|
Бөлім: |
3 Физикалық география 3.4 Биосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Казиева Т |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның ерекше қорғалатын аумақтары. Қорықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ түрлерін және олардың арасындағы айырмашылықты біледі. Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, қорықтардың орналасуын табады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың Қазақстан Республикасы халқының өміріндегі және олардың болашақ ұрпақ үшін маңызына баға береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3. Бағалау парақшасын тарату(«Ою» бағалау.) «Киіз үй» макетін беру (тапсырмалар орындаттыру) Алдыңғы білімді қорытындылау барысында «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу: educaplay әдісі арқылы сұрақтарға жауап жазу. 1.Табиғи зоналылықтың мәні неде? а. Табиғаттың тек бір ғана ерекшелігі в. Табиғаттың әр түрлі компоненттерінің географиялық орнымен тығыз байланысты с. Өсімдік пен жануарлар дүниесінің тек географиялық орны д. Тек климаттық жағдайлардың өзгерісі 2. А.Гумбольд табиғаттың қандай байланысын анықтаған? а. Өсімдік пен жануарлар арасындағы байланыс в. Топырақ пен жануарлардың арасындағы байланыс с. Климат пен өсімдіктің өзгерістерінің арасындағы байланыс 3.В.В Докучаев қандай қорытындыға келген? а. Зоналылық тек жер бедерімен ғана анықталады в.Зоналылық жалпы табиғат заңы болып табылады с. Зоналылық тек климаттың әсерінен пайда болып табылады 4. Азоналылықтың себебі неде? а.Жердің геологиялық құрлымы мен биіктігінің әртүрлілігі в. Тек өсімдіктердің көптүрлілігі с. Тек климаттық өзгерістер 5.Қазақстанда қандай табиғат зоналар бар? а.Тау, орман, дала, шөлейт, шөл в. Орманды дала, шөлейт, шөл с.Шөл, дала, батпақ, орман. д. Тау, орманды дала, шөлейт 6.Азоналылықтың көрінуі қандай жағдайда байқалады? а. Өзен жайылмасында ылғалдану әсерінен в.Тек орманды дала аймақтарында с.Тек шөл және шөлейт аймақтарында 7.Қазақстанның табиғат зоналарының қалыптасуын түсіну үшін қандай әдіс қажет? а. Тек климаттық талдау в. Тек ауа райын бақылау сГеографиялық карта және салыстырмалы талдау 8.Қазақстанның табиғат зоналарының географиялық орнының ұқсастығы мен айырмашылығынын анықтау үшін қандай карталар қажет? а. Өсімдіктер картасы мен климаттық карта в.Физикалық карта мен табиғат зоналар картасы с. Экономикалық карта мен геологиялық карта 9.Қазақстан аумағындағы табиғат зоналарының қалыптасуына әсер ететін факторлар қандай? а. Жер бедері, климат, географиялық орны в.Тек өсімдік жамылғысы с.тек су ресурстарының молшылығы 10.Қазақстанның аласа таулы аумақтары мен жазықтарында табиғат зоналарын түсіну үшін қандай әдіс қажет? а.Геологиялық құрлыс картасын оқу в. Тек өсімдік карталарын зерттеу. с. Салыстырмалы талдау жасау Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтары Шөлден биік тауларға дейінгі бірегей ланшафтылар кешені мен ішкі теңіздердің экологиялық жүйелерін қамтиды. 1997 жылы Республиканы 2030 жылға дейін дамытудың стратегиясы жарияланған болатын, онда Қазақстан сол уақытқа дейін таза ауасы мен мөлдір суы бар жасыл елге айналуы керек. Осы үшін ерекше қорғауға алынған аумақтар жүйесі құрылды. 1997 жылы 15 шілдеде қабылданған «Ерекше қорғауға алынған аумақтар» туралы заң қабылданды. Елімізде ерекше қорғауға алынған: 10 қорық, 12 ұлттық саябақ, және 5 табиғи резерват, 50 республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықша, 26 табиғи ескерткіш, 3 зоологиялық бақ, 5 республикалық ботаникалық бақ, 5 мемлекеттік қорықтық зона, 2 табиғи саябақ бар. Мемлекеттік табиғи қорық қоры - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандары ретінде экологиялык, ғылыми және мәдени жағынан ерекше құнды, мемлекеттік қорғауға алынған аумақтарының жиынтығы. Қазақстанда 10 қорық бар
|
Ұйымдастыру барысында оқушылар мұғаліммен амандасады. Өткен сабаққа шолу жасайды. Оқушыларға жалпылама сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз сұрақтарына жауап береді.. Өзгенің пікірін толықтырады. Жаңа сабақты мұқият тыңдайды. Видеоматералды тыңдап болғасын берілген тапсырмаларды орындайды |
Ауызша мадақтау «Жарайсың!» Жалпы - 1 балл
|
«Еducaplay» әдісі
https://www.educaplay.com/resource-editor/21981848/
Ф |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін. Топтық жұмыс. «Сағат тілі» әдісі «Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтарына сипаттама бер. |
Оқулықты оқып танысып шығады. «Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтарын» кластерге жазып орындайды. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ тардың түрлерін сипаттап көрсетеді. |
Оқулық ҚР табиғат зоналары картасы А Дәптер
|
||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс. «Рольдік ойын» Эколог –Қорықтардың атауларымен құрылған жылдарын табады Зерттеуші – Қорықтардың орналасқан аумағын табу Корреспондент–«Қазақстанның қорықтары» жадынама дайындау Саяхатшылар – Контур картаға Қазақстан қорықтарындағы Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктер мен жануарларды белгілеу. Жұптық жұмыс 1 жұп«Кескін картамен жұмыс» Кескін картаға қорықтарды тауып, геометриялық фигуралар арқылы белгілеп, қай облыстың территориясында орналасқанын анықтау. 2 жұп: «Геомификация» әдісі Қазақстанның 3 қорығы жайлы кестені толтыр
Жеке жұмыс «Еducaplay» әдісі арқылы Қорықтарды электронды картадан тауып орналастыру
|
Эколог-1 Зерттеуші-1 Кореспондент-1 Саяхатшылар-2 оқушылар берілген рөлдік тапсырмаларды орындайды
1-тапсырма Қорықтарды қара түсті қаламмен төртбұрыш сызу арқылы және қызыл түспен бояу арқылы белгілейді.
