Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.

Тақырып бойынша 11 материал табылды

Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.

Материал туралы қысқаша түсінік
ұстаздарға
Материалдың қысқаша нұсқасы

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы

8.3D Координация және реттелу


Мектеп: Кентау қаласы А.С.Пушкин атындағы №6 жалпы орта мектеп


Күні: 17.10.2018ж

Мұғалімнің аты-жөні: Тойлыбаева Гульмира Нурмаханбетовна.


Сынып: 8 сынып

Қатысқандар:

Қатыспағандар:


Сабақтың тақырыбы:

Есту мүшесінің құрылысы. Естудің маңызы. Естудің бұзылу себептері. Есту мүшесінің гигиенасы.Зертханалық жұмыс «Дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу». (құлақтың есту қабілетін анықтау).


Сабаққа негізделген оқу мақсаты

8.1.7.2 дыбысты қабылдау ерекшеліктерін зерттеу және есту гигиенасының ережелерін сипаттау


Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- Мәтінді оқып, мазмұнын түсінеді, құлақтың бөлімдерін біледі.

- Құлақтың құрылысын талдайды, бөліктерін анықтайды, оларды салыстырады.

- Құлақтың әрбір бөлігінің қызметтерін нақтылай алады.

Есту мүшесінің гигиенасын талдайды

- Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндей алады.


Бағалау критерийлері

  • Құлақтың бөлімдерін ажыратады, бөлімдерді салыстырады.

  • Құлақ бөлімдерінің қызметін, бір-бірімен байланысын нақтылайды.

  • Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндейді


Ойлау дағдысының деңгейлері

Білу,түсіну,қолдану, жоғары деңгей дағдылары


Тілдік мақсат





Оқушылар орындай алады: Сабақ барысында пән мазмұнының ұғымдaрын қолдануға қажетті айтылым– жазылымға сәйкес жұмыс тілін қалыптаcтыру.

Негізгі сөздер мен тіркестер: дыбыс жолы, құлақ қалқаны, қысым, дабыл жарғағы, сүйекшелер, есту түтігі, ұлулы дене, шытырман лор,вестибула


Сыныптағы диалог :

  • Отолоринголог оқушыларға қатты музыка тыңдауға кеңес бермейді. Не үшін?

  • Неліктен адамдарға өте қатты шу болғанда ауызды ашып тұруға кеңес беріледі? / өте күшті дыбыс толқынынан дабыл жарғағы жарылып кетпес үшін ауызды ашуға кеңес беріледі/


Құндылықтарға баулу

Оқушының бойында сын тұрғысынан ойлау, шығармашылық және зерттеушілік қабілеттерін қалыптастыру арқылы бәсекеге шыңдау,өмір бойы оқуға дайын болу құндылықтарына баулу.


Пәнаралық байланыс

Химия , экология , физика, медицина


Алдыңғы оқу

8.1.7.1 көруді қабылдаудың ерекшеліктерін зерттеу және көру гигиенасы ережесін сипаттау



Жоспар


Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар


Сабақтың басы /10мин/

2 мин








8 мин




I.Ұйымдастыру кезеңі: Сәлемдесу,оқушыларды түгелдеу. Сәлемдесу. Психологиялық ахуал қалыптастыру. «Жағымды мадақ айту» арқылы көңіл-күйлерін көтеру

Топқа бөлу: «Нысана»әдісі арқылы. (әр түсті қағаздан жасалған шеңберлерді оқушылар өз қалаулары бойынша таңдап алады, нысананы өз қолдарымен жабыстырып қояды.). Топтардың аты «Сыртқы», «Ортаңғы», «Ішкі». (көру, есту мүшесінің бөлімдеріне байланысты)

« Менен- сұрақ, сенен жауап» өткен тақырып бойынша оқушылар бір-біріне сұрақ қояды.

Топтар бір-бірін бағалайды, қажет болса жауаптарын толықтырады, ұнаған топтың жауабына стикермен бағалайды.



Кеспе қағаз. Түрлі түсті қағаздан жасалған  нысананың  үлгісі



Флипчарт, маркер, стикерлер


Сабақтың ортасы

/25 мин/

5 мин






10 минут


















5 мин



























5 мин









Жаңа сабақты түсіндіру:

Сабақтың эпиграфын айту

Тән сезіп, құлақ естіп, көзбен көрмек,

Мұрын иіс, тіл дәмнен хабар бермек.

Бесеуінен ми дағы ой хабар алып,

Жақсы-жаман әр істі сол тексермек

/Шәкерім/

(ТЖ) №1 тапсырма

Топтық жұмыс/шығармашылықпен жұмыстану/

 Мәтінмен танысу

 1топ Есту мүшесінің құрылысы (постер, тірек-сызба)

2топ Есту мүшесінің қызметі (қосымша ақпарат ,сурет)

3топ Есту гигиенасы(санбюллетень) слайд немесе постер

Топтар жұмыстарын қорғайды

Дескриптор:

1. Есту мүшесінің құрылысының тірек-сызбасын  құрастырады

2. Есту мүшесінің қызметін сурет арқылы түсіндіреді

3. Есту гигиенасын жазады.

«Сэндвич» Топтар бір - бірінің жұмыстарын бағалайды.Позитивті комментарий: «Не ұнады?» Сындарлы сын: «Нені жақсарту керек?» Келешекке арналған комментарий: «Маған ұнады, бірақ келесі жолы....»
(Жж) № 2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 

Жауабы 1.Есту жолы 2.Дабыл жарғағы 3.Балғашық,төстік,үзеңгі 4.Есту иірімі,жартылай иірім өзектері,сопақша және домалақ қапшықтар

Дескриптор:

1. Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен қалай байланысқанын,не арқылы бөлінгенін жазады

2. Есту сүйекшелері мен ішкі құлақта қалай орналасқанын жазады.

