|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Мектеп: Б.Нысанбаев орта мектебі 10.3 Эволюциялық даму селекция негіздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Күні: 28.08.2020 Мұғалімнің аты-жөні: Калиахметова.Г |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 10 Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Эволюцияның дәлелдемелері |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаты: |
10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін талдау |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Эволюцияның әр кезеңдерінің дәлелдемелеріне талдау жасайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Бағалау критерийі |
Салыстырмалы анатомиялық дәлелдемелерді талдайды. Эмбриологиялық дәлелдемелерді талдайды Палеонтологиялық дәлелдемелерді талдайды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Тілдік мақсаттар |
Пәндік терминология: Палеонтология, эмбриология, салыстырмалы анатомиялық. Атавизм, рудимент Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Палеоценде тіршілік еткен . . , эоценде тіршілік еткен . . , миоценде тіршілік еткен . . , миценде тіршілік еткен . . , плиоценде тіршілік еткен . . . |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Құндылықтарға баулу |
Оқушы бойына "Мәңгілік ел" идеясының алтыншы құндылығы аясында тарихи даму арқылы өркениетке бағытталу дағдысын қалыптастыру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Пәнаралық байланыс |
Тарих-эволюция |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Алдыңғы білім |
Эволюцияның қозғаушы күштері, ағзалардың беймделушілігіндегі табиғи сұрыпталулардың рөлі, түр түзілу үдерісі туралы түсінігі бар. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет. |
Ресурстар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабқтың басы |
"Жылы лебіз" әдісі арқылы жағымды ахуал қалыптастыру. "Геометриялық фигуралар " арқылы топқа бөлу:
Ширату тапсырмасы: "Болжау әдісі"
Берілген сілтеме бойынша бейне жазбаны қарай отырып және суреттер топтамасын талдай отырып ортақ тақырып туралы өз болжамдарыңды ддәлелдеңдер. |
А.Е Очкур. Ж.Ж.Құрманғалиев. М.А.Нутаева 10 сынып
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/fa445d3b-e1f5-47e3-9cdf-bef1fc2b2e9d https://twig-bilim.kz/kz/film/evolution-the-evidence |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың ортасы
|
1-тапсырма Оқыту формасы:Топтық жұмыс : Әдісі:"Фишбоун" Суреттерге назар аудара отырып эволюциялық дәлелдемелердің әр кезеңдерінде жүретін ерекшеліктерді талдаңдар.
Дескриптор *Салыстырмалы анатомиялық дәлелдемелерді талдайды. *Эмбриологиялық дәлелдемелерді талдайды. *Палентологиялық дәлелдемелерді талдайды . Саралау Қабілетті оқушыларға тапсырма Learning Apps онлайн сервисінде эволюцияның дәлелдемелеріне талдауға тапсырма құрауға беремін Қолдауды орташа қажет ететін оқушылар Тапсырманы орындау барысында оқушыға суреттері бар карточкалық сұрақтар ұсынылады. Қолдауды көп қажет ететін оқушы Тірек сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып тапсырманы орындауға бағыттаймын (жануарлардың құрылысы, даму кезеңдері) Қ/Б "Блок ортасында бағалау"әдісі арқылы оқушыларда жалпыға ортақ түсінбеушілік тудырған проблемаларды анықтайды. ІІ-тапсырма Оқыту формасы: Жұптық жұмыс Әдісі: "Ойлан,жұптас, бөліс" Организмдердің эволюциялық дамуы барысында пайда болған мүшелер мен өзгеріске ұшыраған мүшелер туралы дәлелдемелер жинақтаңдар.
Дескриптор *Гомологиялық мүшелерді анықтайды. *Аналогиялық мүшелерді анықтайды. Өзгеріске ұшыраған мүшелерді анықтайды. Қ/Б : «Бағдаршам » әдісі
ІІІ-тамсырма Кейбір омыртқалылардың алдыңғы аяқтарының әр түрлі қызмет атқарғанымен құрылыстары ұқсас екенін дәлелде? Әр алуан организмдердің ұрықтық даму сатысын зерттеумен байланысты қандай дәлелдемелер бар?
Қ/Б «Егер 5 минутыңыз болса.......» Балалардан 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын сұрау. Бұл мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нәтижеге жетсе де, неге ұмтылатынын түсінуге көмектеседі
|
Презентация, терминдер, суреттер
Оқулықпен жұмы
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың соңы |
Рефлексия.
Менің келесі сабақта білгім келетіні ....
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Құндылықтарға баулу.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы. |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
«Егер 5 минутыңыз болса.......» Балалардан 5 минут берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын сұрау. Бұл мұғалімге оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нәтижеге жетсе де, неге ұмтылатынын түсінуге көмектеседі |
Оқуды жақсарту үшін ақпаратты технологияларды сабақта тапсырма беруге әр түpлі слайд қолданылады. Тарих эволюция қозғалысын анықтауда тарих пәндерінің сөздерімен байланыстырамыз. Оқушылардың топтық талдау жұмыста өздерінің құндылықтарын сезінеді, бір-бірімен түсінушілікке баулимын.
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ бойынша рефлекция: |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақ мақсаттары Немесе оқу Мақсаттары шынайы, Қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу Мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ұзақ мерзімді жоспардың
тарауы:
Мектеп: Б.Нысанбаев орта
мектебі
10.3 Эволюциялық даму селекция
негіздері Күні: 28.08.2020
Мұғалімнің аты-жөні: Калиахметова.Г Сынып: 10
Қатысқандар:
Қатыспағандар: Сабақтың
тақырыбы:
Эволюцияның дәлелдемелері Осы сабақта қол
жеткізілетін оқу мақсаты: 10.2.6.3 - эволюцияның дәлелдемелерін
талдау Сабақтың
мақсаты
Эволюцияның әр кезеңдерінің дәлелдемелеріне талдау
жасайды. Бағалау
критерийі
Салыстырмалы анатомиялық дәлелдемелерді
талдайды.
Эмбриологиялық дәлелдемелерді
талдайды
Палеонтологиялық дәлелдемелерді
талдайды. Тілдік
мақсаттар
Пәндік терминология:
Палеонтология, эмбриология, салыстырмалы
анатомиялық.
Атавизм, рудимент
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен
тіркестер:
Палеоценде тіршілік
еткен . . , эоценде тіршілік еткен . .
,
миоценде тіршілік
еткен . . , миценде тіршілік еткен . .
, плиоценде тіршілік еткен . .
. Құндылықтарға
баулу Оқушы бойына "Мәңгілік
ел" идеясының алтыншы құндылығы аясында тарихи даму арқылы
өркениетке бағытталу дағдысын
қалыптастыру.
Пәнаралық байланыс Тарих-эволюция Алдыңғы
білім Эволюцияның қозғаушы
күштері, ағзалардың беймделушілігіндегі табиғи сұрыпталулардың
рөлі, түр түзілу үдерісі туралы түсінігі
бар. Сабақтың
жоспарланған кезеңдері Сабақта жоспарланған
іс-әрекет. Ресурстар Сабқтың
басы
"Жылы лебіз" әдісі арқылы жағымды
ахуал қалыптастыру. "Геометриялық
фигуралар " арқылы топқа
бөлу:
Ширату тапсырмасы: "Болжау әдісі"
Берілген сілтеме
бойынша бейне жазбаны қарай отырып және суреттер топтамасын талдай
отырып ортақ тақырып туралы өз болжамдарыңды
ддәлелдеңдер.
А.Е Очкур.
Ж.Ж.Құрманғалиев.
М.А.Нутаева 10 сынып
http://smk.edu.kz/Attach/FileDownload/fa445d3b-e1f5-47e3-9cdf-bef1fc2b2e9d https://twig-bilim.kz/kz/film/evolution-the-evidence
Сабақтың ортасы
1-тапсырма
Оқыту формасы:Топтық жұмыс
:
Әдісі:"Фишбоун"
Суреттерге назар аудара
отырып эволюциялық дәлелдемелердің
әр
кезеңдерінде жүретін ерекшеліктерді
талдаңдар.
Дескриптор
*Салыстырмалы анатомиялық дәлелдемелерді
талдайды.
*Эмбриологиялық дәлелдемелерді
талдайды.
*Палентологиялық дәлелдемелерді
талдайды
.
Саралау
Қабілетті оқушыларға
тапсырма
Learning Apps онлайн сервисінде эволюцияның дәлелдемелеріне
талдауға тапсырма құрауға беремін
Қолдауды орташа қажет ететін
оқушылар
Тапсырманы орындау барысында оқушыға суреттері бар
карточкалық сұрақтар ұсынылады.
