"Физикалық және химиялық құбылыстар" 5 сынып

Тақырып бойынша 11 материал табылды

"Физикалық және химиялық құбылыстар" 5 сынып

Материал туралы қысқаша түсінік
Оқушыларға физикалық және химиялық құбылыстарды шатастырмай ажырата алу үшін көптеген тапсырмалар берілген.
Материалдың қысқаша нұсқасы

Сабақ жоспары:

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

5.2A Заттардың кұрылысы мен қасиеттері


Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып: 5

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:


Сабақ тақырыбы

«Физикалық және химиялық құбылыстар. Химиялық реакциялардың белгілері»

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)

5.3.1.4. физикалық және химиялық құбылыстарды ажыратады.

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

- «физикалық құбылыс» түсінігін біледі;

- «химиялық құбылыс » түсінігін біледі;

- физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды түсінеді;

- Берілген өзгерістерді неліктен химиялық немесе физикалық құбылысқа жатқызғандығын дәлелдеп, негіздей алады.

Бағалау критерийлері

Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- физикалық құбылыстың белгілерін көрсете алады;

- химиялық құбылыстардың белгілерін атап өте алады;

- физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды белгілейді;

-физикалы және химиялық құбылыстарды ажырата алады және өз таңдауын дәлелдеп, негіздей алады.

Тілдік мақсаттар


Оқушылар:

- құбылыстарды сипаттағанда негізгі терминдерді дұрыс қолдана алады;

- физикалық және химиялық құбылыстардың белгілерін атай алады;

- кейбір заттардың қасиеттерін сипаттай алады.

Пәнге тән лексика мен терминология:

заттың агрегаттық күйі, өзгеріс, физикалық құбылыс, химиялық құбылыс

Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:

Агрегаттық күйі бойынша заттардың жіктелуі: …, …, ….

заттар бөлшектерінің арақашықтары …. заттардың бөлшектері арақашықтарынан артық/кем.

Табиғаттағы құбылыстар ... және ... болып жіктеледі.

Егер … өзгеретін болса, бұл құбылыс ….

Кейбір заттар жылуды/электр тоғын жақсы өткізеді, мысалы …

. заттар көбінесе аққыш болады.

Егер зат судың бетіне ………, оның тығыздығы судың тығыздығынан …

Құндылықтарды дарыту

Өмір бойы білім алу, ынтымақтастық


Пәнаралық байланыстар

Физика

АКТ қолдану дағдылары

Интербелсенді тақтаны пайдалану.

Бастапқы білім


3.3.1.1 Заттарды шығу тегі және агрегаттық күйі бойынша жіктеу

3.1.1.2 Заттарды агрегаттық күйі бойынша сипаттау

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет


Ресурстар

Сабақтың басы

0-1 мин

Ұйымдастыру кезеңі.

Мұғалім оқушылармен амандасады, кім бар-жоғын тексереді.


Өткен тақырыптарды еске түсіру үшін қойылатын сұрақтар:

1.Заттардың аққыштығына мысал келтіріңіз

2.Заттардың иілгіштігіне мысал келтіріңіз

3.Жылу және электр өткізгіштігіне мысал келтіріңіз

4.Қатты, сұйық және газ заттардағы диффузия қалай жүреді?



2-7 мин

Физикалық және химиялық құбылыстар көрсетілетін бейнеролик көрсетіледі. (ағылшынша). Оқушыларға төмендегідей сұрақтар қойылады:

  • What did you notice from this video?

  • What examples of phenomens showed in this video?

  • Who will tell me about chemical phenomena?

  • Who will tell me about phisical phenomena?

Good answer, so chemical phenomena when thing change composition and physical phenomena when thing doesn not change composition.

Сұрақтарға жауап алынған соң оқу мақсаты айқындаймыз.

Бейнеролик

Сабақтың ортасы

8-20 мин



































21-38 мин

























2.1.Оқушыларға оқулықтан І,ІІ топқа физикалық құбылыстарды ал, ІІІ, 4 топқа химиялық құбылысты оқу беріледі. Кейін оқушылар төменде қойған сұрақтарға жауап береді және тапсырмаларды орындайды.

Мұғалім:

Алдымен «құбылыс» түсінігін қалыптастырайық. «Құбылыс» терминін сіздер қалай түсінесіздер?

Бірнеше оқушы өздерінің болжамдарын келтіреді.

Мұғалім:

Ал енді «құбылыс» түсінігінің анықтамасын жазып алайық.

Слайд 3

Объектіде немесе объектілер тобында болып жатқан өзгерістер құбылыс деп аталады.

Оқушылар анықтаманы дәптерлеріне көшіріп алады.

Мұғалім:

Физикалық және химиялық құбылыстарды ажырата алу бүгінгі сабақтың негізгі мақсаттарының бірі болып табылады. Сіздер атап қткен құбылыстарды бір бірінен қалай ажыратып алуға болады?Мысалы, дәрігер қалайша бір ауруды басқа аурудан ажыратып алады?

Болжаммен оқушылардың жауабы:

Белгілері бойынша.

Мұғалім:

Дұрыс! Сол сияқты, физикалық және химиялық құбылыстарды да бірнеше белгілері бойынша ажыратып алуға болады.

Сонымен, химиялық құбылыстардың белгілерін жазып алыңыздар:

Слайд 4

  • Жылудың бөлінуі немесе сіңірілуі

  • Тұнбаның түзілуі немесе жойылып кетуі

  • Газдың бөлінуі немесе сіңірілуі

  • Иістің өзгеруі

  • Дәмнің өзгеруі

  • Жану және жарылыстар

2.2. Қалыптастырушы бағалау тапсырмаларын орындау. 30 бет

2.3. «Сәйкестігін тап» тапсырмасын орындау

2.4.Уақыт қалса слайдтан тапсырмалар орындау (ауызша)

Құбылыстарды физикалық және химиялық екенін анықтаңыз:

- Сұйық су буға айналады,

- Сұйық су мұзға айналады,

- Асқазан тамақты қорытады,

- Уқалаған кезде ағаш қызады,

- Уқалаған кезде ағаш тұтанады,

- Оттың ішінде шыны балқиды,

- Ошақта ағаштар жанып кетеді. (Слайд 6,

Слайд 7-16 )


Ноутбуктер

Интербелсенді тақта және презентация.







































Тапсырмалар парағы


5 сыныптарға арналған жаратылыстану пәнінен қалыптастырушы бағалау

Сабақтың соңы

39-40 мин

Мұғалім:

Біздің сабақ аяқталуға жақындады. Бүгінгі сабақтың қорытындысын шығарайық. Бүгінгі сабақта өз жұмыстарыңызды қалай бағалайсыз? Сіздер үшін не жаңалық болды және өзіңізге пайдалы білім алдыңыз ба?

Мұғалім оқушыларға рефлевсивті парақтарды таратады. Оқушылар парақтарды толтырады да, мұғалімге тапсырады.

Оқушылар кейбіреулері сабақтың бағасын ауызша береді.


Мұғалім:

Осымен сабақ аяқталды. Үй жұмысы

Физикалық және химиялық құбылыстарға мысалдар жазып келу.

Рефлевсивті парақ

Презентация,

Edmodo.com сайты

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?

Бағалау оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?

Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы


Оқушы мақсатқа жетеді, егер:

- физикалық құбылыстың белгілерін көрсете алады;

- химиялық құбылыстардың белгілерін атап өте алады;

- физикалық және химиялық құбылыстар арасында айырмашылықтарды белгілейді;

-физикалы және химиялық құбылыстарды ажырата алады және өз таңдауын дәлелдеп, негіздей алады.

Жұптық жұмыстың бағалау;

Формативті бағалау.

Денсаулық сақтау технологиялары.

Сергіту сәттері мен белсенді іс-әрекет түрлері.

Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары


Сабақ бойынша рефлексия


Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?

Жеткізбесе, неліктен?

Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?

Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?

Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.


Жалпы баға



Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?

1:


2:


Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?




Жүктеу
bolisu
Бөлісу
ЖИ арқылы жасау
Файл форматы:
docx
08.01.2019
2514
Жүктеу
ЖИ арқылы жасау
Бұл материалды қолданушы жариялаған. Ustaz Tilegi ақпаратты жеткізуші ғана болып табылады. Жарияланған материалдың мазмұны мен авторлық құқық толықтай автордың жауапкершілігінде. Егер материал авторлық құқықты бұзады немесе сайттан алынуы тиіс деп есептесеңіз,
шағым қалдыра аласыз
Қазақстандағы ең үлкен материалдар базасынан іздеу
Сіз үшін 400 000 ұстаздардың еңбегі мен тәжірибесін біріктіріп, ең үлкен материалдар базасын жасадық. Төменде керек материалды іздеп, жүктеп алып сабағыңызға қолдана аласыз
Материал жариялап, аттестацияға 100% жарамды сертификатты тегін алыңыз!
Ustaz tilegi журналы министірліктің тізіміне енген. Qr коды мен тіркеу номері беріледі. Материал жариялаған соң сертификат тегін бірден беріледі.
Оқу-ағарту министірлігінің ресми жауабы
Сайтқа 5 материал жариялап, тегін АЛҒЫС ХАТ алыңыз!
Қазақстан Республикасының білім беру жүйесін дамытуға қосқан жеке үлесі үшін және де Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық материалыңызбен бөлісіп, белсенді болғаныңыз үшін алғыс білдіреміз!
Сайтқа 25 материал жариялап, тегін ҚҰРМЕТ ГРОМАТАСЫН алыңыз!
Тәуелсіз Қазақстанның білім беру жүйесін дамытуға және білім беру сапасын арттыру мақсатында Республика деңгейінде «Ustaz tilegi» Республикалық ғылыми – әдістемелік журналының желілік басылымына өз авторлық жұмысын жариялағаны үшін марапатталасыз!
Министірлікпен келісілген курстар тізімі