Материалдар / Еңбек түбі береке тәрбие сағаты.23.09
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Еңбек түбі береке тәрбие сағаты.23.09

Материал туралы қысқаша түсінік
Еңбек түбі береке тәрбие сағаты.23.09
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
26 Қараша 2024
82
0 рет жүктелген
450 ₸
Бүгін алсаңыз
+23 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +23 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Бөлім:

«Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Дусбаева Н.Н.

Күні:

23.09.2024

Сынып: 3 Ә

Қатысушылар саны:15

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Еңбек түбі береке

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Мақсаттары

 Оқушылардың еңбек туралы  түсініктерін кеңейту, еңбекке баулу

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек.Сабағыңды жөндеп, Әзірлесең еңбек.Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!

Бүгінгі «Еңбек түбі -береке» атты тәрбие сағатызда 4 топқа бөліндік: ТАПҚЫРЛАР мен АЛҒЫРЛАР Білгірлер Шешендер тобы .

Әңгімелесу.

1.“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер?

2.Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

(Жалқау емес, сабақты 5 - ке оқитын.)
3.Қандай адамды еңбекқор дейміз?

4.Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай?
(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

5.Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
Сабақ оқумен, спортпен, мамаларымызға көмектесеміз.
6. Адам бойында қандай қасиеттер болғанда жетістіктерге жетуге болады?
Адал, еңбек сүйгіш, жалқау болмағанда, көп оқығанда, үлкенді тыңдағанда.
Жалғасын тап: (слайд)


презентация

Сабақтың ортасы

15 минут

Шығармашылық тапсырма: алдарыңда жатқан жағдаятты оқып оз ойларыңды айтасыңдар. 1-жағдаят: Арман мен Жандос кеше сабақтан кейін «Денсаулық» жайлы ой бөлісті. Арман анасынан естіген әңгімесі бойынша «Денсаулықты сатып алуға болады» деді. Ал Жандос  бұл  ойға  келіспеді. Ол «Денсаулықты ақшаға сатып ала алмаймыз» деді.   Сендер не деп айтқан болар едіңдер? 2-жағдаят:Самат таңертең сабаққа асығыс тамақтанып шықты. Анасы баласының бұл ісіне, «Денсаулығыңды бұзасың ғой» отырып, дұрыс тамақ ішсең  қайтер еді?» деп айтты. Самат анасына «Тамақтанбаудың денсаулыққа еш зияны» жоқ деп жүре тыңдады.Қалай ойлайсыңдар Саматтың айтқаны дүрыс па? Сендер қалай  тамақтанасыңдар? Тапсырма: Мақалдың алғашқы жолын оқиды, әрі қарай ойынға қатысушылар қолын көтеріп жалғастырады.
1. Еңбегің қатты болса,…(татқаның тәтті болар).
2. Еңбек түбі – береке,…(көптің түбі – береке).
3. Істегенің еліңе жақсы,…(үйренгенің өзіңе жақсы).
4. Отынды шапқпнға жақтыр,…(малды тапқанға

. Еңбек етсең ерінбей,…(тояды қарның тіленбей).
Ең аз ұпай алған ойыншы ойыннан шығады.
Екі ойыншының біреуі мақал айтады. Екіншісі соның ішіндегі бір сөзге мақал айтады. Сосын кезектеседі. Мүдірген оқушы жеңіледі.
1-оқушы:
Еңбек ет те мақтан,
Ойнап күл де шаттан.
2-оқушы:
Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле.
2-оқушы:
Ердің атын еңбек шығарар.
1-оқушы:
Ерді намыс өлтіреді,
Қоянды қамыс өлтіреді.
1-оқушы:
Ерінбесең еңбегің өнеді.
2-оқушы:
Еңбегі көптің өнбегі көп.
2-оқушы:
Жері семіздің – малы семіз.

Интербелсенді тақта/ компьютер

ҚС 4

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Тақырыпты анықтау.

Сен басқаларға жиі жақтасасың ба?

-Сені біреу ренжітсе, не істейсің? Оған қалай жауап бересің?

-Сені ренжіткен адамға дәл солай жауап берсең, мәселе шешіледі деп ойлайсың ба?

-Мәселені қалай шешуге болады деп ойлайсың?

-Бүгін бізге «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбында жоба қорғау керек.

