Батыс Қазақстан облысы
Ақжайық ауданы
№1 ЖББОМ
бастауыш сынып мұғалімі
Юнусова Асел Смагуловна
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару. |
|
|
Сілтеме |
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
|
|
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер |
|
|
Мақсаты |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару қабілетін қалыптастыру,есептеу дағдысын жетілдіру. |
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
|
Топқа бөлу |
Қиындылар арқылы топқа бөлемін |
|
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Күн жарығын алақанға саламын. Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
|
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Әр топқа бағалау парағын таратамыз. Онда жалпы бағалау жүйесі мен ұпай көрсеткіштері көрсетілген. |
Оқушылар бағалау нұсқаларымен танысады |
|
Үй тапсырмасын пысықтау |
№6 |
|
|
Жаңа сабақ |
№1 ауызша №2 топпен жұмыс №3 Есепті шығар а)Жәшікте бірнеше килограмм алма болды. Жәшіктен 8 кг алма алынғаннан кейін, онда тағы 13 кг алма қалды.Бастапқы жәшікте неше килограмм алма болған? Шешуі:х-8=13 13+8 х=21 21-8=13 Жауабы: бастапқы шәшікте 21 кг алма б)Айғаным 3 қорап айран мен 64 теңге тұратын бір нан сатып алды.Барлық қорап айран неше теңге тұрады?Сызбаға қарап,теңдеу құрастыр.
Х 514 теңге Y Өткен материалдармен жұмыс. №4 есеп Суреттен параллель және перпендикуляр түзулер мен кесінділерді тап. № 6 тапсырма. Оқушылар өз бетінше орындай отырып дұрыс-бұрыстығын тексереді. №7 тапсырмаКуб мәндерін есепте. 8 -506= 9-67 0 94 857-9 10- 534= 2+4 000 10 009-8 |
|
|
Сергіту сәті |
«Жалғастыр» ойыны |
Оқушылар өлшем бірліктерге байланысты есептер |
|
Ой толғаныс |
№8 тапсырма Есепке нұсқау. 1- машина 1 доп+2 текше 1 машина+ 1 текше 2 доп 1 машина 1 доппен және 2 текшемен алмастырамыз,сода: 1 доп+ 2 текше +1 текше 2 доп,әр бөліктен бір –бір допты алып тастайсыз: 3 текше 1 доп. Есептің бастапқы шарты бойынша, 1 машина 3 текше+ 2 текше, яғни, 1 машина 5 текше. |
|
|
Шығармашылыққа тапсырма |
Айдостың есебі Айдос 5 дүкенге кіріп, қалтасындағы бүкіл ақшасын жұмсайды. Әр дүкенде, сол дүкенге кірер кездегі ақшасының жартысынан 1 теңге артығын жұмсайды. Айдостың үйінен шығар кезде қалтасында қанша теңге бар еді? Айдос соңғы дүкеннен шыққанында ақшасы мүлдем қалмағанына қарағанда, сол дүкенге кірерде жартысы 1 теңге болатын ақшасы бар деген сөз. Яғни екі теңгесі қалған еді. Мұнан алдыңғы дүкендерге кеткен ақшаны есептеу үшін бұл ақшаларға 1 теңге қосып, 2 ге көбейтсек, Айдостың әр дүкенге кірер кезде қалтасында қанша ақша болғанын табамыз. 4- дүкенде: 2 (2+1)= 6 теңге 3- дүкенде: 2 (6+1)= 14 теңге 2- дүкенде: 2 (14+1)= 30 теңге 1- дүкенде: 2 (30+1)= 62 теңге |
|
|
Үй тапсырмасы |
№5 . |
Оқушылар күнделіктеріне жазады |
|
Бағалау |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бағалау парақшасын толтырады |
|
Кері байланыс |
||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есепттеңдеу құру арқылы шығару /4 сынып/
Есепттеңдеу құру арқылы шығару /4 сынып/
Батыс Қазақстан облысы
