Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Турабаева М |
|
|
Күні: |
03.03.2023 |
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Етістік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Етістік туралы білетінін еске түсіреді. 2.Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін ажыратады. 3.Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
Берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас
тыру,
өзін –
өзі тексеру
3 мин
Өткен білімді еске түсіру
5 мин
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
«Flippity» әдісімен топқа бөліп отырғызу.
- Топқа ат қойыңдар.
- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты, дәл, толық жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Өткен сабаққа шолу:
А)Үй тапсырмасын тексеру.
«Таза тақта» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.
-Тақтада «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында табиғатқа зиян келтіретінсуреттер ілінген. Сол суреттердің артында сұрақтарға жауап беріп, жасырын сөзді ашыңдар. (Етістік)
- Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы?
- Не істеді? Не қылды? Қайтті? сұрақтар қай сөз табыныкі?
- Негізгі және туынды етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Дара және күрделі етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Болымды етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Болымсыз етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Етістіктер сөйлемде қай сөз табымен байланысады?
-Бүгінгі сабақта етістікті қайталап еске түсіретін тапсырмалар орындайтын боламыз.
Сабақ мақсатын хабарлау.
Жаттығу жасайды.
Саналады.
Топқа бірігеді.
Топ басшысын сайлайды.
Топ ережесін еске түсіреді.
Жұмыс ережесін келісу
Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
сұрақтар жазылған парақшалар
![]()
![]()
![]()

Жаңа білім
10 мин
Жаңа сабақ
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы төрт топта тапсырма беріледі.
1-топ
59-жаттығу.
Мәтінді оқып, мәтіннің түрін, стилін, жанрын постерге жазады
2-топ
Мәтіннің екінші бөлігін постерге түрін, стилін, жанрын жазады.
3-топ «Венн диаграммасы» арқылы салыстырады.
4топ
Ребусты шешіңдер. Шешуіндегі сөз туралы не білетіндеріңді айтыңдар.
Ж:Етістік.
Тапсырма
мен жұмыс жасайды.
Тапсырма орындайды.
Мұғалім тарапынан тапсырмадан кейін кері байланыс жүргіземін
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор:
-
Мәтіннің түрін жазады. 1б
-
Мәтіннң стилін жазады.1б
-
Мәтіннің жанрын жазады. 1б
Мұғалім тарапынан кері байланыс жүргіземін
Дескриптор:
-
Мәтіннің түрін жазады. 1б
-
Мәтіннң стилін жазады.1б
-
Мәтіннің жанрын жазады. 1б
Дескриптор:
-
Мәтіндерді айырмашылығын жазады 1б
-
Мәтіннің ұқсастығын жазады.1б
-
Мәтіннің ортақ тақырыбын табады. 1б
-
Ребусты шешеді 1б.
-
Шешуіндегі сөз туралы білетінін айтады 1балл.
-
Етістікке мысал келтіреді 1б.
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы
2-бөлім,
2 мин
5 мин
«Стоп кадр» әдісі арқылы іске асады
61-жаттығу.
Жұмбақты оқып, жатқа жазыңдар.
Етістіктердің астын сызып, дара немесе күрделі екенін айтыңдар.
Ж: киеді-дара етістік, ұшып кетеді-күрделі етістік.
Тапсырма орындайды.
Пікірін дәлелдейді.
-
Жұмбақты жатқа жазады-1балл.
-
Етістіктердің астын сызады 1б
-
дара немесе күрделі екенін анықтайды-1балл.
Бекіту
62-жаттығу «Фонарик» әдісі арқылы сөздер беріледі. Сол сөздерді етістік қай түріне жататын дәлелдей.
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
- Етістіктерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
-
Етістік қай түріне жататынын табады 1б
-
Неліктен туынды етістік екенін дәлелдейді.1б
-
Етістікті қатыстырып сөйлем құрастырады. 1б
Қорытынды
3 мин
Кері байланыс - «Каспий голд» әдісі.
