|
Пәні: Физика Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысушылар: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инерция құбылысы. |
|||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
7.2.2.1 Инерция құбылысына мысалдар келтіру. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Инерция, уақыт, кеңістік ұғымдарын сипаттайды. Инерция құбылысына қоршаған ортадан мысалдар келтіреді. Көптеген оқушылар істей алады: Инерция құбылысын талдау арқылы есептер шешеді Дененің жылдамдығы арқылы түзусызықты қозғалыс графигін бейнелейді. Кейбір оқушылар істей алады: Инерция құбылысы мен практикалық жағдайларды қиыстырады. Дененің қозғалыс графигі арқылы дененің жылдамдығы мен қозғалыс теңдеуін табу жолын ойлап табады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критериі |
1.Инерция ұғымын біледі 2. Инерция құбылысын талдау арқылы есептер шешеді 3. Дененің қозғалыс графигі арқылы дененің жылдамдығы мен қозғалыс теңдеуін табу жолын ойлап табады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|||
|
Инерция Уақыт Кеңістік Көлік Желдеткіш Арба |
Момент инерции Время Пространство Транспорт Вентилятор Телеге |
Moment of inertia Vremya Prostranstvo Transport Ventilyator Teleqa |
||||
|
Инерция ....мысал келтіреді. Айтылым: Инерция бойынша мысалдар Қажет болған жағдайда көмек бере алады. Жазылым: Инерция тақырыбын толыққанды түсінуін қадағалайды. Терминдер, Жаттығулар орындай алуы. Оқылым: Инерция тақырыбын алдын ала танысып алады. Өз ойын жеткізу. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел.5-6 Әлемдегі кез келген қозғалыс инерцияға қатысы бар екендігін түсіндіреді. Инерция құбылысын толыққанды түсіну арқылы көптеген есептерді шешуге болатынын қолдайды. 4. Құндылықты негізге ала отырып Экономикалық өсу –Техникалық және кәсіби мамандарды даярлау 5.Құндылық Еңбек өнімділігін арттыру, өнеркәсіпте ауыл шаруашылықта |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика. Геометрия. Биология. География Инерция- Мезгілсіз уақытта пайда болатынын Инерция- Қауіпті жағдай Инерция – әсері Инерция – болғаннан кейінгі |
|||||
|
АКТ – ны қолдану дағдылары |
Графикалық бейнелер. Видео роликтер, Ноутбук. |
|||||
|
Қосымша білім |
Ізденушілік Материалдар жинау арқылы салыстыру Инерцияның түрлері мен мағыздылығына мән беру |
|||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 11 мин 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын ретке келтіру.1мин Қане, қане тұрайық, Үлкен шеңбер құрайық Тұрсақ үлкен шеңберге Алақанға ұрайық Психологиялық ахуалды орнату «Еркелету» жылуылық шеңбері (ата-аналарыңның өздері еркелеткен сөздерін айту). Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа суреттерді біріктіру арқылы бөлінеді. ІІІ. Үй тапсырмасы |
Оқушыларға бағыт бағдар Қадағалау Көмек беру |
|
|||
|
Сабақтың ортасы Білу және түсіну «Көршіңізге айтыңыз» әдісі Қолдану «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі 15 мин Сабақтың соңы «Блоб ағашы» 3мин |
Ақпаратты сүзгіден өткізу әдісі -Инерция -Қандайда бір санақ денесі -Жерде жатқан доп аяқпен тепкенде ғана қозғалысқа келетінін -Суы толтырылған бөшкі -Әткеншек қолмен итерген кезде қозғалысқа келеді. -Әткеншек ауа кедергісінің әрекетінен біртіндеп тоқтайды. Инерция- латынша Қозғалыста емес, әрекетсіздік. Инерциялық санақ жүйелер Кез келген дене сырттан әрекет болмағанда өзінің Жермен салыстырғанда тыныштық күйін немесе бір қалыпты қозғалысын сақтайды. Г.Галилей Жер өз осін айналуымен Күнді айналу қозғаласымен байланысты
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі Сұрақ қойылады, ойлануға уақыт беріледі, содан кейін оқушылардан өз ойларын көршісімен бөліседі. 1-топ Инерция құбылысы деген не? Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасады?
2-топ 1.Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады? 2. Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды?
«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді 1-тапсырма 1. Инерция құбылысы деген не? 2.Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады?
