Ақтөбе облысы
Әйтеке би ауданы
Талдысай жалпы орта білім беретін мектебінің
Математика пәнінің мұғалімі
Кушкимбаева Фарида Ерахметкызы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: Талдысай ЖОББМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кушкимбаева Ф.Е |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фалес теоремасы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.7 . Фалес теоремасын білу және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Фалес теоремасын біледі, түсінеді. Көптеген оқушылар: Есептер шығаруда Фалес теоремасын қолдана алады Кейбір оқушылар: Фалес теоремасын қолданбалы есептер шығаруда қолданады |
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: бұрыш, ортақ қабырға, параллель түзулер, тең кесінді Диалогқа қажетті тіркестер: -параллель түзулер дегеніміз............. -тең кесінділер дегеніміз .................. -теорема дегеніміз............... -дәлелдеу дегеніміз........... |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, физика |
|
|
Алдыңғы білім: |
-параллель түзулер -кесінділердің теңдігі |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1.Қызығушылықты ояту 2.«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі бойынша оқушылар бір -бірлеріне сұрақтар қояды
3. Бүгінгі оқу мақсатын айқындау үшін оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? (Оқушылар бүгінгі сабаққа байланысты мақсатын айқындайды) |
Интербелсенді тақта |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.(интерактивті тақта арқылы мәлімет беру)
(оқушылар өздері теореманы дәлелдейді) Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: « Бес сұрақ» әдісі (оқушылар сұрақтар дайындайды) Саралау: ресурс немесе мәтін бойынша саралаймын Фалес теоремасын практикада қолдануға тапсырмалар беріледі: Топтық жұмыс:« Ротация » әдісі №1. Аспалы көпірді бекіту кезінде арқандарды орнату үшін үшбұрышты конструкция қолданылды. Бұл үшбұрыштың төбелерін АВС арқылы белгілеп, АВ ретінде конструкцияның 150 м болатын ең ұзын арқанын қабылдайық. Берілген конструкцияның көлденең бетінде (ВС қабырғасы) басқа арқандарды бекітуге арналған екі нүкте белгіленген, олар осы қабырғаны тең 3 бөлікке бөледі. Осы бекіту нүктелері арқылы өтетін арқандардың ұзындықтарын табыңыз, егер олар АВ қабырғасына параллель орналасқаны белгілі болса. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау. «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. Кері байланыс: мұғалім оқушы Саралау: мақсатқа байланысты қолдану үшін берілген тапсырма №2. (жеке жұмыс) Берілген кесіндіні : 1) өзара тең төрт ;2) өзара тең бес кесіндіге бөліңіз Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: оқушылармен жеке әңгімелесу Саралау : оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау №3. (жұппен жұмыс). Бұрыш қабырғаларымен шектелетін кесіндісі А нүктесінде 2:1 қатынасында бөлінетіндей етіп , бұрыштың ішкі А нүктесі арқылы өтетін түзу жүргізіңдер. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: «Көршіңді тексер» әдісі Кері байланыс : оқушы оқушыға Саралау: оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша №4.(Өзіндік жұмыс). ВС кесіндісі берілген . Осы кесіндіні: 1) 1:2; 2) 2:3 қатынасында екі бөлікке бөліңдер. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: «Өзін-өзі » бағалау Саралау: оқушыға жеке қолдау көрсету №5. Оқушылардың алған білімін тексеру мақсатында «Проблемалық есеп» беремін, сонымен оқушылар сабақ басында келесі проблема қойғанбыз және енді шығарайық: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? Дескрипторлар: -Фалес теремасын қолданады ҚБ: бірін-бірі бағалау. |
