|
Мектеп: |
Х.Санбаев атындағы орта мектеп |
||||||||||
|
Мұғалім: |
Алденова Г.Т. |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
2 «Д» |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегілер әлемі. Құмырсқа және бидай дәні |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау; 2.1.1.1 – шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ертегінің қай түріне жататынын анықтаймыз, кейіпкерлерін сипаттаймыз.Олардың іс-әрекетіне баға береміз. |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Амандасу. Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Ертегі халық шығармасы, халық мұрасы. Ертегі арқылы біз жақсы мен жаманды, ақымақ пен дананы айырып, армандауға, қиялдауға үйренсек, ой-өрісіміз де кеңеймек. Бүгін біздер халықтың асыл қазынасы ертегілер еліне саяхат жасамақпыз. - Ал, сіздер ертегілер еліне саяхатқа шығуға дайынсыздар ма? Олай болса алдымен ертегі түрлерін есімізге түсірейік.
Енді өткен сабаққа жалпы шолу жасайық. 1.Сақина ертегісінің кейіпкерлерін ата? -Шаруа,зергер,тауық 2.Зергер қандай адам болған ? -Арам, өтірікші т.б 3.Тауық қандай өтініш айтты? 4. Ертегі қай топқа жатады деп ойлайсыңдар? -Қиял-ғажайып ертегілерге жатады. Дескриптор: - Ертегідегі шаруаның іс-әрекеті туралы айтады. - Зергердің іс-әрекетін сипаттайды. Кері байланыс: Жарайсыңдар! Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. |
Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. |
|||||||
|
Ортасы
|
Ұ.Ж. Жұмбақ шешу.
Қиналып
көтеріп, /құмырсқа /
Ұзын мұртты
сарылыр /бидай / Сабақтың тақырыбын хабарлау. «Кинометофора» әдісі .Бейнеролик көрсету. -Бұл ертегі не жайлы деп ойлайсыңдар? -Құмырсқа қандай жәндік ?
Дескриптор: 1. Жұмбақты шешеді 2. Құмырсқаны сипаттайды 3. Сұрақтарға жауап береді ҚБ: мұғалім мадақтауы - Жарайсыңдар балалар! Құмырсқаны барлығымыз білеміз. Ол өте кішкентай жәндік. Олай болса бүгін біз Құмырсқа мен бидай дәні ертегісімен танысамыз. Құмырсқалар суреті. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез- құлқы мен іс-әрекетін бағалау. Сұрақ - жауап: 1. Балалар, ертегі не туралы екен? 2. Құмырсқадан нені үйренуге болады? Оқулықпен жұмыс. "Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісі Олай болса, бүгін біз Леонардо да Винчи итальян жазушысының ертегісімен танысамыз. Леонардо да Винчи (1452 ж. 15 ақпан -1519ж. 2 мамыр ) – қайта өрлеу дәуіріндегі Италияның аса ірі қайраткері және сол кезеңнің негізін қалаушылардың бірі. Леонардо да Винчи тек ұлы суретші ғана емес, ұлы математик, физик, астроном, архитектор және инженер болған. Леонардо да Винчи Анкиано елді мекенінде дүниеге келген. Леонардо жастайынан еңбексүйгіш болып өседі. Жас кезінде сурет пен мүсін өнерін жақсы көрген. Ол өзінің оңаша бөлмесіне шегірткелер мен кесірткелердің алуан түрін, жыландарды, көбелектерді, ірі теңіз шаяндарын, жарқанаттар мен басқа да жәндіктерді әкеліп толтырады. Осы мақұлықтарға қарап отырып шабыттанған ол әрқайсысының бейнесін ең бір фантастикалық үйлесімде пайдаланып, құз жартастардың арасынан өрмелеп шығып келе жатқан әлдебір құбыжықтардың бейнесін жасайды. Леонардо До Винчи «Мона Лиза» суретін салған. Бұл оның ең әйгілі шығармасы. "Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісін оқу. Негізгі ойды табу. Дескриптор: 1. Автормен танысады 2. Мәтінді тізбектей оқиды. 3. Негізгі ойды табады. Т.Ж. «Ойлан,жұптас, талқылы» әдісі 1-топ. Суретте ертегінің қай сәті бейнеленген / тауып оқу / - Әй еңбеккор құмырсқа! менің сөзімді тыңдашы өзің! Құмырсқа арқасындағы ауыр дәнді жерге түсіріп,дәннің сөзін тыңдап,демалып отырды. 2-топ. Ертегідегі бидай дәнін сипатта. Бидай пікірінің дұрыстығын дәлелдеу Бидай құмырсқаға өмір құпиясын айтады. Өзінің жүз дән болатынына сендіреді.Бидай өз сөзінде тұрады. Айтқанын орындайды. 3-топ. Ертегідегі құмырсқаны сипатта . Құмырсқа ақылды,мықты,қайратты,ерінбейді,ойланады, еңбекқор Топтық сауалдар. Дескриптор: 1.Суретте ертегінің қай сәті бейнеленген тауып оқиды 2.Бидай пікірінің дұрыстығын дәлелдейді 3.Сөйлеу барысында сипаттау сөздерін қолданады. Сергіту сәті: Қабырға сұлбасы» әдісі Құмырсқаға тән белгілерді тауып оқиды.
Жұптық жұмыс. «Бэкроним» әдісі Құмырсқа,бидай дәні сөзінен бірнеше сөз шығару Сәйкестендіру тесті (парақша таратамын) Құмырсқа ұшады жүреді ән айтады қанағатшыл Шегіртке шырылдайды еңбекқор секіреді. .Жұппен бірі – құмырсқа, екіншісі - бидай болып сұхбаттасады. Дескриптор:
Дәптермен жұмыс. Жазылым. 1. Кейіпкерлердің басты сипатын жазу.
Дескриптор: 1. Құмырсқаның басты сипатын табады. 2. Бидайдың басты сипатын табады. |
Жұмбақты шешеді
Бейнеролик көреді
"Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісін тізбектеп оқиды.
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды
Постер қорғату -
Қимылды ойындар ойнату арқылы жаттығулар жасап, бойларын сергітеді.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
«Ауызша мадақтау» әдісі: Тамаша! Керемет! Жарайсың!
Бас бармақ
Бағалау. «Жарайсың!», «Керемет!»
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
Белсенді оқу тапсырмалары және мәтінмен жұмыс жасайды.
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды
Ертегі не туралы екен
|
|||||||
|
Соңы |
«Бірге ойлаймыз » әдісі . « Құмырсқа сөзі»
Қ-қайырымды, ұ-ұйымшыл,м-мейірімді т.с.с |
Әріптерге байланысты,мағыналы сөздер ойлап айтады
|
Бас бармақ |
|
|||||||
|
Қорытынды кезеңі |
|
Дескриптор: Карандаштарды пайдалып, сабақты қаншалықты түсінгенін бағалайды
|
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма беру |
48-49 бет. |
Күнделікке үй тапсырмасын жазады. |
|
|
|||||||
|
Жабайы жануар |
Әлсіз |
Еңбекқор |
|
Ең көп таралған жәндіктер |
Жалқау |
Ауыр затты көтере алады |
|
Кішкентай келеді |
Ақылды |
Өте төзімді |
«
Құмырсқа»
сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше
сөз шығару

«
Бидай дәні»
сөзінен бірнеше сөз шығару. «Бидай дәні» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Бидай дәні»
сөзінен бірнеше сөз шығару. «Бидай дәні» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Құмырсқа»
сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз
шығару

жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ертегілер әлемі. Құмырсқа және бидай дәні
Ертегілер әлемі. Құмырсқа және бидай дәні
|
Мектеп: |
Х.Санбаев атындағы орта мектеп |
||||||||||
|
Мұғалім: |
Алденова Г.Т. |
||||||||||
|
Күні: |
|
||||||||||
|
Сынып: |
2 «Д» |
|
|||||||||
|
Пәні: |
Әдебиеттік оқу |
||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегілер әлемі. Құмырсқа және бидай дәні |
||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
2.2.6.1 - кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез-құлқы мен іс-әрекетін бағалау; 2.1.1.1 – шығарманың мазмұны бойынша сұрақтарға жауап беру |
||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Ертегінің қай түріне жататынын анықтаймыз, кейіпкерлерін сипаттаймыз.Олардың іс-әрекетіне баға береміз. |
||||||||||
|
|
|
||||||||||
|
Сабақтың барысы |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың кезең уақыт |
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Амандасу. Алдыңғы білімді еске түсіру (ұжымда) Ертегі халық шығармасы, халық мұрасы. Ертегі арқылы біз жақсы мен жаманды, ақымақ пен дананы айырып, армандауға, қиялдауға үйренсек, ой-өрісіміз де кеңеймек. Бүгін біздер халықтың асыл қазынасы ертегілер еліне саяхат жасамақпыз. - Ал, сіздер ертегілер еліне саяхатқа шығуға дайынсыздар ма? Олай болса алдымен ертегі түрлерін есімізге түсірейік.
Енді өткен сабаққа жалпы шолу жасайық. 1.Сақина ертегісінің кейіпкерлерін ата? -Шаруа,зергер,тауық 2.Зергер қандай адам болған ? -Арам, өтірікші т.б 3.Тауық қандай өтініш айтты? 4. Ертегі қай топқа жатады деп ойлайсыңдар? -Қиял-ғажайып ертегілерге жатады. Дескриптор: - Ертегідегі шаруаның іс-әрекеті туралы айтады. - Зергердің іс-әрекетін сипаттайды. Кері байланыс: Жарайсыңдар! Сабақтың мақсатымен таныстырып, күтілетін нәтижені оқушылармен бірлесе анықтау. |
Психологиялық ахуалға берілген психогиялық жаттығуларды орындау арқылы жаңа сабаққа назар аудару. Оқушылар сұраққа жауап береді, жұмысты берілген түріне қарай орындайды. Берілген сұрақтарға жауап береді. |
ҚБ: От шашу арқылы бір-бірін бағалау. |
Психологиялық ахуал. Алдыңғы білімді еске түсіру тапсырмалары. |
|||||||
|
Ортасы
|
Ұ.Ж. Жұмбақ шешу.
Қиналып
көтеріп, /құмырсқа /
Ұзын мұртты
сарылыр /бидай / Сабақтың тақырыбын хабарлау. «Кинометофора» әдісі .Бейнеролик көрсету. -Бұл ертегі не жайлы деп ойлайсыңдар? -Құмырсқа қандай жәндік ?
Дескриптор: 1. Жұмбақты шешеді 2. Құмырсқаны сипаттайды 3. Сұрақтарға жауап береді ҚБ: мұғалім мадақтауы - Жарайсыңдар балалар! Құмырсқаны барлығымыз білеміз. Ол өте кішкентай жәндік. Олай болса бүгін біз Құмырсқа мен бидай дәні ертегісімен танысамыз. Құмырсқалар суреті. Кейіпкердің сыртқы келбетін сипаттау, мінез- құлқы мен іс-әрекетін бағалау. Сұрақ - жауап: 1. Балалар, ертегі не туралы екен? 2. Құмырсқадан нені үйренуге болады? Оқулықпен жұмыс. "Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісі Олай болса, бүгін біз Леонардо да Винчи итальян жазушысының ертегісімен танысамыз. Леонардо да Винчи (1452 ж. 15 ақпан -1519ж. 2 мамыр ) – қайта өрлеу дәуіріндегі Италияның аса ірі қайраткері және сол кезеңнің негізін қалаушылардың бірі. Леонардо да Винчи тек ұлы суретші ғана емес, ұлы математик, физик, астроном, архитектор және инженер болған. Леонардо да Винчи Анкиано елді мекенінде дүниеге келген. Леонардо жастайынан еңбексүйгіш болып өседі. Жас кезінде сурет пен мүсін өнерін жақсы көрген. Ол өзінің оңаша бөлмесіне шегірткелер мен кесірткелердің алуан түрін, жыландарды, көбелектерді, ірі теңіз шаяндарын, жарқанаттар мен басқа да жәндіктерді әкеліп толтырады. Осы мақұлықтарға қарап отырып шабыттанған ол әрқайсысының бейнесін ең бір фантастикалық үйлесімде пайдаланып, құз жартастардың арасынан өрмелеп шығып келе жатқан әлдебір құбыжықтардың бейнесін жасайды. Леонардо До Винчи «Мона Лиза» суретін салған. Бұл оның ең әйгілі шығармасы. "Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісін оқу. Негізгі ойды табу. Дескриптор: 1. Автормен танысады 2. Мәтінді тізбектей оқиды. 3. Негізгі ойды табады. Т.