Сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.А Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.10. Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау. Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1598-1628жж Қазақ хандығының сыртқы саяси және ішкі жағдайын айтады. Басым көпшілігі: Есім ханның саясатының негізгі бағыттарын және оның қызметіне талдайды. Кейбірі: Тәуекел хан мен Есімнің саясатын салыстырып, олардың қызметіндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қазы (билер),Тархан, Бектер. (Жазылым дағдысы).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География (картамен жұмыс) Қазақ әдебиеті (Марғасқа би «Қатаған қырғыны» жыры. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Топқа бөлу. Шаттық шеңберін жасай отырып, 1,2,3 санау арқылы топқа бөлу. І-топ. Қазы (билер). ІІ-топ. Тархан. ІІІ-топ.Бек |
А3 пішіндегі қағаз,карандаш, таратпа материалдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу Түсіну Қолдану Әңгімені, кадрлап бөлу арқылы тыңдап, есте қалған маңызды екі түсінікке айғақ, дәлел құрайды.(жұптық).
«INSERT» әдісі бойынша мәтінмен танысыңдар.(оқылым) І. Қазылар тобы: «Есім ханның ішкі саясатында жүргізудегі қол жеткен жетістіктерін дереккөзден тауып оқиды.». ІІ. Тархандар тобы. «Есімнің сыртқы саясаттағы табыстарын тауыс оқиды». ІІІ. Бектер тобы: «Қатаған қырғыны» не үшін орын алды?Бұл оқиға Қазақ хандығы үшін керекпе еді? (дереккөздерін тауып оқиды).
Дискриптор:
Екі жұлдыз,бір ұсыныс әдісі: Әр топ берілген тапсырмаларын қорғаған соң,бір-біріне ыстық лебіздерін білдіріп, ұсыныстарын, кемшіліктерін айтады.
Талдау: А деңгейі. Екі тұлғаға қатыстысын ажарату.
1.1598-1628 жж аралығында ел биледі. 2.1613-1627жж аралығында хан болды. 3.Жалым сұлтанның ұлы. 4.Астанасы Түркістан қаласы болды. 5.Түркістанда Қожа Ахмет Яссауи кесенесінде жерленген. 6.Қатаған тайпасынан шыққан.
Дискриптор: 1.Есім мен Тұрсынға қатысты деректерді біледі. 2.Есім мен Тұрсынға қатысты оқиғаны ажыратады. 3.Екеуінің айырмашылықтарын анықтайды.
В-деңгейі. Сематикалық карта.
Дискриптор: 1.Оқулықтан өздеріне қажетті ақпаратты табады 2.Маңызды элементтерді сұрыптап кестеге түсіреді. 3.Өзге топтарға ақпаратын жеткізеді.
С деңгейі. Бес жолды тұжырымдама
1.Бір зат есім. (Кім? Не?) - Есім 2.Екі сын есім.(Қандай?) 3.Үш етістік.(Не істеді? 4.Бір сөз (Синоним) 5.Төрт сөзден тұратын сөйлем.
Дискриптор: 1.Тұлғаның қандай екеніне баға береді. 2.Не істегеніне көз жеткізеді.
Жинақтау: «Ыстық орындық» әдісі. Мұғалім бастайды, оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды, оқушылар еркін түрде жауап береді. Есім хан хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды? Дискриптор: 1.Жуан,жіңішке сұрақтар қоя алады? 2.Өз ойын ашық жеткізеді? 3.Мысалдар келтіре алады? |
Бейнеролик Тарих толқынында «Еңсегей бойлы Ер Есім» деректі фильм үзінді com БакинаН.С. Жанақова Н.Т Қазақстан тарихы Ж.Б.Б.М. 7(6) сыныбы арналған оқулық. А-А. Атамұра 2017. Мәтін жазылған А4 қағазды әр топқа қима түрінде тарату TAPSIA Кестелер, карта, БОРТ әдісі Плакат. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «БББ». Алма ағашының суреті арқылы кері байланыс жасау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс.(мәтінмен жұмыс) Жұптық жұмыс. Әңгімені кадрлап бөлу әдісі INSERT әдісі Сематикалық карта. Бес жолды тұжырымдама Сәйкестендіру |
Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау.