2-тапсырма Оқушыларға қорықтар мен орналасқан жері жазылған парақшалар таратылады, сол орналасқан жеріне байланысты қорықтарды анықтаған соң, әр жұпқа қорықтардың атауы, эндемиктер мен қорықтағы өсімдіктер мен жануарларды кестеге толтыру ұсынылады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
Дескриптор: Жалпы - 1 балл Кескін картаға қорықтарды тауып, геометриялық фигуралар арқылы белгіледі.
Дескриптор: Жалпы - 1 балл
Таңдау бойынша қорықтарға сипаттама береді; Қорыққа тән эндемиктерді анықтайды; Қорықтағы жойылып кету қаупі бар жануарларды атайды;Кесте толтырады
|
9-сынып оқулығы. Кескін карта.
9-сынып оқулығы. Кескін карта
9-сынып оқулығы Кесте
,
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау. Рефлексия «Киіз үй» Бағалау
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, өзің қалаған форматта ерекше қорғалатын аймақтардың біріне жарнама жаса. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады |
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||
11.Тауларды салыстыру үшін қандай мәліметтер қажет?
а.Таулардың биіктігі мен географиялық орны
в.Таулардың тек бағыты мен топырақ түрлері
с.Тек таулардың ұзындығы
12. Табиғат зоналарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауда қандай факторлар маңызды болып табылады?
а. Өсімдіктер жамылғысы мен жануарлар түрлері
в. Су ресурсары мен топырақ түрлері
с. Тек климаттық жағдайлар
д.Жер бедері мен климаттық жағдайлар
13.Шаруашылық салаларында табиғат зоналарын қалай пайдалануға болады?
а.Табиғат зоналарының жергілікті климаттық ерекшеліктеріне сәйкес
в. Тек тау-кен өндірісінде
с. Тек орман шаруашылығында
д. Тек су ресурстарын пайдалану арқылы
14. Адамның шаруашылық әрекеті табиғатқа қалай әсер етеді?
а.Табиғатқа ешқандай әсер етпейді?
в.Табиғат зоналарының түрлерін өзгерту арқылы
с.Тек экологиялық тепе-теңдікті сақтау арқылы
д. Табиғат ресурстарын шамадан тыс пайдалану арқылы
15. Қазақстанның биіктік белдеулік жүйесінің басты ерекшелігі неде?
а. Таулардың батыстан шығысқа және оңтүстік –батыстан, солтүстік-шығысқа қарай созылуы
в.Тау жоталарының тек оңтүстік беткейінде орналасуы
с. Тау жүйелерінің тек солтүстік бағытта орналасуы
д. Тау жүйелерінің бір –біріне параллель орналасуы
16.Салыстырылатын табиғат зоналарының жер бедері мен климатындағы жалпы ерекшеліктерді анықтау үшін қандай мәліметтер қажет?
а. Климаттың өзгерісі мен су ресурстарының молшылығы
в. Қаңтар және шілде айларының температурасы, ылғалдану коэффиценті, жауын-шашынның таралуы
с. Тек жер бедерінің пішіндері мен өсімдіктер жамылғысы
д. Тек ауа температурасы мен жауын-шашын мөлшері
17.Қазақстанның физикалық картасы мен орографиялық картаны қолдану арқылы қандай мәліметтер алуға болады?
а. Тек су ресурстарының көлемін анықтау
в.Өсімдіктер мен жануарлардың таралу аймақтарын
с. Тек климаттың ерекшеліктерін анықтау
д.Таулардың нақты географиялық орнын және тау жоталарының өзара орналасу сызбасын
18.Таулардың батыс және оңтүстік беткейлеріндегі табиғат айырмашылықтарын не түсіндіреді?
а. Тек биік таулардың болуы
в. Тек беткейлердің әртүрлі экспозициясы мен климаттық жағдайлары
с. Те жер бедері мен топырақ құрамы
д.Су ресурстарының молшылығы
19.Тау жоталарының әртүрлі беткейлерінің арасындағы айырмашылықтарды анықтау үшін қандай әдістер қажет?
а.Тек климаттық талдау
в.Тек таулардың биіктігін өлшеу
с.Географиялық орнын және беткейлік экспозициясын талдау
д. Жер бедерін тексеру
20. Қазақстандағы таулардың ұзындығы мен абсолюттік биіктігін анықтау үшін қандай карталарды қолдануға болады?
а. Климат картасы мен физикалық карта
в. Тек физикалық карта мен орографиялық карта
с.Геологиялық карта мен табиғат картасы
д. Тек климат картасы
PIZA тапсырмалары
1.Қазақстан Алтайындағы ең танымал қорық
А. Үстірт
В. Батыс Алтай
С. Қаратау,
Д. Қорғалжын
Е.. Марқакөл
2. Қай қорықта өсімдіктердің 60эндемик түрі өседі?
А. Қорғалжың
В. Батыс Алтай
С. Алакөл
Д. Алматы
3.Наурызым мемлекеттік қорығы қай жылы құрылды?
А. 2004, В. 1984 С. 1939 Д. 1931
4.Есік және Талғар өзендерінің алабында орналасқан қорықты ата
А. Ақсу-Жабағылы
В. Алматы
С. Қаратау
Д. Наурызым
5. Наурызым қорығының белгісі қандай?
А. Қорғасын
В. Тау сусары
С. Кескінделген аққу
Д. Инелі кірпі
6. Қаратау қорығында сирек кездесетін өсімдік қандай?