Интерактивті тақта, сызғыш, маркерлер, портреттер, флипчарт, оқулық
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Ой толғаныс: Кесте. Фалес теоремасын қаншалықты меңгергендігін кестеге толтырады (БББ)
Үйге тапсырма: №3 , №4 |
Оқушыларға БББ кестесін толтыру кестесі |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Жұмыс жасау кезінде «Ротация » әдісі бойынша топтар басқа топтармен алмасып берілген тапсырмаларын толықтырып, өз ойларын жеткізіп отырды. Оқушылардың білімін саралау мақсатында өзіндік жұмыстарға тапсырмалар берілді. |
Бес сұрақ әдісі бойынша оқушылар бір-біріне сұрақтар дайындады. Бір-бірімен жеке әңгімелесу арқылы бірін-бірі бағалады.Жұппен жұмыс кезінде көршісін көршіңді тексер әдісін қолдандым. Өз бетімен жұмыс кезінде оқушылар өз шамаларына қарай өзін-өзі бағалады. |
АКТ қолдану ережесімен және жеке, жұппен жұмыс, топтық жұмыс жасау ережелерін сақтау |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. өкіл әдісі бойынша өкілдерге топтардың жұмысы бойынша түсіндіру кезінде тапсырмалар берілді. Оқушылардың білімін саралау мақсатында өзіндік жұмыстарға тапсырмалар берілді. |
1 беріледі ережелерді 2. "111" стратегиясы сақтау. 3.Медальдар арқылы марапаттау Техникалық- 4.Кері байланыс ."Ұялы телефон қауіпсіздік арқылы смс хабарлама" ережелерін сақтау. |
|
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фалес теоремасы
Фалес теоремасы
Ақтөбе облысы
Әйтеке би ауданы
Талдысай жалпы орта білім беретін мектебінің
Математика пәнінің мұғалімі
Кушкимбаева Фарида Ерахметкызы
|
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: Көпбұрыштар. Төртбұрыштарды зерттеу |
Мектеп: Талдысай ЖОББМ |
|
|
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кушкимбаева Ф.Е |
|
|
Сынып: 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фалес теоремасы |
|
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.1.1.7 . Фалес теоремасын білу және қолдану |
|
|
Сабақтың мақсаты: |
Барлық оқушылар: Фалес теоремасын біледі, түсінеді. Көптеген оқушылар: Есептер шығаруда Фалес теоремасын қолдана алады Кейбір оқушылар: Фалес теоремасын қолданбалы есептер шығаруда қолданады |
|
|
Бағалау критерийлері: |
|
|
|
Тілдік мақсаттар: |
Пәнге тән лексика мен терминология: бұрыш, ортақ қабырға, параллель түзулер, тең кесінді Диалогқа қажетті тіркестер: -параллель түзулер дегеніміз............. -тең кесінділер дегеніміз .................. -теорема дегеніміз............... -дәлелдеу дегеніміз........... |
|
|
Құндылықтарға баулу: |
Жалпыға бірдей еңбек қоғамы |
|
|
Пәнаралық байланыс: |
Тарих, физика |
|
|
Алдыңғы білім: |
-параллель түзулер -кесінділердің теңдігі |
|
Сабақ барысы:
|
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
|||||||
|
Сабақтың басы |
1.Қызығушылықты ояту 2.«Ішкі және сыртқы шеңбер» әдісі бойынша оқушылар бір -бірлеріне сұрақтар қояды
3. Бүгінгі оқу мақсатын айқындау үшін оқушыларға проблемалық сұрақ қойылады: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? (Оқушылар бүгінгі сабаққа байланысты мақсатын айқындайды) |
Интербелсенді тақта |
|||||||
|
Сабақтың ортасы |
Мағынаны тану.(интерактивті тақта арқылы мәлімет беру)