Смайлик арқылы
Екі жұлдыз бір ұсыныс
БББ Алма ағашы
|
Шаттық шеңбері
Тарих толқынында «Еңсегей бойлы ер Есім» деректі фильм үзінді. Бейнеролик 2 мин
Слайд 5 бет
Сергіту сәті: Жұлдызды сәт. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия:
|
Дейінгі рефлексия: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекия: 1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? 2.Оқушылар нені үйренді? 3.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? 4. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? 5. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма ? |
Мен өткізетін сабағымның сәтті аспектілері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы оқушыларды бағалау: Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқытуға, үйренуге қатысты.) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту және үйрену) 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктерін сараптау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау |
Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды (2 сағат) Т Оқушыларды төрт топқа бөліңіз. Оқушылардың алған білімдерін тексеру үшін, «аңшы» ойынын ұйымдастырыңыз. Тақтаға алдын-ала дайындалғансуреттерді іліп қойыңыз.Суреттердің артқы жағында өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазылуы тиіс. Әр топ бір-бір суреттен алып, топпен талқылап, сұрақтарға жауап береді. Жауап берген топ суретті қайта орнына әкеліп іледі. Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытындылаңыз. У Оқушылардың назарын тағы да тақтадағы суреттерге аударып, оларға келесідей сұрақтарды қойыңыз:
М Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстырып, мысты-тас ғасыры туралы түсінік қалыптастырыңыз. Т/ЖМысты-тас ғасырын өткен кезеңдермен салыстыру үшін оқушыларға мозайка құрастыруға тапсырма беріңіз. І топ: Палеолит ІІтоп: Мезолит ІІІ топ: Неолит ІV топ: Энеолит Әр топ сынып қабырғаларындағы жазулар мен суреттерді өз кезеңдерінің атына лайықты етіп жинақтап құрастырады. Зерттеу мен талдау Б Оқушыларға төмендегі сұрақтарды алдын-ала ұсынып, Ботай мәдениеті туралы бейнематериалмен жұмыс жасауды тапсырыңыз.
Ж Оқушылары жұптастырып, мәтінмен жұмысты ұйымдастырыңыз.Мәтінмен жұмыс жасау үшін келесі сұрақтарды ұсыныңыз:
Интерпретация Б Оқушылардың жүргізген зерттеу жұмысының нәтижесін қорытындылау үшін Ботай мәдениеті туралы алған білімдері бойынша кем дегенде бес-он сөйлемнен тұратын шағын әңгіме құрастыруды тапсырыңыз.3-4 оқушының жазған әңгімелерін сынып алдында оқытып талқылау жүргізіңіз. М Сабақты төменде берілген сызба нұсқа арқылы қорытындылаңыз. Мысты-тас ғасырында:
Сұрағым бар |
Тарихи концепт (фокус): дәлел
Мұғалім алдын-ала сынып қабырғаларына әр кезеңдерде қолданылған заттардың аттары мен және сол кезеңдерді сипаттайтын суреттерді іліп қоюы керек. Топтар құрастырған мозайкаларын сынып алдында қорғайды. Сызба нұсқаны презентация арқылы тақтаға шығарып, бүкіл сыныппен жұмыс жасауға болады Ф Қалыптастырушы бағалаудың мүмкіндіктері бар |
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы
Сабақ жоспары.
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 7.4.А Мектеп: Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып:7 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: Есім хан билігі кезіндегі Қазақ хандығы бірлігінің нығаюы Зерттеу сұрағы: Есім хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
6.3.1.10. Қазақ хандарының мемлекетті нығайтудағы рөлін анықтау. Қазақ хандарының сыртқы саясатын талдау. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Барлық оқушылар: 1598-1628жж Қазақ хандығының сыртқы саяси және ішкі жағдайын айтады. Басым көпшілігі: Есім ханның саясатының негізгі бағыттарын және оның қызметіне талдайды. Кейбірі: Тәуекел хан мен Есімнің саясатын салыстырып, олардың қызметіндегі ұқсастықтар мен айырмашылықтарын сипаттайды |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қазы (билер),Тархан, Бектер. (Жазылым дағдысы).