А. Тоғайлы ормандар
В. Атақты таусағыз
С. Лесинг бозы
Д. Ақ жапырақ
7. Қырғыз Республикасы Өзбекстанмен шектесетін шегарасында орналасқан қорықты ата
А. Алматы
В. Алакөл
С. Марқакөл
Д. Ақсу-Жабағылы
8.Бауырымен жорғалаушылардың 27-ге жуық түрі кездесетін ерекше қорғауға алынған қорықты ата
А. Наурызым
В. Үстірт
С. Қорғалжың
Д. Батыс Алтай
9. Қаратау мемлекеттік қорығы қай жылы құрылған?
А. 1976 В. 1984 С. 1931 Д. 2004
10. 1983 жылы Барсакелмес қорғанында қанша ақбөкен мекендеді?
А. 230 В. 160 С. 242 Д. 239
«Еducaplay» платформасы арқылы тапсырма орындау
1.Табиғат зоналары дегеніміз?
а) климаты ,топырағы, өсімдіктері,жануарлары өзара ұқсас,ендік бағытта созылып жатқан территориялар.
б) елгілі бір жердегі ауа райының көп жылдық режимі, яғни осы жерде болуға тиісті ауа райы жағдайларының жиынтығы мен оның жүйелі өзгеріп отыруы.
с) жер бетіндегі құрлықтардың, мұхиттар мен теңіздер түбінің тілімденген пішіндерінің жиынтығы.
D) физикалық географияның табиғи аймақтық кешендерін зерттейтін ғылым саласы.
2.Қазақстанның дала зонасының жылдық жауын-шашын мөлшері (мм) :
A)300-450
B)220-310
C)
100-250
D)500-550
3.Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген шөл зонасының өсімдігі:
A)Жүзгін
B)Дерменежусаны
C) Құм
қарағаны
D)Селеу
4. Қазақстанаумағының % дала
зонасыалыпжатыр
А)
26
В)
27
С)
29
D)35
5. Шөлейтзонасыныңнегізгітопырағы
А)
Ашыққарақоңыр
В)
Қызылқоңыр
С)
Қоңыр
D)Қызғылт
6.12.Қазақстанаумағының 44%-н
алыпжатқантабиғатзонасы
А) Орманды
зона
В) Дала
зонасы
С) Орманды дала
зонасы
D)
Шөл
7.9.Орманды
дала
зонасындаөсетінағаштар
А) Бал қарағай,
шырша
В) Сексеуіл,
жыңғыл
С) Қайың,
көктерек
D) Шырша,
қарағай
|
Қорықтың атауы, орналасқан жері |
Қорықтағы эндемиктер |
Жойылып кету қаупі бар жануарлар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Табиғи зоналылықтың мәні неде?
а. Табиғаттың тек бір ғана ерекшелігі
в. Табиғаттың әр түрлі компоненттерінің географиялық орнымен тығыз байланысты
с. Өсімдік пен жануарлар дүниесінің тек географиялық орны
д. Тек климаттық жағдайлардың өзгерісі
2. А.Гумбольд табиғаттың қандай байланысын анықтаған?
а. Өсімдік пен жануарлар арасындағы байланыс
в. Топырақ пен жануарлардың арасындағы байланыс
с. Климат пен өсімдіктің өзгерістерінің арасындағы байланыс
3.В.В Докучаев қандай қорытындыға келген?
а. Зоналылық тек жербедеріменғанаанықталады
в. Зоналылық тек өсімдіктермен жануарларарасындаболады.
с. Зоналылықтек климаттыңәсеріненпайдаболыптабылады
д. Зоналылықжалпытабиғатзаңыболыптабылады
4. Азоналылықтыңсебебінеде?
а.Жердіңгеологиялыққұрлымымен биіктігініңәртүрлілігі
в. Тек өсімдіктердіңкөптүрлілігі
с. Тек климаттықөзгерістер
д. Өсімдікжамылғсыныңәртүрлілігі
5.Қазақстанда қандайтабиғатзоналар бар?
а.Тау, орман, дала, шөлейт, шөл
в. Орманды дала, шөлейт, шөл
с.Шөл, дала, батпақ, орман.
д. Тау, орманды дала, шөлейт
6.Азоналылықтың көрінуіқандайжағдайдабайқалады?
а. Тек жоғарытаулыаймақтарда
в.Текорманды дала аймақтарында
с.Текшөлжәнешөлейтаймақтарында
д. Өзенжайылмасындаылғалдануәсерінен
7.Қазақстанның табиғатзоналарыныңқалыптасуынтүсінуүшінқандайәдісқажет?
а. Тек климаттықталдау
в. Тек ауарайынбақылау
с. Тек өсімдікжамылғысынзерттеу
д.Географиялық карта жәнесалыстырмалыталдау
8.Қазақстанның табиғатзоналарыныңгеографиялықорныныңұқсастығы мен айырмашылығынынанықтауүшінқандайкарталарқажет?
а. Өсімдіктеркартасы мен климаттық карта
в.Физикалық карта мен табиғатзоналаркартасы
с. Экономикалық карта мен геологиялық карта
д. Тек физикалық карта
9.Қазақстан аумағындағытабиғатзоналарыныңқалыптасуынаәсерететінфакторларқандай?
а.Текклиматтықжағдайлар
в.Текөсімдікжамылғысы
с.тек су ресурстарыныңмолшылығы
д.Жербедері, климат, географиялықорны
10.қазақстанның аласатаулыаумақтары мен жазықтарындатабиғатзоналарынтүсінуүшінқандайәдісқажет?
а.Геологиялыққұрлыскартасыноқу
в.Текклиаткарталарынзерттеу
с. Салыстырмалыталдаужасау
д. Тек өсімдіккарталарынзерттеу.
11.Салыстырылатын табиғатзоналарыныңжербедері мен климатындағыжалпыерекшеліктердіанықтауүшінқандаймәліметтерқажет?
