|
Күні:
Сынып: |
Мектеп: Мұғалім аты-жөні: Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
Оқу мақсаты |
7.1.1.1 – Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру |
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.1 – физика, материя, табиғат заңдары ұғымдарын ажырату |
|
Сабақтың негізделген оқу мақсаты |
Табиғат заңдары мен физикалық ұғымардар жайлы мағлұмат беру. Физиканың негізгі мақсатымен таныстыру. |
|
Бағалау критерийі |
Физикалық ұғымдар жайлы мағлұмат қалыптасады. |
|
Физикалық ұғымдар мен терминдер жайлы мағлұмат қалыптасады, табиғат заңдарын меңгереді меңгереді. |
|
|
Физикалық жетістіктер мен техникада қолданылуын меңгереді. |
|
|
Тілдік мақсаттар |
Негізгі сөздер мен сөз тіркестері: физика, материя, дене, зат, атом ядросы т.б. |
|
Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: Физикалық ұғымдар, физикалық терминдер физикалық тілде дұрыс тұжырымдай алады. |
|
|
Құндылықтарға баулу |
Білім беру құндылықтарын оқу-тәрбие жұмысының барлық түрлері арқылы кешенді түрде жүзеге асыру |
|
Пәнаралық байланыс |
Технология, география, тарих, астрономия |
ЖОСПАР
|
Жоспарланған уақыт есебі |
Сабақта жоспарланған жаттығу түрлері |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Оқулық, күнделік, дәптер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Психологиялық ахуалды орнату. Ұйымдастыру кезеңі 2 мин |
1. Сәлемдесу. 2. Ұйымдастыру. 3. «табиғат құбылыстары» бойынша топтасады. ( І топ- күн, ІІ топ-ай, ІІІ топ-жұлдыз, ІV топ - өсімдік) Әр кезең бағалау парағы арқылы бағаланып отырады
Әр сұрақ 1 ұпайдан бағаланып отырады |
Оқушылар орнынан тұрады,оқу құралдарын түгендеп,сабаққа назарын аударады.Төрт түрлі табиғат құбылыстары беріледі, табиғат құбылыстары арқылы топқа бөлінеді. Топ басшысын сайлайды.
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Үй тапсырмасын сұрау 2 мин (барлық сыныппен) |
«Кемпірқосақ» ойыны. Бір минут ішінде түстері әртүрлі бес түсті затты ретімен тез айтып шығуға тапсырма береді. Мысалы: қар (ақ), күн (сары), аспан (көк), жапырақ (жасыл), топырақ (қоңыр), . Кімде-кім түске сәйкес заттың атын таппай қалса, ойыннан шығады |
Берілген сұраққа топ мүшелері жауап береді
|
Суреттер |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
Қызығушылықты ояту (т.жд) 2 мин |
Тақырыпқа байланысты мақал-мәтелдерді және жұмбақтарды шешу:
Таудың көркі ..............
Жұмбақтар Жарысы бар, түрі жоқ, Үні бар да, тілі жоқ Ұстатпайтын қашаған, Жермен-бірге жасаған. (жел) Аспандағы алып доп, Жарқырайды жарық боп. (күн) Біз, біз, біз едік, Бірегей жарқын қыз едік. Тамашада көп болдық, Таң атқанда жоқ болдық. (жұлдыз) Кең әлемді кернейді, Көзің бірақ көрмейді. (ауа) Зер, зер кілем, зер кілем; Зерлері көп зор кілем. (жер) Бояуларым қашып кетті, Көк қағазды басып кетті. Қатарларын тізіп алды, Арттарында ізі қалды. (кемпірқосақ) Қусаң – қашады, жеткізбейді, Қашсаң – қуады. (көлеңке)
Көтерілсе жоғары (температура) |
Мақал – мәтелдердің жалғасын табады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
СаСа Сабақтың негізгі бө бөлімі. Мағынаны тану (Мұғалім жаңа тақ тақырыпқа шығады. Тапсырманың мақсатына тоқталады.) 20 мин |
Жаңа сабақ: “Көршіңе айтып бер” әдісі бойынша түсіндіріледі.
Топтық жұмыс (15мин). Топта 5 рөлді: лидер, баяндамашы, хатшы, уақыт сақшысы және бақылаушыларды анықтаймыз. Жұмыс төмендегідей жоспармен жүреді: Берілген мәтінді оқып, топпен бірлесе отырып, талқылайды және әр топтың бақылаушысы жасаған жұмыстарға сәйкес бақылау парағын жүргізеді.
«Он сұрақ» Мұғалім бір оқушыны таңдап алады және оның маңайында негізгі сөз жазылған стикерді жапсырады тапсырмасын беру.3 мин. 1.физика табиғат туралы ғылым (иә) 2. «фюзис» сөзі грекше табиғат (иә) 3. физика ғылымының бастауында тұрған ұлы ғалым М.В.Ломоносов (иә) 4. әлемде не бар юолса соның бәрі материя (иә) 5. Дене - дегеніміз үлкен адам (жоқ) 6.дененің шығу тегін және сапалық қасиеттерін сипаттайтын материя зет деп аталады(иә) 7. физиканың мақсаты әр түрлі заңдар ашу (жоқ) 8. техниканың негізі физика (иә) 9. Юрий Гагарин физиканы білмей ғарышқа ұшты (жоқ) 10. физиканың екінші ұстазы ӘбуНасыр әл-Фараби (иә) «Жыл мезгілінің суреттерін құрастыр» Ойынның шарты: Әр топқа қиылған жыл мезгіздерінің суреті беріледі әр топ бірінші болған топ шығып суретін, құрастытып тақтаға іледі, қай топ суретті бірінші ілсе ілсе, сол топтың ұпай саны көбейеді. |
1.Әр топ оқулықтан тапсырма алады. Оқушылар ойына келген жауаптарды немесе идеяларды барынша көп жазады және соңында топпен ақылдысып талқылайды.
2. Постер плакат жасау. Өздерінің оқыған сабақтарын білімдерін жарнамалайтын постер жасау. Топпен қорғау
4.Жазылған сөзді табу үшін қатысушы сыныпқа 10 сұрақ қоя алады, оған жауап не «иә» не «жоқ» деп жауап береді
ЖИ арқылы жасау
ЖИ арқылы жасау
Бөлісу 1 - айлық Материал тарифі-96% жеңілдік 00 05 00 ҚМЖ
Ашық сабақ
Тәрбие сағаты
Презентация
БЖБ, ТЖБ тесттер
Көрнекіліктер
Балабақшаға арнарлған құжаттар
Мақала, Эссе
Дидактикалық ойындар
және тағы басқа 400 000 материал
Барлық 400 000 материалдарды шексіз жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз 1 990 ₸ 49 000₸ 1 айға қосылу Материалға шағымдану Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз Жариялаған: Тленшиева Эльвира БакытовнаШағым жылдам қаралу үшін барынша толық ақпарат жіберіңіз Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіру
Тақырып бойынша 11 материал табылды
Физикалық құбылыстарға мысалдар келтіруМатериал туралы қысқаша түсінік
ұстазға көмегі зор
Материалдың қысқаша нұсқасы
ЖОСПАР
| ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||













