Ұзақ мерзімді жоспар
бөлімі:
6.3D Кеңістіктегі
фигуралар
|
Мектеп:
|
Күні:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
Сынып: 6
|
Қатысқан оқушы
саны:
|
Қатыспаған
оқушы саны:
|
Сабақтың
тақырыбы
|
Фигуралардың кеңістікте
орналасуы. Кеңістік фигураларын кескіндеуге есептер
шығару
|
Оқу бағдарламасына
сәйкес оқыту мақсаттары
|
6.3.2.4 кескіні бойынша
фигураны ажырату, жазық және кеңістік фигураларын
кескіндеу;
6.3.4.1 вектор анықтамасын білу
және оны кескіндеу;
|
Сабақтың
мақсаты:
|
Оқушылар:
-
жазбаларды салуға түсінік
береді;
-
кеңістіктегі фигураны жоғарыдан, алдыңғы жағынан, сол
жағынан қарағанда салған кескіндерін
негіздейді.
-
фигураны жазбасы бойынша
ажыратуды, қарапайым геометриялық сызбаларды салуды
үйренеді.
|
Сабақ барысы
|
Сабақтың кезеңі
|
Педагогтің
әрекеті
|
Оқушының әрекеті
|
Бағалау
|
Ресурстар
|
Басы
5
минут
|
Ұйымдастыру сәті
Оқушылармен амандасу,
түгелдеу.
Ынтымақтастық атмосферасын
қалыптастыру
Үйге тапсырмасын
тексеру: №1154;
№1156
«Жұптас» әдісі бойынша екеу ара
дәптерлерін алмасу арқылы, тақтадан жауаптарын
тексереді.
Картоннан тіктөртбұрыш, тік
бұрышты үшбұрыш, дөңгелек қырқып алып стерженьге бекітіп қойыңыз.
Стерженьді алақандар арасында айналдырып, цилиндр, конус, шардың
пайда болуын бақылаңыз.
|
а)
Психологиялық ахуалға берілген тапсырманы
орындайды.
ә) Білім алушылар сұрақтарға жауап
береді.
Оқушылар тақтадан дұрыс жауаптарын
тексереді.
Оқушылар тез жауап беріп өткен білімді еске
түсіреді.
|
Рахмет айту
бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
kundelik.kz
қима
қағаздар
|
Негізгі бөлім
10 минут
|
Көп нүктенің орнына
тиісті (ұзындығы, ені, биіктігі, жақтары, қырлары, төбелері, 12
қыры, 8 төбесі, 6 жағы, тік төртбұрыш ) сөз тіркесін жазыңыз және
берілген тік бұрышты параллелепипед пен кубтың ұқсастығы мен
айырмашылығын салыстырыңыз.
а) Тік төртбұрышты
параллелепипед және куб – жақтары ...... болып келетін көлемді
фигура.
ә) Тікбұрышты
параллелепипедтің және кубтың беттері оның ....., жақтарының
қабырғалары оның ....., ал қырларының ұштары оның ..... деп
аталады.
б) Тікбұрышты
параллелепипедтің және кубтың ... , .... және ....
бар.
г) Тікбұрышты
параллелепипедтің бір төбесіндегі қыры оның ..... , ..... және
..... деп аталады.
|
Білім алушылар ережелерді
тыңдайды.
Есептерді
шығарады.
Математикалық тілде
сөйлейді.
Тақырып бойынша ресурстарды
қарап, танысады
Оқушы
қызметі: әр оқушы көп нүктенің орнына тиісті сөз
тіркестерін қойып
жазады.
Бағалау:
дайын жауаптар бойынша жұпта өзара
бағалау
.
|
Бір-бірін бағалау (+/-)
«Жарайсың!»
деп
ынталандыру
|
Оқулық,
дәптер, қима қағаздар
|
Оқулықпен жұмыс
25 минут
|
Оқулықпен жұмыс, деңгейлік тапсырмаларды
қолдану
А деңгейінің есептері
№1157
В деңгейінің есептері
№1159;№1161
|
Дескриптор: Білім
алушы:
Мұғалім оқушылардың
жұмыстарын тексеріп, кейбір жаттығуларда бір шешімге келе алмаған
оқушыларға көмектесу арқылы бағалайды. Бағалау критерийлері арқылы
өзін-өзі бағалайды.
|
Әрбір жауапқа
1 балл
қойылады.
|
Үлестірмелі қағаздар,
оқулық
|
ЕББҚ
6Г
Ермаханов
Саян
6Ә
Қайрат
Арман
|
ҮТОЖ
№1. Фигура неше
текшеден құралған?
ДОЖ
№2. Мына фигураларды
текшелердің көмегімен құрыңыз(конструктор элементтері) және
изометриялық қағазға
бейнелеңіз.

|
Мұғалім оқушылардың
жұмыстарын тексереді.
Тапсырмалар
алгоритмі көрсетіледі.
Тапсырмаларды
орындайды.
Оқушылар
бағаланады.
Дескриптор: Білім
алушы:
|



|
Үлестірмелі қағаздар
|
Соңы
5
минут
|
Сабақты
бекіту:
Үйге тапсырма: №1160;
№1162
Сабақты
қорытындылау.
-
Қандай тапсырмалар қиындық
туғызды?
-
Неліктен?
-
Жұмыста нені
ескермедіңіздер?
-
Неліктен?
-
Нәтижені қалай жақсартуға
болады?
Сабақ соңында оқушылар рефлексия
жүргізеді:
- нені білдім, нені
үйрендім;
- нені толық
түсінбедім;
- немен жұмысты жалғастыру
қажет.
Мұғалім ең
соңында оқушыларда ненің сәтті шыққандығы және де әлі де нені
жетілдіру керектігі жөнінде сындарлы кері байланыс
береді.
|
Сабақты пысықтау
тапсырмаларын орындау.
Тақырыпты
меңгергенін анықтау
Рефлексия.
|
Белсенді оқушыларды бағалау
Kundelik.kz – ке
бағаларын қою
|
6 сынып
математика
2–бөлім
Т.А.Алдамұратова
Алматы
«Атамұра»
2018ж
Kundelik.kz
|