Дескриптор: 1.Инерция құбылысының физикалық мағынасын біледі; 2. Тыныштықта дененің қандай күйде болатынын түсіндіре алады. 2-тапсырма 1.Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды? Неліктен? 2.Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасады? Дескриптор: 1. Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаятындығын физикалық тұрғыда түсіндіре алады; 2. Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасатынын түсінеді. 3-тапсырма 1.Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатыны неліктен?
2 Дескриптор: 1. Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатынын түсіндіреді. 2.Балғаны саптағанда инерция құбылыс пайдаланылатынын түсіндіріп, сипаттай алады. Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылардан жазбаша стикерлерді пайдалану арқылы кері байланыс аламын: -Сабақ кезінде көңіл күйлері қандай болды?
Оқушылар стикерді блоб ағашының деңгейіне қарай жапыстырады. |
Г.Галилей портреті
|
|
|||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|
|||
|
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлекция Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ма? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталдыма? Сабақ жоспарынан қанадай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|
||||
|
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|
|||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Физика «Инерция құбылысы»7 сынып
|
Пәні: Физика Мектеп: Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі: Денелердің өзара әрекеттесуі Күні: Мұғалімнің аты-жөні: Сынып: 7 Қатысушылар: Қатыспағандар саны: |
||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Инерция құбылысы. |
|||||
|
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты |
7.2.2.1 Инерция құбылысына мысалдар келтіру. |
|||||
|
Сабақ мақсаты |
Барлық оқушылар істей алады: Инерция, уақыт, кеңістік ұғымдарын сипаттайды. Инерция құбылысына қоршаған ортадан мысалдар келтіреді. Көптеген оқушылар істей алады: Инерция құбылысын талдау арқылы есептер шешеді Дененің жылдамдығы арқылы түзусызықты қозғалыс графигін бейнелейді. Кейбір оқушылар істей алады: Инерция құбылысы мен практикалық жағдайларды қиыстырады. Дененің қозғалыс графигі арқылы дененің жылдамдығы мен қозғалыс теңдеуін табу жолын ойлап табады. |
|||||
|
Ойлау дағдыларының деңгейлері |
Білу, түсіну, қолдану |
|||||
|
Бағалау критериі |
1.Инерция ұғымын біледі 2. Инерция құбылысын талдау арқылы есептер шешеді 3. Дененің қозғалыс графигі арқылы дененің жылдамдығы мен қозғалыс теңдеуін табу жолын ойлап табады. |
|||||
|
Тілдік мақсаттар |
Қазақша |
Орысша |
Ағылшынша |
|||
|
Инерция Уақыт Кеңістік Көлік Желдеткіш Арба |
Момент инерции Время Пространство Транспорт Вентилятор Телеге |
Moment of inertia Vremya Prostranstvo Transport Ventilyator Teleqa |
||||
|
Инерция ....мысал келтіреді. Айтылым: Инерция бойынша мысалдар Қажет болған жағдайда көмек бере алады. Жазылым: Инерция тақырыбын толыққанды түсінуін қадағалайды. Терминдер, Жаттығулар орындай алуы. Оқылым: Инерция тақырыбын алдын ала танысып алады. Өз ойын жеткізу. |
||||||
|
Құндылықтарды дарыту |
Мәңгілік ел.5-6 Әлемдегі кез келген қозғалыс инерцияға қатысы бар екендігін түсіндіреді. Инерция құбылысын толыққанды түсіну арқылы көптеген есептерді шешуге болатынын қолдайды. 4. Құндылықты негізге ала отырып Экономикалық өсу –Техникалық және кәсіби мамандарды даярлау 5.Құндылық Еңбек өнімділігін арттыру, өнеркәсіпте ауыл шаруашылықта |
|||||
|
Пән аралық байланыс |
Математика. Геометрия. Биология. География Инерция- Мезгілсіз уақытта пайда болатынын Инерция- Қауіпті жағдай Инерция – әсері Инерция – болғаннан кейінгі |
|||||
|
АКТ – ны қолдану дағдылары |
Графикалық бейнелер. Видео роликтер, Ноутбук. |
|||||
|
Қосымша білім |
