Түркістан облысы, Сайрам ауданы,
№64 Ш.Рашидов атындағы жалпы білім
беретін мектептің биология пәні мұғалімі
Рахатов Батирбек Анарметович
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Координация және реттелу |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.7.2 дыбысты қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасы ережесін сипаттау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
– есту мүшелері арқылы қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу. – есту гигиенасының ережесін білу |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушылардың сабаққа дайындығын, зейіндерін сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. «Кім жылдам» әдісі. 1.Көздің сезімтал жасушаларын атандар?
|
оқушылар мұғаліммен амандасады 1.Фоторецепторлар 2. Қабақ, қас, кірпік, жас безі, көз бұлшық еттері, көз алмасы. 3. 80-90 пайыз.
|
жауап парағы арқылы бағалау. |
таратпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 15 мин |
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл әдісі» жаңа тақырыпты ашу. Оқушылардан құлақтың естігіштігін анықтау арқылы естудің ерекшеліктерін зерттеуді ұсынады. 1-тапсырма 2-тапсырма 1. Бір оқушы ортаға отырғызып, көзін байлап, қалғандары айнала отырады. 2. Оқушылардың бірі қоңырауды шылдырлатады немесе басқадай үн шығарады. 3. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды. 3-тапсырма Дыбыс толқындарының таралу жолын көрсеткен сызба салыңыз. Топтық жұмыс 1-топ. Суретте құлақтың құрылысы берілген.
В. 4,6,11,13сандарымен таңбаланған құлақ бөліктерінің қызметтерін жазыңыз. С. Есту рецепторлары орналасқан бөлікті көрсетіңіз. 2-топ. «Постер құру» әдісі. 1. Естудің маңызын жазыңыз. 2. Құлақ күтімінің маңыздылығының себептерін жазыңыз. |
Бір оқушы ортаға отырғызып, көзін байлап, қалғандары айнала отырады. Оқушылардың бірі қоңырауды шылдырлатады немесе басқадай үн шығарады. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды Дыбыс толқындарының таралу жолын көрсеткен сызба салады Берілген сандармен таңбаланған құлақ бөліктерін атайды. Берілген сандармен таңбаланған құлақ бөліктерінің қызметтерін жазады. Есту рецепторлары орналасқан бөлікті көрсетеді. Постер арқылы етудің маңызын жазады. Құлақ күтімінің маңыздылығының себептерін жазады. |
өзара бірін-бірі бағалау Әрбір оқушы критерий бойынша өзін-өзі бағалайды «Бас бармақ» әдісі
« |
шарф, сызғыш, механикалық қол сағаттар оқулық А3 қағаз, қалам, стикерлер |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау парағын пайдаланып, мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жетістіктеріне талдау жасайды. Оқушыларға кері байланыс береді. Рефлексия
|
Оқушылар өзара бағалауына түсініктеме береді. Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |
|
|
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы.
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы.
Түркістан облысы, Сайрам ауданы,
№64 Ш.Рашидов атындағы жалпы білім
беретін мектептің биология пәні мұғалімі
Рахатов Батирбек Анарметович
|
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 8.3С Координация және реттелу |
|
||||
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
||||
|
Сабақ тақырыбы |
Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы. |
||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.1.7.2 дыбысты қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасы ережесін сипаттау |
||||
|
Сабақ мақсаттары |
– есту мүшелері арқылы қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу. – есту гигиенасының ережесін білу |
||||
|
Сабақ барысы |
|||||
|
Сабақтың кезеңі/ уақыт |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
|
|
Сабақтың басы 2 мин
3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі: Оқушылармен амандасып, көңіл-күйлерін сұрау. Оқушылардың сабаққа дайындығын, зейіндерін сабаққа аудару. Үй тапсырмасын тексеру. «Кім жылдам» әдісі. 1.Көздің сезімтал жасушаларын атандар?
|
оқушылар мұғаліммен амандасады 1.Фоторецепторлар 2. Қабақ, қас, кірпік, жас безі, көз бұлшық еттері, көз алмасы. 3. 80-90 пайыз.
|
жауап парағы арқылы бағалау. |
таратпа қағаздар |
|
|
Сабақтың ортасы 10 мин 10 мин 15 мин |
Жаңа сабақ. «Миға шабуыл әдісі» жаңа тақырыпты ашу. Оқушылардан құлақтың естігіштігін анықтау арқылы естудің ерекшеліктерін зерттеуді ұсынады. 1-тапсырма 2-тапсырма 1. Бір оқушы ортаға отырғызып, көзін байлап, қалғандары айнала отырады. 2. Оқушылардың бірі қоңырауды шылдырлатады немесе басқадай үн шығарады. 3. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды. 3-тапсырма Дыбыс толқындарының таралу жолын көрсеткен сызба салыңыз. Топтық жұмыс 1-топ. Суретте құлақтың құрылысы берілген.
В. 4,6,11,13сандарымен таңбаланған құлақ бөліктерінің қызметтерін жазыңыз. С. Есту рецепторлары орналасқан бөлікті көрсетіңіз. 2-топ. «Постер құру» әдісі. 1. Естудің маңызын жазыңыз. 2. Құлақ күтімінің маңыздылығының себептерін жазыңыз. |
Бір оқушы ортаға отырғызып, көзін байлап, қалғандары айнала отырады. Оқушылардың бірі қоңырауды шылдырлатады немесе басқадай үн шығарады. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды. Ортада отырған оқушы дыбыстың шыққан бағытын анықтайды Дыбыс толқындарының таралу жолын көрсеткен сызба салады Берілген сандармен таңбаланған құлақ бөліктерін атайды. Берілген сандармен таңбаланған құлақ бөліктерінің қызметтерін жазады. Есту рецепторлары орналасқан бөлікті көрсетеді. Постер арқылы етудің маңызын жазады. Құлақ күтімінің маңыздылығының себептерін жазады. |
өзара бірін-бірі бағалау Әрбір оқушы критерий бойынша өзін-өзі бағалайды «Бас бармақ» әдісі
« |
шарф, сызғыш, механикалық қол сағаттар оқулық А3 қағаз, қалам, стикерлер |
|
|
Сабақтың соңы 5 мин |
Бағалау парағын пайдаланып, мұғалім оқушылардың сабақ барысындағы жетістіктеріне талдау жасайды. Оқушыларға кері байланыс береді. Рефлексия
|
Оқушылар өзара бағалауына түсініктеме береді. Үй тапсырмасын тыңғылықты жазып алады. |
|
|
|
шағым қалдыра аласыз