а. Климаттыңөзгерісімен суресурстарыныңмолшылығы
в. Қаңтаржәнешілдеайларыныңтемпературасы, ылғалданукоэффиценті, жауын-шашынныңтаралуы
с. Тек жербедерініңпішіндері мен өсімдіктержамылғысы
д. Тек ауатемпературасымен жауын-шашынмөлшері
12. Табиғатзоналарыныңұқсастықтары менайырмашылықтарынанықтаудақандайфакторлармаңыздыболыптабылады?
а. Өсімдіктержамылғысы мен жануарлартүрлері
в. Су ресурсары мен топырақтүрлері
с. Тек климаттықжағдайлар
д.Жербедері мен климаттықжағдайлар
13.Шаруашылық салаларындатабиғатзоналарынқалайпайдалануғаболады?
а.Табиғатзоналарыныңжергіліктіклиматтықерекшеліктерінесәйкес
в. Тек тау-кенөндірісінде
с. Тек орманшаруашылығында
д. Тек су ресурстарынпайдалануарқылы
14. Адамныңшаруашылықәрекетітабиғатқақалайәсеретеді?
а.Табиғатқаешқандайәсеретпейді?
в.Табиғатзоналарыныңтүрлерінөзгертуарқылы
с.Текэкологиялық тепе-теңдіктісақтауарқылы
д. Табиғатресурстарыншамадантыспайдалануарқылы
15. Қазақстанныңбиіктікбелдеулікжүйесініңбастыерекшелігінеде?
а. Таулардыңбатыстаншығысқажәнеоңтүстік –батыстан, солтүстік-шығысқақарайсозылуы
в.Таужоталарының тек өңтүстікбеткейіндеорналасуы
с. Тау жүйелерінің тек солтүстікбағыттаорналасуы
д. Тау жүйелерініңбір –біріне параллель орналасуы
16.Тауларды салыстыруүшінқандаймәліметтерқажет?
а.Таулардыңбиіктігі мен географиялықорны
в.Таулардың тек бағыты мен топырақтүрлері
с.Тектаулардыңұзындығы
д.Таужоталарыныңклиматтықжағдайлары мен су ресурстары
17.Қазақстанның физикалықкартасы мен орографиялықкартанықолдануарқылықандаймәліметтералуғаболады?
а. Тек су ресурстарыныңкөлемінанықтау
в.Өсімдіктер мен жануарлардыңтаралуаймақтарын
с. Тек климаттыңерекшеліктерінанықтау
д.Таулардыңнақтыгеографиялықорнынжәне тау жоталарыныңөзараорналасусызбасын
18.Таулардың батысжәнеоңтүстікбеткейлеріндегітабиғатайырмашылықтарын не түсіндіреді?
а. Тек биіктаулардыңболуы
в. Те беткейлердіңәртүрліэкспозициясы мен климаттықжағдайлары
с. Те жербедері мен топыраққұрамы
д.Суресурстарыныңмолшылығы
19.Тау жоталарыныңәртүрлібеткейлерініңарасындағыайырмашылықтардыанықтауүшінқандайәдістерқажет?
а.Текклиматтықталдау
в.Тектаулардыңбиіктігінөлшеу
с.Географиялықорнынжәнебеткейлікэкспозициясынталдау
д. Жербедерінтексеру
20. Қазақстандағытаулардыңұзындығы мен абсолюттікбиіктігінанықтауүшінқандайкарталардықолдануғаболады?
а. Климат картасы мен физикалық карта
в. Тек физикалық карта мен орографиялық карта
с.Геологиялық карта мен табиғаткартасы
д. Тек климат картасы
Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтары Шөлден биік тауларға дейінгі бірегей ланшафтылар кешені мен ішкі теңіздердің экологиялық жүйелерін қамтиды. 1997 жылы Республиканы 2030 жылға дейін дамытудың стратегиясы жарияланған болатын, онда Қазақстан сол уақытқа дейін таза ауасы мен мөлдір суы бар жасыл елге айналуы керек. Осы үшін ерекше қорғауға алынған аумақтар жүйесі құрылды. 1997 жылы 15 шілдеде қабылданған «Ерекше қорғауға алынған аумақтар» туралы заң қабылданды. Елімізде ерекше қорғауға алынған: 10 қорық, 12 ұлттық саябақ, және 5 табиғи резерват, 50 республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықша, 26 табиғи ескерткіш, 3 зоологиялық бақ, 5 республикалық ботаникалық бақ, 5 мемлекеттік қорықтық зона, 2 табиғи саябақ бар.
Мемлекеттік табиғи қорық қоры - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандары ретінде экологиялык, ғылыми және мәдени жағынан ерекше құнды, мемлекеттік қорғауға алынған аумақтарының жиынтығы.
