Ертегі айтамыз жыл басындағы жануарлар

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Ертегі айтамыз жыл басындағы жануарлар

Материал туралы қысқаша түсінік
Ертегіде басты жануарлардың кімді тағайындау туралы
Материалдың қысқаша нұсқасы


Білім беру ұйымының атауы



Пәні:

Әдебиеттік оқу Алматыкітап


Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті


Педагогтің аты-жөні:



Күні:



Сынып: 2

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақтың тақырыбы:

72 сабақ. Ертегі айтамыз. Жыл басына таласқан жануарлар.


Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.4.1 - сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану


Сабақтың мақсаты

Ертегі мазмұны бойынша сахналық көрініс қою

Сөйлеу барысында мақал-мәтелді қолдану




Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...


Сабақтың барысы


Сабақтың кезеңдері

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар


Сабақтың басы

10 мин












Сабақтың ортасы

25мин











































Сабақтың соңы

10 мин

Ұйымдастыру кезеңі


Үй тапсырмасын сұрау.

Жұмбақ жаттап,айтысады.


Жаңа сабақ

1-тапсырма

Пазл құрастыру.

Ертегінің түрлерін есіңе түсір.

1.Тұрмыс-салт ертегісі

2. жан-жануарлар ертегісі

3. қиял-ғажайып ертегісі


2-тапсырма

Ертегіні рөлге бөліп оқыңдар.

Жыл басына таласқан жануарлар

Ерте заманда жыл басына таласыпты.

Жылқы айтыпты:

Мен алысты жақыын қыламын.жыл басы мен боламын.

Сонда түйе айтады:

-мен ауырды көтеріп,неше апарамын. Шөлге де шыдап жүре беремін,жыл басы болуға мен лайықпын.

Сиыр айтады:

Адам егінді менімен егеді. Мен лайықпын жыл басы болуға.

Қой айтады:

Мен болмасам қазақ үйін немен жабар еді.

Мен жыл басы болуға лайықпын.

Болжам жасайды.

...

Соңында тышқан жыл басы болады.



ЕБҚ

3-тапсырма

Мұғалімнің көмегімен ертегі түрін анықта

Жан –жауарлар ертегісі.



Бағала

4-тапсырма

ФС тапсырма

Саған қай жануардың сөзі ұнайды?




5-тапсырма.

Сағат тіліне қарай жыл атауына ие болған жануар атын жаз.



ЕҚБ

6-тапсырма

Ертегінің соңғы бөлімін оқы.Түйе неліктен жыл басы бола алмады.

Себебі түйе бойына сеніп қалды.тышқан ішіндегі ең кішкентай боланығын болжа



Үй тапсырмасы

Ертегінің мазмұны бойынша,сахналық көрініске дайындал.



Оқушылардың назарын сабаққа аудару




Үй тапсырмасын

Оқиды







Ертегінің түрлерін есіне түсіреді









Ертегіні рөлге бөліп оқиды












Ертегіні болжайды







Жеке жұмыс жасайды





Сұраққа жауап береді





Сағат тіліне қарсы жыл мезгілдерін табады



ҚБ: «Дорба»

Дескриптор:

Жұмбақ жаттайды-1б

Жұмбақ айтысқа қатысады-1б



Дескриптор:

Сұраққа жауап береді-1б

Ертегінің түрлерін айтады-1б









Дескриптор

Ертегіні рөлге бөліп оқиды-1б

Мәтінді болжайды-2б





Дескриптор:

Мұғалімнің көмегімен ертегінің түрін анықтайды-1б




Дескриптор:

Сұраққа жауап береді-1б



Дескриптор:

Сағат тіліне қарай жыл атауына ие болған жануар атын жазады-1б



Дескриптор

Сұраққа жауап береді-1б



Дескриптор:

Ертегінің мазмұны бойынша,сахналық көрініске қатысады-1б





























Суреттер






Оқулық











Суреттер













Кері байланыс


Кері байланыс



Үй тапсырмасын алады





«Білім заряды




Кері байланыс парақтары










Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу Алматыкітап

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2


Сабақтың тақырыбы:

73 сабақ. Қуанышты күндер. Мереке

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.4.1 - сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану

Сабақтың мақсаты

сөйлеу барысында мақал-мәтелдерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолданады

Мәтін мазмұны бойынша әңгімелейді

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут









Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

20 минут





















Сергіту сәті

2 минут













Сабақты қорыту

6минут
























Қосымша тапсырма

2минут













Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту

«Кубиктер» әдісі



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Ертегінің мазмұны бойынша,сахналық көрініске дайындал.


