|
Бөлім |
Координация және реттелу |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің аты–жөні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сыныбы: 8 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. № 13 Зертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау).. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқу мақсаты |
8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Жүйке жасушасының құрылымдық компоненттерін анықтау және сипаттау |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Сабақтың барысы |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ кезеңі/Уақыты |
Педагогтің іс–әрекеті
|
Оқушының іс–әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басы Қызығушылықты ояту 3 мин
|
(Ұ). Ұйымдастыру кезеңі:
Сабақ барысында оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары беріледі. Оқушыларды есту мүшесінің суреті арқылы топқа бөлу 1 топ 2 топ 3 топ |
Бір-бірлеріне жақсыы көңіл-күй тілейді Бағалау парақтары таратылады «Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін бағалап отырады. Оқушылар есту мүшесінің суреттерін таңдау арқылы топқа бөлінеді |
Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ алдындағы көңіл-күйін анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген қызығушылығын арттыру мақсатында өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген баллдық жүйені пайланады «
|
Презентация,
Т
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Жаңа сабаққа кіріспе 7 мин
|
(Ұ). Үй тапсырмасын сұрау
1.«Жасанды
интеллект» бағдарламасы арқылы
оқушыларға сұрақтар қойылады. 2. Көз қабықтарының бөліктерін ата? 3. Көз ауруларын атап беріңіз? 4. Көру қабілетін өмір бой сақтауға болама? 2. Викторина: “ Educaplay” ойыны онлайн платоформада беріледі.
Қасаң қабық
Жарық қарашық арқылы қайда түседі? Көзбұршаққа |
Оқушылар жасанды интеллектте сөйлеп тұрған ғалымдардың сұрақтарына жауап береді.
Оқушылар берілген суретті сөздерімен сәйкестендіріп орындайды
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар қойылады.
Мұғалімнің жетекші сөздері арқылы бағаланады «Жарайсың!» «Жақсы», «Талпын» |
SMART тақта
Бейнематериал
Суреттер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Презентация SMART тақта Ойынға сілтеме https://www.educaplay.com/learning-resources/17815211-learning_resource.html
2ші ойынға сілтеме https://www.educaplay.com/learning-resources/17815340-2.html
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы Мағынаны ашу 12 мин
|
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету. Бейнежазбаны көру арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен таныстырады |
Бейнежазбадан көрген ақпарат туралы өз ойларын айтады.
|
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу, ақпаратты анализдей алу.
|
Презентация Бейнематериал
SMART тақта
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Ұжымдық жұмыс
10 мин
Жұптық жұмыс /5 мин/
|
Тапсырма 1. 1 тапсырма. «QR CODE» әдісі арқылы әр топ кюар кодты таңдап, ішінде берілген сұрақ бойынша әр топ жеке-жеке дайындалады.
ТАПСЫРМА 2. Ширату жаттығулары Иә,жоқ әдісі 1.Адам туылғаннан бастап есту әлемін қабылдайды?( иә) 2.Егер бала саңырау болып туылса, онда ол ешқашан ауызша сөзді меңгере алмайды (иә) 3. Есту сүйекшелеріне шытырман жатады (жоқ) 4. Есту мүшесі 4 –ке бөлінеді (жоқ) 5. Есту жолының түбінде құлық бөлетін бездер бар (иә) 6. Құлықты түйреуіш, сіріңке сияқты заттармен алады (жоқ)
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Бөлім Координация және
реттелу Педагогтің
аты–жөні:
Күні:
Сыныбы:
8 Қатысушылар
саны: Қатыспағандар
саны: Сабақтың
тақырыбы: Есту мүшесінің құрылысы.
Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің
гигиенасы. № 13 Зертханалық жұмыс
«Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін
анықтау).. Оқу бағдарламасына сәйкес оқу
мақсаты 8.1.7.2 дыбысты қабылдау
ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының
ережелерін сипаттау Сабақтың
мақсаты: Жүйке жасушасының құрылымдық
компоненттерін анықтау және
сипаттау
Сабақтың
барысы Сабақ
кезеңі/Уақыты Педагогтің
іс–әрекеті
Оқушының
іс–әрекеті Бағалау Ресурстар Сабақтың
басы Қызығушылықты
ояту 3
мин
(Ұ). Ұйымдастыру
кезеңі: Оқушылармен
амандасу. Түгендеу. Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру жүзеге
асырылады.
Сабақ барысында
оқушы өзін бағалап отыруы үшін, оқушыларға бағалау парақтары
беріледі.
