|
Бөлім:
|
|
Педагогтың
аты-жөні
|
|
Күні:
|
|
Сынып:
10
|
Қатысушылар
саны:
|
Қатыспағандар
саны:
|
|
Сабақтың
тақырыбы
|
"Ескендір" поэмасының негізгі тақырыбы мен
идеясы.
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаттары
|
10.3.3.1 шығарманың идеясын жалпыадамзаттық
құндылық тұрғысынан талдап, әдеби эссе
жазу;
|
|
Сабақ
мақсаты
|
поэманың идеясын жалпыадамзаттық тұрғыдан талдап,
әдеби эссе жазады.
|
|
Құндылықтарға
баулу
|
Оқушыларға шығарманың жалпыадамзаттық
құндылықтарын түсіндіру арқылы әділдік және жауапкершілік
құндылықтарын қалыптастыру.
Осы сабақта қолданылатын 2025-2026 оқу жылындағы
құндылықтар:
- әділдік және
жауапкершілік
|
|
Ойлау дағдыларының
деңгейі
|
талдау, жинақтау,
бағалау
|
|
Бағалау
критерийлері
|
✓ Поэманың идеясын жалпыадамзаттық тұрғыдан
талдай алады.
✓ Әдеби эссе жаза алады.
✓ Шығарманың құндылықтарын анықтай
алады.
|
|
Сабақтың
барысы
|
|
Сабақтың кезеңі /
уақыты
|
Мұғалімнің
әрекеті
|
Оқушының
әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
|
Сабақтың басы (10 минут),
Ұйымдастыру кезеңі
|
Қызығушылықты ояту:
- Сәлемдесу;
- Сыныпты түгелдеу;
- Оқушылардың назарын аударту;
- Сабақтың мақсаты мен міндеттерін
түсіндіру.
|
Оқушылар сұрақтарға жауап береді, сабақтың
мақсатына назар аударады.
|
Мұғалім оқушылардың сабаққа қатысу белсенділігіне
қарай, қалыптастырушы бағалау жүргізеді.
ҚБ «Мадақтау сэндвичі» әдісі арқылы келесі
тапсырмаларға ынталандырады.
|
Компьютер, проектор,
презентация.

|
|
Сабақтың ортасы (25 минут), Жаңа
сабақ
|
Мәтінмен жұмыс:
"Ескендір" поэмасының негізгі тақырыбы мен идеясы
туралы мәтінді оқу және талдау (10 минут).
Тапсырма 1: Мәтіннің мазмұнын түсіну және талдау
(5 минут).
- Мәтінді оқу.
- Мәтіннен негізгі тақырыптарды
анықтау.
- Тақырыптарды
талқылау.
|
Оқушылар мәтінді оқып, талқылайды, негізгі
тақырыптарды анықтайды.
|
ҚБ «Өзін-өзі бағалау» әдісімен
бағалау.
|
Дербес компьютер, оқушының жұмыс
дәптері.

|
|
Тапсырма 2: Әдеби эссе жазу (7
минут).
- "Ескендір" поэмасының жалпыадамзаттық
құндылықтарын талдау.
- Әдеби эссе
жазу.
|
Оқушылар эссе жазады, шығарманың құндылықтарын
талдайды.
|
ҚБ «Алақан-жұлдыз» әдісімен
бағалау.
|
Дербес компьютер, оқушының жұмыс
дәптері.

|
|
Тапсырма 3: Шығарманың құндылықтарын
анықтау (8 минут).
- Шығарманың құндылықтарын
анықтау.
- Талдау нәтижелерін топта
талқылау.
|
Оқушылар шығарманың құндылықтарын анықтап, топта
талқылайды.
|
ҚБ «Ең үздік жауап» әдісімен
бағалау.
|
Дербес компьютер, оқушының жұмыс
дәптері.

|
|
Сабақтың соңы (10 минут), Қорытынды,
Ой толғаныс, Кері
байланыс
|
Кері байланыс
Жалғастырыңыз:
Маған ... қызықты болды
Бұл ... қиындық туғызды
Осы ... мені
ойландырды
|
Оқушылар білімдерін сараптайды, рефлексия
жүргізеді. Тақырып бойынша не білетінін, не білгісі келетінін, не
білгенін жазады.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
Дербес компьютер, оқушының жұмыс
дәптері.

|
|
|
Оқушылар алған білімін ары қарай
шыңдау мақсатында мұғалім үй тапсырмасын
береді.
|
Оқушылар үй жұмысын
орындайды.
|
Кері байланыстың бар
екендігі.
|
Дербес компьютер, оқушының жұмыс
дәптері.

|