Пәні: Қазақ тілі
Күні: 16. 02. 16
|
Сыныбы: 2 |
||||
|
Сабақ тақырыбы: Етістік туралы түсінік |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың сөз табы туралы білімдері жетілдіріледі. Етістік туралы түсінік алады. Етістіктің сұрақтарын біледі. Сөйлем ішінен етістікті тауып сұрақ қоюды, етістікті қатыстырып сөйлем құрауды үйренеді. |
|||
|
Әдіс тәсілдер |
Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелесу, оқу, талдау, тіл дамыту, шығармашылық – ізденушілік әдістері. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Етістік туралы білімдері қалыптасады. Топпен жұмыс жасайды, бірін - бірі оқытады, ойларын еркін жеткізеді, дәлелдейді. |
|||
|
Уақ |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ресурстар, көрнекі құралдар |
|
|
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. |
Бір – бірімен қимылдар арқылы амандасады. (жымию, қол бұлғау, құшақтау, беттен сүю, т.б ) |
|
|
|
3 минут |
Қызығушылықты ояту. -Балалар, күнделікті өмірде біз сан қилы әрекеттер жасаймыз. Яғни, қимыл - қозғалыссыз өмір сүре алмаймыз. Тіптен оны елестету де мүмкін емес шығар. Өздерің ойланып көріңдерші. Табиғатта ешбір қимыл – қозғалыс жоқ ! -Бұдан біз нені елестете аламыз ? - Ендеше балалар мына суреттерге назар аударыңдаршы. (Әлемді шарлау) - Балалар, мен қай сөз табы жайлы айтып тұрмын ? - Етістік жайлы тереңірек білу мақсатында біз түрлі тапсырмалар орындап, өзіміз осы сұраққа жауап беріп көрейік. |
Оқушылар жауаптары тыңдалады: -Табиғаттың тоқтап қалғанын елестетеміз. - Әлемдегі барлық заттар қимыл үстінде. - Етістік жайлы айтылды. |
Слайд |
|
|
5 мин |
Өткенге шолу. «Білгір карта» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді: - Неше сөз табы бар ? - Қандай сөз таптарын білесіңдер ? - Зат есім деген не ? - Зат есімнің сұрақтары қандай ? - Жалқы есім деген не ? - Жалпы есім деген не ? - Зат есімнің көпше түрі қалай жасалады ? |
Топ басшылары картаны таратады. Сұрағы барлар картаны ортаға тастайды. Жауабы барлар сұрақтың үстіне жауабын салады. Осылайша ойын жалғасады. |
Сұрақ жазылған қима карталар |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. |
Оқушылар «Менің оқу құралдарым» тақырыбына жазған әңгімелерін оқып береді. Дәптерлерін ауыстырады. |
Дәптер |
|
|
5мин |
Оқулықпен жұмыс. 354 – жаттығу. |
Суретке қарап, балалардың, әженің не істеп жатқанын білдіретін қимыл атауларын айтады. Ол сөздерге сұрақ қояды. Етістік екенін дәлелдейді. |
Оқулық, сурет |
|
|
4 мин |
Топтық жұмыс. Жұмбақтарды оқып, шешуін тап. Етістіктерді тауып, сұрақ қой. |
І топ: Жазда қыдырады, қыста тынығады. (су) ІІ топ: Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады. (күн) |
Жұмбақ |
|
|
3 минут |
Сергіту сәті. «Түсін мені» ойынын ойнау. |
Екі топ бір – біріне әртүрлі қимылдар жасырады. Қарсы топ ненің қимылы екенін табады. (аңдар, құстар, адам қимылы т.б.) |
|
|
|
5 минут |
Дәптермен жұмыс. 356 – жаттығу. |
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазады. Тоғайда түрлі аңдар .... . Терең шатқалға қояндар .... . Қызыл түлкілер тоғайда .... . Тиіндер ағаштан ағашқа .... . Керекті сөздер: жүреді, жасырынады, болады, секіреді. |
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Шығармашылық жұмыс. Берілген етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құра. |
І топ: қонды, жауды, тасыды, жүзді. ІІ топ: жарысты, құттықтады, биледі, пісірді. |
А4 парағы, маркер |
|
|
5 м |
Өздік жұмыс. Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде. |
Көгершін, жасыл, жинады, айтты, алыс, сөйлесті, ертең, байлады. |
Оқулық, дәптер. |
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма. |
359 – жаттығу, 137 – бет. Ереже жаттау. |
Күнделік |
|
|
2 м |
Сабақты
қорыту: |
Ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді. |
Таблица, оқулық |
|
|
2 мин |
Бағалау |
Оқушылар топтың жұмысын басбармақ арқылы, өздерін жинаған күлегештері арқылы, сабақты от шашу арқылы бағалайды. |
