Бекітемін__________
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Муканова Гаухар Жолдаскалиевна Мектеп: Еркінқала орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Күні: |
05.03.2024 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фариза Оңғарсынова «Өлең, мен сені аялап өтем» |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 15 минут |
Ұйымдастыру Оқушыларды топқа бөліп, өткен сабақты пысықтау. Фариза Оңғарсынова туралы білетіндерін сұрау. Жаңа сабақ Фариза Оңғарсынованың өмірбаяны туралы ақпарат беріледі. 1-тапсырма ЖЖ «Тұлғаны таны» әдісі Қағаздан жасалған веерде қойылған сұрақтарға жауап береді?
Өлеңнің мазмұнымен танысу 2-тапсырма «6 Неліктен?» сұрағы арқылы өлеңнің мазмұнын ашу. 1. Неліктен ақын өлеңді аялайды? 2. Неліктен ақын өлеңнен сая табады? 3. Ақын неліктен күлімдейді? 4. Ақын неліктен ашуланады? 5. Ақын неліктен өлеңмен қоштаспады? 6. Неліктен ақын өлеңді қиын тағдырына балайды? 3-тапсырма Ж «Сезім аралдары» әдісі Ақынның жай-күйін, эмоциясын көрсететін үзінділерді аралдарға орналастырып, өлеңнің ақын үшін маңызын талдап жазу.
Кері байланыс «Сезім аралдары» |
Фариза Оңғарсынова туралы бұрыннан білетіндерін айтады.
Ақынның өмірбаяны туралы ақпаратты оқып, веерде қойылған сұрақтарға жауап береді. Осы сұрақтар арқылы оқушылар ақынның өмірбаянын біледі.
Өлеңнің мазмұнымен танысады.
«6 Неліктен?» сұрақтарын талқылау арқылы өлеңнің мазмұнын ашады.
«Сезім аралдары» әдісі арқылы шығармадағы психологизмді анықтайды. Ақынның жай-күйін, эмоциясын көрсететін үзінділерді аралға орналастырады. Үзіндіден өлеңнен ақын үшін маңызын талдап жазады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім!
ҚБ Ауызша (ақынның жай-күйін анықтадыңыздар, ақынның жан-күйін сезіне білдіңіздер, өлеңнің ақын өміріндегі орны зор екен түсіндіңіздер, толықтырыңыз, өлеңді қайталап оқыңыздар, т.б.)
Бағалау бетшесі: Дескриптор: Ақынның эмоциясын анықтай алады:
Өлеңнің маңызын анықтап жазады
Ақынның эмоциясын, жай-күйін талдайды 1 –балл; Ойын жүйелі жеткізеді – 1 балл.
|
https://adebiportal.kz/kz/authors/view/4150 «Қазақ әдебиеті» оқулығы 9-сынып «Сезім аралдары» парақшасы, өлең үзінділері. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«ПОПС» формуласы арқылы өлеңнің не туралы екенін талдап айтыңыз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Кері байланыс «Түсіну шыңы» әдісі бойынша әр оқушы - сабақтан не алғаны туралы 3 сөйлем жазады; - әр сөйлемнен бір-бір тірек сөз алады; - үш тірек сөзді біріктіріп сөйлем құрайды. |
Өлеңнен не түсінгенін «ПОПС» формуласы арқылы талдап айтады.
Кері байланыс парағын толтырады |
Ауызша мадақтау |
|
||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Фариза Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем"
Фариза Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем"
Бекітемін__________
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты: |
Муканова Гаухар Жолдаскалиевна Мектеп: Еркінқала орта мектебі |
|||||||||||||||
|
Күні: |
05.03.2024 |
|||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Фариза Оңғарсынова «Өлең, мен сені аялап өтем» |
|||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
9.1.2.1 әдеби шығармадағы психологизмді анықтау; |
|||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты: |
|
|||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің іс-әрекеті |
Білім алушының іс-әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||
|
Сабақтың басы 2 минут Сабақтың ортасы 10 минут 10 минут 15 минут |
Ұйымдастыру Оқушыларды топқа бөліп, өткен сабақты пысықтау. Фариза Оңғарсынова туралы білетіндерін сұрау. Жаңа сабақ Фариза Оңғарсынованың өмірбаяны туралы ақпарат беріледі. 1-тапсырма ЖЖ «Тұлғаны таны» әдісі Қағаздан жасалған веерде қойылған сұрақтарға жауап береді?