    • Қалай қорғануға болады? Сені ренжітпеу үшін не істеу керек?

  • Не дұрыс: үндемей шыдау ма әлде мәселені шешу ме?

  • Балалардың құқығы жөніндегі Конвенция бізге қалай көмектеседі?

  • Әлімжеттікті қалай болдырмауға болады?

Тапсырма.Тақтада «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбымен ватман қағаз.

-Қарапайым және түсінікті 3 скрипт жазу керек. Скрипт деген не, еске

түсіріңдер.

«Есте сақта!».

  1. Батыл бол, ренжіткен адамның көзіне тік қара.

  2. Өзіңді сабырлы ұста, олардың іс-әрекеті саған ұнамайтынын және оған шыдамайтыныңды, жағдайды өзгертуге дайын екеніңді ескерт.

  3. Жалғыз күреспе! Міндетті түрде өзің сенетін үлкендерге айт.

5. Қорытынды.

-Бүгінгі сабақтан қандай жаңа нәрсе білдің?

-Қандай қорытынды жасауға болады?

Кейде басқалармен тіл табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді! табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді!

Сені ренжіткен адаммен сенің ойыңды түсініп, ренжітуді доғаратындай 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастыр.




























3 скрипт жазады



















3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастырады


Сабақтың соңы

5 минут

«Сұрақ жауап» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді

Презента

ция




Бөлім:

«Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

Нартаева А.А.

Күні:

23.09.2024

Сынып:

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Еңбек түбі береке

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Мақсаттары

 Оқушылардың еңбек туралы  түсініктерін кеңейту, еңбекке баулу

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек.Сабағыңды жөндеп, Әзірлесең еңбек.Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!

Бүгінгі «Еңбек түбі -береке» атты тәрбие сағатызда 4 топқа бөліндік: ТАПҚЫРЛАР мен АЛҒЫРЛАР Білгірлер Шешендер тобы .

Әңгімелесу.

1.“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер?

2.Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

(Жалқау емес, сабақты 5 - ке оқитын.)
3.Қандай адамды еңбекқор дейміз?

4.Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай?
(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

5.Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
Сабақ оқумен, спортпен, мамаларымызға көмектесеміз.
6. Адам бойында қандай қасиеттер болғанда жетістіктерге жетуге болады?
Адал, еңбек сүйгіш, жалқау болмағанда, көп оқығанда, үлкенді тыңдағанда.
Жалғасын тап: (слайд)


презентация

Сабақтың ортасы

15 минут

Шығармашылық тапсырма: алдарыңда жатқан жағдаятты оқып оз ойларыңды айтасыңдар. 1-жағдаят: Арман мен Жандос кеше сабақтан кейін «Денсаулық» жайлы ой бөлісті. Арман анасынан естіген әңгімесі бойынша «Денсаулықты сатып алуға болады» деді. Ал Жандос  бұл  ойға  келіспеді. Ол «Денсаулықты ақшаға сатып ала алмаймыз» деді.   Сендер не деп айтқан болар едіңдер? 2-жағдаят:Самат таңертең сабаққа асығыс тамақтанып шықты. Анасы баласының бұл ісіне, «Денсаулығыңды бұзасың ғой» отырып, дұрыс тамақ ішсең  қайтер еді?» деп айтты. Самат анасына «Тамақтанбаудың денсаулыққа еш зияны» жоқ деп жүре тыңдады.Қалай ойлайсыңдар Саматтың айтқаны дүрыс па? Сендер қалай  тамақтанасыңдар? Тапсырма: Мақалдың алғашқы жолын оқиды, әрі қарай ойынға қатысушылар қолын көтеріп жалғастырады.
1. Еңбегің қатты болса,…(татқаның тәтті болар).
2. Еңбек түбі – береке,…(көптің түбі – береке).
3. Істегенің еліңе жақсы,…(үйренгенің өзіңе жақсы).
4. Отынды шапқпнға жақтыр,…(малды тапқанға

. Еңбек етсең ерінбей,…(тояды қарның тіленбей).
Ең аз ұпай алған ойыншы ойыннан шығады.
Екі ойыншының біреуі мақал айтады. Екіншісі соның ішіндегі бір сөзге мақал айтады. Сосын кезектеседі. Мүдірген оқушы жеңіледі.
1-оқушы:
Еңбек ет те мақтан,
Ойнап күл де шаттан.
2-оқушы:
Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле.
2-оқушы:
Ердің атын еңбек шығарар.
1-оқушы:
Ерді намыс өлтіреді,
Қоянды қамыс өлтіреді.
1-оқушы:
Ерінбесең еңбегің өнеді.
2-оқушы:
Еңбегі көптің өнбегі көп.
2-оқушы:
Жері семіздің – малы семіз.

