«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесі 8-сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесі 8-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесін анықтау.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігі

40 орта мектеп

(білім беру ұйымының атауы)

Қысқа мерзімді (сабақ) жоспары

«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесі

(сабақтың тақырыбы)

Бөлім

2-бөлім:Көркем әдебиет және эпикалық сарын

Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты

Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы

Күні

4 желтоқсан

Сынып: 8 сынып

қазақ әдебиет

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесі. 4-сабақ

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

8.1.2.1 әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

8.3.2.1 шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;

Сабақтың мақсаты

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашу;

шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға беру;

Сабақтың барысы:

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақтың басы




5 минут

Амандасу, жағымды ахуал қалыптастыру;

Оқушыларды түгендеу;

Мұғалім білім алушыларды сабақтың алгоритмімен таныстырады. Мұғалім сабақтың мақсатымен таныстырады. Пәнаралық байланыс бірлік және ынтымақтастық құндылық айына тоқталу;

а)«Қоғамдық бірлік пен ынтымақтастыққа қол жеткізу үшін біз қандай қадамдар жасауымыз керек?»

ә)«Егер рулар өзара түсіністік пен бейбітшілікке келгенде, Еңлік пен Кебектің тағдыры қалай өзгерер еді?»

Психологиялық ахуал:

«Шығарма арқылы автордың жүрегіне үңілейік» шығармадан алған әсерлеріңізбен бөлісіңіздер.

Қызығушылықты ояту:

Талқылау сұрақтарына жауап беріңіздер:

«Тұлғаны таны» әдісі

1. Шығарманың авторы туралы не білесіздер?

2.Автор шығармада өзін қалай танытады деп ойлайсыздар?

3.«Еңлік пен Кебек оқиғасы неліктен қазақ халқының жүрегінде мәңгі қалған?»

Оқушылардың жауаптарын тыңдау, пікірлерін ортаға салу.

Мұғаліммен амандасады;

Сабақтың мақсатқа сәйкес ой қосады;

Білім алушылар жеке мүмкіндіктері мен қабілеттерін ескере отырып, сабақ мақсатына жету жолдарын анықтайды.

Сұраққа жауап береді,ойларын ортаға салады.

ҚБ. Оқушылардың көңіл-күйін және сабаққа дайындығына «Керемет!», «Сәттілік!», «Сендердің қолдарыңнан келеді! т.б. сөздерімен ынталандыру

«Диаграмма» әдісі бағалау

Бағалау критерийі

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады;

шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырып, жаңашылдығына баға береді;

Ойлау дағдысының деңгейі:қолдану












Слайд №1-3









Автор бейнесі




Оқулық

«Жазушы» 2018ж

71-бет

Сабақтың ортасы



Жаңа сабақты меңгерту


5 минут

Мағынаны тану!

Идеясы — бұл шығарманың негізгі ойы, автордың шығармамен жеткізгісі келген мақсаты мен түйінді ойы. Әдеби шығарма арқылы автор белгілі бір мәселеге назар аударуды немесе қоғамның, адам өмірінің белгілі бір аспектісін ашуды көздейді. Идея — шығарманың басты мазмұны мен мақсаты, ол оқырманға не туралы ойлануға мүмкіндік береді.

Паффосы — бұл шығарманың эмоционалдық бояуы, оқырманды әсерлі түрде тарту және сезімдерін қоздыру үшін қолданылатын көркемдік құралдар. Паффосы автордың шығармаға салған эмоционалды құндылығы мен драматизмі болып табылады. Паффосы арқылы шығарманың оқырманға әсер ету күші, оның патриоттық, қайғылы, романтикалық немесе әлеуметтік мәні күшейтіледі.

Дәптерді ашып, күн ретін, тақырыпты жазады.

«Түртіп алу» әдісі

Қажетті мәліметті дәптерге жазады.


Сұрақ-жауап бойынша белсенділіктерін атап, кері байланыс беру. «Жарайсың, керемет», т.б.;

Әр оқушыны сөз маржандарымен ынталандыру

Оқулық

«Арман-Пв»

2018ж

79-бет

Жаңа сабақты түсінгенін тексеру


8 минут



















9 минут
















8 минут





Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарын таныстыру.

Жеке жұмыс.1-тапсырма.

Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын сатылай –кешенді талдау жасау арқылы ұлттық мүдде тұрғысынан ашыңыздар.

Сатылай-кешенді талдау.

