Қысқа мерзімді жоспар
.
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ф. Оңғарсынова"Өлең, мен сені аялап өтем" өлеңінің тілі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу 2. Психологиялық ахуал «Жылы эмоция -сәтті сапардың кепілі»
Қызығушылықты ояту. «Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі. Сыныптың әр бұрышына сұрақтарды Адам баласы неліктен жалғыздықтан қорқады? Көңілі құлазыған ақындар немен айналысады? жазып іліп қояды. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру 1-тапсырма 1-топ. "Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасына сатылай кешенді талдау жүргіз.
2-топ. "Өлең, мен сені аялап өтем" мәнерлеп оқыңдар. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.
2-тапсырма. «Әдемі ойлай және демала біл» әдісі 1-топ
Дара
күндерімнің, -деп жырлаған ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйен.
2-топ. Біреудің күлкісін
көріп, - деп жырлаған ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйен.
3-тапсырма. Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасын «Төрт сөйлем» әдісі арқылы ойларын жинақтайды.
Сабақты қорытындылау. «Wordwall» платформасы «Ашық алаң» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру
Рефлексия. Сабақтан кейін білім жүк салғышына не салдым?
Үйге тапсырма. «Поэзия падишасы» тақырыбында шағын эссе жазып келу Бағалау.
|
Психологиялық ахуал
Оқушылар бір –біріне жылы сөздерін айтып, сәттілік тілейді. Берілген сұрақтарға жауап беріп, үзінді жаттау
Оқушылар сынып бұрышындағы сұрақтарды оқып, келесі топқа қояды
"Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасына сатылай кешенді талдау жасайды.
Фариза Оңғарсынованың "Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасы ақынның шығармашылыққа, поэзияға деген адал махаббатын, жан дүниесінің сырын ашатын туынды. Өлеңнің тақырыбы: Поэзияға деген махаббат, шығармашылыққа адалдық, ақын мен өлең арасындағы терең рухани байланыс. Идеясы: Ақынның өмірін өлеңсіз елестете алмайтыны, оны жанының ажырамас бөлігі ретінде сезінуі. Өлең арқылы адам жанының тереңін тану, өмірдің мәнін іздеу, өнерді құрметтеу және оны қорғау идеясы негізделген. Фариза Оңғарсынова өз өмірін өлеңмен өрнектеп, оны аялап, қадірлеу арқылы адамзатқа рухани байлық қалдыруды мақсат тұтады. Өлеңдегі терең сезімдер мен шынайы сырлар шығармашылықтың қандай жоғары деңгейге жетуі мүмкін екенін көрсетеді.
Үзіндідегі ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйенеді.
«Төрт сөйлем» әдісі арқылы өз пікірлерін білдіреді.
«Wordwall» платформасы «Ашық алаң» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өлеңнен үзінді айтады. ҚБ 2 балл
Дескриптор: -өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды ҚБ 1 балл
Дескриптор: Білім алушы -өлеңнің тақырыбын және идеясын анықтайды. ҚБ 1 балл
Дескриптор: Білім алушы - автор стиліне сүйенеді; -үзіндіні дамытып жазады; -үзіндідегі ойды сақтайды; -сауатты жазады. ҚБ 4 балл
Дескриптор: -өзойларын пікір,дәлел, мысал, қорытындымен дәлелдейді ҚБ 2 балл
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап беру ҚБ 1 балл |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Интербелсенді тақта
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Слайд
Фариза Оңғарсынова кітабы
|
||||||||||||||||||||||
жүктеу мүмкіндігіне ие боласыз
Бұл материал сайт қолданушысы жариялаған. Материалдың ішінде жазылған барлық ақпаратқа жауапкершілікті жариялаған қолданушы жауап береді. Ұстаз тілегі тек ақпаратты таратуға қолдау көрсетеді. Егер материал сіздің авторлық құқығыңызды бұзған болса немесе басқа да себептермен сайттан өшіру керек деп ойласаңыз осында жазыңыз
Ф.Оңғарсынова "Өлең, мен сені аялап өтем" 9 - сынып
Қысқа мерзімді жоспар
.
