Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. Зертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау). |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
1. Есту мүшесінің бұзылу себептері мен есту гигиенасы жайлы біледі 2. Есту мүшесінің құрылысынажырата алады. 3. Естудіңмеханизмін түсіндіре алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешугежаһандық тұрғыдан қатысуы. Салауатты өмір салтын ұстану. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Class tools» платформасында топқа бірігуге нұсқау береді. «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Бүркіт» суреті арқылы оқушылар топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
4мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады «Кинометафора» әдісі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Кинометафора» тәсілі арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. https://youtu.be/Z83FWg6MIRo?si=CfQxojZCguPVBxQ8
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
5 мин |
ІІІ Оқулықпен жұмыс Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1топ Сыртқы құлақ 2топ Ортаңғы құлақ таныстырылым жасауды ұсынадына |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. 1топ Сыртқы құлақ 2топ Ортаңғы құлақ таныстырылым жасайды. Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі
|
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтуға бағыт бағдар береді.
Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL плотформасында тапсырма орындауға нұсқау беріледі Шығармашылық тапсырма Зертханалық жұмыс Жаңа сабақты қортындылау тапсырмасын орындау. «Банкомат» әдісі |
1-тапсырма Жеке жұмыс.«Сәйкестендіру әдісі». Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Әр оқушыға таратпа қағаздар таратамын. Сурет астында берілген сөздерді бос орындармен сандардың жанына жазады. 1. құлақ қалқаны 8. ішкі құлақ 2. сыртқы құлақ 9. балғашық 3. иірім 10. төстік 4.ортаңғы құлақ 11. үзеңгі 5. жарғақ 6. есту түтігі 7.сырғалық
2-тапсырма. WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды. 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29476921 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68274169 3-тапсырма Шығармашылық тапсырма «Ертегі құрастыру» әдісі.Оқушыларға «Мен музыканы қалай естимін?» есту жолының механизміне қарай ертегі құрастыр. Бұл тапсырмада оқушылар өз деңгейіне байланысты әр түрлі шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
4-тапсырма Зертханалық жұмыс: Есту ерекшеліктерін зерттеу. «Рөлдік ойын» әдісі арқылы жұппен жұмыс істеу керек: алдымен бір оқушы зерттелуші, сосын екіншісі зерттеуші рөлін атқарады. Сосын рөлдерін ауыстырады. 1. Толық тыныштықта 6,5 – 7 м арақашықтықта зерттелуші кестедегі сөзді сыбырлап айтады. 2. Зерттелуші кезек-кезек біресе оң, біресе сол құлағын жауып, зерттеушінің сөзін қайталайды. 3. Егер айтушының сөзі қате болса, арақашықтық біртіндеп 5 см-ге дейін қысқарады. 4. 6 м-ден алыс қашықтықта сыбырлап сөйлегенді естісе – жақсы есту 5. 2.5м-ден аз қашықтықта сыбырлап сөйлегенді естісе – нашар есту. Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: 1. Есту мүшесінің құрылысымен танысады. 2. Бөлімдерін атап жазады Жалпы балл-2 Дескриптор: WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды, сұрақтарға жауап береді. Жалпыы балл-2 Дескриптор: Есту жолының құрылысын біледі. Есту жолының механизмін біледі. Соған байланысты ертегі құрастырады Жалпы балл -2 Дескриптор: Жұптың бірлігі. Жұптың ортақ шешімге келуі. Тың идеялардың айтылуы. Толық тыныштықтағы есту қабілетін анықтайды -Есту мүшесі құлақтың ерекшеліктерін ажырата алады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Сұрақтаға жауап береді, тапсырманы орындайды. Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды |
Оқушылар «Айфон» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Асық» әдісі
|
Кесте |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § оку |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
есту мүшесі -құлақ құрлысы мен қызметі
есту мүшесі -құлақ құрлысы мен қызметі
Қысқа мерзімді жоспар
|
Бөлім: |
8.3D Координация және реттелу |
|
|
Педагогтің аты-жөні: |
|
|
|
Күн: |
Сыныбы : 8 |
Қатысушылар саны: Қатыспағандар саны: |
|
Тақырыбы: |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. Зертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау). |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау |
|
|
Сабақтың
мақсаты: |
1. Есту мүшесінің бұзылу себептері мен есту гигиенасы жайлы біледі 2. Есту мүшесінің құрылысынажырата алады. 3. Естудіңмеханизмін түсіндіре алады. |
|
|
Құндылықтарды дарыту |
Ұлттық қауіпсіздік және еліміздің бүкіләлемдік, өңірлік мәселелерді шешугежаһандық тұрғыдан қатысуы. Салауатты өмір салтын ұстану. |
|
|
Сабақ барысы |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
Сабақтың басы 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: «Class tools» платформасында топқа бірігуге нұсқау береді. «Менен бір мотивациялық сөз» әдісі бойынша жағымды психологиялық ахуал орнатады |
«Бүркіт» суреті арқылы оқушылар топтарға бірігеді. Оқушылар шеңберге тұрып «Менен бір мотивациялық сөз» тәсілі арқылы көңілді орта қалыптастырамыз |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Түрлі түсті стикерлер |
|
4мин |
ІІ Үй тапсырмасы Оқушылардан «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырып бойынша жауап алады «Кинометафора» әдісі арқылы бейнеролик көрсетеді, сұрақтарға жауап ала отырып, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын , мақсатын анықтайды. |
Оқушылар «Соқыр теке» әдісі арқылы өткен тақырыптар бойынша білімдерін еске түсіреді.