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Құрмет, ынтымақтастық, ашықтық, Қазақстандық патриотизм және азаматтық жауапкершілік. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
География (картамен жұмыс) Қазақ әдебиеті (Марғасқа би «Қатаған қырғыны» жыры. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Тәуекел хан тұсындағы Қазақ хандығының оңтүстік шекараларының нығаюы. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы |
Сәлемдесу. Топқа бөлу. Шаттық шеңберін жасай отырып, 1,2,3 санау арқылы топқа бөлу. І-топ. Қазы (билер). ІІ-топ. Тархан. ІІІ-топ.Бек |
А3 пішіндегі қағаз,карандаш, таратпа материалдар. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы |
Білу Түсіну Қолдану Әңгімені, кадрлап бөлу арқылы тыңдап, есте қалған маңызды екі түсінікке айғақ, дәлел құрайды.(жұптық).
«INSERT» әдісі бойынша мәтінмен танысыңдар.(оқылым) І. Қазылар тобы: «Есім ханның ішкі саясатында жүргізудегі қол жеткен жетістіктерін дереккөзден тауып оқиды.». ІІ. Тархандар тобы. «Есімнің сыртқы саясаттағы табыстарын тауыс оқиды». ІІІ. Бектер тобы: «Қатаған қырғыны» не үшін орын алды?Бұл оқиға Қазақ хандығы үшін керекпе еді? (дереккөздерін тауып оқиды).
Дискриптор:
Екі жұлдыз,бір ұсыныс әдісі: Әр топ берілген тапсырмаларын қорғаған соң,бір-біріне ыстық лебіздерін білдіріп, ұсыныстарын, кемшіліктерін айтады.
Талдау: А деңгейі. Екі тұлғаға қатыстысын ажарату.
1.1598-1628 жж аралығында ел биледі. 2.1613-1627жж аралығында хан болды. 3.Жалым сұлтанның ұлы. 4.Астанасы Түркістан қаласы болды. 5.Түркістанда Қожа Ахмет Яссауи кесенесінде жерленген. 6.Қатаған тайпасынан шыққан.
Дискриптор: 1.Есім мен Тұрсынға қатысты деректерді біледі. 2.Есім мен Тұрсынға қатысты оқиғаны ажыратады. 3.Екеуінің айырмашылықтарын анықтайды.
В-деңгейі. Сематикалық карта.
Дискриптор: 1.Оқулықтан өздеріне қажетті ақпаратты табады 2.Маңызды элементтерді сұрыптап кестеге түсіреді. 3.Өзге топтарға ақпаратын жеткізеді.
С деңгейі. Бес жолды тұжырымдама
1.Бір зат есім. (Кім? Не?) - Есім 2.Екі сын есім.(Қандай?) 3.Үш етістік.(Не істеді? 4.Бір сөз (Синоним) 5.Төрт сөзден тұратын сөйлем.
Дискриптор: 1.Тұлғаның қандай екеніне баға береді. 2.Не істегеніне көз жеткізеді.
Жинақтау: «Ыстық орындық» әдісі. Мұғалім бастайды, оқушылар бір-біріне сұрақтар қояды, оқушылар еркін түрде жауап береді. Есім хан хан Қазақ хандығының біртұтастығын қалай сақтап қалды? Дискриптор: 1.Жуан,жіңішке сұрақтар қоя алады? 2.Өз ойын ашық жеткізеді? 3.Мысалдар келтіре алады? |
Бейнеролик Тарих толқынында «Еңсегей бойлы Ер Есім» деректі фильм үзінді com БакинаН.С. Жанақова Н.Т Қазақстан тарихы Ж.Б.Б.М. 7(6) сыныбы арналған оқулық. А-А. Атамұра 2017. Мәтін жазылған А4 қағазды әр топқа қима түрінде тарату TAPSIA Кестелер, карта, БОРТ әдісі Плакат. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия: «БББ». Алма ағашының суреті арқылы кері байланыс жасау.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау: Саралау- оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз. |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Топтық жұмыс.(мәтінмен жұмыс) Жұптық жұмыс. Әңгімені кадрлап бөлу әдісі INSERT әдісі Сематикалық карта. Бес жолды тұжырымдама Сәйкестендіру |
Бұл сабақта қалыптастырушы бағалау.