Өлеңнің мазмұнымен танысу 2-тапсырма «6 Неліктен?» сұрағы арқылы өлеңнің мазмұнын ашу. 1. Неліктен ақын өлеңді аялайды? 2. Неліктен ақын өлеңнен сая табады? 3. Ақын неліктен күлімдейді? 4. Ақын неліктен ашуланады? 5. Ақын неліктен өлеңмен қоштаспады? 6. Неліктен ақын өлеңді қиын тағдырына балайды? 3-тапсырма Ж «Сезім аралдары» әдісі Ақынның жай-күйін, эмоциясын көрсететін үзінділерді аралдарға орналастырып, өлеңнің ақын үшін маңызын талдап жазу.
Кері байланыс «Сезім аралдары» |
Фариза Оңғарсынова туралы бұрыннан білетіндерін айтады.
Ақынның өмірбаяны туралы ақпаратты оқып, веерде қойылған сұрақтарға жауап береді. Осы сұрақтар арқылы оқушылар ақынның өмірбаянын біледі.
Өлеңнің мазмұнымен танысады.
«6 Неліктен?» сұрақтарын талқылау арқылы өлеңнің мазмұнын ашады.
«Сезім аралдары» әдісі арқылы шығармадағы психологизмді анықтайды. Ақынның жай-күйін, эмоциясын көрсететін үзінділерді аралға орналастырады. Үзіндіден өлеңнен ақын үшін маңызын талдап жазады.
|
Талқылау кезінде оқушылардың айтылған пікірлері мен көзқарастары ауызша мадақтау арқылы бағаланып, сабақтың келесі кезеңінде белсенді қатысуына ынталандырады Жарайсың!
Керемет
шешім!
ҚБ Ауызша (ақынның жай-күйін анықтадыңыздар, ақынның жан-күйін сезіне білдіңіздер, өлеңнің ақын өміріндегі орны зор екен түсіндіңіздер, толықтырыңыз, өлеңді қайталап оқыңыздар, т.б.)
Бағалау бетшесі: Дескриптор: Ақынның эмоциясын анықтай алады:
Өлеңнің маңызын анықтап жазады
Ақынның эмоциясын, жай-күйін талдайды 1 –балл; Ойын жүйелі жеткізеді – 1 балл.
|
https://adebiportal.kz/kz/authors/view/4150 «Қазақ әдебиеті» оқулығы 9-сынып «Сезім аралдары» парақшасы, өлең үзінділері. |
||||||||||||
|
Сабақтың соңы 5 минут |
«ПОПС» формуласы арқылы өлеңнің не туралы екенін талдап айтыңыз. Бірінші сөйлем: «Менің ойымша,....» Екінші сөйлем «Себебі, мен оны былай түсіндіремін...» Үшінші сөйлем: «Оны мен мына фактілермен, мысалдармен дәлелдей аламын....» Соңғы сөйлем: «Осыған байланысты мен мынадай қорытынды шешімге келдім...»
Кері байланыс «Түсіну шыңы» әдісі бойынша әр оқушы - сабақтан не алғаны туралы 3 сөйлем жазады; - әр сөйлемнен бір-бір тірек сөз алады; - үш тірек сөзді біріктіріп сөйлем құрайды. |
Өлеңнен не түсінгенін «ПОПС» формуласы арқылы талдап айтады.
Кері байланыс парағын толтырады |
Ауызша мадақтау |
|
||||||||||||
шағым қалдыра аласыз