«Кинометафора» тәсілі арқылы қойылған сұрақтарға жауап береді, жауаптарын жаңа тақырыппен байланыстарады, сабақтың тақырыбын, мақсатын анықтайды. https://youtu.be/Z83FWg6MIRo?si=CfQxojZCguPVBxQ8
|
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. «Жарайсың!» «Тамаша жауап»т .б |
Экран |
|
5 мин |
ІІІ Оқулықпен жұмыс Білімді толықтыру үшін оқулықтағы мәтінді оқуға тапсырма береді. |
Оқушылар оқулықтан мәтінді оқып танысады, тірек сөздерді дәптерге жазып алады. |
Кері байланыс: Мадақтау арқылы бағаланады. |
Окулык |
|
Сабақтың ортасы 15 мин |
ІV Топтық жұмыс. Мұғалім жаңа тақырып бойынша қысқаша ақпарат береді, топтық жұмыс ұйымдастырады. 1топ Сыртқы құлақ 2топ Ортаңғы құлақ таныстырылым жасауды ұсынадына |
Оқушылар топтарда мұғалімнің бағыт берумен берілген тақырыпты талдап, жаттығу жұмыстарын орындайды. 1топ Сыртқы құлақ 2топ Ортаңғы құлақ таныстырылым жасайды. Оқушылар жұмыс барысында оқулықпен қатар әлеуметтік желі ресурстарын қолдана алады. Суреттер мен кестелерді, пайдалана отырып тұжырымдамалық карта, тірек сызба түрінде қорғайды. |
Кері байланыс: « Ойды аяқта» әдісі арқылы беріледі
|
А4, А3 форматтар, компьютер, ғаламтор желісі, стикерлер, түрлі түсті қағаздармаркерлер |
|
15 |
Сабақты бекіту тапсырмалары.
Мағынаны білу үшін суретті сөйлетеді, ой бөліседі, өз білгенін айтуға бағыт бағдар береді.
Оқушылармен жеке жұмыс ұйымдастырады, бақылау жасайды, ЕБҚ оқушыға қолдау көрсетеді WORTWALL плотформасында тапсырма орындауға нұсқау беріледі Шығармашылық тапсырма Зертханалық жұмыс Жаңа сабақты қортындылау тапсырмасын орындау. «Банкомат» әдісі |
1-тапсырма Жеке жұмыс.«Сәйкестендіру әдісі». Оқушылар оқулықтағы мәтінмен танысады. Әр оқушыға таратпа қағаздар таратамын. Сурет астында берілген сөздерді бос орындармен сандардың жанына жазады. 1. құлақ қалқаны 8. ішкі құлақ 2. сыртқы құлақ 9. балғашық 3. иірім 10. төстік 4.ортаңғы құлақ 11. үзеңгі 5. жарғақ 6. есту түтігі 7.сырғалық
2-тапсырма. WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды. 1 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/ru/resource/29476921 2 жұп тапсырмасы https://wordwall.net/resource/68274169 3-тапсырма Шығармашылық тапсырма «Ертегі құрастыру» әдісі.Оқушыларға «Мен музыканы қалай естимін?» есту жолының механизміне қарай ертегі құрастыр. Бұл тапсырмада оқушылар өз деңгейіне байланысты әр түрлі шығармашылық қабілеттерін көрсетеді.
4-тапсырма Зертханалық жұмыс: Есту ерекшеліктерін зерттеу. «Рөлдік ойын» әдісі арқылы жұппен жұмыс істеу керек: алдымен бір оқушы зерттелуші, сосын екіншісі зерттеуші рөлін атқарады. Сосын рөлдерін ауыстырады. 1. Толық тыныштықта 6,5 – 7 м арақашықтықта зерттелуші кестедегі сөзді сыбырлап айтады. 2. Зерттелуші кезек-кезек біресе оң, біресе сол құлағын жауып, зерттеушінің сөзін қайталайды. 3. Егер айтушының сөзі қате болса, арақашықтық біртіндеп 5 см-ге дейін қысқарады. 4. 6 м-ден алыс қашықтықта сыбырлап сөйлегенді естісе – жақсы есту 5. 2.5м-ден аз қашықтықта сыбырлап сөйлегенді естісе – нашар есту. Оқушылар«Банкомат» әдісі арқылы тапсырмаларды орындайды.
|
Дескриптор: 1. Есту мүшесінің құрылысымен танысады. 2. Бөлімдерін атап жазады Жалпы балл-2 Дескриптор: WORTWALL плотформасында тапсырма орындайды, сұрақтарға жауап береді. Жалпыы балл-2 Дескриптор: Есту жолының құрылысын біледі. Есту жолының механизмін біледі. Соған байланысты ертегі құрастырады Жалпы балл -2 Дескриптор: Жұптың бірлігі. Жұптың ортақ шешімге келуі. Тың идеялардың айтылуы. Толық тыныштықтағы есту қабілетін анықтайды -Есту мүшесі құлақтың ерекшеліктерін ажырата алады. Жалпы балл-2
Дескриптор: Сұрақтаға жауап береді, тапсырманы орындайды. Жалпы балл -2 |
2-косымша Тапсырма жазылған парақтар |
|
Сабақтың соңы 2 мин |
Кері байланыс «Айфон» әдісі Мұғалім сабақты қорытындылау мақсатында оқушылардың сабаққа деген көзқарасын, кері байланысын тыңдайды. Мақсаты: Оқушы алған білімін саралай білуге дағдыланады. Тиімділігі: Тақырып бойынша оқушылардың пікірін анықтайды. Жинақталған деректердің құнды болуын қадағалайды |
Оқушылар «Айфон» әдісі арқылы кері байланыс жасайды
Маған сабақта қиын болды ......................... Маған сабақта жеңіл болды ........................ Маған әлі де көмек керек …........................ |
Бағалау «Асық» әдісі
|
Кесте |
|
1 мин |
Үй тапсырмасы § оку |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз



















