|
Бөлім: «Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегілер. Ертегінің түрлері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ертегілер туралы мағұлмат алу, жанрлық ерекшелігін түсіну; Көпшілігі: ертегілердің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; Кейбір оқушылар: ертегілердің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Халық ауыз әдебиеті, ертегілер. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер туралы біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді. Топқа бөлу. 1-топ: Жазушылар тобы. 2-топ: Зерттеушілер тобы. 3-топ: Әдебиетшілер тобы.
І. Қызығушылықты ояту. Халық ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін «Венн диаграммасы» арқылы салыстырыңдар.
Халық ауыз әдебиеті үлгілерін топтастырады.
Халық ауыз әдебиеті Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар халық ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін «Венн диаграммасы» арқылы салыстырады. Халық ауыз әдебиеті үлгілерін топтастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану.
Тапсырма. Оқулықтағы берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Ортақ тапсырма: «Пікірлер» парағы әдісі 1-тапсырма. Ертегілердің түрлерін ата. Әрқайсысының ерекшелігін сипаттап бер. 2-тапсырма. Ертегілердің қандай маңызы бар? Ой бөлісіңдер. 3-тапсырма. Қандай тақырыптарға ертегілер әлі құрастырылған жоқ деп ойлайсыңдар? 1-топ: Жазушылар Жауабын жазады. 2-топ: Зерттеушілер Тексеріп, қосымша мәліметтер қосады. 3-топ: Әдебиетшілер Ұсыныс жазады. Дескриптор - сұрақтарға жауап жазады; - қосымша мәліметтер ізденеді, қосады; - өз ойын дәлелдейді; - ұсыныс жазады. ҚБ Тапсырма. Мәтіннің негізгі ойын білдіретін түсініктерді сызба арқылы топтастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар ертегілер туралы мәлімет алады. Оқулықтағы берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Ертегілердің түрлерін ата. Әрқайсысының ерекшелігін сипаттап бер. Ертегілердің маңызы ой бөлісіңдер. Мәтіннің негізгі ойын білдіретін түсініктерді сызба арқылы топтастырыңдар. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы Оқулықпен жұмыс А3 парағы,оқулық, маркер стикер |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
|||||
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты оқу |
|
|||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
|||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ертегілер. Ертегінің түрлері
Ертегілер. Ертегінің түрлері
|
Бөлім: «Таза, мінсіз асыл сөз» |
Мектеп: Пәні: қазақ әдебиеті |
||||||
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
||||||
|
Сынып: 5 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы |
Ертегілер. Ертегінің түрлері |
||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
5.1.1.1 әдеби шығарманың жанрына қарай фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; |
||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: Ертегілер туралы мағұлмат алу, жанрлық ерекшелігін түсіну; Көпшілігі: ертегілердің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау; Кейбір оқушылар: ертегілердің фабуласы мен сюжеттік дамуын сипаттау, шығарма идеясын талқылап, өзіндік пікір айту. |
||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Білу, түсіну |
||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Зайырлы қоғам және жоғары руханият(3-құндылық) |
||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Халық ауыз әдебиеті, ертегілер. |
||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Қазақ тілі, тарих |
||||||
|
Алдыңғы білім |
Ертегілер туралы біледі. |
||||||
|
Сабақ барысы |
|||||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|||
|
Сабақтың басы
|
І. Ұйымдастыру кезеңі. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру: «Жылы сөздер» әдісі арқылы оқушылар шаттық шеңберін құрып, бір-біріне жақсы тілек, жылы лебіздерін білдіреді. Осы күнге сәттілік тілейді. Топқа бөлу. 1-топ: Жазушылар тобы. 2-топ: Зерттеушілер тобы. 3-топ: Әдебиетшілер тобы.
І. Қызығушылықты ояту. Халық ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін «Венн диаграммасы» арқылы салыстырыңдар.
Халық ауыз әдебиеті үлгілерін топтастырады.
Халық ауыз әдебиеті Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
Оқушылар назарын сабаққа аудару. Оқушылар жағымды ахуал қалыптастырады. Оқушылар халық ауыз әдебиеті мен жазба әдебиетін «Венн диаграммасы» арқылы салыстырады. Халық ауыз әдебиеті үлгілерін топтастырады. Сабақтың тақырыбы мен мақсаты айқындалады. |
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы |
|||
|
Сабақтың ортасы |
ІІ. Мағынаны тану.
Тапсырма. Оқулықтағы берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Ортақ тапсырма: «Пікірлер» парағы әдісі 1-тапсырма. Ертегілердің түрлерін ата. Әрқайсысының ерекшелігін сипаттап бер. 2-тапсырма. Ертегілердің қандай маңызы бар? Ой бөлісіңдер. 3-тапсырма. Қандай тақырыптарға ертегілер әлі құрастырылған жоқ деп ойлайсыңдар? 1-топ: Жазушылар Жауабын жазады. 2-топ: Зерттеушілер Тексеріп, қосымша мәліметтер қосады. 3-топ: Әдебиетшілер Ұсыныс жазады. Дескриптор - сұрақтарға жауап жазады; - қосымша мәліметтер ізденеді, қосады; - өз ойын дәлелдейді; - ұсыныс жазады. ҚБ Тапсырма. Мәтіннің негізгі ойын білдіретін түсініктерді сызба арқылы топтастырыңдар.
Дескриптор:
ҚБ |
Оқушылар ертегілер туралы мәлімет алады. Оқулықтағы берілген мәтіндерді балалар оқып алады. Ертегілердің түрлерін ата. Әрқайсысының ерекшелігін сипаттап бер. Ертегілердің маңызы ой бөлісіңдер. Мәтіннің негізгі ойын білдіретін түсініктерді сызба арқылы топтастырыңдар. |
ҚБ «Түстер»
ҚБ «Түстер»
|
5-сынып Қазақ әдебиеті оқулығы Оқулықпен жұмыс А3 парағы,оқулық, маркер стикер |
|||
|
Сабақтың соңы
|
Кері байланыс
|
|
|||||
|
Үй жұмысы |
Тақырыпты оқу |
|
|||||
|
Сабақта саралау тапсырмалары болды ма? Қалайша қолдау көрсете аламын? Қабілетті оқушыларды оқытуда алдыма қандай міндеттер қоямын? |
Оқушылардың материалды қаншалықты игергенін қалай бағалаймын? |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||
|
|
|
|
|||||
|
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ/ оқыту мақсаттары шыншыл ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ме? Егер жоқ болса, неге? Сабақтағы саралау дұрыс өтті ме? Сабақтағы кезеңдер сақталды ма? Жоспардан тыс не жасалды? Неге? |
|
||||||
|
Жалпы бағалау Қандай екі аспект жақсы өтті? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақты жақсартуға не себеп болатын еді? (оқыту мен білім беру туралы ойланыңыз) 1: 2: Сабақ барысында сыныптың жетістігі туралы не ойладым/ жеке оқушылардың қиындығы, келесі сабақтарда неге назар аудару қажет? |
|||||||
шағым қалдыра аласыз




