Интербелсенді тақта/ компьютер

ҚС 4

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Тақырыпты анықтау.

Сен басқаларға жиі жақтасасың ба?

-Сені біреу ренжітсе, не істейсің? Оған қалай жауап бересің?

-Сені ренжіткен адамға дәл солай жауап берсең, мәселе шешіледі деп ойлайсың ба?

-Мәселені қалай шешуге болады деп ойлайсың?

-Бүгін бізге «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбында жоба қорғау керек.

    • Қалай қорғануға болады? Сені ренжітпеу үшін не істеу керек?

  • Не дұрыс: үндемей шыдау ма әлде мәселені шешу ме?

  • Балалардың құқығы жөніндегі Конвенция бізге қалай көмектеседі?

  • Әлімжеттікті қалай болдырмауға болады?

Тапсырма.Тақтада «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбымен ватман қағаз.

-Қарапайым және түсінікті 3 скрипт жазу керек. Скрипт деген не, еске

түсіріңдер.

«Есте сақта!».

  1. Батыл бол, ренжіткен адамның көзіне тік қара.

  2. Өзіңді сабырлы ұста, олардың іс-әрекеті саған ұнамайтынын және оған шыдамайтыныңды, жағдайды өзгертуге дайын екеніңді ескерт.

  3. Жалғыз күреспе! Міндетті түрде өзің сенетін үлкендерге айт.

5. Қорытынды.

-Бүгінгі сабақтан қандай жаңа нәрсе білдің?

-Қандай қорытынды жасауға болады?

Кейде басқалармен тіл табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді! табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді!

Сені ренжіткен адаммен сенің ойыңды түсініп, ренжітуді доғаратындай 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастыр.




























3 скрипт жазады



















3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастырады


Сабақтың соңы

5 минут

«Сұрақ жауап» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді

презентация




Бөлім:

«Еңбек – жай ғана қызмет емес, адам болмысының айнасы».

Педагогтің Т.А.Ә. (болған жағдайда)

ДусбаеваН.

Күні:

23.09.2024

Сынып: 3 Ә

Қатысушылар саны:15

Қатыспағандар саны:

Тәрбие тақырыбы

Еңбек түбі береке

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Мақсаттары

 Оқушылардың еңбек туралы  түсініктерін кеңейту, еңбекке баулу

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезені/ уақыт

Педагогтың әрекеті

Оқушының әрекеті


Ресурстар

Сабақтың басы

10 минут

Гүл өсірсең терлеп, Мұның аты – еңбек. Кесте тіксең зерлеп, Мұның аты – еңбек.Сабағыңды жөндеп, Әзірлесең еңбек.Қиындықтың бәрін, Еңбек қана жеңбек!

Бүгінгі «Еңбек түбі -береке» атты тәрбие сағатызда 4 топқа бөліндік: ТАПҚЫРЛАР мен АЛҒЫРЛАР Білгірлер Шешендер тобы .

Әңгімелесу.

1.“Еңбек”, “Еңбексүйгіштік”деген ұғымдарды қалай түсінесіңдер?

2.Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?

(Жалқау емес, сабақты 5 - ке оқитын.)
3.Қандай адамды еңбекқор дейміз?

4.Сендердің қазіргі негізгі еңбектерің қандай?
(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

(Білім алуға, маман иесі болуға)

Еңбек етсең, қарның тоқ болады, киімің болады.

