|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Еңлік-Кебек» дастанына пікір |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: Тәуелсіздік және Отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; -Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 5 минут 8 минут 5 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы - Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар: - Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді». 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 1-тапсырма Өткен сабақты қайталау. «Попкорн» әдісі 1. Поэма деген не? Поэманың қандай ерекшелігі бар? Дастан деген не? 2. Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл-кеңесімен жазған? 3. Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» поэмасында қандай мәселе көтерілген? 4. Шыңғыс тауына Матай елінің келу себебі неде? Ақын поэмада нені айтқысы келеді? Екі елдің арасына іріткі салып, халықтың тыныштығын кетіру дұрыс па 5. Аңға шыққан Кебектің адасуына не себеп болды? 6. Неліктен рубасылары екі жасты өлімге қияды? 7.Шәкәрім осы поэма арқылы не айтпақ болды? Дастанды оқи отырып, сендер қандай ой түйдіңдер? 8. Атастыру деген не? Бата бұзудеген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? 2-тапсырма «Еңлік-Кебек» - қазақ елінің қоғамдық өмірін, салт-санасын, әдет -ғұрпын, әр топ өкілдерінің мінез-құлқын, іс-әрекеттерін нақтылы сурет бейнелер арқылы шынайы, шебер баяндаған нағыз реалистік туынды», -деген пікірге сүйене отырып, ойды әрі қарай өрбітіп жаз. Шығармадан келтірілген үзінділерді қолдан. Бүркітті бөлеуіне бөлеп алды, Аяң-бұяң еткенше түн боп қалды. Ел жатпай бір ауылға қонайын деп, Шыңғыстың бөктерімен қайта салды. Сол үйге кіріп келсе «кеш жарық» деп, Жатпақ түгіл болған жоқ тамағын жеп. Ол кезде шай болмайды, сусыны – құрт, Ұсынды қарсақ жон қып езіп әкеп. Мені де кедей емес, байға берген, Күйеуім өткен жазда ұрын келген. Қасына жатпақ түгіл жуымадым, Білген соң шіріктігін келген жерден. 3-тапсырма Мына үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесті? Онда қандай салт-дәстүр туралы айтылады?
ЕББҚ оқушыға тапсырма Үзіндіні оқы. Еңлік қандай үш тілек айтты? Өз сөзіңмен түсінгеніңді дәптерге жаз.
Кебекпен мені азғана
араздастыр, Үш тілегін алсын деп жұрт кеңесті, Бердік деп екеуінің қолын шешті. Құшақтасып сүйісіп, қош айтысып, «Ал, енді өлтіре бер, мейлің» десті. 4-тапсырма Үзіндіні оқи отырып, ақынның айтар ойын қарасөз түрінде жазыңдар.
Надан жұрттың болады діні
қатты, Сабақты бекіту 1.Дастан неліктен трагедиямен аяқталады? 2.Кеңгірбайдың орнын да қандай шешім қабылдар едіңдер? 3. Егер автор орнында болсаңдар, шығарманы қалай аяқтар едіңдер?
Үйге: 8-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы арқылы оқушыда жағымды көңіл күй қалыптасады.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын жеткізеді.
Берілген пікірге сүйене отырып, ойды әрі қарай өрбідіп жазады. Шығармадан келтірілген үзіндіні қолданады.
Шығармадан берілген үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесетіндігін, онда қандай салт-дәстүр туралы айтылатындығына талдау жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - берілген пікірді негізге алады, - келтірілген үзіндіні қолданады, -ойды өрбітіп жазады.
Екі жұлдыз бір ұсыныс
Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндінің қай бөлігінде кездесетінін анықтайды, - салт-дәстүрді анықтайды, Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндіні негізге алады, -өз сөзімен түсіндіреді. Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндіні негізге алады, -авордың ойын қарасөз түрінде жазады. |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған әдістемелік ұсыныстар «Қазақ әдебиеті» 8-сынып ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
https://www.yandex.kz/images/search?from= |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
"Еңлік-Кебек" дастанына пікір
"Еңлік-Кебек" дастанына пікір
|
Бөлім: |
2-бөлім: Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
|
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
||
|
Күні: |
||
|
Сынып: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
«Еңлік-Кебек» дастанына пікір |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
8.1.4.1 көркем шығармалардан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты |
Шығармадан алған үзінділерді өз көзқарасын дәлелдеу үшін орынды қолдана алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Құндылық: Тәуелсіздік және Отаншылдық -Қазақстанның тарихын, мәдениеті мен дәстүрлерін, оның тәуелсіздігін және оны сақтаудың маңыздылығын түсіну; -Қазақстанның тарихы мен мәдениетіне құрмет көрсету; Құндылық: әділдік және жауапкершілік -оқу тапсырмасын орындауда табандылық таныту; Құндылық: еңбекқорлық және кәсіби біліктілік -өз уақытын тиімді жоспарлай білу және кез келген қызметтің нәтижелеріне қол жеткізу үшін күш салу; |
|
Сабақтың барысы
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Білім алушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 7 минут 10 минут 5 минут 8 минут 5 минут Сабақтың аяқталуы 5 минут |
Оқушылармен амандасу, қатысуын түгендеу. 1.Психологиялық ахуал қалыптастыру «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы - Жүргізуші: «Толқыған кезде, асықпай дем алуға үйрен. Түзу отыр, қолдарыңды тізелеріңе салып, көздеріңді жұмыңдар, терең дем алыңдар: - Ойша: «Мен арыстанмын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен құспын»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен гүлмін»,- деп деміңді ішке ал, сыртқа шығар; - Дауыстап: «Мен сабырлымын»,- деп деміңді шығар. Сен сабырлысың, сенің қолыңнан бәрі келеді». 2.Сабақтың тақырыбы мен оқу мақсатымен таныстыру; 1-тапсырма Өткен сабақты қайталау. «Попкорн» әдісі 1. Поэма деген не? Поэманың қандай ерекшелігі бар? Дастан деген не? 2. Шәкәрім Құдайбердіұлы «Еңлік-Кебек» поэмасын кімнің ақыл-кеңесімен жазған? 3. Шәкәрімнің «Еңлік-Кебек» поэмасында қандай мәселе көтерілген? 4. Шыңғыс тауына Матай елінің келу себебі неде? Ақын поэмада нені айтқысы келеді? Екі елдің арасына іріткі салып, халықтың тыныштығын кетіру дұрыс па 5. Аңға шыққан Кебектің адасуына не себеп болды? 6. Неліктен рубасылары екі жасты өлімге қияды? 7.Шәкәрім осы поэма арқылы не айтпақ болды? Дастанды оқи отырып, сендер қандай ой түйдіңдер? 8. Атастыру деген не? Бата бұзудеген сөздің мағынасын қалай түсінесіңдер? 2-тапсырма «Еңлік-Кебек» - қазақ елінің қоғамдық өмірін, салт-санасын, әдет -ғұрпын, әр топ өкілдерінің мінез-құлқын, іс-әрекеттерін нақтылы сурет бейнелер арқылы шынайы, шебер баяндаған нағыз реалистік туынды», -деген пікірге сүйене отырып, ойды әрі қарай өрбітіп жаз. Шығармадан келтірілген үзінділерді қолдан. Бүркітті бөлеуіне бөлеп алды, Аяң-бұяң еткенше түн боп қалды. Ел жатпай бір ауылға қонайын деп, Шыңғыстың бөктерімен қайта салды. Сол үйге кіріп келсе «кеш жарық» деп, Жатпақ түгіл болған жоқ тамағын жеп. Ол кезде шай болмайды, сусыны – құрт, Ұсынды қарсақ жон қып езіп әкеп. Мені де кедей емес, байға берген, Күйеуім өткен жазда ұрын келген. Қасына жатпақ түгіл жуымадым, Білген соң шіріктігін келген жерден. 3-тапсырма Мына үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесті? Онда қандай салт-дәстүр туралы айтылады?
ЕББҚ оқушыға тапсырма Үзіндіні оқы. Еңлік қандай үш тілек айтты? Өз сөзіңмен түсінгеніңді дәптерге жаз.
Кебекпен мені азғана
араздастыр, Үш тілегін алсын деп жұрт кеңесті, Бердік деп екеуінің қолын шешті. Құшақтасып сүйісіп, қош айтысып, «Ал, енді өлтіре бер, мейлің» десті. 4-тапсырма Үзіндіні оқи отырып, ақынның айтар ойын қарасөз түрінде жазыңдар.
Надан жұрттың болады діні
қатты, Сабақты бекіту 1.Дастан неліктен трагедиямен аяқталады? 2.Кеңгірбайдың орнын да қандай шешім қабылдар едіңдер? 3. Егер автор орнында болсаңдар, шығарманы қалай аяқтар едіңдер?
Үйге: 8-тапсырма Рефлексия
|
Психологиялық ахуал «Әдемі ойлай және демала біл» жаттығуы арқылы оқушыда жағымды көңіл күй қалыптасады.
Оқушылар қойылған сұрақтарға жауап береді. Өз ойларын жеткізеді.
Берілген пікірге сүйене отырып, ойды әрі қарай өрбідіп жазады. Шығармадан келтірілген үзіндіні қолданады.
Шығармадан берілген үзінді шығарманың қай бөлігінде кездесетіндігін, онда қандай салт-дәстүр туралы айтылатындығына талдау жасайды.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады. Жарайсың!
Керемет
шешім! Мұндай ойлы пікірлерді ешқашан естімеппін!
Дескриптор: Білім алушы - берілген пікірді негізге алады, - келтірілген үзіндіні қолданады, -ойды өрбітіп жазады.
Екі жұлдыз бір ұсыныс
Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндінің қай бөлігінде кездесетінін анықтайды, - салт-дәстүрді анықтайды, Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндіні негізге алады, -өз сөзімен түсіндіреді. Дескриптор: Білім алушы -берілген үзіндіні негізге алады, -авордың ойын қарасөз түрінде жазады. |
Оқулық 8-сынып «Атамұра» баспасы 2018жыл Қалыптастырушы бағалауға арналған әдістемелік ұсыныстар «Қазақ әдебиеті» 8-сынып ОҚЫТУДА ҒЫ ЖАҢА ӘДІС-ТӘСІЛДЕР ҚОРЖЫНЫНАН ЕСБОСЫН НАҒИША ҚОЖАҚ ҚЫЗЫ
https://www.yandex.kz/images/search?from= |
шағым қалдыра аласыз
