Оқушыларды есту
мүшесінің суреті арқылы топқа
бөлу
1
топ
2
топ 3
топ Бір-бірлеріне жақсыы көңіл-күй
тілейді
Бағалау парақтары
таратылады
«Домбыра» әдісі арқылы өз-өздерін
бағалап отырады.
Оқушылар есту
мүшесінің суреттерін таңдау арқылы топқа
бөлінеді Мақсаты: оқушылардың сабаққа деген
назарын бұру. Тиімділігі: оқушылардың жаңа сабақ
алдындағы көңіл-күйін
анықтау. Саралау: оқушылардың оқуға деген
қызығушылығын арттыру мақсатында
өткізіледі. Оқушылар бағалау парағындағы
берілген адам басының бейнесіндегі баллдық жүйелерді бояу арқылы
өз-өздерін бағалап отырады. Әр тапсырма бойынша берілген баллдық
жүйені пайланады «
Презентация,
Т Жаңа сабаққа
кіріспе 7
мин
(Ұ). Үй тапсырмасын
сұрау
1.«Жасанды
интеллект» бағдарламасы арқылы
оқушыларға сұрақтар қойылады.
2. Көз қабықтарының бөліктерін
ата?
3. Көз ауруларын атап
беріңіз?
4. Көру қабілетін өмір бой
сақтауға болама?
2.
Викторина:
“ Educaplay”
ойыны онлайн платоформада
беріледі. «Сөзжұмбақ» көздің қосымша
бөліктерінің бірі? КІРПІК жарық өткізетін
құрылым ОПТИКА тығыз дәнекер ұлпасынан
тұратын қабық АҚҚАБЫҚ көптеген ұсақ
қантамырлары кездесетін
қабық ТАМЫРЛЫ нұрлы қабық орталығында
орналасқан ҚАРАШЫҚ
Тест
Ақ қабық өз
кезегінде екіге бөлінеді. Ақ қабық
және......
Қасаң
қабық
Көздің түсін
анықтайтын қабық? Нұрлы
қабық
Көздің үшінші
оптикалық жүйесі? Шыны тәрізді
дене
Жарық қарашық арқылы
қайда түседі? Көзбұршаққа
Оқушылар жасанды
интеллектте сөйлеп тұрған ғалымдардың сұрақтарына жауап
береді.
Оқушылар берілген
суретті сөздерімен сәйкестендіріп
орындайды
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен санаса
білу, көзқарастарын бөлісуде белсенді жағдай
орнату.
Саралау: Дұрыс мағынада жауап беруге
бағыттау мақсатында кейбір оқушыларға ашық сұрақтар
қойылады.
Мұғалімнің жетекші
сөздері арқылы бағаланады
«Жарайсың!» «Жақсы»,
«Талпын»
SMART
тақта
Бейнематериал
Суреттер
Презентация
SMART
тақта
Ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/17815211-learning_resource.html
2ші ойынға
сілтеме
https://www.educaplay.com/learning-resources/17815340-2.html
Сабақтың
ортасы
Мағынаны
ашу
12
мин
«Стоп кадр» әдісі
арқылы «Бейнежазба» көрсету.
Бейнежазбаны көру
арқылы сабақтың тақырыбы, мақсатымен
таныстырады
Бейнежазбадан көрген
ақпарат туралы өз ойларын
айтады.
Мақсаты: Өз ой-пікірлерімен бөлісу,
ақпаратты анализдей
алу.
Презентация
Бейнематериал
SMART тақта
Ұжымдық
жұмыс
10
мин
Жұптық
жұмыс
/5
мин/
Тапсырма 1.
1
тапсырма. «QR
CODE» әдісі арқылы әр топ кюар кодты
таңдап, ішінде берілген сұрақ бойынша әр топ жеке-жеке
дайындалады.
С
О
ТАПСЫРМА
2. Ширату жаттығулары Иә,жоқ
әдісі 1.Адам туылғаннан бастап есту әлемін қабылдайды?(
иә)
2.Егер бала саңырау болып
туылса, онда ол ешқашан ауызша сөзді меңгере алмайды
(иә)
3. Есту сүйекшелеріне шытырман
жатады (жоқ)
4. Есту мүшесі 4 –ке бөлінеді
(жоқ)
5. Есту жолының түбінде құлық
бөлетін бездер бар
(иә)
6. Құлықты түйреуіш, сіріңке
сияқты заттармен алады
(жоқ)
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
аратпа
материал
ыртқы
құлақ
ртаңғы
құлақ