Тақырыпты ашу

ФС тапсырмасы

Көктем мезгіліне тән айларды атап жіберейікші.

-Наурыз, сәуір, мамыр айлары

-Наурыз айында қандай мерекелер бар?

- 8 наурыз – аналар мерекесі, 22 наурыз – ұлыстың ұлы күні.



Жаңа тақырып

1-тапсырма

«Топтастыру» әдісі

Мереке деген не?

Мереке туралы ойларыңмен топтастыру жаса




2-тапсырма

Мәтінді түсініп оқы және мазмұнын айт.

Сөздікпен жұмыс

Қапелімде-аяқ асты,күтпеген жағдайда.


3-тапсырма

«GOOGLEE» әдісі

ЕБҚ және ЕҚБ тапсырмалары

Қандай мерекелерді білесің? Өзіңе ұнайтын мерекені ата.



Топтық жұмыс

4-тапсырма

Мәтіннің мазмұнын жоспары бойынша әңгімеле.

Жоспар:

1)Мерекелік сыйлық

2)Айгүлдің анасына қойған сұрағы

3) Нағыз мереке-денсаулық.



5-тапсырма

Дәптермен жұмыс

Жазушы мереке күнгі табиғатты қалай суреттеген?

Көшіріп жаз.

Көктем күні өте жайдары еді. Көше бойлап қыдырыстаған, автобус аялдамасында тұрған адамдардың бәрі шат-шадыман.



6-тапсырма

Сен жақыныңа қайсы сыйлықты таңдар едің?







Үй тапсырмасы

Мәтіннің мазмұнын әңгімеле.




ҚЖ:

Жеке жұмыс

Қорытынды жаса

Шығарманың атауы

8 наурыз мейрамы туралыақпарат



Кімге арналған шығарма











Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Өткенді пысықтайды









Жаңа тақырыпты түсініп алады






Тапсырманы орындайды






Мәтінмен жұмыс жасайды





Жеке жұмыс жасайды





Жаттығу жасайды







Мәтінді әңгімелейді









Дәптермен жұмыс жасайды








Сыйлық таңдайды








Үй тапсырмасын алады






Қосымша жұмыс жасайды










Кері байланыс береді



Мақтап, мадақтап отыру






Дескриптор:

Ертегінің мазмұны бойынша,сахналық көрініске қатысады-1б


ҚБ:

«Гүл жинау» әдісі







Дескриптор:

Мереке сөзіне топтастыру жасайды-1б





Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды және мазмұнын айтады-1б




Тамаша!










Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын жоспары бойынша әңгімелейді-1б






Дескриптор:

Жазушы мереке күнгі табиғатты қалай суреттегенін көшіріп жазады-1б





Дескриптор:

Жақынына сыйлыық таңдайды-1б





Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын әңгімелейді-1б





Дескриптор:

Өтілген тақырыпты қорытындылай алады-1б





« Білім поштасы » әдісі





Суреттер





Оқулық








оқулық










Суреттер










Қимылдар







Оқулық











Жұмыс дәптері










Суреттер








Оқулық









Кесте











Кері байланыс тақтасы














Шығарманың атауы

8 наурыз мейрамы туралы ақпарат



Кімге арналған шығарма?























































Білім беру ұйымының атауы


Пәні:

Әдебиеттік оқу Алматыкітап

Бөлім:

Салт-дәстүр және ауыз әдебиеті

Педагогтің аты-жөні:


Күні:


Сынып:

2


Сабақтың тақырыбы:

74 сабақ. Мақал-мәтелдер.

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты:

2.1.5.1 - өз ойы мен сезімін тірек сөздерді пайдалана отырып жеткізу

Сабақтың мақсаты

Мақал-мәтелдер туралы түсінік алады

Шығармашылықпен айналысуға дағдыланады

Құндылықтар:

Наурыз айы: Тәуелсіздік пен отаншылдық

Сабақ құндылығы: ТӘУЕЛСІЗДІК ПЕН ОТАНШЫЛДЫҚ

Апта дәйексөзі: Отансүйгіштік - ата-анаңды құрметтей білуің...

Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі//

уақыты

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Сабақ

тың басы

5 минут









Өткенді пысықтау

5 минут












Сабақ

тың ортасы

20 минут














Сергіту сәті

2 минут





























Сабақты қорыту

8минут




































Кері байланыс

5 минут





Психологиялық ахуалды жақсарту



Өткенді пысықтау

Үй тапсырмасы

Мәтіннің мазмұнын әңгімеле.




Жаңа тақырып

1-тапсырма

Суретті пайдаланып,мақалды толықтыр.

Отпен ойнама,күйесің,

Сумен ойнама,батасың.


2-тапсырма

ФС тапсырма

Мәтінді түсініп оқы.

Немересі көрші баланың ойыншық қылышын сұрамай алып келіпті. Атасы оған ренжіп:

-«Ұрлық түбі-қорлық» деген халық сөзі бар. Мен сенің бұл қылығыңа қатты ұялып тұрмын. Не істеу керек енді?-деді.

Атасы сұраулы жүзбен Берікке қарады


3-тапсырма

ЕБҚ

Атасы немересіне қандай өсиет айтты?

Немересінің орнында болсаң,атасының сұрағына қалай жауап берер едің?



Топтық жұмыс

4-тапсырма

Гүлжан үйге қуанып кірді. Анасына бүгін бақылаудан жақсы баға алғанын айтты.

-«Еңбек түбі-зейнет» деген,қызым.

Кеше сабаққа ұқыпты дайындалдың. Бұл-еңбегіңнің нәтижесі,-деп,анасы қызының бетінен сүйді.

ЕҚБ

«Еңбек түбі –зейнет» дегенді қалай түсінесің?

«Білгім келеді» айдары


5-тапсырма

Жұптық жұмыс

«Сәйкестендір» айдары

Мақал-мәтелдер не туралы екенін айт.



6-тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып,мақал-мәтелді оқы.

Еңбектің .... тәтті,

.... жаны тәтті.

(жалқаудың,наны)

Жұмыла көтер жүк ...

(қымбат,жеңіл,ауыр)


Сөздікпен жұмыс.

Жұмыла көтеру-барлығы бірге әрекет ету.


7-тапсырма

Дәптермен жұмыс

Мәтіндерден өзіңе ұнаған мақалды көшіріп жаз.




8-тапсырма

«Допты қағып ал» әдісі

Мақал-мәтелдерді қайдан оқимыз?

Кімнен үйренеміз?

Мақал-мәтел дегеніміз не?




Үй тапсырмасы

Мәтіннің мазмұнын әңгімеле.

Сыныпта мақал айту жарысына дайындал








Сабаққа дайындық жасап, жақсы тілектер тілейді.





Өткенді пысықтайды









Жаңа тақырыпты түсініп алады






Мәтінмен жұмыс жасайды







Жеке жұмыс жасайды





Жаттығу жасайды







Мәтінді әңгімелейді









Дәптермен жұмыс жасайды





Сәйкестенді

ру жасайды







Тапсырманы орындайды









Дәптермен жұмыс жасайды





Ойын ойнайды




Үй тапсырмасын алады










Кері байланыс береді



Мақтап, мадақтап отыру




Дескриптор:

Мәтіннің мазмұнын әңгімелейді-1б



ҚБ:

«Градусник» әдісі


Дескриптор:

Мереке сөзіне топтастыру жасайды-1б





Дескриптор:

Мәтінді түсініп оқиды және мазмұнын айтады-1б







Тамаша!









Дескриптор:

Мәтінді оқып, «Еңбек түбі –зейнет» дегенді қалай түсінетінін айтады-1б








Дескриптор:

Мақал-мәтелдерді сәйкестендіреді-1б





Дескриптор:

6-тапсырма

Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып,мақал-мәтелді оқиды-1б





Дескриптор:

Мәтіндерден өзіңе ұнаған мақалды көшіріп жазады-1б





Дескриптор:

Өтілген тақырыпты қорытындылай алады-1б



Дескриптор:

Мақал айту жарысына қатысады-1б





« Бағдаршам » әдісі





Суреттер





Оқулық








оқулық











Суреттер











Қимылдар







Оқулық










Жұмыс дәптері









Суреттер






Оқулық



Жұмыс дәптері







Доп







Оқулық










Кері байланыс тақтасы















Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
31.03.2025
244
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі