ТАҚЫРЫБЫ: Г дыбысы мен əрпі | Мектеп: Ақсай қаласының №7 ЖОББМ |
Күні: 21.01.2019 ж | Педагогтің аты-жөні: Халыкова Бакытнур Гинятовна |
Тобы: 0 "а" МАД | Саны: 24оқушы | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақтың тақырыбы
| Г дыбысы мен әрпі |
Осы сабақта қол жетізетін оқуМақсаттары | 1.Әріпті тану, ажырату және оны дыбыспен сәйкестндіру.2. Оқудң түрлерін (буындап оқу, түсініп оқу)қолдану.3. Сөз/ сөйлем сызбасын оқу. |
Сабақтың максаттары. | Барлық тəрбиеленушілер:Г әрпін танып, ажырата алады және дыбыспен сәйкестендіреді. Сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратады.Г дыбысы – дауыссыз дыбыс, г дыбысының айтылуын дұрыс дыбыстайды.Суреттегі заттардың аттарын атай алады, сөздегі г дыбысының орнын ажыратады.Г əрпінің баспа түрін жазады. |
| Тəрбиеленушілердің басым бөлігі:Сөздерді буындап оқиды, жиі кездесетін сөздерді тұтас оқи алады.Жазу жолын, жоларалық кеңістікті, жолдың жоғарғы жән төменгі сызығын сақтап, әріп элементтерін жазады. Берілген суретке қарап сөздегі дыбыстарды, олардың түрлерін (дауысты, дауыссыз, жуан жəне жіңішке дауыстылар) ажыратып, талдаужасай алады.Г дыбысына сөз құрайды. Сөздегі дыбыс санын, ондағы г дыбысының орнын ажыратады. |
| Кейбір тəрбиеленушілер:Өзіне таныс тақырып аясында диалогке қатысады.Г дыбысын қатыстырып, сөз/сөйлем құрастырады.Ойын еркін жеткізе алады. |
Жетісті критерилері | Айтылған сөздер мен сөйлемдердің көпшілігін дұрыс қайталай алады. Нақты сөйлеу арқылы, мәселені түсінгенін көрсете алады. |
Құндылықтард дарыту | Оқушыларды бір - біріне деген құрмет көрсетуіне тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | Өнер, ана тілі сабағы |
АКТ қолдану дағдылары | Аудиожазба, видеожазба, таныстырылым |
Жоспар |
Тілдік құзыреттілікЖоспарланған Уақыт | Г дыбысы мен әрпі | Ресурстар |
I. Сабақтың басы. Ынтымақтастық атмосфера орнату.0–4мин.
| Алақанды ашайық, Күннің нұрын алайық,Жүрекке жылу салайық,Жиналған жылы шуақты,Бір-бірімізге шашайықӘңгімелесу әдісі.-Балалар қазір жылдың қай мезгілі?-Қыс мезгілінде неше ай бар?-Айларды атайық.Қыс мезгіліне тән қандай табиғат құбылыстары бар?Ертегілер еліне саяхат.Балалар біздер қандай ертеглерді білеміз? -"Ақшақар мен жеті ергежейлілер" ертегісін білесіңдер ме?Олай болса, ертегі туралы үзінді қарайық.Балалар ақшақар мына шарды бізге жолдапты, қараңыздаршы шардың пішіні қандай? Түсі қандай? Шардың ішінде бір нәрсе бар секілді, қанекей көрейік. -Бұл хат екен, балалар! Ақшақар бізден көмек сұрапты. Ақшақарды құтқару үшін жеті ергежейдің жеті тапсырмасын орындауымыз қажет. | Шаттық шеңбері |
Сабақтың ортасы5 – 22мин.
| 1-тапсырма(Өткен әріптерді еске түсірейік)Көбелектерді гулдерге қондырайық. Ол үшін әр көбелектің артындағы дыбысты анықтап, қандай дыбыс болса сондай текшедегі гүлдерге қондырамыз.2-тапсырма. Ой қозғау.Жұмбақ шешу:1. Бір мойын, екі иықТұрады киім іліп (Ілгіш)2. Аналарға сыйлайтын,Аралар бал жинайтын.Бұл немене балалар,Үзуге адам қимайтын. (гүл)"Гүл, ілгіш" сөздерінде қандай дыбыс естіп тұрмыз? Ендеше балалар бүгін біз Г дыбысымен танысамыз.Г дыбысы ұяң дауыссыз дыбыс. Тіл арқылы жасалады. шұғыл айтылады. Г дыбысы сөздің басында және ортасында кездеседі.Гүл сөзіне дыбыстық талдау жасайық.Гүл-1 буын, 3 дыбыс, 3 әріп, 1 дауысты, 2 дауыссыз дыбыс (Гүл туралы слайд)3-тапсырма. Сөйлемді аяқта.Гүлсім гүл .......... (өсірді)Гүлге су ............(құйды)Гүл туралы ән ..........(айтты)Сөздік жұмыс (үштілділік компонент) Гүл-цветок-flower4-тапсырма. Қай гүл түсінің аталуында Г дыбысы бар? (көк, қызыл, сары, күлгін), сол түс атауында г дыбысы қай буында тұр. |
|
Сергіту сәті. 1 мин.
| (Әуен ырғағымен)Шаршағанда ырғалып, Гүлге ұқсап дем алам.Қолымызды қозғалтып,Гүлдей болып жайқалам. | Сергіту сәтіне арналган жинақ
|
| 5-тапсырма. Әліппе - дәптермен жұмыс:Г дыбысының баспа түрін жазу.6-тапсырма. Бейнебаян арқылы айтылым. (хормен)Газет, гитара, глюкоза, галстук, гипс, гемотоген, глобус, гүлсалғыш, гүл. | Г əрпі жазылғанплакат
|
Аяқталуы 5 мин. | Шығармашылық жұмыс. Шарты: Дәстүрден тыс тәсілмен ақ қағаз бетіндегі балауыз шаммен жазылған әріпті акварель бояудың көмегімен анықтау. | Акварель бояу |
Қорытынды. Сабақтың соңы.2 мин. | -Балалар біздер жеті ергежейлінің жеті тапсырмасын орындай отырып, бүгін қандай әріппен таныстық?-Г дыбысы қандай дыбыс екен? Балалар біздер хаттың шарты бойынша Ақшақарды босату үшін бар білімдерімізді ортаға салдық. Рефлексия. Балалардан өз білімдеңгейлерін смайликтер арқылы бағалауды сұраймын. | Əліппе-дəптер |