-
- Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді айтып, өз білімдеріңді бағалаңдар.
Үй тапсырмасы: 63-жаттығу.
Өзінің жұмысын бағалайды.
Күнделікке тапсырма жазып алады.
ҚБ қойылады.
«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Қордай ауданының білім бөлімі
№ 3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі» КММ
«Бекітілді»___________
мектеп директоры
Г.К.Шарипова
«_____»_____ 2023 жыл
Ашық сабақ қазақ тілі пәнінен
«Етістік»
БАСТАУЫШ СЫНЫП МҰҒАЛІМІ :
ТУРАБАЕВА МАДИНА АБДУЛЛАЕВНА ,
ПЕДАГОГ - САРАПШЫ
Қордай ауылы, 2023 жыл
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Етістік
Етістік
Қысқа мерзімді жоспар
Қазақ тілі
|
Бөлім: |
Қоршаған ортаны қорғау |
|
|
Мұғалімнің аты-жөні |
Турабаева М |
|
|
Күні: |
03.03.2023 |
|
|
Сынып: 4 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы |
Етістік |
|
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары |
4.2.6.1 белгілі бір тақырыпта берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін (мақала, репортаж, жаңалық, өмірбаян, мінездеме, жарнама, хабарландыру) салыстырып, ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтау |
|
|
Сабақтың мақсаты |
1.Етістік туралы білетінін еске түсіреді. 2.Мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін ажыратады. 3.Мәтіндерге салыстырмалы талдау жасайды |
|
|
Бағалау критерийлері |
Берілген мәтіннің түрлерін, жанрын, стилін салыстырады. Ұқсастықтары мен айырмашылықтарын анықтай алады. |
|
Сабақтың барысы
Сабақтың кезеңі/ уақыт
Педагогтің әрекеті
Оқушының әрекеті
Бағалау
Ресурстар
Ұйымдас
тыру,
өзін –
өзі тексеру
3 мин
Өткен білімді еске түсіру
5 мин
Ынтымақтастық атмосферасын және өздеріне сенімділік қалыптастыру ширату жаттығулары арқылы жүреді.
«Flippity» әдісімен топқа бөліп отырғызу.
- Топқа ат қойыңдар.
- Топ басшысын сайлап, топ ережесін еске түсіріңдер.
Сабақта бір-бірімізді сыйлаймыз, тыңдаймыз!
Уақытты үнемдейміз!
Нақты, дәл, толық жауап береміз! Сабақта өзіміздің шапшаңдығымызды, тапқырлығымызды көрсетеміз! Сабаққа белсене қатысып, жақсы баға аламыз!
Өткен сабаққа шолу:
А)Үй тапсырмасын тексеру.
«Таза тақта» әдісімен жаңа сабаққа кіріспе жүреді.
-Тақтада «Қоршаған ортаны қорғау» тақырыбында табиғатқа зиян келтіретінсуреттер ілінген. Сол суреттердің артында сұрақтарға жауап беріп, жасырын сөзді ашыңдар. (Етістік)
- Заттың қимылын, іс-әрекетін білдіретін сөз табы?
- Не істеді? Не қылды? Қайтті? сұрақтар қай сөз табыныкі?
- Негізгі және туынды етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Дара және күрделі етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Болымды етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Болымсыз етістіктерге мысалдар келтіріңдер.
- Етістіктер сөйлемде қай сөз табымен байланысады?
-Бүгінгі сабақта етістікті қайталап еске түсіретін тапсырмалар орындайтын боламыз.
Сабақ мақсатын хабарлау.
Жаттығу жасайды.
Саналады.
Топқа бірігеді.
Топ басшысын сайлайды.
Топ ережесін еске түсіреді.
Жұмыс ережесін келісу
Тапсырма тексертеді.
Тақырыпты, сабақ мақсатын анықтайды.
«Ауызша мадақтау» әдісі:
Жарайсың!
Тамаша!
Жақсы!
