. Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, рефлексиясын тыңдайды.
Мақсаты:Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі:Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды. Саралау: «Қорытынды» тәсіл |
Оқушылар бүгінгі сабақтың мақсаты, тақырыбы бойынша өз ойын айту арқылы сабаққа қорытынды жасайды. |
Мұғалім оқушыларды «Жапондық бағалау» әдісі арқылы бағалайды. Яғни «Дұрыс келісемін», «Толықтырамын, басқа көзқарасым бар», «Менің сұрағым бар». Сонымен қатар 1-10 баллдық жүйе бойынша оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігі бойынша бағаланады. |
|
шағым қалдыра аласыз




