Ақжайық ауданы
№1 ЖББОМ
бастауыш сынып мұғалімі
Юнусова Асел Смагуловна
|
Сабақтың тақырыбы |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару. |
|
|
Сілтеме |
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
|
|
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер |
|
|
Мақсаты |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару қабілетін қалыптастыру,есептеу дағдысын жетілдіру. |
|
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
|
|
Топқа бөлу |
Қиындылар арқылы топқа бөлемін |
|
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Күн жарығын алақанға саламын. Жүрегіме басып ұстай қаламын. Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді, Болып кетер сонда дереу жан-жағым. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
|
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Әр топқа бағалау парағын таратамыз. Онда жалпы бағалау жүйесі мен ұпай көрсеткіштері көрсетілген. |
Оқушылар бағалау нұсқаларымен танысады |
|
Үй тапсырмасын пысықтау |
№6 |
|
|
Жаңа сабақ |
№1 ауызша №2 топпен жұмыс №3 Есепті шығар а)Жәшікте бірнеше килограмм алма болды. Жәшіктен 8 кг алма алынғаннан кейін, онда тағы 13 кг алма қалды.Бастапқы жәшікте неше килограмм алма болған? Шешуі:х-8=13 13+8 х=21 21-8=13 Жауабы: бастапқы шәшікте 21 кг алма б)Айғаным 3 қорап айран мен 64 теңге тұратын бір нан сатып алды.Барлық қорап айран неше теңге тұрады?Сызбаға қарап,теңдеу құрастыр.
Х 514 теңге Y Өткен материалдармен жұмыс. №4 есеп Суреттен параллель және перпендикуляр түзулер мен кесінділерді тап. № 6 тапсырма. Оқушылар өз бетінше орындай отырып дұрыс-бұрыстығын тексереді. №7 тапсырмаКуб мәндерін есепте. 8 -506= 9-67 0 94 857-9 10- 534= 2+4 000 10 009-8 |
|
|
Сергіту сәті |
«Жалғастыр» ойыны |
Оқушылар өлшем бірліктерге байланысты есептер |
|
Ой толғаныс |
№8 тапсырма Есепке нұсқау. 1- машина 1 доп+2 текше 1 машина+ 1 текше 2 доп 1 машина 1 доппен және 2 текшемен алмастырамыз,сода: 1 доп+ 2 текше +1 текше 2 доп,әр бөліктен бір –бір допты алып тастайсыз: 3 текше 1 доп. Есептің бастапқы шарты бойынша, 1 машина 3 текше+ 2 текше, яғни, 1 машина 5 текше. |
|
|
Шығармашылыққа тапсырма |
Айдостың есебі Айдос 5 дүкенге кіріп, қалтасындағы бүкіл ақшасын жұмсайды. Әр дүкенде, сол дүкенге кірер кездегі ақшасының жартысынан 1 теңге артығын жұмсайды. Айдостың үйінен шығар кезде қалтасында қанша теңге бар еді? Айдос соңғы дүкеннен шыққанында ақшасы мүлдем қалмағанына қарағанда, сол дүкенге кірерде жартысы 1 теңге болатын ақшасы бар деген сөз. Яғни екі теңгесі қалған еді. Мұнан алдыңғы дүкендерге кеткен ақшаны есептеу үшін бұл ақшаларға 1 теңге қосып, 2 ге көбейтсек, Айдостың әр дүкенге кірер кезде қалтасында қанша ақша болғанын табамыз. 4- дүкенде: 2 (2+1)= 6 теңге 3- дүкенде: 2 (6+1)= 14 теңге 2- дүкенде: 2 (14+1)= 30 теңге 1- дүкенде: 2 (30+1)= 62 теңге |
|
|
Үй тапсырмасы |
№5 . |
Оқушылар күнделіктеріне жазады |
|
Бағалау |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бағалау парақшасын толтырады |
|
Кері байланыс |
||
шағым қалдыра аласыз