Ізденушілік Материалдар жинау арқылы салыстыру Инерцияның түрлері мен мағыздылығына мән беру |
|||||
|
Жоспарланған сабақ кезеңдері |
Сабақта жоспарланған қызмет |
Ресурстар |
|
|||
|
Сабақтың басы 11 мин 3 мин |
І. Ұйымдастыру кезеңі Оқушыларды түгелдеу, сабаққа дайындығын ретке келтіру.1мин Қане, қане тұрайық, Үлкен шеңбер құрайық Тұрсақ үлкен шеңберге Алақанға ұрайық Психологиялық ахуалды орнату «Еркелету» жылуылық шеңбері (ата-аналарыңның өздері еркелеткен сөздерін айту). Топқа біріктіру: «Мозайка» әдісі арқылы 2 топқа суреттерді біріктіру арқылы бөлінеді. ІІІ. Үй тапсырмасы |
Оқушыларға бағыт бағдар Қадағалау Көмек беру |
|
|||
|
Сабақтың ортасы Білу және түсіну «Көршіңізге айтыңыз» әдісі Қолдану «Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі 15 мин Сабақтың соңы «Блоб ағашы» 3мин |
Ақпаратты сүзгіден өткізу әдісі -Инерция -Қандайда бір санақ денесі -Жерде жатқан доп аяқпен тепкенде ғана қозғалысқа келетінін -Суы толтырылған бөшкі -Әткеншек қолмен итерген кезде қозғалысқа келеді. -Әткеншек ауа кедергісінің әрекетінен біртіндеп тоқтайды. Инерция- латынша Қозғалыста емес, әрекетсіздік. Инерциялық санақ жүйелер Кез келген дене сырттан әрекет болмағанда өзінің Жермен салыстырғанда тыныштық күйін немесе бір қалыпты қозғалысын сақтайды. Г.Галилей Жер өз осін айналуымен Күнді айналу қозғаласымен байланысты
«Көршіңізге айтыңыз» әдісі Сұрақ қойылады, ойлануға уақыт беріледі, содан кейін оқушылардан өз ойларын көршісімен бөліседі. 1-топ Инерция құбылысы деген не? Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасады?
2-топ 1.Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады? 2. Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды?
«Жасап көрсет және әңгімеле» әдісі арқылы практикалық жұмыс орындап, бітірген кезде қалай жасағаны жайлы түсінік береді 1-тапсырма 1. Инерция құбылысы деген не? 2.Денеге еш нәрсе әрекет етпесе, ол қандай күйде болады?
Дескриптор: 1.Инерция құбылысының физикалық мағынасын біледі; 2. Тыныштықта дененің қандай күйде болатынын түсіндіре алады. 2-тапсырма 1.Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаяды? Неліктен? 2.Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасады? Дескриптор: 1. Көлік оңға немесе солға бұрылғанда ондағы жолаушы қалай қарай қисаятындығын физикалық тұрғыда түсіндіре алады; 2. Адамдар күнделікті қандай инерциямен жиі ұшырасатынын түсінеді. 3-тапсырма 1.Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатыны неліктен?
2 Дескриптор: 1. Жылдам келе жатқан көліктің алдынан кесе көлденең өту қауіпті болатынын түсіндіреді. 2.Балғаны саптағанда инерция құбылыс пайдаланылатынын түсіндіріп, сипаттай алады. Кері байланыс: Сабақ соңында оқушылардан жазбаша стикерлерді пайдалану арқылы кері байланыс аламын: -Сабақ кезінде көңіл күйлері қандай болды?
Оқушылар стикерді блоб ағашының деңгейіне қарай жапыстырады. |
Г.Галилей портреті
|
|
|||
|
Дифференциация – Сіз жоспарда қолдауды қалай басымырақ көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілетті балаларға қандай міндеттер қоюды жоспарлайсыз? |
Бағалау – Оқушылардың меңгерген білімдерін қалай тексеруді жоспарға енгізіп отырсыз |
Денсаулық пен қауіпсіздік техникасын қорғау |
|
|||
|
|
|
|
|
|||
|
Сабақ бойынша рефлекция Оқу мақсаттары шынайы болды ма? Барлық оқушылар ОМ жетті ма? Егер жетпесе неге? Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталдыма? Сабақ жоспарынан қанадай ауытқулар болды, неге? |
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз.Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз. |
|
||||
|
|
|
|||||
|
Жалпы бағалау Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)? 1: 2: Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? |
|
|||||
шағым қалдыра аласыз



. Балғаны саптағанда қандай құбылыс
пайдаланылады?



