Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Б.Майлин атындағы №21 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су – тіршілік бастауы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кульбаева Г |
|||||
|
Күні: |
16.04.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 «Ә » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№111 Есептік және реттік сан есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса алады; -мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады; -сөйлемнен сан есімдерді тауып, ажыратады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ.Өткенді бекіту. Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма 35- жаттығу.Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтау. Оқулықтағы берілген сұрақтарға жауап беру. Болжау жасау. Ақыл сөздің мағынасын топта талқыла. -Жолаушы бұлақтың басныда кездесті. -Бұлақ бір тастақ жерден шығып жатыр екен. -Бұлақ басындағы тасқа «Ей, жолаушы болсаң осы таза бұлақтай бол! деп жазыпты. -Бірінші жолаушы сөздің мағынасын –адал қызмет қыл, еш уақытта жалқауланып қалма, ақырында сен де мұратыңа жетесің,-дегені деп түсінеді. -Екінші жолаушы біреуге жақсылық етсең, ол жақсылығыңды ешкімге міндет етпе, дегені дейді. -Үшінші жолаушы –көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза ұста, бұлаққа қарасақ күн түссе күннің, шөп түссе шөптің сіулесін көреміз, көңілің сол реуішті сыртқа ашық көрініп тұрсын дегені деп түсінемін-дейді. Ақыл-адамды басқа тіршілік иелерінен ерекшелейтін аса маңызды қасиет. Ақылдың екі деңгейі болады. Пайым және Парасат Сан есімдер: Үш (есептік сан есім) Бірінші (реттік сан есім) Ереже Сан есім есептік және реттік болып екіге бөлінеді. Қанша? Неше? сұрақтарына жауап беретін сан есімдерін есептік сан есім деп атайды: екі, алты, жеті.Нешінші? сұрағына жауап беретін сан есімдерді реттік сан есім деп атайды: екінші, алтыншы, жетінші.Реттік сан есім есептік сан есімге –ыншы, -інші, -ншы, -нші жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.
2-тапсырма. 36-жаттығу. Мәтінді көркем жаз. Сан есімдерді тап. Оларды есептік және реттік екенін ажырат. Есіл өзенінің тереңдігі-2 метр. Кей жерлерде 18 метрге жетеді. Көктемде су деңгейі 10-11 метрге дейін көтеріледі. 3-тапсырма. 37-жаттығу.Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда.Реттік сан есімдерге жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ншы) болу себебін түсіндір. Бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, отызыншы. 4-тапсырма. 38-жаттығу. Шығармашылық үзіліс Жанат –далада қатты жел тұрып, шаң болып жатыр, -деп жауап берді деп ойлаймын. |
Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды. Оқулықтағы берілген сұрақтарға жауап береді.Ақылсөздіңмағынасынтоптаталқылайды.
Ережені оқиды.
Мәтінді көркем жазады. Сан есімдерді табады. Оларды есептік және реттік екенін ажыратады. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талдайды. |
Дескриптор: -Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - Ақыл сөздің мағынасын топта талқылайды;(1б) -Сан есімдерді салыстырады.(1б)
Дескриптор: -Мәтінді көркем жазады;(1б) -Сан есімдерді табады;(1б) -Есептік және реттік екенін ажыратады.(1б)
Дескриптор: - Реттік сан есімдерді сөз құрамына талдайды;(1б) - Реттік сан есімдерге жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ншы) болу себебін түсіндіреді.(1б) Дескриптор: -Жанат қалай жауап бергенін анықтайды.(1б) |
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
|
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма: Ереже жаттау Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8
Слайд 9 |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есептік және реттік сан есім
Қысқа мерзімді жоспар
|
Білім беру ұйымының атауы |
«Б.Майлин атындағы №21 жалпы білім беретін мектеп» коммуналдық мемлекеттік мекемесі |
|||||
|
Пәні: |
Қазақ тілі |
|||||
|
Бөлім: |
Су – тіршілік бастауы |
|||||
|
Педагогтің аты-жөні: |
Кульбаева Г |
|||||
|
Күні: |
16.04.2024ж |
|||||
|
Сынып: 3 «Ә » |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
№111 Есептік және реттік сан есім |
|||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаты: |