Смайлик арқылы
Екі жұлдыз бір ұсыныс
БББ Алма ағашы
|
Шаттық шеңбері
Тарих толқынында «Еңсегей бойлы ер Есім» деректі фильм үзінді. Бейнеролик 2 мин
Слайд 5 бет
Сергіту сәті: Жұлдызды сәт. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия:
|
Дейінгі рефлексия: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекия: 1.Сабақ мақсаттары дұрыс қойылған ба? 2.Оқушылар нені үйренді? 3.Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? 4. Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? 5. Сабақта уақыт кезеңдері сақталды ма ? |
Мен өткізетін сабағымның сәтті аспектілері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жалпы оқушыларды бағалау: Сабақтың жақсы екі аспектісі (оқытуға, үйренуге қатысты.) 1. 2. Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту және үйрену) 1. 2. Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктерін сараптау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
5.4.1.1 ежелгі адамдардың алғашқы кәсібін сипаттау |
Не себепті ботайлықтарды жылқыны алғашқы қолға үйретушілер деп атайды (2 сағат) Т Оқушыларды төрт топқа бөліңіз. Оқушылардың алған білімдерін тексеру үшін, «аңшы» ойынын ұйымдастырыңыз. Тақтаға алдын-ала дайындалғансуреттерді іліп қойыңыз.Суреттердің артқы жағында өткен тақырыптар бойынша сұрақтар жазылуы тиіс. Әр топ бір-бір суреттен алып, топпен талқылап, сұрақтарға жауап береді. Жауап берген топ суретті қайта орнына әкеліп іледі. Оқушылардың жауаптарын тыңдап, қорытындылаңыз. У Оқушылардың назарын тағы да тақтадағы суреттерге аударып, оларға келесідей сұрақтарды қойыңыз:
М Оқушыларды сабақтың тақырыбымен таныстырып, мысты-тас ғасыры туралы түсінік қалыптастырыңыз. Т/ЖМысты-тас ғасырын өткен кезеңдермен салыстыру үшін оқушыларға мозайка құрастыруға тапсырма беріңіз. І топ: Палеолит ІІтоп: Мезолит ІІІ топ: Неолит ІV топ: Энеолит Әр топ сынып қабырғаларындағы жазулар мен суреттерді өз кезеңдерінің атына лайықты етіп жинақтап құрастырады. Зерттеу мен талдау Б Оқушыларға төмендегі сұрақтарды алдын-ала ұсынып, Ботай мәдениеті туралы бейнематериалмен жұмыс жасауды тапсырыңыз.
Ж Оқушылары жұптастырып, мәтінмен жұмысты ұйымдастырыңыз.Мәтінмен жұмыс жасау үшін келесі сұрақтарды ұсыныңыз:
Интерпретация Б Оқушылардың жүргізген зерттеу жұмысының нәтижесін қорытындылау үшін Ботай мәдениеті туралы алған білімдері бойынша кем дегенде бес-он сөйлемнен тұратын шағын әңгіме құрастыруды тапсырыңыз.3-4 оқушының жазған әңгімелерін сынып алдында оқытып талқылау жүргізіңіз. М Сабақты төменде берілген сызба нұсқа арқылы қорытындылаңыз. Мысты-тас ғасырында:
Сұрағым бар |
Тарихи концепт (фокус): дәлел
Мұғалім алдын-ала сынып қабырғаларына әр кезеңдерде қолданылған заттардың аттары мен және сол кезеңдерді сипаттайтын суреттерді іліп қоюы керек. Топтар құрастырған мозайкаларын сынып алдында қорғайды. Сызба нұсқаны презентация арқылы тақтаға шығарып, бүкіл сыныппен жұмыс жасауға болады Ф Қалыптастырушы бағалаудың мүмкіндіктері бар |
шағым қалдыра аласыз