(оқушылар өздері теореманы дәлелдейді) Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: « Бес сұрақ» әдісі (оқушылар сұрақтар дайындайды) Саралау: ресурс немесе мәтін бойынша саралаймын Фалес теоремасын практикада қолдануға тапсырмалар беріледі: Топтық жұмыс:« Ротация » әдісі №1. Аспалы көпірді бекіту кезінде арқандарды орнату үшін үшбұрышты конструкция қолданылды. Бұл үшбұрыштың төбелерін АВС арқылы белгілеп, АВ ретінде конструкцияның 150 м болатын ең ұзын арқанын қабылдайық. Берілген конструкцияның көлденең бетінде (ВС қабырғасы) басқа арқандарды бекітуге арналған екі нүкте белгіленген, олар осы қабырғаны тең 3 бөлікке бөледі. Осы бекіту нүктелері арқылы өтетін арқандардың ұзындықтарын табыңыз, егер олар АВ қабырғасына параллель орналасқаны белгілі болса. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау. «Бас бармақ» әдісімен бағалау. Басбармақ жоғарыға қарай = Мен түсінемін. Басбармақ көлденең = Мен түсінгендеймін. Басбармақ төмен қарай = Мен түсінбедім. Кері байланыс: мұғалім оқушы Саралау: мақсатқа байланысты қолдану үшін берілген тапсырма №2. (жеке жұмыс) Берілген кесіндіні : 1) өзара тең төрт ;2) өзара тең бес кесіндіге бөліңіз Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: оқушылармен жеке әңгімелесу Саралау : оқушыға жеке қолдау көрсету арқылы саралау №3. (жұппен жұмыс). Бұрыш қабырғаларымен шектелетін кесіндісі А нүктесінде 2:1 қатынасында бөлінетіндей етіп , бұрыштың ішкі А нүктесі арқылы өтетін түзу жүргізіңдер. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: «Көршіңді тексер» әдісі Кері байланыс : оқушы оқушыға Саралау: оқушының дербестігі мен жауапкершілігі бойынша №4.(Өзіндік жұмыс). ВС кесіндісі берілген . Осы кесіндіні: 1) 1:2; 2) 2:3 қатынасында екі бөлікке бөліңдер. Дескрипторлар:
Қалыптастырушы бағалау: «Өзін-өзі » бағалау Саралау: оқушыға жеке қолдау көрсету №5. Оқушылардың алған білімін тексеру мақсатында «Проблемалық есеп» беремін, сонымен оқушылар сабақ басында келесі проблема қойғанбыз және енді шығарайық: Берілген АВ кесіндісін тең үш бөлікке қалай бөлуге болады? Дескрипторлар: -Фалес теремасын қолданады ҚБ: бірін-бірі бағалау. |
Интерактивті тақта, сызғыш, маркерлер, портреттер, флипчарт, оқулық
|
|||||||
|
Сабақтың соңы |
Ой толғаныс: Кесте. Фалес теоремасын қаншалықты меңгергендігін кестеге толтырады (БББ)
Үйге тапсырма: №3 , №4 |
Оқушыларға БББ кестесін толтыру кестесі |
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|||||||
|
Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. Жұмыс жасау кезінде «Ротация » әдісі бойынша топтар басқа топтармен алмасып берілген тапсырмаларын толықтырып, өз ойларын жеткізіп отырды. Оқушылардың білімін саралау мақсатында өзіндік жұмыстарға тапсырмалар берілді. |
Бес сұрақ әдісі бойынша оқушылар бір-біріне сұрақтар дайындады. Бір-бірімен жеке әңгімелесу арқылы бірін-бірі бағалады.Жұппен жұмыс кезінде көршісін көршіңді тексер әдісін қолдандым. Өз бетімен жұмыс кезінде оқушылар өз шамаларына қарай өзін-өзі бағалады. |
АКТ қолдану ережесімен және жеке, жұппен жұмыс, топтық жұмыс жасау ережелерін сақтау |
|||||||
|
Сабақ бойынша рефлексия
|
|
|
|||||||
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
1.Топтық, жұптық, жеке жұмыстар арқылы өзара қолдау, көмек көрсету жүзеге асырылады. өкіл әдісі бойынша өкілдерге топтардың жұмысы бойынша түсіндіру кезінде тапсырмалар берілді. Оқушылардың білімін саралау мақсатында өзіндік жұмыстарға тапсырмалар берілді. |
1 беріледі ережелерді 2. "111" стратегиясы сақтау. 3.Медальдар арқылы марапаттау Техникалық- 4.Кері байланыс ."Ұялы телефон қауіпсіздік арқылы смс хабарлама" ережелерін сақтау. |
|
шағым қалдыра аласыз
