Қазақстанда 10 қорық бар
-
1 Ақсу-Жабағылықорығы
-
2 Наурызымқорығы
-
3 Алматы қорығы
-
4 Барсакелмесқорығы
-
5 Қорғалжыңқорығы
-
6 Марқакөлқорығы
-
7 Үстіртқорығы
-
8 Батыс Алтай қорығы
-
9 Алакөлқорығы
-
10 Қаратауқорығы
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
ерекше қорғалатын аймақтар
ерекше қорғалатын аймақтар
|
Бөлім: |
3 Физикалық география 3.4 Биосфера |
|
Педагогтің аты-жөні: |
Казиева Т |
|
Күні: |
|
|
Сыныбы: 9 а |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Қазақстанның ерекше қорғалатын аумақтары. Қорықтар |
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
9.3.4.2 қорықтар, қорықшалар, ұлттық саябақтар ерекше қорғалатын аумақтарының құрылу мақсатын түсіндіреді |
|
Сабақтың мақсаты: |
Ерекше қорғалатын табиғи аумақ түрлерін және олардың арасындағы айырмашылықты біледі. Қазақстанның физикалық картасын пайдалана отырып, ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың, қорықтардың орналасуын табады. Ерекше қорғалатын табиғи аумақтардың Қазақстан Республикасы халқының өміріндегі және олардың болашақ ұрпақ үшін маңызына баға береді. |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Жаңа сабаққа кіріспе
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі: 1. Оқушылармен амандасу, түгендеу. 2. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру 3. Бағалау парақшасын тарату(«Ою» бағалау.) «Киіз үй» макетін беру (тапсырмалар орындаттыру) Алдыңғы білімді қорытындылау барысында «Миға шабуыл» әдісі арқылы өткен тақырыпқа шолу: educaplay әдісі арқылы сұрақтарға жауап жазу. 1.Табиғи зоналылықтың мәні неде? а. Табиғаттың тек бір ғана ерекшелігі в. Табиғаттың әр түрлі компоненттерінің географиялық орнымен тығыз байланысты с. Өсімдік пен жануарлар дүниесінің тек географиялық орны д. Тек климаттық жағдайлардың өзгерісі 2. А.Гумбольд табиғаттың қандай байланысын анықтаған? а. Өсімдік пен жануарлар арасындағы байланыс в. Топырақ пен жануарлардың арасындағы байланыс с. Климат пен өсімдіктің өзгерістерінің арасындағы байланыс 3.В.В Докучаев қандай қорытындыға келген? а. Зоналылық тек жер бедерімен ғана анықталады в.Зоналылық жалпы табиғат заңы болып табылады с. Зоналылық тек климаттың әсерінен пайда болып табылады 4. Азоналылықтың себебі неде? а.Жердің геологиялық құрлымы мен биіктігінің әртүрлілігі в. Тек өсімдіктердің көптүрлілігі с. Тек климаттық өзгерістер 5.Қазақстанда қандай табиғат зоналар бар? а.Тау, орман, дала, шөлейт, шөл в. Орманды дала, шөлейт, шөл с.Шөл, дала, батпақ, орман. д. Тау, орманды дала, шөлейт 6.Азоналылықтың көрінуі қандай жағдайда байқалады? а. Өзен жайылмасында ылғалдану әсерінен в.Тек орманды дала аймақтарында с.Тек шөл және шөлейт аймақтарында 7.Қазақстанның табиғат зоналарының қалыптасуын түсіну үшін қандай әдіс қажет? а. Тек климаттық талдау в. Тек ауа райын бақылау сГеографиялық карта және салыстырмалы талдау 8.Қазақстанның табиғат зоналарының географиялық орнының ұқсастығы мен айырмашылығынын анықтау үшін қандай карталар қажет? а. Өсімдіктер картасы мен климаттық карта в.Физикалық карта мен табиғат зоналар картасы с. Экономикалық карта мен геологиялық карта 9.Қазақстан аумағындағы табиғат зоналарының қалыптасуына әсер ететін факторлар қандай? а. Жер бедері, климат, географиялық орны в.Тек өсімдік жамылғысы с.тек су ресурстарының молшылығы 10.Қазақстанның аласа таулы аумақтары мен жазықтарында табиғат зоналарын түсіну үшін қандай әдіс қажет? а.Геологиялық құрлыс картасын оқу в. Тек өсімдік карталарын зерттеу. с. Салыстырмалы талдау жасау Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтары Шөлден биік тауларға дейінгі бірегей ланшафтылар кешені мен ішкі теңіздердің экологиялық жүйелерін қамтиды. 1997 жылы Республиканы 2030 жылға дейін дамытудың стратегиясы жарияланған болатын, онда Қазақстан сол уақытқа дейін таза ауасы мен мөлдір суы бар жасыл елге айналуы керек. Осы үшін ерекше қорғауға алынған аумақтар жүйесі құрылды. 1997 жылы 15 шілдеде қабылданған «Ерекше қорғауға алынған аумақтар» туралы заң қабылданды. Елімізде ерекше қорғауға алынған: 10 қорық, 12 ұлттық саябақ, және 5 табиғи резерват, 50 республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықша, 26 табиғи ескерткіш, 3 зоологиялық бақ, 5 республикалық ботаникалық бақ, 5 мемлекеттік қорықтық зона, 2 табиғи саябақ бар. Мемлекеттік табиғи қорық қоры - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандары ретінде экологиялык, ғылыми және мәдени жағынан ерекше құнды, мемлекеттік қорғауға алынған аумақтарының жиынтығы. Қазақстанда 10 қорық бар
|
Ұйымдастыру барысында оқушылар мұғаліммен амандасады. Өткен сабаққа шолу жасайды. Оқушыларға жалпылама сұрақтар беріледі. Әр оқушы өз сұрақтарына жауап береді.. Өзгенің пікірін толықтырады. Жаңа сабақты мұқият тыңдайды. Видеоматералды тыңдап болғасын берілген тапсырмаларды орындайды |
Ауызша мадақтау «Жарайсың!» Жалпы - 1 балл
|
«Еducaplay» әдісі
https://www.educaplay.com/resource-editor/21981848/
Ф |
||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу |
Оқулықтағы жаңа сабақтың мәтінін оқуға тапсырма беремін. Топтық жұмыс. «Сағат тілі» әдісі «Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтарына сипаттама бер. |
Оқулықты оқып танысып шығады. «Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтарын» кластерге жазып орындайды. |
Дескриптор: Жалпы - 3 балл 1. Ерекше қорғалатын табиғи аумақ тардың түрлерін сипаттап көрсетеді. |
Оқулық ҚР табиғат зоналары картасы А Дәптер
|
||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс. «Рольдік ойын» Эколог –Қорықтардың атауларымен құрылған жылдарын табады Зерттеуші – Қорықтардың орналасқан аумағын табу Корреспондент–«Қазақстанның қорықтары» жадынама дайындау Саяхатшылар – Контур картаға Қазақстан қорықтарындағы Қызыл кітапқа енгізілген өсімдіктер мен жануарларды белгілеу. Жұптық жұмыс 1 жұп«Кескін картамен жұмыс» Кескін картаға қорықтарды тауып, геометриялық фигуралар арқылы белгілеп, қай облыстың территориясында орналасқанын анықтау. 2 жұп: «Геомификация» әдісі Қазақстанның 3 қорығы жайлы кестені толтыр
Жеке жұмыс «Еducaplay» әдісі арқылы Қорықтарды электронды картадан тауып орналастыру
|
Эколог-1 Зерттеуші-1 Кореспондент-1 Саяхатшылар-2 оқушылар берілген рөлдік тапсырмаларды орындайды
1-тапсырма Қорықтарды қара түсті қаламмен төртбұрыш сызу арқылы және қызыл түспен бояу арқылы белгілейді.