|
Бөлім: |
3-бөлім: Адам жанының құпиясы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Педагогтің тегі, аты, әкесінің аты : |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Күні: |
|
|||||||||||||||||||||||||
|
Сынып: 9 |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны: |
||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың тақырыбы: |
Ф. Оңғарсынова"Өлең, мен сені аялап өтем" өлеңінің тілі |
|||||||||||||||||||||||||
|
Оқу бағдарламасына сәйкес оқыту мақсаттары: |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жазу |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың мақсаты |
Автор стиліне сүйене отырып, шығармашылық жұмыс жаза алады. |
|||||||||||||||||||||||||
|
«Адал азамат» біртұтас тәрбие бағдарламасы бойынша құндылықтарға баулу |
Тәуелсіздік және отаншылдық айы |
|||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың барысы |
||||||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың кезеңі// уақыты |
Педагогтің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Бағалау |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||||
|
Сабақтың басталуы 5 минут Сабақтың ортасы 10 минут Сабақтың соңы 5 минут |
1.Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу, түгелдеу 2. Психологиялық ахуал «Жылы эмоция -сәтті сапардың кепілі»
Қызығушылықты ояту. «Саяхаттаушы ақпараттар» әдісі. Сыныптың әр бұрышына сұрақтарды Адам баласы неліктен жалғыздықтан қорқады? Көңілі құлазыған ақындар немен айналысады? жазып іліп қояды. Сабақтың тақырыбы және оқу мақсаттарымен, бағалау критерийлерімен таныстыру 1-тапсырма 1-топ. "Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасына сатылай кешенді талдау жүргіз.
2-топ. "Өлең, мен сені аялап өтем" мәнерлеп оқыңдар. Шығарманың тақырыбы мен идеясын анықтаңдар.
2-тапсырма. «Әдемі ойлай және демала біл» әдісі 1-топ
Дара
күндерімнің, -деп жырлаған ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйен.
2-топ. Біреудің күлкісін
көріп, - деп жырлаған ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйен.
3-тапсырма. Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасын «Төрт сөйлем» әдісі арқылы ойларын жинақтайды.
Сабақты қорытындылау. «Wordwall» платформасы «Ашық алаң» әдісі арқылы сұрақтарға жауап беру
Рефлексия. Сабақтан кейін білім жүк салғышына не салдым?
Үйге тапсырма. «Поэзия падишасы» тақырыбында шағын эссе жазып келу Бағалау.
|
Психологиялық ахуал
Оқушылар бір –біріне жылы сөздерін айтып, сәттілік тілейді. Берілген сұрақтарға жауап беріп, үзінді жаттау
Оқушылар сынып бұрышындағы сұрақтарды оқып, келесі топқа қояды
"Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасына сатылай кешенді талдау жасайды.
Фариза Оңғарсынованың "Өлең, мен сені аялап өтем" шығармасы ақынның шығармашылыққа, поэзияға деген адал махаббатын, жан дүниесінің сырын ашатын туынды. Өлеңнің тақырыбы: Поэзияға деген махаббат, шығармашылыққа адалдық, ақын мен өлең арасындағы терең рухани байланыс. Идеясы: Ақынның өмірін өлеңсіз елестете алмайтыны, оны жанының ажырамас бөлігі ретінде сезінуі. Өлең арқылы адам жанының тереңін тану, өмірдің мәнін іздеу, өнерді құрметтеу және оны қорғау идеясы негізделген. Фариза Оңғарсынова өз өмірін өлеңмен өрнектеп, оны аялап, қадірлеу арқылы адамзатқа рухани байлық қалдыруды мақсат тұтады. Өлеңдегі терең сезімдер мен шынайы сырлар шығармашылықтың қандай жоғары деңгейге жетуі мүмкін екенін көрсетеді.
Үзіндідегі ақын ойын өлең шумақтарымен немесе қарасөзбен жалғастырып жазады. Автор стиліне сүйенеді.
«Төрт сөйлем» әдісі арқылы өз пікірлерін білдіреді.
«Wordwall» платформасы «Ашық алаң» әдісі арқылы сұрақтарға жауап береді
Оқушылар бүгін сабақтан сабақтан пайдалы не алғанын, не қиын болғанын, не үйренгенін айтып, рефлексия жасайды.
|
Дескриптор: -сұрақтарға жауап береді; -өлеңнен үзінді айтады. ҚБ 2 балл
Дескриптор: -өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды ҚБ 1 балл
Дескриптор: Білім алушы -өлеңнің тақырыбын және идеясын анықтайды. ҚБ 1 балл
Дескриптор: Білім алушы - автор стиліне сүйенеді; -үзіндіні дамытып жазады; -үзіндідегі ойды сақтайды; -сауатты жазады. ҚБ 4 балл
Дескриптор: -өзойларын пікір,дәлел, мысал, қорытындымен дәлелдейді ҚБ 2 балл
Дескриптор: -Сұрақтарға жауап беру ҚБ 1 балл |
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Интербелсенді тақта
Оқулық 9-сынып «Атамұра» баспасы 2019жыл
Слайд
Фариза Оңғарсынова кітабы
|
||||||||||||||||||||||
шағым қалдыра аласыз


