Материалдар / Фантазия 5-сынып

Фантазия 5-сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
мұғалімдерге қосымша құрал
Авторы:
Автор материалды ақылы түрде жариялады. Сатылымнан түскен қаражат авторға автоматты түрде аударылады. Толығырақ
06 Ақпан 2019
540
0 рет жүктелген
770 ₸
Бүгін алсаңыз
+39 бонус
беріледі
Бұл не?
Бүгін алсаңыз +39 бонус беріледі Бұл не?
Тегін турнир Мұғалімдер мен Тәрбиешілерге
Дипломдар мен сертификаттарды алып үлгеріңіз!
Бұл бетте материалдың қысқаша нұсқасы ұсынылған. Материалдың толық нұсқасын жүктеп алып, көруге болады
logo

Материалдың толық нұсқасын
жүктеп алып көруге болады

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:

Қиял әлемі

Мектеп: 53 М\Г

Күні:


Мұғалімнің аты-жөні:


Сынып:5

Қатысқандар:

Қатыспағандар:

Сабақ:

Қазақ тілі

Сабақтың тақырыбы:

Фантазия

Оқу мақсаттары

ӘТН4.3 Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін тану, сын есімді зат есімнің орнына қолдана білу

Сабақтың мақсаттары

Барлық оқушылар орындай алады:

Сын есімдердің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін біледі, сын есімді зат есімнің орнына қолдана ды

Оқушылардың көпшілігі орындай алады: Сын есімнің шырайларын қатыстырып ертегіні құрайды, шырай түрлерін салыстырады

Кейбір оқушылар орындай алады:

Шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін көрсететін органайзерді өздері құрастырады, зат есімдердің орнына қолданған сын есімдерге мақал-мәтелден мысал келтіріп, дәлелдейді

Бағалау критерийлері


Сын есімнің шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін біледі

Сын есімді зат есімнің орнына қолданады

Тілдік мақсат


Пәнге қатысты терминдер: сын есім, зат есім, шырай, салыстырмалы, күшейтпелі

Диалог құруға \ шығарма жазуға арналған тіркестер

Орманды дала, терең көл, қаһарлы жолбарыс

Талқылауға арналған сұрақтар:

Фантазия адамдарды неге жетелейді?

Құндылықтарға баулу

Шығармашылықпен және сын тұрғысынан ойлауға дағдыландыру

Пәнаралық байланыс

Әдебиет

Алдыңғы оқу

Сын есімнен білетіндіктерін байланыстыру.

Жоспар

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Басы

2 минут









3 минут


Ұйымдастыру кезеңі

-амандасу, түгендеу, сабаққа дайындығын тексеру.

Психологиялық ахуал

Хош келдіңдер балалар,

Оқуға құмар даналар!

Сабағымызды бастайық,

Маған назар салыңдар!

Мозайка тәсілі арқылы 3 топқа бөлеміз.


Қызығушылықты ояту








3 түрлі қима суреттер


«Миға шабуыл» әдісі

суреттер

Ортасы







3-минут





























5 минут








5 минут


















2 минут



















5 минут





















5 минут





















5 минут



















5 минут





Жаңа сабақ. Кіріспе




Ұзын ұзынырақ өте ұзын




Балалар, мына суреттен не байқадыңдар? Ағаш көлемі қандай?

Дұрыс айтасыңдар балалар, бұл ағаштардың көлемі әр түрлі. Сын есімнің шырайларын білдіреді. Сын есімнің салыстырмалы және күшейтпелі шырайлары бар .


1-тапсырма.Т.Ж. Мәтінді оқып, сын есімдерді табыңыз

__________________________________________

__________________________________________

__________________________________________




2-тапсырма. Ж.Ж. Сын есімдерді шырай түріне қарай ажыратыңыз


Салыстырмалы

Күшейтпелі








3-тапсырма.Т.Ж. Шырай түрлерінің көркемдік ерекшелігін талдаңыз

Схема 1





4-тапсырма. Ж.

Суретке қарап, сын есім шырайларын қатыстырып ертегі құраңыздар.

Керекті сөз тіркестері: орманды дала, таулы өлке, тереңірек көл, көгілдір аспан, аппақ қоян, ақшыл бұлт. т.б.



5-тапсырма . Т.Ж.Сын есім шырайларын салыстырыңыз



Схема 2



6- тапсырма. Ж.Ж. Суреттер мен сөздерді сәйкестендіріп сөз тіркесін жасаңыздар



Мейрімді, тату, көгілдір, терең, өнерлі, бақытты


7- тапсырма.Ж. Берілген сын есімдерді зат есімнің орнына қолданып, сөйлемдер құраңыздар, мақал-мәтелдер табыңыздар


Жақсы , жаман, өнерлі, білімді, алғыр,


Дескриптор:

  • Сын есімді табады

  • Шырай түрін ажыратады

  • Көркемдік ерекшелігін талдайды

  • Ертегі құрастырады

  • Суреттерді сәйкестендіреді

  • Зат есімнің орнына қолданады




Ағаш суреттері


























Мәтін мазмұны жазылған парақшалар



Бас бармақ арқылы бағалау





«Ішіне –сыртына» кестесі


Мадқтау сөз арқылы бағалау













«Графикалық

органайзер»

Схема 3

А3 форматты қағаз, маркерлер


Мадақтау сөздер арқылы бағалау




Табиғат, аңдардың суреттері

Топтар бірін-бірі бағалайды



Түрлі-түсті фишкалар арқылы бағалау










«ВЕНН диаграммасы»


А3 форматты қағаз,маркерлер.



Бас бармақ әдісі арқылы бағалау











«Сәйкестендіру» әдісі


суреттер



Мадақтау сөздермен бағалау












Мадақтау сөздермен бағалау















Соңы

3 минут












2 минут




Кері байланыс

Үйге тапсырма: Сын есімдердің шырайларын қатыстырып қиял-ғажайып ертегі құрау.












«Бес саусақ» әдісі

А4 форматты қағазға «Бес саусақ» салынған сурет.

Қосымша мәлімет

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

Мадақтау сөздер: Тамаша! Жарайсың! Өте жақсы! Өте керемет! Сабаққа жақсы атсалысып отырдың!

Топпен жасалған жұмыстарды «Бас бармақ» әдісі арқылы бағалайды.

Түрлі - түсті фишкалар арқылы бағалау әдісі

Жасыл түс- жақсы,жоғары белсенділік

Сары түс- орташа,орташа белсенділік, жауап толық емес

Қызыл түс – нашар, дайын емес, сұрақтарға жауап беруде едәуір қиналады.







«Бас бармақ» әдісі






Түрлі-түсті фишкалар

Барынша қолдау

4- тапсырмада сын есімнің шырайларын қатыстырып, ертегі құрау тапсырмасына керекті сөз тіркестерін, суреттер қолданып ертегі құрайды

Орташа қолдау

Ертегі құрауға арналған суреттерді қолданады

Қолдау аз

Ертегіні өздері құрайды








Рефлексия

Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма?

Бүгін оқушылар не үйренді?

Сабақ қалай өтті, қандай деңгейде өтті?

Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?

Уақытты қалай пайдаландым?

Жоспарыма қандай өзгеріс енгіздім және неге?








Ресми байқаулар тізімі
Республикалық байқауларға қатысып жарамды дипломдар алып санатыңызды көтеріңіз!