2-тапсырма Оқушыларға қорықтар мен орналасқан жері жазылған парақшалар таратылады, сол орналасқан жеріне байланысты қорықтарды анықтаған соң, әр жұпқа қорықтардың атауы, эндемиктер мен қорықтағы өсімдіктер мен жануарларды кестеге толтыру ұсынылады.
|
Дескриптор: Жалпы - 3 балл
Дескриптор: Жалпы - 1 балл Кескін картаға қорықтарды тауып, геометриялық фигуралар арқылы белгіледі.
Дескриптор: Жалпы - 1 балл
Таңдау бойынша қорықтарға сипаттама береді; Қорыққа тән эндемиктерді анықтайды; Қорықтағы жойылып кету қаупі бар жануарларды атайды;Кесте толтырады
|
9-сынып оқулығы. Кескін карта.
9-сынып оқулығы. Кескін карта
9-сынып оқулығы Кесте
,
|
|||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы Кері байланыс
|
Сабақты қорытындылау. Рефлексия «Киіз үй» Бағалау
Қосымша ақпарат көздерін пайдаланып, өзің қалаған форматта ерекше қорғалатын аймақтардың біріне жарнама жаса. |
Бүгінгі сабақтан түйген ойлары мен тұжырымдарына байланысты рефлексия жасайды. |
Дескрипторды назарға ала отырып өзара топтық бағалау жүргізіп, бағалау парақшасын толтырады |
Бағалау парақшасы
|
||||||||||||||||
11.Тауларды салыстыру үшін қандай мәліметтер қажет?
а.Таулардың биіктігі мен географиялық орны
в.Таулардың тек бағыты мен топырақ түрлері
с.Тек таулардың ұзындығы
12. Табиғат зоналарының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтауда қандай факторлар маңызды болып табылады?
а. Өсімдіктер жамылғысы мен жануарлар түрлері
в. Су ресурсары мен топырақ түрлері
с. Тек климаттық жағдайлар
д.Жер бедері мен климаттық жағдайлар
13.Шаруашылық салаларында табиғат зоналарын қалай пайдалануға болады?
а.Табиғат зоналарының жергілікті климаттық ерекшеліктеріне сәйкес
в. Тек тау-кен өндірісінде
с. Тек орман шаруашылығында
д. Тек су ресурстарын пайдалану арқылы
14. Адамның шаруашылық әрекеті табиғатқа қалай әсер етеді?
а.Табиғатқа ешқандай әсер етпейді?
в.Табиғат зоналарының түрлерін өзгерту арқылы
с.Тек экологиялық тепе-теңдікті сақтау арқылы
д. Табиғат ресурстарын шамадан тыс пайдалану арқылы
15. Қазақстанның биіктік белдеулік жүйесінің басты ерекшелігі неде?
а. Таулардың батыстан шығысқа және оңтүстік –батыстан, солтүстік-шығысқа қарай созылуы
в.Тау жоталарының тек оңтүстік беткейінде орналасуы
с. Тау жүйелерінің тек солтүстік бағытта орналасуы
д. Тау жүйелерінің бір –біріне параллель орналасуы
16.Салыстырылатын табиғат зоналарының жер бедері мен климатындағы жалпы ерекшеліктерді анықтау үшін қандай мәліметтер қажет?
а. Климаттың өзгерісі мен су ресурстарының молшылығы
в. Қаңтар және шілде айларының температурасы, ылғалдану коэффиценті, жауын-шашынның таралуы
с. Тек жер бедерінің пішіндері мен өсімдіктер жамылғысы
д. Тек ауа температурасы мен жауын-шашын мөлшері
17.Қазақстанның физикалық картасы мен орографиялық картаны қолдану арқылы қандай мәліметтер алуға болады?
а. Тек су ресурстарының көлемін анықтау
в.Өсімдіктер мен жануарлардың таралу аймақтарын
с. Тек климаттың ерекшеліктерін анықтау
д.Таулардың нақты географиялық орнын және тау жоталарының өзара орналасу сызбасын
18.Таулардың батыс және оңтүстік беткейлеріндегі табиғат айырмашылықтарын не түсіндіреді?
а. Тек биік таулардың болуы
в. Тек беткейлердің әртүрлі экспозициясы мен климаттық жағдайлары
с. Те жер бедері мен топырақ құрамы
д.Су ресурстарының молшылығы
19.Тау жоталарының әртүрлі беткейлерінің арасындағы айырмашылықтарды анықтау үшін қандай әдістер қажет?
а.Тек климаттық талдау
в.Тек таулардың биіктігін өлшеу
с.Географиялық орнын және беткейлік экспозициясын талдау
д. Жер бедерін тексеру
20. Қазақстандағы таулардың ұзындығы мен абсолюттік биіктігін анықтау үшін қандай карталарды қолдануға болады?
а. Климат картасы мен физикалық карта
в. Тек физикалық карта мен орографиялық карта
с.Геологиялық карта мен табиғат картасы
д. Тек климат картасы
PIZA тапсырмалары
1.Қазақстан Алтайындағы ең танымал қорық
А. Үстірт
В. Батыс Алтай
С. Қаратау,
Д. Қорғалжын
Е.. Марқакөл
2. Қай қорықта өсімдіктердің 60эндемик түрі өседі?
А. Қорғалжың
В. Батыс Алтай
С. Алакөл
Д. Алматы
3.Наурызым мемлекеттік қорығы қай жылы құрылды?
А. 2004, В. 1984 С. 1939 Д. 1931
4.Есік және Талғар өзендерінің алабында орналасқан қорықты ата
А. Ақсу-Жабағылы
В. Алматы
С. Қаратау
Д. Наурызым
5. Наурызым қорығының белгісі қандай?
А. Қорғасын
В. Тау сусары
С. Кескінделген аққу
Д. Инелі кірпі
6. Қаратау қорығында сирек кездесетін өсімдік қандай?
А. Тоғайлы ормандар
В. Атақты таусағыз
С. Лесинг бозы
Д. Ақ жапырақ
7. Қырғыз Республикасы Өзбекстанмен шектесетін шегарасында орналасқан қорықты ата
А. Алматы
В. Алакөл
С. Марқакөл
Д. Ақсу-Жабағылы
8.Бауырымен жорғалаушылардың 27-ге жуық түрі кездесетін ерекше қорғауға алынған қорықты ата
А. Наурызым
В. Үстірт
С. Қорғалжың
Д. Батыс Алтай
9. Қаратау мемлекеттік қорығы қай жылы құрылған?
А. 1976 В. 1984 С. 1931 Д. 2004
10. 1983 жылы Барсакелмес қорғанында қанша ақбөкен мекендеді?
А. 230 В. 160 С. 242 Д. 239
«Еducaplay» платформасы арқылы тапсырма орындау
1.Табиғат зоналары дегеніміз?
а) климаты ,топырағы, өсімдіктері,жануарлары өзара ұқсас,ендік бағытта созылып жатқан территориялар.
б) елгілі бір жердегі ауа райының көп жылдық режимі, яғни осы жерде болуға тиісті ауа райы жағдайларының жиынтығы мен оның жүйелі өзгеріп отыруы.
с) жер бетіндегі құрлықтардың, мұхиттар мен теңіздер түбінің тілімденген пішіндерінің жиынтығы.
D) физикалық географияның табиғи аймақтық кешендерін зерттейтін ғылым саласы.
2.Қазақстанның дала зонасының жылдық жауын-шашын мөлшері (мм) :
A)300-450
B)220-310
C)
100-250
D)500-550
3.Қазақстанның Қызыл кітабына енгізілген шөл зонасының өсімдігі:
A)Жүзгін
B)Дерменежусаны
C) Құм
қарағаны
D)Селеу
4. Қазақстанаумағының % дала
зонасыалыпжатыр
А)
26
В)
27
С)
29
D)35
5. Шөлейтзонасыныңнегізгітопырағы
А)
Ашыққарақоңыр
В)
Қызылқоңыр
С)
Қоңыр
D)Қызғылт
6.12.Қазақстанаумағының 44%-н
алыпжатқантабиғатзонасы
А) Орманды
зона
В) Дала
зонасы
С) Орманды дала
зонасы
D)
Шөл
7.9.Орманды
дала
зонасындаөсетінағаштар
А) Бал қарағай,
шырша
В) Сексеуіл,
жыңғыл
С) Қайың,
көктерек
D) Шырша,
қарағай
|
Қорықтың атауы, орналасқан жері |
Қорықтағы эндемиктер |
Жойылып кету қаупі бар жануарлар |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1.Табиғи зоналылықтың мәні неде?
а. Табиғаттың тек бір ғана ерекшелігі
в. Табиғаттың әр түрлі компоненттерінің географиялық орнымен тығыз байланысты
с. Өсімдік пен жануарлар дүниесінің тек географиялық орны
д. Тек климаттық жағдайлардың өзгерісі
2. А.Гумбольд табиғаттың қандай байланысын анықтаған?
а. Өсімдік пен жануарлар арасындағы байланыс
в. Топырақ пен жануарлардың арасындағы байланыс
с. Климат пен өсімдіктің өзгерістерінің арасындағы байланыс
3.В.В Докучаев қандай қорытындыға келген?
а. Зоналылық тек жербедеріменғанаанықталады
в. Зоналылық тек өсімдіктермен жануарларарасындаболады.
с. Зоналылықтек климаттыңәсеріненпайдаболыптабылады
д. Зоналылықжалпытабиғатзаңыболыптабылады
4. Азоналылықтыңсебебінеде?
а.Жердіңгеологиялыққұрлымымен биіктігініңәртүрлілігі
в. Тек өсімдіктердіңкөптүрлілігі
с. Тек климаттықөзгерістер
д. Өсімдікжамылғсыныңәртүрлілігі
5.Қазақстанда қандайтабиғатзоналар бар?
а.Тау, орман, дала, шөлейт, шөл
в. Орманды дала, шөлейт, шөл
с.Шөл, дала, батпақ, орман.
д. Тау, орманды дала, шөлейт
6.Азоналылықтың көрінуіқандайжағдайдабайқалады?
а. Тек жоғарытаулыаймақтарда
в.Текорманды дала аймақтарында
с.Текшөлжәнешөлейтаймақтарында
д. Өзенжайылмасындаылғалдануәсерінен
7.Қазақстанның табиғатзоналарыныңқалыптасуынтүсінуүшінқандайәдісқажет?
а. Тек климаттықталдау
в. Тек ауарайынбақылау
с. Тек өсімдікжамылғысынзерттеу
д.Географиялық карта жәнесалыстырмалыталдау
8.Қазақстанның табиғатзоналарыныңгеографиялықорныныңұқсастығы мен айырмашылығынынанықтауүшінқандайкарталарқажет?
а. Өсімдіктеркартасы мен климаттық карта
в.Физикалық карта мен табиғатзоналаркартасы
с. Экономикалық карта мен геологиялық карта
д. Тек физикалық карта
9.Қазақстан аумағындағытабиғатзоналарыныңқалыптасуынаәсерететінфакторларқандай?
а.Текклиматтықжағдайлар
в.Текөсімдікжамылғысы
с.тек су ресурстарыныңмолшылығы
д.Жербедері, климат, географиялықорны
10.қазақстанның аласатаулыаумақтары мен жазықтарындатабиғатзоналарынтүсінуүшінқандайәдісқажет?