Бағалау өзара бағалау (дұрыс жауабын тақтада көрсету)

(ТЖ) № 3 тапсырма

«Фотогалерея» стратегиясы

Мәтінді оқып болған соң суретке сәйкес келетін сөйлемдерді табады.

Group 602326

Дескрипторлар:

  • Мәтінді толық меңгеріп, топтық жұмыс тапсырмасын орындайды.

  • Құлақтың құрылысын талдайды, бөлімдерін салыстырады, суреттен көрсетеді.

Бағалау: «бағдаршам» әдісімен топтардың бағалауы

Сергіту сәті

«Телефакс» жаттығуы

Топ мүшелері орындықта бірінің артына бірі отырады. Артқы оқушыға дайын сурет беріледі. Ол суретті ешкім көрмеуі тиіс және ойын барысында ешкім сөйлеспейді.

Алдыңғы оқушыға таза парақ пен қарындаш беріледі. Артқы оқушы дайын суретті алдындағы оқушының арқасына қолымен салады, ол келесі оқушыға осылай қайталанып отырады. Алдыңғы оқушы арқасына не салынғанын өзінің таза парағына салып көрсетеді.

АКТ слайд










Оқулық
























































Сабақтың соңы

5 минут



Шағын ойтолғау

«Есту гигиенасын жақсарту үшін не істеуге болады?» Дескрипторлар: – Есту гигиенасын тұжырымдайды.

  • Мәтіннен алған білімді дұрыс пайдалана біледі.

  • Ойтолғау мазмұны түсінікті, әсерлі.

  • Есту мүшесінің адам өмірі үшін маңыздылығын саралайды, ой түйіндейді

Мұғалімнің қорытынды сөзі

  • Құлақтан кіріп бойды алар

  • Әсем ән мен тәтті күй ...

  • Әр топтағы оқушылар бірін бірі бағалайды. Нысанадағы әр түске өздерінің сабақтан алған әсерлерін стикерге жазып береді

  • Кері байланыс


Стикерлер,


Келесі сабаққа тапсырма

Үйге тапсырма: Құлақ туралы қазақ халқының мақал – мәтелдерін,теңеу сөздерін жазып әкелу және мағынасына мән беру.(«Сөз атасы – құлақ», ақпа құлақ, жарғақ құлақ, саққұлақ, ұзынқұлақ т.б.)



Қосымша ақпарат.

Адам қоршаған ортадағы ақпараттың 14-16% есту мүшесі арқылы қабылдайды.Ортаңғы құлақта орналасқан төс сүйегі – адам ағзасындағы ең кішкентай сүйек. Құлақта 2000 без болады. Адам 40-45 децибел шамасындағы дыбыстарды қиналмай қабылдайды. Теңіз ұлуының бақалшағын құлаққа тақап тыңдаған кезде естілетін «теңіз шуы», шын мәнінде құлақ қан тамырлар бойымен ағып жатқан қанның дыбысы.



Саралау- Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар 1. күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?

Бағалау- оқушылардың үйренгенін тексерудің қалай жоспарлайсыз?

Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері АКТ мен байланыс, құндылықтардағы байланыс


Үлгерімі төмен, орта, жоғары оқушыларға карточкалар беремін;

Қалыптастырушы бағалау кезінде,

оқушыларды мақтау,мадақтау, көтермелеу, қолдау, смайликтер арқылы және қалыптастыруші бағалау арқылы бағаладым.

Отансүйгіштікке патриоттық тәрбие беру.

Сабақ барысында оқушылар қауіпсіздік техникасы ережелері мен тазалық-гигиеналық талаптарды сақтайды






ҚБ тапсырмалары


Рефлексия

Сабақ / оқу мақсаттары шынайы ма?Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралау шаралары болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?

Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз. Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.


Сабақта оқушылардың қатысы, қызығушылықтарының жоғары болуы бүгінгі сабақта алға қойған мақсаттың шынайы да нақты болуы ..

Есту мүшесінің құрылысын, бөлімдерін, жаңа терминдермен танысты. Тұжырымдамалық картамен жұмыс жасады. Сынып оқушылары топпен жұмыс жасауда бірлесіп, бірін бірі тыңдай отырып, ортақ шешім жасай білді. Сабақты жоспарлау кезінде түрлі әдіс тәсілдерді пайдалану арқылы оқушылардың өз ойларын өмірмен байланыстыру, бір-бірлеріне жағымды тілек білдіруі сәтті болды. Берілген уақытта жоспарлы жұмыстарға үлгердім


Қорытынды бағамдау.Қандай екі нәрсе табысты болды(оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?

1.

2.

Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге көмектесетін не білдім?








«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

«Сыртқы»

«Ортаңғы»

«Ішкі»

2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 

2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 


2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 

2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 

2 тапсырма Биологиялық диктант.

1.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақпен..............арқылы байланысқан.

2.Құлақ қалқаны ортаңғы құлақтан..............арқылы бөлінеді.

3.Есту сүйекшелері...........орналасқан.

4.Ішкі құлақта.................орналасқан. 









«Сыртқы» топ









«Ортаңғы» топ











«Ішкі»

топ









Group 602326

Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
doc
30.01.2019
1442
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі