Материалдар / факультативтік сабақ "Тәкаппарлық"
2023-2024 оқу жылына арналған

қысқа мерзімді сабақ жоспарларын

жүктеп алғыңыз келеді ма?
ҚР Білім және Ғылым министірлігінің стандартымен 2022-2023 оқу жылына арналған 472-бұйрыққа сай жасалған

факультативтік сабақ "Тәкаппарлық"

Материал туралы қысқаша түсінік
"Ыбырайтану" факультативін өткізетіндерге көмегі бар
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады.
Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Маусым 2021
642
1 рет жүктелген
Бүгін алсаңыз 25% жеңілдік
беріледі
770 тг 578 тг
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Сабақтың тақырыбы: Тәкаппарлық


Сабақтың мақсаты: Ы.Алтынсарин өмірі, қызметі, шығармаларында қандай мақсатты көздеп жазғанын білу, шығармаларынан ғибадат алу, ұстаздық жолы, өмірі, қызметі жайлы оқып, таныса отырып, рухани жағынан өнегелі, отансүйгіш, елжанды азамат ретінде тәрбиелену.

Сабақтың міндеттері:

  • Ы.Алтынсарин өмірімен, орыс достарына жазған хаттарымен танысу;

  • деректер жинақтау;

  • шығармаларын оқу, жаттау;

  • хрестоматия жайлы білу;

  • Ыбырай мектебінен шыққан білімді, дарындыларды зерттеу;

Күтілетін нәтиже:

Барлық оқушылар: Берілген тақырыпты ашып, әңгімелеп айтады, негізгі ойды ашады.

Көптеген оқушылар: шығармашылыққа негізделген тапсырмаларды орындайды. Кейбір оқушылар: берілген тақырып бойынша ой қорыту жасай алады.

Пәнаралық байланыстар:

Сабақтың жоспарлан-ған кезеңдері

Сабақтағы оқушылардың қызметі

Ресурстар


Сабақтың басы

10 минут

Ұйымдастыру кезеңі

«Паравоз» ойыны.

Мақсаты: ұжымда бір –бірімен жағымды қатынас қалыптастыру, көңіл күйлерін көтеру.

Нұсқау: Балалар бір қатарға тұрып реттік санымен 1,2-ге саналады. Екі топқа бөлініп, бірінші топ қолдарын бір рет шапалақтап, оң аяқтарын екі рет жерге қағады.

Ал екінші топ қолдарын екі рет шапалақтап, оң аяқтарын бір рет жерге қағады. Осылайша ойын жалғасады, шатасқан ойыншы өз өнерін ортаға шығып көрсетеді.


Сергіту сәті


Сабақтың ортасы 20 минут


Вениямин Франклин деген даңқты білім иесі, Америка жұртының кісісі, он сегіздегі жас күнінде, Медера деген қаланың бір қарт адамына қонақ болып, шығар уақытта қарт ішкергі бір есіктен шығарып салуға алып келіпті. Франклин бұл кісіге сөйлесе келе жатып, алдында не барын аңғармай, есікке жақындағанда қарт дауыстапты:

  • Еңкей, енкей деп.

Сүйдегенше болмай, есік аласа екен, маңдайшасына Франклин маңдайымен тарс ете түсіпті. Сонда қарт күліп айтты дейді:

  • Бұл кішкентай реніш сізге екіншіде ақыл болар; ұмытпағайсың, сен жассың, өмірің алдыңда, басыңды тым жоғары ұстамай, төмен иіңкіреп жүрсең, мұнанда артық неше соққылардан құтыларсың. Бұл сөзді Франклин сексен жасқа келгенше ұмытпай, әрдайым айтушы еді:

  • Сол қарттың ақылы маған көп пайда болды; және көзіммен көрдім: басын жоғары көтерген

тәкаппарлардың нешеуінің, әлек болғанын – деп.



Сабақтың соңы

10 минут


«Арал» әдісі

Үлкен парақта эмоционалды «аралдар» бейнеленген карта салынады: қуаныш, мұң, аң-таң, ләззаттану,

жадырау, күту, алаңдау, шабыт, рахат, белгісіздік аралы, т.б. Аралдар картасы тақтаға ілінеді. Оқушылар тақтаның алдына шығып маркермен (фломастермен) оның сабақтан кейін немесе күннің, аптаның соңында эмоциялықсезімдік жағдайын көрсететін кемесін

картаға іледі немесе суреттейді.




Материал жариялап тегін сертификат алыңыз!
Бұл сертификат «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жарияланғанын растайды. Журнал Қазақстан Республикасы Ақпарат және Қоғамдық даму министрлігінің №KZ09VPY00029937 куәлігін алған. Сондықтан аттестацияға жарамды
Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!