Күлегештер |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Етістік туралы түсінік
Пәні: Қазақ тілі
Күні: 16. 02. 16
|
Сыныбы: 2 |
||||
|
Сабақ тақырыбы: Етістік туралы түсінік |
||||
|
Сабақтың мақсаты: |
Оқушылардың сөз табы туралы білімдері жетілдіріледі. Етістік туралы түсінік алады. Етістіктің сұрақтарын біледі. Сөйлем ішінен етістікті тауып сұрақ қоюды, етістікті қатыстырып сөйлем құрауды үйренеді. |
|||
|
Әдіс тәсілдер |
Сұрақ - жауап, түсіндіру, әңгімелесу, оқу, талдау, тіл дамыту, шығармашылық – ізденушілік әдістері. |
|||
|
Күтілетін нәтиже |
Етістік туралы білімдері қалыптасады. Топпен жұмыс жасайды, бірін - бірі оқытады, ойларын еркін жеткізеді, дәлелдейді. |
|||
|
Уақ |
Мұғалім іс-әрекеті |
Оқушы іс-әрекеті |
Ресурстар, көрнекі құралдар |
|
|
2 мин |
Ұйымдастыру кезеңі. Психологиялық ахуал. |
Бір – бірімен қимылдар арқылы амандасады. (жымию, қол бұлғау, құшақтау, беттен сүю, т.б ) |
|
|
|
3 минут |
Қызығушылықты ояту. -Балалар, күнделікті өмірде біз сан қилы әрекеттер жасаймыз. Яғни, қимыл - қозғалыссыз өмір сүре алмаймыз. Тіптен оны елестету де мүмкін емес шығар. Өздерің ойланып көріңдерші. Табиғатта ешбір қимыл – қозғалыс жоқ ! -Бұдан біз нені елестете аламыз ? - Ендеше балалар мына суреттерге назар аударыңдаршы. (Әлемді шарлау) - Балалар, мен қай сөз табы жайлы айтып тұрмын ? - Етістік жайлы тереңірек білу мақсатында біз түрлі тапсырмалар орындап, өзіміз осы сұраққа жауап беріп көрейік. |
Оқушылар жауаптары тыңдалады: -Табиғаттың тоқтап қалғанын елестетеміз. - Әлемдегі барлық заттар қимыл үстінде. - Етістік жайлы айтылды. |
Слайд |
|
|
5 мин |
Өткенге шолу. «Білгір карта» ойыны арқылы сұрақтарға жауап береді: - Неше сөз табы бар ? - Қандай сөз таптарын білесіңдер ? - Зат есім деген не ? - Зат есімнің сұрақтары қандай ? - Жалқы есім деген не ? - Жалпы есім деген не ? - Зат есімнің көпше түрі қалай жасалады ? |
Топ басшылары картаны таратады. Сұрағы барлар картаны ортаға тастайды. Жауабы барлар сұрақтың үстіне жауабын салады. Осылайша ойын жалғасады. |
Сұрақ жазылған қима карталар |
|
|
2 мин |
Үй тапсырмасын тексеру. |
Оқушылар «Менің оқу құралдарым» тақырыбына жазған әңгімелерін оқып береді. Дәптерлерін ауыстырады. |
Дәптер |
|
|
5мин |
Оқулықпен жұмыс. 354 – жаттығу. |
Суретке қарап, балалардың, әженің не істеп жатқанын білдіретін қимыл атауларын айтады. Ол сөздерге сұрақ қояды. Етістік екенін дәлелдейді. |
Оқулық, сурет |
|
|
4 мин |
Топтық жұмыс. Жұмбақтарды оқып, шешуін тап. Етістіктерді тауып, сұрақ қой. |
І топ: Жазда қыдырады, қыста тынығады. (су) ІІ топ: Таңмен көзін ашады, Әлемге нұрын шашады. (күн) |
Жұмбақ |
|
|
3 минут |
Сергіту сәті. «Түсін мені» ойынын ойнау. |
Екі топ бір – біріне әртүрлі қимылдар жасырады. Қарсы топ ненің қимылы екенін табады. (аңдар, құстар, адам қимылы т.б.) |
|
|
|
5 минут |
Дәптермен жұмыс. 356 – жаттығу. |
Көп нүктенің орнына тиісті сөздерді қойып жазады. Тоғайда түрлі аңдар .... . Терең шатқалға қояндар .... . Қызыл түлкілер тоғайда .... . Тиіндер ағаштан ағашқа .... . Керекті сөздер: жүреді, жасырынады, болады, секіреді. |
Оқулық, дәптер |
|
|
5мин |
Шығармашылық жұмыс. Берілген етістіктерді қатыстырып, сөйлемдер құра. |
І топ: қонды, жауды, тасыды, жүзді. ІІ топ: жарысты, құттықтады, биледі, пісірді. |
А4 парағы, маркер |
|
|
5 м |
Өздік жұмыс. Берілген сөздердің ішінен етістікті тауып, етістік екенін дәлелде. |
Көгершін, жасыл, жинады, айтты, алыс, сөйлесті, ертең, байлады. |
Оқулық, дәптер. |
|
|
2 мин |
Үйге тапсырма. |
359 – жаттығу, 137 – бет. Ереже жаттау. |
Күнделік |
|
|
2 м |
Сабақты
қорыту: |
Ережесін еске түсіріп, мысалдар келтіреді. |
Таблица, оқулық |
|
|
2 мин |
Бағалау |
Оқушылар топтың жұмысын басбармақ арқылы, өздерін жинаған күлегештері арқылы, сабақты от шашу арқылы бағалайды. |
Күлегештер |
|
шағым қалдыра аласыз