а.Геологиялыққұрлыскартасыноқу
в.Текклиаткарталарынзерттеу
с. Салыстырмалыталдаужасау
д. Тек өсімдіккарталарынзерттеу.
11.Салыстырылатын табиғатзоналарыныңжербедері мен климатындағыжалпыерекшеліктердіанықтауүшінқандаймәліметтерқажет?
а. Климаттыңөзгерісімен суресурстарыныңмолшылығы
в. Қаңтаржәнешілдеайларыныңтемпературасы, ылғалданукоэффиценті, жауын-шашынныңтаралуы
с. Тек жербедерініңпішіндері мен өсімдіктержамылғысы
д. Тек ауатемпературасымен жауын-шашынмөлшері
12. Табиғатзоналарыныңұқсастықтары менайырмашылықтарынанықтаудақандайфакторлармаңыздыболыптабылады?
а. Өсімдіктержамылғысы мен жануарлартүрлері
в. Су ресурсары мен топырақтүрлері
с. Тек климаттықжағдайлар
д.Жербедері мен климаттықжағдайлар
13.Шаруашылық салаларындатабиғатзоналарынқалайпайдалануғаболады?
а.Табиғатзоналарыныңжергіліктіклиматтықерекшеліктерінесәйкес
в. Тек тау-кенөндірісінде
с. Тек орманшаруашылығында
д. Тек су ресурстарынпайдалануарқылы
14. Адамныңшаруашылықәрекетітабиғатқақалайәсеретеді?
а.Табиғатқаешқандайәсеретпейді?
в.Табиғатзоналарыныңтүрлерінөзгертуарқылы
с.Текэкологиялық тепе-теңдіктісақтауарқылы
д. Табиғатресурстарыншамадантыспайдалануарқылы
15. Қазақстанныңбиіктікбелдеулікжүйесініңбастыерекшелігінеде?
а. Таулардыңбатыстаншығысқажәнеоңтүстік –батыстан, солтүстік-шығысқақарайсозылуы
в.Таужоталарының тек өңтүстікбеткейіндеорналасуы
с. Тау жүйелерінің тек солтүстікбағыттаорналасуы
д. Тау жүйелерініңбір –біріне параллель орналасуы
16.Тауларды салыстыруүшінқандаймәліметтерқажет?
а.Таулардыңбиіктігі мен географиялықорны
в.Таулардың тек бағыты мен топырақтүрлері
с.Тектаулардыңұзындығы
д.Таужоталарыныңклиматтықжағдайлары мен су ресурстары
17.Қазақстанның физикалықкартасы мен орографиялықкартанықолдануарқылықандаймәліметтералуғаболады?
а. Тек су ресурстарыныңкөлемінанықтау
в.Өсімдіктер мен жануарлардыңтаралуаймақтарын
с. Тек климаттыңерекшеліктерінанықтау
д.Таулардыңнақтыгеографиялықорнынжәне тау жоталарыныңөзараорналасусызбасын
18.Таулардың батысжәнеоңтүстікбеткейлеріндегітабиғатайырмашылықтарын не түсіндіреді?
а. Тек биіктаулардыңболуы
в. Те беткейлердіңәртүрліэкспозициясы мен климаттықжағдайлары
с. Те жербедері мен топыраққұрамы
д.Суресурстарыныңмолшылығы
19.Тау жоталарыныңәртүрлібеткейлерініңарасындағыайырмашылықтардыанықтауүшінқандайәдістерқажет?
а.Текклиматтықталдау
в.Тектаулардыңбиіктігінөлшеу
с.Географиялықорнынжәнебеткейлікэкспозициясынталдау
д. Жербедерінтексеру
20. Қазақстандағытаулардыңұзындығы мен абсолюттікбиіктігінанықтауүшінқандайкарталардықолдануғаболады?
а. Климат картасы мен физикалық карта
в. Тек физикалық карта мен орографиялық карта
с.Геологиялық карта мен табиғаткартасы
д. Тек климат картасы
Қазақстанның ерекше қорғауға алынған аймақтары Шөлден биік тауларға дейінгі бірегей ланшафтылар кешені мен ішкі теңіздердің экологиялық жүйелерін қамтиды. 1997 жылы Республиканы 2030 жылға дейін дамытудың стратегиясы жарияланған болатын, онда Қазақстан сол уақытқа дейін таза ауасы мен мөлдір суы бар жасыл елге айналуы керек. Осы үшін ерекше қорғауға алынған аумақтар жүйесі құрылды. 1997 жылы 15 шілдеде қабылданған «Ерекше қорғауға алынған аумақтар» туралы заң қабылданды. Елімізде ерекше қорғауға алынған: 10 қорық, 12 ұлттық саябақ, және 5 табиғи резерват, 50 республикалық маңызы бар мемлекеттік табиғи қорықша, 26 табиғи ескерткіш, 3 зоологиялық бақ, 5 республикалық ботаникалық бақ, 5 мемлекеттік қорықтық зона, 2 табиғи саябақ бар.
Мемлекеттік табиғи қорық қоры - қоршаған ортаның табиғи эталондар, реликтілері, ғылыми зерттеулерге, ағарту білім беру ісіне, туризмге және рекреацияға арналған нысандары ретінде экологиялык, ғылыми және мәдени жағынан ерекше құнды, мемлекеттік қорғауға алынған аумақтарының жиынтығы.
Қазақстанда 10 қорық бар
-
1 Ақсу-Жабағылықорығы
-
2 Наурызымқорығы
-
3 Алматы қорығы
-
4 Барсакелмесқорығы
-
5 Қорғалжыңқорығы
-
6 Марқакөлқорығы
-
7 Үстіртқорығы
-
8 Батыс Алтай қорығы
-
9 Алакөлқорығы
-
10 Қаратауқорығы
шағым қалдыра аласыз


ильмдидактика
әдісі
