5.Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?
Сабақ оқумен, спортпен, мамаларымызға көмектесеміз.
6. Адам бойында қандай қасиеттер болғанда жетістіктерге жетуге болады?
Адал, еңбек сүйгіш, жалқау болмағанда, көп оқығанда, үлкенді тыңдағанда.
Жалғасын тап: (слайд)


презентация

Сабақтың ортасы

15 минут

Шығармашылық тапсырма: алдарыңда жатқан жағдаятты оқып оз ойларыңды айтасыңдар. 1-жағдаят: Арман мен Жандос кеше сабақтан кейін «Денсаулық» жайлы ой бөлісті. Арман анасынан естіген әңгімесі бойынша «Денсаулықты сатып алуға болады» деді. Ал Жандос  бұл  ойға  келіспеді. Ол «Денсаулықты ақшаға сатып ала алмаймыз» деді.   Сендер не деп айтқан болар едіңдер? 2-жағдаят:Самат таңертең сабаққа асығыс тамақтанып шықты. Анасы баласының бұл ісіне, «Денсаулығыңды бұзасың ғой» отырып, дұрыс тамақ ішсең  қайтер еді?» деп айтты. Самат анасына «Тамақтанбаудың денсаулыққа еш зияны» жоқ деп жүре тыңдады.Қалай ойлайсыңдар Саматтың айтқаны дүрыс па? Сендер қалай  тамақтанасыңдар? Тапсырма: Мақалдың алғашқы жолын оқиды, әрі қарай ойынға қатысушылар қолын көтеріп жалғастырады.
1. Еңбегің қатты болса,…(татқаның тәтті болар).
2. Еңбек түбі – береке,…(көптің түбі – береке).
3. Істегенің еліңе жақсы,…(үйренгенің өзіңе жақсы).
4. Отынды шапқпнға жақтыр,…(малды тапқанға

. Еңбек етсең ерінбей,…(тояды қарның тіленбей).
Ең аз ұпай алған ойыншы ойыннан шығады.
Екі ойыншының біреуі мақал айтады. Екіншісі соның ішіндегі бір сөзге мақал айтады. Сосын кезектеседі. Мүдірген оқушы жеңіледі.
1-оқушы:
Еңбек ет те мақтан,
Ойнап күл де шаттан.
2-оқушы:
Ойнап сөйлесең де, ойлап сөйле.
2-оқушы:
Ердің атын еңбек шығарар.
1-оқушы:
Ерді намыс өлтіреді,
Қоянды қамыс өлтіреді.
1-оқушы:
Ерінбесең еңбегің өнеді.
2-оқушы:
Еңбегі көптің өнбегі көп.
2-оқушы:
Жері семіздің – малы семіз.

Интербелсенді тақта/ компьютер

ҚС 4

ҚС 4- «Қалай өз – өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?»

Тақырыпты анықтау.

Сен басқаларға жиі жақтасасың ба?

-Сені біреу ренжітсе, не істейсің? Оған қалай жауап бересің?

-Сені ренжіткен адамға дәл солай жауап берсең, мәселе шешіледі деп ойлайсың ба?

-Мәселені қалай шешуге болады деп ойлайсың?

-Бүгін бізге «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбында жоба қорғау керек.

    • Қалай қорғануға болады? Сені ренжітпеу үшін не істеу керек?

  • Не дұрыс: үндемей шыдау ма әлде мәселені шешу ме?

  • Балалардың құқығы жөніндегі Конвенция бізге қалай көмектеседі?

  • Әлімжеттікті қалай болдырмауға болады?

Тапсырма.Тақтада «Қалай өз-өзіңді қауіпсіз қорғауға болады?» тақырыбымен ватман қағаз.

-Қарапайым және түсінікті 3 скрипт жазу керек. Скрипт деген не, еске

түсіріңдер.

«Есте сақта!».

  1. Батыл бол, ренжіткен адамның көзіне тік қара.

  2. Өзіңді сабырлы ұста, олардың іс-әрекеті саған ұнамайтынын және оған шыдамайтыныңды, жағдайды өзгертуге дайын екеніңді ескерт.

  3. Жалғыз күреспе! Міндетті түрде өзің сенетін үлкендерге айт.

5. Қорытынды.

-Бүгінгі сабақтан қандай жаңа нәрсе білдің?

-Қандай қорытынды жасауға болады?

Кейде басқалармен тіл табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді! табысу қиын болады, егер тырыссақ, біздің қолымыздан бәрі келеді!

Сені ренжіткен адаммен сенің ойыңды түсініп, ренжітуді доғаратындай 3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастыр.




























3 скрипт жазады



















3-4 сөйлемнен тұратын диалог құрастырады


Сабақтың соңы

5 минут

«Сұрақ жауап» әдісі арқылы сабақты қорытындылау

Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді

презентация






Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!