Материалдар / Есептерді әріпті өрнектердің көмегімен шығару №155
МИНИСТРЛІКПЕН КЕЛІСІЛГЕН КУРСҚА ҚАТЫСЫП, АТТЕСТАЦИЯҒА ЖАРАМДЫ СЕРТИФИКАТ АЛЫҢЫЗ!
Сертификат Аттестацияға 100% жарамды
ТОЛЫҚ АҚПАРАТ АЛУ

Есептерді әріпті өрнектердің көмегімен шығару №155

Материал туралы қысқаша түсінік
Бастауыш сынып мұғалімдеріне әдістемелік көмек қмж
Материал тегін
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады


Бөлім:

Демалыс мәдениеті. Мерекелер

Мұғалімнің аты-жөні


Күні:

10.05.23ж

Сынып: 3

Қатысушылар саны:

Қатыспағандар саны:

Сабақтың тақырыбы

Есептерді әріпті өрнектердің көмегімен шығару. № 155

Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары

3.5.1.8 айнымалысы бар өрнектер мен теңдеу түрінде барлық арифметикалық амалдарға берілген қарапайым есептерді шешу; қосу мен азайтуға берілген құрама есептерді санды өрнектер түрінде моделдеу

Сабақтың мақсаты

- есеп шарты бойынша әріпті өрнек құрастырады;

- әріптің орнына сан қойып, өрнектің мәнін табады.

      Сабақтың барысы

Сабақтың кезеңі/ уақыт

Педагогтің әрекеті

Оқушының әрекеті

Бағалау

Ресурстар

Ұйымдастыру,

өзін –

өзі тексеру


Өткен білімді еске түсіру


3 мин

Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.

Өткен тақырыпқа шолу:

Үйге берілген оқу тапсырманы тексеру.

- Сәлеметсіңдер ме, балалар! Көңіл-күйлерің қалай? Сабаққа дайынсыңдар ма? Ендеше

математика оқулығының 63-бетін ашайық.

Сабағымыздың тақырыбы:

Есептерді әріпті өрнектердің көмегімен шығару

Бүгінгі сабақта сендер:

- есеп бойынша әріпті өрнек құрастыруды үйренесіңдер.

Еске түсірейік:

Математикалық өрнектер

Санды өрнек Әріпті болады:

4•6 a•b

Бұл жерде қай өрнектің мәнін табуға болады, балалар? Әрине санды өрнектің 4•6=24.

Сондай-ақ әріпті өрнектің орнына тиісті санды қойып өрнектің мәнін табуға болады.

Оқу мақсаты жарияланады.

Ширату жаттығуларын жасайды.

Сұрақтарға жауап береді.

Тақырыпты ашады.

«Ауызша мадақтау жүреді. Оқушылар жауаптары толықтыры-лады.

Оқулық

Дәптер

лер

Қалам қарын

даштар

Жаңа білім

15 мин





























10 мин

















2 мин



Бекіту

10 мин




1-тапсырма. Өрнектердің мәнін тап

а

25

9

70

8

100

b

8

61

5

90

4

a+b

33





a•b

200





Кестені әр қарай толтыр

Өзіңді тексер!

а

25

9

70

8

100

b

8

61

5

90

4

a+b

33

70

75

98

104

a•b

200

549

350

720

400

Жаңа сабақ

Хайуанаттар бағының ересектерге арналған кіру билеті а теңге, балалар билеті b теңге тұрады. Хайуанаттар бағына келген отбасы мүшесінде үш бала, екі ересек адам болса, қанша теңге төлеу керек?

Кестені толтыр


Бағасы

Саны, дана

Құны тг


Ересектер

a

2

?

Shape1 ?

Балалар

b

3

?



Бағасы

Сан

Құны тг


Ересектер

a

2

a•2

a•2+ b•3

Балалар

b

3

b•3

Жауабы: a•2+ b•3 түрінде қалады

2-тапсырма. Есеп бойынша өрнек құрастырып, оларды жаз.

Кинотеатрда балалар билеті а теңге, ал ересектер билеті b теңге тұрады. Кинога с бала және х ересек адам билет сатып алды. Кассаға қанша ақша төленді?

Кестені толтыр, өрнек құрастыр


Бағасы

тг

Саны

Құны

тг


Балалар





Ересектер




Өзіңді тексер!


Бағасы

Саны

Құны

тг


Балалар

a

с

?

Shape2 ?

Ересектер

b

х

?

Жауабы: a•с+ b•х

4-тапсырма. Теңдеулерді шеш.

5-тапсырма. Теңдеулерді шеш.

700-у=98•5 күрделі теңдеу

700-у=490 қарапайым теңдеуге айналдырдық.

у=700-490

у=210

700-210=98•5

Өзіңді тексер!

552+а=1000-111

552+а=1000-111

552+а=889

а=889-552

аShape4 =337

552+337=1000-111

889=889

Топтық тапсырма.

Топқа бөліну «Санау» әдісімен жүреді.

Саралау тәсілі: «Тапсырма» арқылы жүзеге асады

Қарқынды оқушыларға тапсырма

Зертте

Айжан, Гүлназ, Зәуре бірінші, екінші және үшінші қабатта тұрады. Айжанның екінші қабатта тұрмайтыны, ал Гүлназдың екінші және үшінші қабатта тұрмайтыны белгілі. Қыздардың әрқайсысы қандай қабатта тұратынын анықта.


І қабат

ІІ қабат

ІІІ қабат

Айжан

Гүлназ

Зәуре

Қарқыны баяу оқушыларға: уақыт беріледі.

ЕҚҚЕО

Пазл құрастыру ойыны.

Сабақтың тақырыбы бойынша тапсырмалар мен сұрақтар құрастыр

Әріпті өрнектерді ата

a•2+ b•3 a•с+ b•х 21:7=3

Неге тең арқылы осы әріпті өрнектердің мәнін табылмаған? Түсіндіруге тырыс.

Тапсырма орындайды.

























Материалды жүктеу

Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!