Ж. «Ойлан,жұптас, талқылы» әдісі 1-топ. Суретте ертегінің қай сәті бейнеленген / тауып оқу / - Әй еңбеккор құмырсқа! менің сөзімді тыңдашы өзің! Құмырсқа арқасындағы ауыр дәнді жерге түсіріп,дәннің сөзін тыңдап,демалып отырды. 2-топ. Ертегідегі бидай дәнін сипатта. Бидай пікірінің дұрыстығын дәлелдеу Бидай құмырсқаға өмір құпиясын айтады. Өзінің жүз дән болатынына сендіреді.Бидай өз сөзінде тұрады. Айтқанын орындайды. 3-топ. Ертегідегі құмырсқаны сипатта . Құмырсқа ақылды,мықты,қайратты,ерінбейді,ойланады, еңбекқор Топтық сауалдар. Дескриптор: 1.Суретте ертегінің қай сәті бейнеленген тауып оқиды 2.Бидай пікірінің дұрыстығын дәлелдейді 3.Сөйлеу барысында сипаттау сөздерін қолданады. Сергіту сәті: Қабырға сұлбасы» әдісі Құмырсқаға тән белгілерді тауып оқиды.
Жұптық жұмыс. «Бэкроним» әдісі Құмырсқа,бидай дәні сөзінен бірнеше сөз шығару Сәйкестендіру тесті (парақша таратамын) Құмырсқа ұшады жүреді ән айтады қанағатшыл Шегіртке шырылдайды еңбекқор секіреді. .Жұппен бірі – құмырсқа, екіншісі - бидай болып сұхбаттасады. Дескриптор:
Дәптермен жұмыс. Жазылым. 1. Кейіпкерлердің басты сипатын жазу.
Дескриптор: 1. Құмырсқаның басты сипатын табады. 2. Бидайдың басты сипатын табады. |
Жұмбақты шешеді
Бейнеролик көреді
"Құмырсқа мен бидай дәні" ертегісін тізбектеп оқиды.
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды
Постер қорғату -
Қимылды ойындар ойнату арқылы жаттығулар жасап, бойларын сергітеді.
Жұмыс дәптеріндегі жазылым тапсырмаларын орындау
Оқылым, жазылым тапсырмалары.
|
ҚБ: Бас бармақ арқылы бір-бірін бағалау.
«Ауызша мадақтау» әдісі: Тамаша! Керемет! Жарайсың!
Бас бармақ
Бағалау. «Жарайсың!», «Керемет!»
ҚБ: Басбармақ арқылы бір-бірін бағалау. |
Белсенді оқу тапсырмалары және мәтінмен жұмыс жасайды.
Берілген сұраққа жауап беріп, тапсырмаларды талапқа сай орындайды
Ертегі не туралы екен
|
|||||||
|
Соңы |
«Бірге ойлаймыз » әдісі . « Құмырсқа сөзі»
Қ-қайырымды, ұ-ұйымшыл,м-мейірімді т.с.с |
Әріптерге байланысты,мағыналы сөздер ойлап айтады
|
Бас бармақ |
|
|||||||
|
Қорытынды кезеңі |
|
Дескриптор: Карандаштарды пайдалып, сабақты қаншалықты түсінгенін бағалайды
|
|
|
|||||||
|
Үйге тапсырма беру |
48-49 бет. |
Күнделікке үй тапсырмасын жазады. |
|
|
|||||||
|
Жабайы жануар |
Әлсіз |
Еңбекқор |
|
Ең көп таралған жәндіктер |
Жалқау |
Ауыр затты көтере алады |
|
Кішкентай келеді |
Ақылды |
Өте төзімді |
«
Құмырсқа»
сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше
сөз шығару

«
Бидай дәні»
сөзінен бірнеше сөз шығару. «Бидай дәні» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Бидай дәні»
сөзінен бірнеше сөз шығару. «Бидай дәні» сөзінен бірнеше сөз
шығару

«
Құмырсқа»
сөзінен бірнеше сөз шығару. « Құмырсқа» сөзінен бірнеше сөз
шығару

шағым қалдыра аласыз


