Қолдауды көп қажет ететін
оқушы
Тірек сөздер мен сөз тіркестерін пайдаланып тапсырманы
орындауға бағыттаймын (жануарлардың құрылысы, даму
кезеңдері)
Қ/Б "Блок ортасында
бағалау"әдісі
арқылы оқушыларда жалпыға
ортақ түсінбеушілік тудырған проблемаларды
анықтайды.
ІІ-тапсырма
Оқыту формасы: Жұптық
жұмыс
Әдісі: "Ойлан,жұптас,
бөліс"
Организмдердің эволюциялық дамуы барысында пайда болған
мүшелер мен өзгеріске ұшыраған мүшелер туралы дәлелдемелер
жинақтаңдар. Гомологиялық
мүшелер Анологиялық
мүшелер
Өзгеріске ұшыраған
мүшелер мысалы
Дескриптор
*Гомологиялық мүшелерді
анықтайды.
*Аналогиялық мүшелерді
анықтайды.
Өзгеріске ұшыраған мүшелерді
анықтайды.
Қ/Б : «Бағдаршам »
әдісі
ІІІ-тамсырма
Кейбір омыртқалылардың алдыңғы аяқтарының әр түрлі қызмет
атқарғанымен құрылыстары ұқсас екенін
дәлелде?
Әр алуан организмдердің ұрықтық даму сатысын зерттеумен
байланысты қандай дәлелдемелер бар?
Қ/Б «Егер 5 минутыңыз
болса.......» Балалардан 5 минут
берілсе, жұмысты қалай жақсартатынын сұрау. Бұл мұғалімге
оқушылардың берілген уақыт ішінде тиісті нәтижеге жетсе де, неге
ұмтылатынын түсінуге көмектеседі
Презентация, терминдер,
суреттер
Оқулықпен жұмы
Сабақтың соңы
Рефлексия.
Мен енді білемін .....
Маған ұнағаны .....
Менің түсінбей қалғаным ....
Мен жақсы түсіндім .....
Менің келесі сабақта білгім келетіні
....
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді
жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды
жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай
тексеруді жоспарлайсыз?
Құндылықтарға баулу.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының
сақталуы.
Тапсырманы: білім деңгейі əрқалай оқушыларға дайындалған
жұмыстар ұсыну.
Дереккөздерді: Кей оқушылар басқа оқушылармен салыстырғанда
дереккөздер арқылы жақсы жұмыс жасай
біледі.
Диалог жəне қолдау көрсету: Бұл әдіс кейбір оқушыларға
тапсырманы орындау барысында түркі сұрақтар қоя отырып қолдап
мадақтама сөздермен алға
жетеленеді.
Бағалау: біз пәнді оқытуда оқушыны, оқытуға қарай түзетуді
қажет ететін тұстарын анықтап әрі қарай жылжи
аламыз.
Жіктеу: топтық бөліну кезінде әр оқушының қабілеті
ескеріледі
Қарқан:оқушылардың тапсырма орындау қарқынын
сараладым.
"Блок ортасында бағалау" бағалау оқушылардың қаншалықты
материалды меңгергендігін анықтай отырып, топтық бағалау
жүргізіледі.
"Бағдаршам"-берілген тапсырманы сын тұрғысынан ойлай отырып
нақты жазған оқушыны анықтау және барлық оқушыларды сол деңгейге
жеткіземін
«Егер 5 минутыңыз
болса.......» Балалардан
5
минут берілсе, жұмысты
қалай
жақсартатынын сұрау. Бұл
мұғалімге оқушылардың
берілген уақыт ішінде
тиісті
нәтижеге жетсе де, неге
ұмтылатынын түсінуге
көмектеседі
Оқуды жақсарту үшін ақпаратты технологияларды сабақта
тапсырма беруге әр түpлі слайд
қолданылады.
Тарих эволюция қозғалысын анықтауда тарих пәндерінің
сөздерімен байланыстырамыз.
Оқушылардың топтық талдау жұмыста өздерінің құндылықтарын
сезінеді, бір-бірімен түсінушілікке
баулимын.
Сабақ бойынша
рефлекция:
Сабақ
мақсаттары
Немесе
оқу
Мақсаттары
шынайы,
Қолжетімді болды
ма?
Барлық оқушылар
оқу
Мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар
оқу
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||




