Оқушылар жауабын толықтырып, әр қайсысына тиімді кері байланыс беріп отыру.
сұрақтар жазылған парақшалар
![]()
![]()
![]()

Жаңа білім
10 мин
Жаңа сабақ
«Ойлан, жұптас, талқыла» әдісі арқылы төрт топта тапсырма беріледі.
1-топ
59-жаттығу.
Мәтінді оқып, мәтіннің түрін, стилін, жанрын постерге жазады
2-топ
Мәтіннің екінші бөлігін постерге түрін, стилін, жанрын жазады.
3-топ «Венн диаграммасы» арқылы салыстырады.
4топ
Ребусты шешіңдер. Шешуіндегі сөз туралы не білетіндеріңді айтыңдар.
Ж:Етістік.
Тапсырма
мен жұмыс жасайды.
Тапсырма орындайды.
Мұғалім тарапынан тапсырмадан кейін кері байланыс жүргіземін
«Екі жұлдыз, бір тілек»
Дескриптор:
-
Мәтіннің түрін жазады. 1б
-
Мәтіннң стилін жазады.1б
-
Мәтіннің жанрын жазады. 1б
Мұғалім тарапынан кері байланыс жүргіземін
Дескриптор:
-
Мәтіннің түрін жазады. 1б
-
Мәтіннң стилін жазады.1б
-
Мәтіннің жанрын жазады. 1б
Дескриптор:
-
Мәтіндерді айырмашылығын жазады 1б
-
Мәтіннің ұқсастығын жазады.1б
-
Мәтіннің ортақ тақырыбын табады. 1б
-
Ребусты шешеді 1б.
-
Шешуіндегі сөз туралы білетінін айтады 1балл.
-
Етістікке мысал келтіреді 1б.
Қазақ тілі 4 сынып оқулығы
2-бөлім,
2 мин
5 мин
«Стоп кадр» әдісі арқылы іске асады
61-жаттығу.
Жұмбақты оқып, жатқа жазыңдар.
Етістіктердің астын сызып, дара немесе күрделі екенін айтыңдар.
Ж: киеді-дара етістік, ұшып кетеді-күрделі етістік.
Тапсырма орындайды.
Пікірін дәлелдейді.
-
Жұмбақты жатқа жазады-1балл.
-
Етістіктердің астын сызады 1б
-
дара немесе күрделі екенін анықтайды-1балл.
Бекіту
62-жаттығу «Фонарик» әдісі арқылы сөздер беріледі. Сол сөздерді етістік қай түріне жататын дәлелдей.
Саралаудың «Тапсырма» тәсілі жүзеге асады.
Кейбір оқушыға:
- Етістіктерді қатыстырып сөйлем құрап жаз.
-
Етістік қай түріне жататынын табады 1б
-
Неліктен туынды етістік екенін дәлелдейді.1б
-
Етістікті қатыстырып сөйлем құрастырады. 1б
Қорытынды
3 мин
Кері байланыс - «Каспий голд» әдісі.
-
- Бүгінгі сабақтан алған әсерлеріңді айтып, өз білімдеріңді бағалаңдар.
Үй тапсырмасы: 63-жаттығу.
Өзінің жұмысын бағалайды.
Күнделікке тапсырма жазып алады.
ҚБ қойылады.
«Жамбыл облысы әкімдігінің білім басқармасы
Қордай ауданының білім бөлімі
№ 3 Абай Құнанбаев атындағы орта мектебі» КММ
«Бекітілді»___________
мектеп директоры
Г.К.Шарипова
«_____»_____ 2023 жыл
Ашық сабақ қазақ тілі пәнінен
«Етістік»
БАСТАУЫШ СЫНЫП МҰҒАЛІМІ :
ТУРАБАЕВА МАДИНА АБДУЛЛАЕВНА ,
ПЕДАГОГ - САРАПШЫ
Қордай ауылы, 2023 жыл
шағым қалдыра аласыз