3.1.3.1 түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатысу 3.2.3.1 мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру 3.3.6.1 кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазу, жазу қарқынын жеделдету 3.4.2.3 сөйлемнен сөз таптарын (зат есім, сын есім, сан есім, етістік) табу |
|||||
|
Сабақтың мақсаты: |
-түрлі жағдаяттағы (қоғамдық ортада) қатысымдық әрекеттерде өз сөзін жүйелі түрде жоспарлап, сөйлеу мәдениетін сақтап, диалогке қатыса алады; -мәтін мазмұны бойынша пікір білдіруге бағытталған сұрақтар құрастырады және жауап бере алады; -кең жолды дәптерде бас әріп пен кіші әріптің биіктігі мен мөлшерін сақтап көлбеу, үзбей және біркелкі жазады; -сөйлемнен сан есімдерді тауып, ажыратады. |
|||||
|
Құндылықты дарыту |
Қарым-қатынас, жауапкершілік |
|||||
|
Сабақтың барысы |
||||||
|
Сабақтың кезеңдері: |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||
|
Басы 10 мин |
І.Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді. «Нейро жаттығу» Тақтада көрсетілген суреттер бойынша амандасады. ІІ.Өткенді бекіту. Бүгінгі сабақ тақырыбы хабарланады. |
Оқушылар сабақ тақырыбы мен мақсатымен танысады. |
«Ауызша мадақтау» әдісі: Жарайсың! Тамаша! Жақсы! Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру. |
Слайд 1
Слайд 2 |
||
|
Ортасы 25 мин |
Жаңа сабақ 1-тапсырма 35- жаттығу.Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтау. Оқулықтағы берілген сұрақтарға жауап беру. Болжау жасау. Ақыл сөздің мағынасын топта талқыла. -Жолаушы бұлақтың басныда кездесті. -Бұлақ бір тастақ жерден шығып жатыр екен. -Бұлақ басындағы тасқа «Ей, жолаушы болсаң осы таза бұлақтай бол! деп жазыпты. -Бірінші жолаушы сөздің мағынасын –адал қызмет қыл, еш уақытта жалқауланып қалма, ақырында сен де мұратыңа жетесің,-дегені деп түсінеді. -Екінші жолаушы біреуге жақсылық етсең, ол жақсылығыңды ешкімге міндет етпе, дегені дейді. -Үшінші жолаушы –көңіліңді, бойыңды осы бұлақтай таза ұста, бұлаққа қарасақ күн түссе күннің, шөп түссе шөптің сіулесін көреміз, көңілің сол реуішті сыртқа ашық көрініп тұрсын дегені деп түсінемін-дейді. Ақыл-адамды басқа тіршілік иелерінен ерекшелейтін аса маңызды қасиет. Ақылдың екі деңгейі болады. Пайым және Парасат Сан есімдер: Үш (есептік сан есім) Бірінші (реттік сан есім) Ереже Сан есім есептік және реттік болып екіге бөлінеді. Қанша? Неше? сұрақтарына жауап беретін сан есімдерін есептік сан есім деп атайды: екі, алты, жеті.Нешінші? сұрағына жауап беретін сан есімдерді реттік сан есім деп атайды: екінші, алтыншы, жетінші.Реттік сан есім есептік сан есімге –ыншы, -інші, -ншы, -нші жұрнақтары жалғану арқылы жасалады.
2-тапсырма. 36-жаттығу. Мәтінді көркем жаз. Сан есімдерді тап. Оларды есептік және реттік екенін ажырат. Есіл өзенінің тереңдігі-2 метр. Кей жерлерде 18 метрге жетеді. Көктемде су деңгейі 10-11 метрге дейін көтеріледі. 3-тапсырма. 37-жаттығу.Реттік сан есімдерді сөз құрамына талда.Реттік сан есімдерге жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ншы) болу себебін түсіндір. Бірінші, екінші, бесінші, алтыншы, жетінші, тоғызыншы, отызыншы. 4-тапсырма. 38-жаттығу. Шығармашылық үзіліс Жанат –далада қатты жел тұрып, шаң болып жатыр, -деп жауап берді деп ойлаймын. |
Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды. Оқулықтағы берілген сұрақтарға жауап береді.Ақылсөздіңмағынасынтоптаталқылайды.
Ережені оқиды.
Мәтінді көркем жазады. Сан есімдерді табады. Оларды есептік және реттік екенін ажыратады. Реттік сан есімдерді сөз құрамына талдайды. |
Дескриптор: -Мәтінді оқып, негізгі ойды анықтайды;(1б) -Сұрақтарға жауап береді;(1б) - Ақыл сөздің мағынасын топта талқылайды;(1б) -Сан есімдерді салыстырады.(1б)
Дескриптор: -Мәтінді көркем жазады;(1б) -Сан есімдерді табады;(1б) -Есептік және реттік екенін ажыратады.(1б)
Дескриптор: - Реттік сан есімдерді сөз құрамына талдайды;(1б) - Реттік сан есімдерге жалғанған қосымшаның екі түрлі (-ншы, -ншы) болу себебін түсіндіреді.(1б) Дескриптор: -Жанат қалай жауап бергенін анықтайды.(1б) |
Слайд 3 Суреттер
Слайд 4
Слайд 5
Слайд 6
Слайд 7
|
||
|
Соңы 10 мин |
Сабақты бекіту Рефлексия
Үйге тапсырма: Ереже жаттау Бағалау |
Оқушылар бүгінгі сабақтан алған әсерлерін көрсетеді |
Оқушылар 1-10 балдық жүйемен бағаланады. |
Слайд 8
Слайд 9 |
||
шағым қалдыра аласыз