Тақырыбы:

Идеясы:

Кейіпкерлері:

Тәрбиелік мәні:

Ұлттық құндылығы:

ЕББҚ

Шығарма бойынша берілген кестені толтырыңыз.

Шығармадан қандай әлеуметтік-қоғамдық мәселені байқадым?

Оны қай үзінділермен дәлелдей аламын?


Әдеби шығарманың идеясы мен пафосын сатылай –кешенді талдау жасау арқылы ұлттық мүдде тұрғысынан ашады.

ЕББҚ

Шығарма бойынша берілген кестені толтырады.

Бағалау балы:

тақырыбын анықтайды-1б

идеясын атайды-1б

кейіпкерлерін танытады-1б

тәрбиелік мәнін ашады-1б

ұлттық құндылығын көрсетеді-1б

Жалпы – 5 балл.

Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы.

Кері байланыс

таратпа қағаз


Слайд

5










Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарын таныстыру.

Топпен жұмыс.2-тапсырма. «Қазына іздеу» әдісі арқылы әр топ шығармада көрініс тапқан 1 құндылықты анықтаңыздар. Жаңашылдығына баға беріңіздер.


құндылық

жаңашылдығы

1-топ



2-топ



3-топ




Әр топ шығармада көрініс тапқан 1 құндылықты анықтайды. Жаңашылдығына баға береді.

ЕББҚ

Топпен бірігіп жұмыс жасайды.

Бағалау балы:

шығармадағы құндылықтарды анықтайды – 1б

жаңашылдығына баға береді-1б

Жалпы – 2 балл.

Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы.

Кері байланыс

таратпа материалмаркер


Слайд №6

Бағалау критерийімен, тапсырманы орындау қадамдарын таныстыру.

Жұппен жұмыс.3-тапсырма.

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы

құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен салыстырыңыздар. Ортақ құндылықтарды анықтаңыздар.

ЕББҚ

Шығармадағы көтерілген мәселе қазіргі заманда өзекті ме? сұраққа жауап беріңіз.

«Венн диаграммасы» әдісі арқылы

құндылықтарды қазіргі өмір құндылықтарымен салыстырады Ортақ құндылықтарды анықтайды.

ЕББҚ

Шығармадағы көтерілген мәселе қазіргі заманда өзекті ме? сұраққа жауап береді.

Бағалау балы:

құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады-1б

ортақ құндылықты анықтайды-1б

өз пікірін білдіреді-1б

Жалпы – 3 балл.

Дескриптор арқылы мұғалімнің бағалауы.

Кері байланыс

таратпа материал

Слайд №7

Сабақтың соңы



  1. минут


1.Сабақты сұрақтар арқылы қорытындылау;

«Түйін сөздер» әдісі арқылы

а) Шығармада автор бейнесі қалай көрінді?

ә) Еңлік пен Кебек тағдыры арқылы автор бізге қандай сабақ береді?

2.Оқу тапсырмаларын балмен бағалау; 3.Үйге тапсырма беру:72-бет,3-тапсырма

4Қауырсын» әдісімен сабақ мақсаты бойынша сабақты рефлексия жасату;


1.Сұрақтар арқылы арқылы сабақты қорытындылайды;

2.Мұғалімнің бағалауымен танысады;

3.Үй тапсырмасы бойынша сұрайды, тиісті ақпарат алады.

4.«Қауырсын» әдісімен сабақ мақсаты бойынша рефлексия жасайды;

Бағалау критерийлері бойынша рефлексия береді.

әдеби шығарманың идеясы мен пафосын ұлттық мүдде тұрғысынан ашады;

шығармадағы материалдық және рухани құндылықтарды заманауи тұрғыда салыстырады., жаңашылдығына баға береді;

1)Дескриптор бойынша бағалау;

2)Білім алушының жетістігі туралы пікір білдіру;

3)Рефлексия жасау барысында ЕББҚ жауаптарын ескеру;

4)ЕББҚ оқу жетістіктерін атап өту


Оқулық

«Алматы

Мектеп» 2018ж»

72-бет






Рефлексия парағы

Тексерілді__________


Алматы облысы Іле ауданы Боралдай кенті


40 орта мектеп











Ашық сабақ тақырыбы:

«Еңлік Кебек» дастанындағы автор бейнесі







Пән мұғалімі:Құмарбекова Назерке Құмарбекқызы

Пәні:қазақ әдебиеті

Сынып: 8 «В»











2024-2025 жылы

Shape1


Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
11.08.2025
142
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі